Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrola marketingowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem referatu jest przedstawienie wyników badania przedsiębiorstw, dotyczącego problematyki skuteczności w kontroli marketingowej. Wskazują one, że skuteczność strategiczna ma najważniejsze, a skuteczność operacyjna najmniej znaczące zadanie w kontroli marketingowej. Natomiast od strony informacyjnej najważniejszą rolę w kontroli skuteczności przypisuje się ocenie sprzedaży, udziału w rynku, satysfakcji i lojalności nabywców. Wyniki badania wskazują, że znaczenie celu i przedmiotu kontroli jest takie samo, nawet gdy jej funkcjonowanie zostało oceniane gorzej. (abstrakt oryginalny)
The article deals with the marketing control system from a theoretical and practical viewpoint. It is aimed at chosen tools of the marketing control system and their theoretical aspects as well as practical using in the terms of firms. The authors opinion is that firms usually do not create adequate marketing control systems despite the necessity to monitor, control and analyze marketing activities and the marketing performance. Marketing audit has to be recognized by authors as the key tool of the marketing control system. Due to the fact that the marketing audit enables to review the whole marketing system, it acts in this hierarchy as a system of early warning. It also serves to ensure the control function of marketing controlling. The restrictions during the realization of marketing control system including its key tool the marketing audit are mostly related to a lack of understanding or to the underestimation of marketing, or to a wrong and/or slow approach to its establishment. (original abstract)
Przedmiotem zainteresowania autora pracy jest zmienność kontroli marketingowej w kontekście zmienności samego marketingu. Wyniki badania wskazują, iż skuteczność strategiczna stanowi najważniejsze, a skuteczność operacyjna najmniej znaczące zadanie w kontroli marketingowej. Natomiast od strony informacyjnej najważniejszą rolę w kontroli skuteczności przypisuje się ocenie sprzedaży, udziału w rynku, satysfakcji i lojalności nabywców. (abstrakt oryginalny)
Na rozwój dorobku teoretycznego związanego z kontrolą jako funkcją zarządczą przedsiębiorstwa miało wpływ wiele czynników. Jednym z istotniejszych był bez wątpienia rozwój poglądów odnośnie procesu decyzyjnego. Postrzeganie złożoności tego procesu, który został odzwierciedlony w podziale na decyzje poziomu strategicznego i operacyjnego, musiał mieć wpływ na zmienność kontroli. Przejawem nowego podejścia do kontroli stało się sformułowanie m.in. zarządczych systemów kontroli (MCS - management control systems). Celem publikacji jest przedstawienie wyników badań na temat postrzegania kontroli marketingowej przez polskich menedżerów marketingowych oraz interpretacja tych wyników w kontekście założeń teoretycznych systemu kontroli marketingowej. Oczekuje się, iż ujawniona w toku postępowania badawczego percepcja zadań i narzędzi kontroli odzwierciedli systemowe, zintegrowane podejście do kontroli marketingowej. (abstrakt oryginalny)
Omówiono kluczowe aspekty funkcjonowania kontroli marketingowej w koncepcjach zarządzania przedsiębiorstwem. Podkreślono, iż zmienność koncepcji marketingowych i zmienność poglądów na cel funkcjonowania przedsiębiorstwa stwarzają dla marketingu, a zwłaszcza jego kontroli, problem zakresu i jednostek pomiaru.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zastosowanie badań syndykatowych w sferze kontroli marketingowej. Podano przykłady podstawowych badań syndykatowych, odnoszących się do zachowań konsumentów i przedsiębiorstw. Pokazano możliwości zastosowania badań syndykatowych do kontroli strategicznej w zarządzaniu marketingowym oraz do kontroli decyzji taktycznych.
