Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrakty opcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z potęgowymi opcjami kupna: rodzaje, funkcje wypłaty oraz model wyceny. Zbadano wpływ wykładnika potęgi, ceny instrumentu bazowego oraz terminu wygaśnięcia na kształtowanie się wartości współczynników delta i gamma asymetrycznych potęgowych opcji kupna. Analiza empiryczna przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny potęgowych asymetrycznych opcji wystawionych na EUR/PLN. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie jednego ze sposobów podejścia do wyceny niestandardowej opcji, mającej zabezpieczyć długą pozycję wynikającą z inwestycji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest nim barierowa opcja na indeks WIG20 z barierą opisaną przez funkcję nieliniową. Aby uzyskać możliwie wysoki stopień zgodności z rzeczywistością, zdefiniowanie procesu kształtującego cenę indeksu WIG20 oparto na badaniach empirycznych potwierdzonych wieloma testami statystycznymi. Ze względu na złożoność funkcji wypłaty opcji oraz skomplikowane założenia co do przyjętego procesu ceny instrumentu bazowego konieczne będzie wykorzystanie metod symulacyjnych. Posłużono się metodą Monte Carlo, z modyfikacjami mającymi na celu zwiększenie jej efektywności. Zwieńczeniem pracy jest analiza wrażliwości wyniku wyceny opcji względem przyjętych założeń. W szczególności przedstawiono wpływ, jaki na uzyskiwaną cenę kontraktu opcyjnego wywiera odstąpienie od klasycznych założeń dotyczących procesu stochastycznego generującego cenę instrumentu podstawowego.
W artykule pokazano, iż istnieje możliwość potraktowania inwestycji jako kontraktów opcyjnych standardowych lub egzotycznych, które pozwalają na uzyskanie odmiennych wyników niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod wyceny projektów. Przedstawiono przykłady praktycznego stosowania wybranych konstrukcji opcyjnych w ocenie projektów inwestycyjnych przez światowe koncerny i porównano je z innymi metodami. Podkreślone zostały różnice pomiędzy kontraktami finansowymi i realnymi, które często uniemożliwiają zastosowanie modelu Blacka-Scholesa do oceny projektów inwestycyjnych potraktowanych dla potrzeb wyceny jako opcji. Zaprezentowane podejście stwarza nie tylko nowe pole zastosowań modeli opcyjnych, lecz również możliwość uzupełnienia stosowanych obecnie metod oceny efektywności inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Opcje egzotyczne stały się w ostatnich latach coraz częściej stosowanym instrumentem pochodnym. Artykuł stanowi próbę systematyzacji podstawowych opcji egzotycznych, jak również wskazania niektórych zastosowań w odniesieniu do kilku grup tych opcji.
Myślą przewodnią artykułu jest stosowanie innowacji na rynku instrumentów finansowych. Do takich innowacyjnych instrumentów zaliczyć można instrumenty pochodne, zwane potocznie derywatami. Przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności mogą je wykorzystywać zarówno w celu zapewnienia sobie stabilnego rozwoju, jak i przetrwania w trudnych warunkach rynkowych. Głównym zastosowaniem wspomnianych instrumentów jest zarządzanie ryzykiem poprzez odpowiednio zaplanowany, wdrożony i monitorowany hedging. W zależności od rodzaju ryzyka stosuje się różne typy narzędzi osłonowych, względem instrumentu bazowego, którym może być waluta, stopa procentowa, cena surowca itp. Na nieustannie rozwijającym się rynku finansowym (giełdowym i pozagiełdowym) istnieje bardzo szeroka gama instrumentów pochodnych. Stwarza to nowe możliwości dopasowania takiego narzędzia do profilu ryzyka konkretnego przedsiębiorstwa. W artykule zaproponowane zostały opcje finansowe, jako jedne z mniej docenianych jeszcze na rynku finansowym instrumentów, służących do budowania strategii hedgingowych. Na praktycznych przykładach pokazano możliwości ich wykorzystania w transakcjach opartych na wymianie międzynarodowej. Starano się wykazać skuteczność opcji zarówno w przypadku importera, jak i eksportera. W obydwu przypadkach nie tylko udało się uniknąć strat wynikających z niekorzystnych zmian kursów walutowych, ale też dodatkowo wygenerowane zostały środki finansowe, które stanowiły zysk tychże podmiotów. Celem zapewnienia kompleksowego ujęcia tematu, wskazano też na ryzyko związane z niewłaściwym zastosowaniem opcji w praktyce gospodarczej. Opisana tu w skrócie analiza wrażliwości opcji miała za zadanie pokazać, w jaki sposób można uniknąć tego ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter przeglądowy. Jego celem jest omówienie najpopularniejszych opcji wieloczynnikowych tj. opcje wymiany, tęczowe, koszykowe, spreadowe, out-performace, ilorazowe, iloczynowe, quanto, equity-linked foreign exchange, korelacyjne opcje binarne, Mountain Range oraz przedstawienie analitycznych metod ich wyceny.
