Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrakt wojewódzki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Realizacja kontraktu województwa podkarpackiego przebiegała w okresie zmian i braku stabilności. Pierwsze półrocze 2001 r. było okresem renegocjacji kontraktu, a w październiku nastąpiły zmiany o charakterze społeczno-politycznym, spowodowane wyborami samorządowymi i powołaniem nowych władz regionalnych.Zbyt szybkie tempo i krótki czas na opracowanie kontraktu, a także częste dokonywanie w nim korekt nie sprzyjały właściwemu przygotowaniu planów i odpowiadających im środków finansowych.Szczupłość środków, którymi dysponowało województwo, decydowała o wyborze zadań mniej kosztownych i służących zaspokojeniu bieżących potrzeb społecznych (drobna infrastruktura komunalna, transportowa, oświatowa), ale mało istotnych z punktu widzenia efektywnego rozwoju regionu i podnoszenia jego konkurencyjności. Nie wydaje się więc, aby założone priorytety kontraktu zostały w wystarczającym stopniu zrealizowane. Problemy budżetowe państwa przyczyniły się w znacznym stopniu do zawężenia udziału strony rządowej w realizacji kontraktu, co skutkowało zmniejszonymi możliwościami wykonania założonych zadań. Niepełne wykorzystanie zaplanowanych środków wynikało także z uchybień w przygotowaniu projektów inwestycyjnych pod względem formalnym i prawnym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono politykę regionalną w kontekście kontraktów wojewódzkich w Polsce. Omówiono sposób monitorowania i kontrolę wykonania kontraktu oraz zamieszczono ocenę realizacji kontraktów w 2001 r.
W 2002 roku autor artykułu przeprowadził badania dotyczące oceny systemu rozwoju regionalnego funkcjonującego na poziomie wojewódzkim po reformie terytorialnej organizacji kraju. Projekt badawczy prowadzony był w sześciu wybranych województwach, tj. dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, pomorskim, podkarpackim i wielkopolskim. Miał na celu analizę działalności samorządów województw w 2001 r. Wnioski przedstawione w niniejszym artykule są próbą przedstawienia przydatności kontraktów wojewódzkich dla celów rozwoju poszczególnych województw.
Artykuł jest próbą podsumowania funkcjonowania kontraktów wojewódzkich ze szczególnym uwzględnieniem województwa wielkopolskiego w 2005 r. (oryg. streszcz.)
Autor przedstawił założenia strategii rozwoju i priorytety przyjęte dla rolnictwa i obszarów wiejskich województwa małopolskiego. Rozważania swoje rozpoczął od omówienia założeń strategii rozwoju badanego regionu oraz ogólnych zasad finansowania kontraktów wojewódzkich.
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego może być skutecznym instrumentem planowania strategicznego polityki regionalnej rządu? W celu odpowiedzi na to pytanie zaprezentowano najpierw analizę dotychczas obowiązującej Strategii (NSRR) na lata 2001-2006. Szczególnie istotna była ocena tego, w jaki sposób kształtowała ona działania praktyczne polityki regionalnej państwa. Jakie było powiązanie NSRR z głównym krajowym instrumentem polityki regionalnej państwa, tj. kontraktami wojewódzkimi? Czy Strategia pozwalała lepiej zaprojektować rządowe wsparcie dla poszczególnych województw z uwagi na specyficzne uwarunkowania regionalne? Czy priorytety NSRR wpływały na działania merytoryczne podejmowane w kontraktach? Badanie wskazuje na niską efektywność praktycznego realizowania NSRR poprzez kontrakty wojewódzkie. Na zakończenie przedstawiono najważniejsze rekomendacje dla polityki regionalnej rządu na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona analiza administracyjnoprawna kontraktu terytorialnego, czyli instrumentu prawnego służącego rozwojowi regionalnemu. Dokonano zarówno przedstawienia tej instytucji jak i porównano ją z jej poprzednikiem - kontraktem wojewódzkim. W ramach rozważań podjęto próbę ustalenia charakteru prawnego kontraktu terytorialnego. Rezultatem przeprowadzonych badań jest jednoznaczne sklasyfikowanie tego instrumentu jako publicznoprawnego środka prawnego. Formą prawną, w ramach której mieści się kontrakt terytorialny jest z kolei porozumienie administracyjne. Jednocześnie należy kategorycznie wskazać, iż ustawodawca wyraźnie wyłączył możliwość klasyfikowania kontraktu terytorialnego jako umowy cywilnoprawnej. (abstrakt oryginalny)
Analiza regulacji prawnych dotyczących kontraktu wojewódzkiego napotyka na istotne trudności ze względu na rozproszenie podstaw tej formy działania administracji publicznej w kilku aktach prawnych. Każdy z tych aktów zawiera inne, nierzadko sprzeczne postanowienia. Jednocześnie dokonywane są stosunkowo często zmiany w omawianej materii. (fragment tekstu)
Kontrakt wojewódzki nie jest doskonałym narzędziem planowania polityki regionalnej, gdyż określa wyłącznie warunki realizacji regionalnego programu operacyjnego, nie uwzględniając sektorowych programów operacyjnych realizowanych w poszczególnych województwach, co nie sprzyja koordynacji polityki rozwoju regionalnego. Wyniki badań potwierdziły, iż kontrakty wojewódzkie dla Podkarpacia nie przyczyniły się w sposób istotny do zwiększenia koncentracji środków publicznych na rozwój regionalny i nie wykształciły trwałych procedur wieloletniego planowania wydatków publicznych w regionie. Wypracowanie takich procedur było utrudnione ze względu na jednoroczność budżetów publicznoprawnych, co powodowało, że zobowiązania zawarte w programach operacyjnych dla Podkarpacia na okres wieloletniego planowania obowiązującego w UE traktowane były deklaratywnie i warunkowo.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy polski system polityki regionalnej potrzebuje takiego instrumentu planowania strategicznego jakim jest Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego (NSRR). Omówiono problematykę tego podstawowego dokumentu strategicznego. Przybliżono realizację NSRR w praktyce na przykładzie kontraktów wojewódzkich. Opisano zmiany systemu polityki regionalnej w Polsce po 2006 roku. Przedstawiono najważniejsze rekomendacje na przyszłość dla zmiany polityki regionalnej w Polsce.
