Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrola skarbowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Uchwaleniu we wrześniu 1991 r. ustawy o kontroli skarbowej towarzyszyły zapewnienia, że jej wyodrębnienie z administracji skarbowej wpłynie na większą skuteczność i efektywność. Jednocześnie niemal od początku obowiązywania ustawy niektóre jej rozwiązania były krytykowane. Autor niniejszej publikacji należy do tych krytyków, którzy jednocześnie sugerują konkretną zmianę: oddzielenie funkcji kontrolnej od dochodzeniowej, co może poprawić jej skuteczność.
W artykule podano praktyczne wskazówki zachowania w czasie kontroli skarbowej. Przedstawiono też prawa i obowiązki kontrolowanego.
W artykule zwrócono uwagę na możliwość różnych interpretacji przepisów podatkowych, co jest największy problem przy kontroli skarbowej.
Artykuł przedstawia problem cen transferowych występujący zazwyczaj w ramach działania międzynarodowych koncernów. Skutkiem stosowania cen odbiegających od warunków rynkowych jest zaniżenie wpływów podatkowych w państwach, z których zysk jest transferowany, w związku z tym obserwuje się wzrost zainteresowania organów podatkowych w tym zakresie. Pokazano wyniki badań firmy Ernst&Young dotyczące wiedzy o problemie wśród polskich przedsiębiorców, metodologii i założeń przez nich stosowanych, a także wyniki kontroli skarbowych dotyczących cen transferowych. W związku z postępującym zjawiskiem integracji gospodarki światowej wzrasta również liczba transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Skłania to władze ustawodawcze do szukania rozwiązań, które pomogą zarówno przedsiębiorcom jak i władzom podatkowym w uporządkowaniu polityki cen transferowych spółek tak, by sposoby szacowania cen nie były punktami spornymi we wzajemnych kontaktach. W publikacji omówiono konieczność dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi oraz nowe rozwiązanie - uprzednie porozumienia cenowe - które są szansą na uzyskanie pewności podatkowej w tej dziedzinie. Dodatkowo pokazano inne akceptowane na świecie metody rozwiązywania konfliktów z urzędami kontroli podatkowej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ocena reformy aparatu skarbowego wprowadzonej ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Oceny dokonano w odniesieniu do zasadniczych problemów, które dotykały funkcjonującej do marca 2017 r. administracji podatkowej i celnej. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Jakie argumenty przemawiały za koniecznością reformy finansów publicznych w zakresie przebudowy aparatu skarbowego? Zaprezentowane aspekty integracji administracji celnej i podatkowej w ramach jednej instytucji, a także korzyści, jakie niesie reforma dotychczasowych struktur, w pełni uzasadniają odpowiedź na sformułowane pytanie. W artykule skoncentrowano się na teoretycznych rozważaniach, których podstawowym celem jest uzasadnienie konieczności utworzenia KAS w kontekście zdiagnozowanych problemów funkcjonowania administracji skarbowej w Polsce. Do prezentacji omawianych zagadnień wykorzystano metodę analizy aktów prawnych, statystyk publikowanych przez administrację skarbową, informacji prasowych oraz publikacji naukowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przybliżenie systemu kontroli podatkowej obowiązującego we Francji, co pozwoli na porównanie z rozwiązaniami przyjętymi w polskim systemie podatkowym. Administracja podatkowa we Francji jest bardzo rozbudowana. Charakteryzuje ją współistnienie struktur o kompetencji narodowej, międzyregionalnej, departamentalnej i lokalnej, które łączą się w jeden urząd administracji kompetentny w dziedzinie podatków.
W artykule dokonano oceny obowiązujących rozwiązań prawnych odnoszących się do funkcjonowania kontroli skarbowej w zakresie jej organizacji, spraw pracowniczych, procedur kontrolnych, zakresu przedmiotowego oraz podstaw prawnych działania. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono uprawnienia inspektorów kontroli skarbowej.
Przedmiotem rozważań niniejszego opracowania jest karnoskarbowa ochrona szczególnej konstrukcji podatku od towarów i usług, jaką jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zagadnienie to ma duży walor praktyczny, a nie było dotąd szerzej analizowane w literaturze karnoskarbowej. Dla właściwej prezentacji tej problematyki konieczne jest jednak poczynienie kilku uwag wprowadzających w tematykę podatku od towarów i usług oraz związanego z nim zagadnienia "pośredniego zwrotu" nadwyżki tego podatku. (fragment tekstu)
This paper concerns the rules of the functioning of management control standards used in the Treasury Control Office. Its purpose is to present research results conducted in the years 2013-2014 in Polish Treasury Control Offices. Obtained results are the effect of applying author's model of the assessment of management control implementation. The research was conducted for management personnel and the rest of offices employees separately. Significant discrepancies between these two groups of respondents were indicated. Based on the results, the areas of deviation from expected level of management control standards were established and the areas where implementation of control mechanisms relying on increasing the supervision of board of directors over managers were indicated, providing permanent and efficient elements of managers supervision over subordinate employees and making purposes and tasks put on the Treasury Control Office for given year more precise and familiarization of employees and carrying out trainings and series of other corrective measures. (original abstract)
W społeczeństwie informacyjnym większość osób czynnych zawodowo pracuje przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i przechowywaniu informacji. Informacja stanowi kluczową rolę dobra niematerialnego o priorytetowej wartości. Praca nad informacją jest wspomagana przez wszechobecną w takim społeczeństwie komputeryzację1. Celem głównym niniejszego opracowania jest określenie zasięgu cyfryzacji zasobów informacyjnych wykorzystywanych w trakcie procesu postępowania podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano istotę kwantyfikacji jakości systemu fiskalnego. Przedstawiono zagadnienie jakości prawa podatkowego. Opisano funkcjonowanie i organizację administracji i kontroli skarbowej oraz ubezpieczeń społecznych, a także funkcjonowanie i organizację sądownictwa administracyjnego i gospodarczego. Scharakteryzowano dochody i wydatki budżetu państwa oraz metody pomiaru jakości systemu fiskalnego.
