Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrolna funkcja rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono zagadnienia wyznaczania istotności odchyleń budżetowych. Zaprezentowano dotychczasowe propozycje ustalania granic istotności. Dokonano opisu istoty i rodzajów kart kontrolnych zaproponowanych przez Shewharta. Dokonano wskazania na kartę x i CuSum jako nadające się do zastosowania w budżetowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie zmian w postrzeganiu roli specjalistów do spraw rachunkowości zarządczej w krajach anglojęzycznych w świetle definicji rachunkowości zarządczej sformułowanych przez ekspertów organizacji działających na rzecz rozwoju teorii i praktyki rachunkowości zarządczej (IFAC, IMA) oraz charakterystyka wymagań kwalifikacyjnych stawianych management accountants w USA przez Institute of Management Accountant (IMA) w procesie certyfikacji tego zawodu. Przedstawione informacje i rozważania mogą być przydatne w określeniu rodzaju wiedzy i umiejętności wymaganych od specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w Polsce. Zawód taki został bowiem ujęty w nowej klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej w Polsce w 2010 r. W artykule nawiązano również do procesu certyfikacji zawodu księgowego realizowanego od 2010 r. przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem kontrolnej funkcji rachunkowości jest pomiar realizacji założonych celów i określenie odchyleń od planu. W opracowaniu zaprezentowano poglądy różnych autorów na temat kontrolnej funkcji współczesnej rachunkowości.
W pierwszej części artykułu przedstawiono problem opodatkowania dochodu holdingu. Następnie omówiono zalety holdingu jako przedmiotu podatkowego w krajach europejskich. W ostatniej części zaprezentowano korzyści płynące z funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej.
Przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości prowadzonego przedsięwzięcia zawsze narażone są na utratę majątku na skutek oszustw i innej działalności przestępczej pracowników, kadry zarządzającej oraz podmiotów zewnętrznych. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy małe przedsiębiorstwa mogą skutecznie bronić się przed nadużyciami. Jest to też próba pokazania, jakie rozwiązania i metody mogą być przez te firmy zastosowane oraz jaką rolę pełni w tym procesie rachunkowość.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono audyting jako ważny element ładu korporacyjnego. Audyting upowszechnił się nie z powodu wysiłków regulacyjnych podjętych po skandalach korporacyjnych, ale dlatego, że jest naturalnym narzędziem kontroli i monitorowania zachowań menedżerów. W artykule zaprezentowano także alternatywne teorie wyjaśniające istotę audytingu w społeczeństwie i przedstawiono wyniki dotychczasowych badań na temat postrzegania zmian w ładzie korporacyjnym przez audytorów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę oceny wykorzystania informacji pochodzącej z systemu rachunkowości zarządczej w planowaniu i kontroli działalności publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W artykule wykorzystano wyniki badań ankietowych uzyskane od 47 publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem właścicielskim jest minister zdrowia. Badania stanowią część prac prowadzonych w związku z projektem nad rozporządzeniem w sprawie rachunku kosztów dla zakładów opieki zdrowotnej. (fragment wstępu)
Artykuł omawia kontrolę wewnętrzną zarówno w systemie rachunkowości jak i w środowisku informatycznym. Scharakteryzowano poszczególne etapy kontroli tj: kontrolę ogólną, kontrolę aplikacji, kontrolę danych wejściowych, kontrolę przetwarzania danych i kontrolę danych wyjściowych.
W artykule przedstawiono w skrócie zadania i rolę audytora oraz historię audytu, ze szczególnym wskazaniem na systemowe podejście do audytu. Omówiono dostosowanie audytu w Polsce do przepisów międzynarodowych oraz ryzyko biznesu jako najnowsze podejście do audytu. W konkluzji wskazano na zagadnienie niezależności pomiotów badających.
Artykuł zawiera klasyfikację dokumentów księgowych, cechy dokumentów związanych z podatkiem od towarów i usług, podział dokumentów księgowych według rodzaju zdarzeń gospodarczych oraz powiązanie dokumentacji księgowej z księgami rachunkowymi.