Analiza kształtowania się wysokości średniej premii za kontrolę w okresie trzydziestu dni poprzedzających wezwanie, wykazała jej duże zróżnicowanie mierzone odchyleniem standardowym oraz jej niski poziom na tle rynków rozwiniętych. Na rozwiniętych rynkach, premia akwizycyjna w okresie trzydziestu dni poprzedzających wezwanie mieści się w przedziale 30-50 procent podczas gdy w Polsce oscyluje w przedziale 9-17 procent
8
Content available remote The Various Models of Marketing Audit
61%
Artykuł jest poświęcony problematyce kontroli marketingu, a jego bezpośrednim celem jest refleksja naukowa dotycząca modelowego przedstawienia audytu marketingu - jednego z narzędzi strategicznej kontroli marketingu. W artykule zaprezentowano omawiane w literaturze marketingowej poglądy dotyczące audytu marketingu, które można potraktować jako jego modele o charakterze koncepcyjnym, strukturalnym czy procesowym. Propozycje te nie miały jednak na tyle istotnego znaczenia, by audyt stał się powszechnie wykorzystywanym narzędziem kontroli marketingu. Dlatego przedstawiono zarys autorskiego modelu audytu marketingu (w ujęciu koncepcyjnym i semantycznym), który dzięki uściśleniu strategicznej istoty tego narzędzia kontroli może stanowić stymulantę jego upowszechnienia w praktyce zarządzania marketingiem. Model koncepcyjny przedstawia w formach opisowej i graficznej architekturę audytu, uwarunkowania endogeniczne (zorientowanie, doskonałość, strategia, kontrola taktyczno-operacyjna), składniki działań audytorskich oraz płaszczyzny realizowanej oceny. Model semantyczny określa audyt marketingu jako układ logiczno-wynikowy, który - wykorzystując możliwości zastosowania określonych sposobów kontroli - umożliwia dokonanie wszechstronnej, ustrukturyzowanej, regularnej, obiektywnej, niezależnej i profesjonalnej oceny kontekstowej (przygotowanie i realizacja strategii marketingu). Modele te powinny stanowić bodziec do dyskusji i dalszych poszukiwań optymalnych sposobów kontroli marketingu zarówno na płaszczyźnie metodologicznej, jak i pragmatycznej. (abstrakt oryginalny)
W każdej funkcji zarządczej (produkcji, finansach, marketingu itd.) problematyka kontroli jest rozpatrywana w kontekście procesu zarządzania, a przez jej realizację poszukuje się środka do podnoszenia skuteczności i efektywności procesów decyzyjnych. Z punktu widzenia tej roli nie ma większego znaczenia, czy umieścimy kontrolę na końcu łańcucha procesu zarządzania (po analizie, planowaniu i wdrażaniu), czy też postawimy ją na czele tego procesu, gdyż stanowi ona element spinający go, wprowadzając ciągłość w jego funkcjonowanie. Dzięki kontroli, czynności, które można by uznać za zakończone (przeprowadzenie analizy oraz sformułowanie planu działania daje takie wrażenie skończonego zadania), spinane są w spiralę powtarzających się i wzajemnie powiązanych działań. Gdyby więc zabrakło kontroli, ciągłość i efektywność procesów zarządczych w obrębie konkretnej funkcji zarządczej (np. marketingu) byłaby problematyczna. (fragment tekstu)
Autor tłumaczy, że powszechnie stosowanym sposobem rozliczania reklamy w Polsce jest model „płać za emisję", bez względu na to, z jakim medium mamy do czynienia. Ten tzw. model emisyjny, w internecie określany mianem CPM (Cost per Mille - koszt za tysiąc odsłon), choć generalnie obowiązuje w mediach, jest zdaniem autora bardzo mało korzystny dla reklamodawców - szczególnie tych zabiegających o efekty sprzedażowe, ponieważ firmy, wydając miliony złotych na kampanie reklamowe, kupują jedynie mglistą obietnicę zwiększenia sprzedaży, nie mogąc z góry ocenić skuteczności swoich działań. W Polsce żadne medium nie gwarantuje efektów realizowanych kampanii marketinowych. Autor pokazuje, że kilka lat temu w USA i Europie Zachodniej zaczęto realizować w internecie pierwsze kampanie rozliczane w modelu efektywnościowym - CPA (Cost per Ac-tion), inaczej mówiąc – „płać za sukces,” za efekt. Model ten zakłada, że reklamodawca rozlicza się z medium tylko za konkretną akcję - płaci za rezultaty swoich działań promocyjnych, a więc np. za sprzedaż, rejestrację czy też wypełnienie formularza. Natomiast firma obsługująca cały proces otrzymuje tylko wynagrodzenie prowizyjne, uzależnione od wyników sprzedażowych.