7
Content available remote Application of the Trefftz Method for Option Pricing
100%
Purpose: Option pricing is hardly a new topic, however, in many cases they lack an analytical solution. The article proposes a new approach to option pricing based on the semi-analytical Trefftz method. Design/methodology/approach: An appropriate transformation makes it possible to reduce the Black-Scholes equation to the heat equation. This admits the Trefftz method (which has shown its effectiveness in heat conduction problems) to be employed. The advantage of such an approach lies in its computational simplicity and in the fact that it delivers a solution satisfying the governing equation. Findings: The theoretical option pricing problem being considered in the paper has been solved by means of the Trefftz method, and the results achieved appear to comply with those taken from the Black-Scholes formula. Numerical simulations have been carried out and compared, which has confirmed the accuracy of the proposed approach. Originality/value: Although a number of solutions to the Black-Scholes model have appeared, the paper presents a thoroughly novel idea of implementation of the Trefftz method for solving this model. So far, the method has been applied to problems having nothing in common with finance. Therefore the present approach might be a starting point for software development, competitive to the existing methods of pricing options. (original abstract)
Opcje walutowe to ciężar często nie do udźwignięcia dla przedsiębiorców. Warto poddać analizie prawne sposoby rozwiązania problemu Umowy na opcje walutowe zawierane masowo przez banki z polskimi przedsiębiorcami stały się obecnie - w dobie drastycznego osłabienia polskiej waluty - niezwykle istotnym problemem przynoszącym olbrzymie straty finansowe. (abstrakt oryginalny)
Wysoka zmienność warunków rynkowych wpływa na wzrost ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Opcje złożone są atrakcyjnym instrumentem zarządzania ryzykiem, szczególnie w warunkach niestabilnego otoczenia. Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych z opcjami złożonymi: przedstawienie ich własności i możliwości wykorzystania w transakcjach zabezpieczających. (abstrakt oryginalny)
W celu zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego istnieje konieczność korzystania z instrumentów możliwie najlepiej zabezpieczających przed stratą finansową. Takimi aktywami są instrumenty pochodne od lat wykorzystywane w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zastosowanie instrumentów pochodnych pozwala na modelowanie profilu wypłaty portfela inwestycyjnego zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora; instrumenty pochodne pozwalają na efektywne zarządzanie ryzykiem finansowym. W dobie dużych zmian na rynku kapitałowym użyteczność instrumentów pochodnych z pewnością zostanie zweryfikowana. Celem pracy jest pokazanie efektywności instrumentów pochodnych w tworzeniu portfela inwestycyjnego oraz wykazanie, że rozważne oraz metodologicznie poprawne posługiwanie się narzędziem, jakim są pochodne instrumenty finansowe, może przynieść o wiele lepsze rezultaty aniżeli stosowanie jedynie narzędzi klasycznej teorii portfela.
Zaproponowany w 1973 roku model Blacka-Scholesa, to wciąż najpopularniejsza metoda wyceny kontraktów opcyjnych. Zarówno w klasycznym modelu Blacka-Scholesa, jak i w jego modyfikacjach, przyjmuje się pewne założenia teoretyczne. Jedno z nich mówi o tym, że ceny instrumentu bazowego zachowują się zgodnie z rozkładem logarytmiczno-normalnym. Weryfikacja normalności rozkładu w odniesieniu do instrumentów finansowych w Polsce wielokrotnie była przedmiotem badań. Natomiast celem pracy była weryfikacja założenia o normalności rozkładu dla europejskiego rynku zbóż. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analiza możliwości zawierania transakcji opcyjnych na islamskim rynku finansowym
84%
W ciągu kilku ostatnich dekad można zaobserwować rosnące znaczenie finansów islamskich. Według danych UK Islamie Finance Secretariat [UKIFS, 2012] wartość islamskich usług finansowych wyniosła pod koniec 2010 r. 1,130 bln USD i według szacunków, w 2011 r. wzrosła o 14% osiągając 1,289 bln USD. Na świecie funkcjonuje ponad 300 islamskich instytucji finansowych. Działają w ponad 75 państwach, nie tylko w krajach islamskich, ale również w tych, które zamieszkuje mniejszość muzułmańska. Islamskie produkty finansowe różnią się od tradycyjnych tym, że ich budowa i zasady obrotu muszą być zgodne z zasadami prawa religijnego muzułmanów - szariatu (Sharia). W konsekwencji konstrukcja instrumentów finansowych różni się od tych oferowanych przez konwencjonalne instytucje finansowe. Niemniej jednak muzułmańskie instytucje starają się zaspokajać wiele najróżniejszych potrzeb swoich klientów i na islamskim rynku finansowym powstają substytuty niemal wszystkich produktów oferowanych przez instytucje tradycyjne - kredyty, depozyty, gwarancje, papiery wartościowe, produkty ubezpieczeniowe, itp. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu przybliżenie podstawowych cech wybranych klas opcji egzotycznych: - forward-start, - wyboru (chooser options), - barierowych (barrier options), - binarnych (binary options), - lookback, - średniej ceny (average price options), - złożonych (compound options), - contingent premium oraz wprowadzenie w problematykę ich wyceny.