13
Content available remote Procedura prowadzenia postępowania kontrolnego - stan obecny i kierunki zmian
61%
W niniejszej publikacji zostanie przedstawiona procedura prowadzenia postępowania podatkowego przez organy podatkowe pierwszej instancji, a tym samym postępowania kontrolnego przez organy kontroli skarbowej. Wskazane zostaną istotne różnice w działaniu dwóch wyżej wymienionych organów, w zakresie ich ustawowych kompetencji. Ponadto zostaną zaprezentowane kierunki zmian omawianej procedury, jakie powinny zostać wprowadzone, w celu sprawniejszego prowadzenia przedmiotowych postępowań. Według autora, który jest wieloletnim praktykiem, obowiązująca procedura nie sprzyja skutecznemu dochodzeniu podatkowych należności budżetu państwa. W tym miejscu należy zaznaczyć, że poruszane w niniejszym artykule zagadnienia trudno opisać w sposób klasyczny, polegający na przedstawieniu tez badawczych, a następnie ich weryfikacji z uwagi na zawiłość tematu. (fragment tekstu)
Prezes niewielkiej agencji reklamowej Amberfilm z Gdańska od 4 lat zajmuje się wyłącznie odpieraniem ataków Urzędu Skarbowego, zamiast myśleć o rozwoju firmy.
15
Content available remote Oszustwa karuzelowe w podatku VAT w kontekście działań kontroli skarbowej
61%
Celem opracowania jest charakterystyka przestępstw karuzelowych w podatku VAT, z uwzględnieniem specyficznych ról odgrywanych przez podmioty biorące udział w oszukańczym procederze, dokonana również poprzez pryzmat ich cech szczególnych, których zidentyfikowanie przez organy kontroli skarbowej daje asumpt do podjęcia określonych działań w celu przerwania zachowań niezgodnych z prawem podatkowym. W dalszej części artykułu dokonano analizy danych statystycznych dotyczących działań kontroli skarbowej w Polsce w latach 2012-2016, z których wynika, iż organy państwa coraz trafniej typują podmioty do postępowań kontrolnych, z roku na rok wzrasta kwota i udział procentowy ustaleń z tytułu podatku VAT, a także liczba i wartość wykrywanych nierzetelnych faktur VAT. Taka tendencja daje szansę na skuteczną walkę organów państwa i przerwanie niezwykle groźnego dla Skarbu Państwa przestępczego procederu(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wpływ kontroli skarbowej na otoczenie gospodarcze
61%
Autor poprzez analizę raportów i sprawozdań z kontroli skarbowej zwraca uwagę na problemy legalnie funkcjonujących przedsiębiorców, związane z aktywnością organów skarbowych oraz wpływ tych czynności na jakość i sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Należy nadmienić, że zagadnienia podjęte w niniejszym artykule trudno opisać w sposób klasyczny - odwołując się do tez badawczych i weryfikacji wniosków - ze względu na rozległość tematu, jak również wieloaspektowość tematu. (fragment tekstu)
17
Content available remote Kilka uwag o Krajowej Administracji Skarbowej
61%
W artykule przedstawiono garść refleksji na temat planowanego powołania do życia z dniem 1 marca 2017r. Krajowej Administracji Skarbowej. Rozważaniami objęto podstawowe założenia ustawy z dnia 16 listopada 2016r., o Krajowej Administracji Skarbowej. Zwrócono uwagę na budzące spore kontrowersje rozległe uprawnienia nowych organów - naczelnika urzędu celno-skarbowego i radców skarbowych oraz stworzenia pozorów dwuinstancyjności w zakresie rozpatrywania odwołań przez naczelnika urzędu celno-skarbowego oraz radców skarbowych. Omówiono także nowy rodzaj kontroli - kontrolę celno-skarbową. W podsumowaniu przedstawiono raport Centrum Analiz i Studiów Podatkowych Szkoły Głównej Handlowej, oceniający koncepcję utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian treści ustawy o kontroli skarbowej, jakie miały miejsce w czasie, jaki upłynał od jej uchwalenia do chwili obecnej oraz wskazania ich kierunków.
19
61%
Funkcja kontrolna jest jedną z podstawowych funkcji realizowanych przez organy skarbowe. Działania kontrolne tych organów mogą przybierać różne formy prawne, poczynając od czynności sprawdzających, poprzez kontrolę podatkową, postępowanie weryfikacyjne, a kończąc na postępowaniu kontrolnym i szczególnym nadzorze podatkowym. Prezentowane opracowanie zawiera syntetyczną charakterystykę tych form, z jednoczesnym przedstawieniem przesłanek podejmowania (wszczynania) poszczególnych rodzajów procedur kontrolnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Ewolucja zakresu przedmiotowego kontroli skarbowej w Polsce w latach 1918-2014
61%
W publikacji przedstawiono ewolucję zakresu przedmiotowego kontroli skarbowej w Polsce od okresu międzywojennego po współczesność. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.