Audyt marketingowy jest utożsamiany z kontrolą strategiczną i prezentuje najbardziej kompleksową czynność związaną z oceną działań marketingowych. Celem głównym publikacji jest prezentacja teoretycznych i praktycznych zastosowań audytu marketingowego w polskich przedsiębiorstwach. Przeprowadzone badania kierowników marketingu polskich przedsiębiorstw pozwalają zauważyć, iż upowszechnienie audytu jest niezbyt duże, a zainteresowanie zagadnieniami składającymi się na jego zakres przedmiotowy dość niskie. W świetle dokonanych obserwacji zasadne jest postulowanie większego upowszechnienia audytu marketingowego w polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie części wniosków z badania polskich przedsiębiorstw dotyczącego funkcjonowania kontroli marketingowej w polskich przedsiębiorstwach. Problem ten stanowił jeden z kilku tematów badania statutowego "Strategia marketingowa - obszary aplikacji" zrealizowanego przez Katedrę Zarządzania Marketingowego w Instytucie Marketingu Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W ramach przeprowadzonego postępowania badawczego przeprowadzono serię wywiadów standaryzowanych z dyrektorami i kierownikami działów marketingu dużych przedsiębiorstw . Wybór tych przedsiębiorstw jako podmiotu badania wyniknął z założenia, że w Polsce w skali dużego przedsiębiorstwa ma szansę pełna realizacji funkcji marketingowych, tj. planowania i wykorzystywania wszystkich instrumentów marketingowych, procedur informacyjnych i kontroli marketingowej. Do zebrania danych wykorzystano wywiady CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing). (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę zdefiniowania i uporządkowania głównych pojęć związanych z tematyką strategii marketingowej. Przedstawiono ponad to przedmiot i rodzaj kontroli marketingowej z uwzględnieniem metod kontroli realizacji strategii marketingowej.
Współcześnie w marketingu dąży się do unifikacji i tworzenia możliwie dokładnych narzędzi pomiaru skuteczności podejmowanych działań marketingowych. Zdecydowanie rzadziej przedmiotem rozważań jest jakość podejmowanych działań i ich charakter. W artykule zaprezentowano kartę obserwacji aktywności marketingowej firmy w Internecie, odnosząc się do głównych jej form, to jest: strony internetowe, działań SEM i SEO, e-mail marketingu, kampanii w social media, e-PR, reklamy internetowej i new marketingu. Stanowi nie tylko refleksję nad zastaną rzeczywistością, ale przede wszystkim propozycję oceny tej rzeczywistości i dostosowania się do niej. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym pracy jest ocena zdolności kontroli marketingowej - zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i w wymiarze empirycznym - do interpretacji skuteczności we wszystkich aspektach, które legły u podstaw różnych koncepcji marketingowych. Ten kierunek zainteresowania prowadzi do rozwinięcia celów szczegółowych rozprawy, mających swój wymiar teoretyczny i poznawczy. (fragment tekstu)
Bez funkcji kontroli zarządzanie byłoby niepełne, ponieważ kierownictwo przedsiębiorstwa nie wiedziałoby, w jakim stopniu zostały zrealizowane zaplanowane działania marketingowe, jakie wystąpiły odchylenia od wartości pożądanych oraz jakie działania korygujące należy podjąć. Ponadto, aby zaplanować działalność na następny okres, trzeba znać wyniki osiągnięte w okresie poprzednim. Artykuł przedstawia przebieg procesu kontroli marketingowej.