Opcja wieloczynnikowa jest to taka opcja, której wartość zależy od więcej niż jednego indeksu podstawowego, przy czym indeksy te są takie same jak w przypadku opcji klasycznych, czyli z reguły są to ceny akcji bądź kursy walut. Artykuł jest wprowadzeniem do problematyki opcji wieloczynnikowych. Omawia klasyfikację tych opcji, podstawowe rodzaje opcji egzotycznych, a także ich przykładowe zastosowania.
W artykule przedstawiono kilka sposobów zabezpieczania opcji egzotycznych. Omówione zostały: hedging dynamiczny, statyczna replikacja i back-to-back dealing, w odniesieniu zarówno do opcji jednoczynnikowych jak i wieloczynnikowych.
Transakcja opcyjna jest często traktowana jako bezpieczny zakład o przyszły poziom kursu walutowego. Bezpieczny, ponieważ straty (w przypadku pozycji długich) są ograniczone jedynie do poziomu zapłaconej premii. Powinnością uczestnika rynku opcji jest śledzenie i przewidywanie poziomów zmienności implikacji. W artykule omówiono kiedy należy oczekiwać wzrostu zmienności opcji, jakie są płaszczyzny zmienności i jaka jest strategia gry na zmienności.
Celem artykułu jest próba zaprezentowania problemów polskich przedsiębiorstw (przede wszystkim eksporterów) związanych z istnieniem opcji walutowych w latach 2007-2010, ukazanie tego zjawiska oraz skutków, jak również prób rozwiązania tej kwestii.(fragment tekstu)
Opcje finansowe są wygodnym i elastycznym sposobem zarządzania ryzykiem finansowym (obejmującym ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe). Omówiono cztery podstawowe zabezpieczające strategie opcyjne: kupno opcji kupna, sprzedaż opcji kupna, kupno opcji sprzedaży, sprzedaż opcji sprzedaży. Przedstawiono opcje procentowe - transakcje cap, floor i collar - ograniczające negatywne skutki wahań rynkowych stóp procentowych. Przybliżono kombinacje kontraktów opcyjnych, takie jak: strategia bull spread, strategia bear spread, strategia straddle, strategia strangle, strategia risk reversal.
19
Content available remote Rynek opcji egzotycznych w Polsce
67%
Opcja z uwagi na niesymetryczność praw i obowiązków nałożonych na strony transakcji jest szczególnym instrumentem zarządzania ryzykiem. Opcje egzotyczne zapewniają strukturę dochodu odmienną od tej, którą można otrzymać z opcji standardowych. W artykule przedstawiono zagadnienia związane z opcjami egzotycznymi: własności głównych klas opcji, możliwości zastosowania w zarządzaniu ryzykiem. Celem opracowania jest przedstawienie głównych barier rozwoju rynku opcji egzotycznych w Polsce. W artykule wykorzystano badania własne autorki przeprowadzone w centralach 20 banków w Polsce, w ofercie których występują opcje egzotyczne. Przedstawione wyniki badań ankietowych wskazują na następujące przyczyny słabego rozwoju rynku opcji egzotycznych w Polsce: niekorzystne doświadczenia z lat 2008-2009, brak wiedzy związany z opcjami egzotycznymi oraz uznanie ich za zbyt skomplikowane. (abstrakt oryginalny)
Opcje egzotyczne są stosowane do tworzenia strategii zabezpieczających w wielu światowych bankach. Banki zajmują się również ich wyceną oraz prowadzą aktywny handel nimi. Opcje egzotyczne cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Definiuje się je jako kontrakty opcyjne, gwarantujące odmienną strukturę dochodu niż standardowe opcje kupna i sprzedaży. Opcje egzotyczne nazywane są często instrumentami pochodnymi drugiej generacji. Artykuł poświęcono wycenie opcji wystawianych na stopy procentowe, takich jak caps, floors i tzw. collar. Do wyceny wykorzystano formułę Blacka-Scholesa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.