Temat omówiony został w kilku podpunktach. Przedstawione zostały kompetencje samorządu terytorialnego i cele strategii rozwoju województwa, ustawa o zasadach wspierania rozwoju regionalnego, narodowa strategia rozwoju regionalnego i program wsparcia, kontrakt wojewódzki oraz praktyka tworzenia strategii rozwoju województwa.
W okresie przedakcesyjnym w ramach przygotowań Polski do wejścia do UE podjęto szereg zmian i przedsięwzięć przygotowawczych. Jednym z ważniejszych było uchwalenie przez Sejm w 2000 r. ustawy o zasadach wspierania rozwoju regionalnego, która wprowadziła nowy instrument wspierania rozwoju regionalnego, tj. kontrakt wojewódzki. Instrument ten miał być głównym narzędziem realizacji strategii regionalnych oraz przygotowania samorządów do zarządzania funduszami strukturalnymi na poziomie regionalnym po wejściu Polski do UE. Na przykładzie woj. lubelskiego w artykule podjęto próbę analizy wpływu kontraktu na rozwój regionu oraz jego roli w kształtowaniu świadomości i praktyki w samodzielnych decyzjach rozwojowych władz regionalnych oraz lokalnych. Artykuł zawiera analizę wykorzystania środków finansowych oraz uzyskanych efektów rzeczowych w okresie 2001-2008 według kierunków ich alokacji. Praca zawiera również rozmieszczenie przestrzenne interwencji kontraktu według powiatów oraz gmin. Doświadczenie i dorobek związany z wdrażaniem i funkcjonowaniem kontraktu wojewódzkiego w latach 2001-2008 w woj. lubelskim wskazują na trzy główne wymiary, pierwszy - instrument stymulowania rozwoju o nowatorskim charakterze, drugi - prefunduszowa baza doświadczalna umożliwiająca praktyczne zrozumienie idei zdobywania funduszy na własny rozwój w drodze konkursów, trzeci - niezbyt docelowo udany mechanizm finansowania zadań. Kontrakty wojewódzkie w obecnych ramach prawnych oraz systemie ich funkcjonowania jako instrument wspierania samorządów regionalnych środkami budżetu państwa na realizację projektów wpisujących się w programy wojewódzkie na zasadach zatwierdzanych na poziomie województw nie powinny mieć kontynuacji w perspektywie 2009 plus. Instrument ten powinien być zastąpiony nową generacją "przymierza dla rozwoju", uwzględniającego doświadczenie wynikające z wdrażania przez województwa Regionalnych Programów Operacyjnych oraz zbudowania nowego algorytmu dotacji, a także zasad łączenia środków rządowych, wspólnotowych i regionalnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ideę kontraktów wojewódzkich, ich istotę, wielkość i źródła finansowania. Podjęto próbę oceny pierwszych edycji kontraktów i wskazano ewentualne zalecenia na przyszłość.
Kontrakt wojewódzki był pierwszym narzędziem polityki rozwoju państwa. Uruchomienie kontraktów wojewódzkich finansowanych ze środków budżetu państwa miało sprzyjać tworzeniu warunków (poprzez budowę podstawowej infrastruktury) dla rozwoju województw oraz budowaniu potencjału instytucjonalnego, zważywszy na perspektywę akcesji Polski do Unii Europejskiej. Artykuł prezentuje ramy prawne i podstawowe założenia instytucji kontraktu wojewódzkiego. Autor objął analizą wielkość i kierunek wykorzystania dostępnych środków w ramach kontraktu dla województwa świętokrzyskiego w latach 2001-2008. (abstrakt oryginalny)
Kontrakty wojewódzkie stanowią realizację zapisów ustawy z 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego. Są one efektem rokowań między rządem a samorządem województwa i dotyczą celów, form i wielkości wsparcia dla przedstawionych przez samorządy województwa propozycji rozwojowych. Przyjęte w Polsce zasady i formy wspierania opierają się w dużej mierze na praktyce francuskiej. W opracowaniu przedsawiono szczegółowo znaczenie kontraktu wojewódzkiego, jego zadania oraz środki angażowane w ich realizację. Kontrakty będące elementem polityki regionalnej państwa, zostały przygotowane także z myślą o przyszłym uczestnictwie Polski w Funduszach Strukturalnych.
W artykule zaprezentowano proces kształtowania polityki rozwoju regionalnego w Polsce, w tym przybliżono reformę administracyjną, utworzenie samorządowych województw oraz ich udział w kreowaniu i poprowadzeniu polityki regionalnej. Jednak zasadnicza część pracy poświęcona została zaprezentowaniu genezy kontraktu wojewódzkiego oraz jego wpływu na budowanie polityki regionalnej w Polsce, w tym przede wszystkim relacji pomiędzy rządem, odpowiedzialnym za realizację polityki interregionalnej oraz samorządem realizującym politykę intraregionalną. W ostatniej część opracowania przybliżono założenia kontraktu terytorialnego, będące w dużej mierze wynikiem doświadczeń wynikających z realizacji kontraktów wojewódzkich oraz opisano usytuowanie kontraktu terytorialnego w procesie kształtowania polityki rozwoju regionalnego w latach 2014-2020.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.