W artykule przedstawiono podstawowe zasady audytu marketingowego w szkolnictwie wyższym. Przedstawiono charakterystykę marketingu postrzeganego jako jedna z funkcji zarządzania uczelnią wyższą. Zbadano trzy główne elementy audytu marketingowego w szkolnictwie wyższym. Wskazano miejsce audytu marketingowego w ogólnym systemie kontroli, jak również omówiono rodzaje kontroli działań marketingowych uczelni i ich funkcje. Przedstawiono także główne etapy procesu decyzyjnego związanego z wdrażaniem audytu marketingowego. Artykuł kończą wnioski wskazujące perspektywy skutecznego wdrażania audytu marketingowego w szkołach wyższych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Audyt marketingowy - ewolucja pojęcia i kierunki rozwoju
51%
Audyt marketingowy stanowi jedno z najważniejszych narzędzi strategicznej kontroli marketingowej. Umożliwia on dokonanie kompleksowej, wieloaspektowej analizy i oceny działalności marketingowej przedsiębiorstw. Poza diagnozą problemów i odstępstw w zakresie realizacji zakładanych celów, realizacja audytu marketingowego umożliwia identyfikację możliwych do wdrożenia działań naprawczych. Jego początki sięgają końca lat 50. XX w. i od tego czasu pojęcie i przedmiot tego zagadnienia ulegają ciągłym zmianom. Polskie piśmiennictwo dotyczące audytu marketingowego jest stosunkowo ubogie, co przekłada się na niewielkie upowszechnienie tego narzędzia w praktyce gospodarczej polskich przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Audyt marketingowy jest to narzędzie kontroli marketingowej, które umożliwia menadżerom sprawne i skuteczne zarządzanie organizacją. Ukierunkowuje działania biznesowe na osiągnięcie sukcesu. Teoria, jak i praktyka gospodarcza wskazują jednoznacznie na nierozerwalność takich pojęć jak planowanie i kontrola. Logiczne rozumowanie pozwala w związku z tym stwierdzić, iż kontrola działalności przedsiębiorstw determinuje ich sukces na rynku. Dotyczy to wszystkich obszarów działalności organizacji, również marketingu. Audyt marketingowy w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia sukcesu przez współczesne przedsiębiorstwo. Wyniki badań pokazały, że menadżerowie mają świadomość korzyści wynikających z przeprowadzania audytu marketingowego w organizacjach. Jednocześnie audyt marketingowy funkcjonuje na polskim rynku już ponad dziesięć lat, lecz jego diagnostyczne i prognostyczne walory nie zostały jeszcze w pełni dostrzeżone i docenione przez przedsiębiorstwa. Badania dowodzą, że barierą dla popularyzacji tego narzędzia stanowi niewystarczający poziom wiedzy pracowników służb marketingowych oraz menadżerów przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Autor opisał oddziaływanie na rynek kampanii marketingu bezpośredniego w zależności od ich typu (wyróżnił 6 grup: kampanie przesyłek bezpośrednich, kampanie bazujące na katalogach, kampanie marketingu telefonicznego, kampanie wykorzystujące massmedia, i nowe media oraz kampanie zintegrowane), a także sposoby ich kontroli przy użyciu wskaźników klasycznych (CPT, CPS, utrata klientów i RTR), które pozwalają na dokonanie dokładnej oceny realizowanych działań. W wypowiedziach wielu badaczy marketingu bezpośredniego w Polsce pojawiają się opinie, że efekt mierzalności - który w innych krajach postrzegany jest jako podstawowa zaleta działań w tym systemie - w przypadku naszego rynku jest barierą rozwoju.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.