Wpływ audytu wewnętrznego zasadniczo czują wszyscy uczestnicy audytu. Audyt wewnętrzny można traktować jako inwestycję i odpowiednio rozpatrywać. Niektórzy autorzy akcentują tylko pozytywną stronę audytu. Inni twierdzą, że audyt może mieć także negatywny wpływ. Pozytywny wpływ wewnętrznego audytu polega na możliwości korekt. Audytor rekomenduje bowiem, jakie korekty trzeba wprowadzić i jak można uniknąć błędów i braków. Z korygującym wpływem wiąże się także wpływ szkoleniowy, który jednak w miarę upływu czasu może być zmniejszony efektem tłumienia. Audyt ma także wpływ profilaktyczny i gwarancyjny, przy czym ten ostatni przejawia się w dwóch poziomach: audytowanych podmiotów i odbiorców sprawozdania audytu. W niektórych warunkach audyt wewnętrzny może mieć negatywny wpływ, co oznacza, że działania jednostek audytowanych mogą ulec pogorszeniu. Bardzo srogie czy też intensywne sprawdzanie może bowiem nastroić audytowanych wrogo i tak wywołać efekt dysfunkcyjny.(oryginalne streszczenie)
Autor przedstawił w skrócie historię auditingu i zaprezentował ewolucję celów i technik badania sprawozdań finansowych wraz ze współczesną standaryzacją auditingu systematycznie prowadzoną przez Unię Europejską, Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i ONZ.
Inwentaryzacja jest istotnym elementem kontroli wewnętrznej w jednostkach gospodarczych. W pierwszej części artykułu omówiono istotę kontroli wewnętrznej w odniesieniu do systemu zarządzania i rachunkowości. Następnie przedstawiono inwentaryzację jako element informacyjno-kontrolnej funkcji rachunkowości. W zakończeniu omówiono działania postinwentaryzacyjne jako efekt procedur kontrolnych.
Podkreślono, że ryzyko wydania niewłaściwej opinii przez biegłego rewidenta jest wypadkową wielu ryzyk. Przedstawiono ich klasyfikację i charakterystykę oraz relacje między elementami ryzyka biegłego rewidenta. Omówiono czynniki ryzyka w kolejności etapów badania. Zwrócono uwagę na testy zgodności i istotności wykorzystywane przez biegłych oraz na konsekwencje ryzyka związanego ze stosowaniem tych testów.
Omówiono zagadnienie kontroli wykonania budżetów. Stwierdzono, że kontrolę wykonania budżetu można przeprowadzić na podstawie analizy przyczynowej odchyleń zysku, w której poszczególne odchylenia są przypisywane do ośrodków odpowiedzialności. Podkreślono, iż wyznaczenie granic kontrolnych jest zagadnieniem skomplikowanym. Przedstawiono przykład ilustrujący niektóre aspekty kontroli na podstawie granic ustalonych na poziomie +/-10
Istotę rachunkowości stanowi pomiar, bez którego niemożliwe stałoby się zrealizowanie podstawowych funkcji rachunkowości. Spośród wszystkich funkcji, jakie pełni rachunkowość w jednostce gospodarczej, dwie umożliwiają ocenę ekonomicznej, społecznej i ekologicznej efektywności prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności - są to funkcje informacyjna i kontrolna. W nauce o rachunkowości oraz w nauce o zarządzaniu, konieczność pomiaru, a następnie oceny wyników występuje w momencie podjęcia wyboru, który w przyszłości ma zostać oceniony. Rachunkowość powinna odzwierciedlać działalność przedsiębiorstwa w ujęciu liczbowym, co pozwala na zidentyfikowanie związków przyczynowo-skutkowych, jakie występują pomiędzy rezultatem działalności gospodarczej a czynnikami, które ten rezultat ukształtowały. Daje to podstawę do stwierdzenia, że rachunkowość jest silnie zorientowana na pomiar i ocenę dokonań przedsiębiorstwa. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie roli, jaką pełni rachunkowość w pomiarze dokonań. Aby zrealizować postawiony cel, autorka posłużyła się krytyczną analizą literatury oraz metodami dedukcji i indukcji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono pojęcie kontroli finansowo-księgowej oraz przedstawiono jej zakres i podstawowowe zadania. Przedstawiono funkcje głównego księgowego w zakresie kontroli wewnętrznej.
Tradycyjny system nadzoru i kontroli nad rachunkowością składa się z trzech elementów: kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego oraz niezależnej rewizji zewnętrznej sprawozdań finansowych. Jednak w efekcie wystąpienia zjawiska zwanego kreatywną i agresywną księgowością pojawiła się koncepcja publicznego nadzoru i kontroli nad profesją biegłego rewidenta. Pierwszym krajem, w którym w epoce "post-Enronowskiej" powołano do życia instytucję nadzoru publicznego były Stany Zjednoczone. W roku 2002 powołano tam do życia Radę Nadzoru nad Rachunkowością Spółek Publicznych. W obliczu skandali księgowych Aholdu czy Parmalatu również Unia Europejska uchwaliła nową Dyrektywę w sprawie badania sprawozdań finansowych jednostkowych i skonsolidowanych. Nowe prawo europejskie zostało wprowadzone we wszystkich państwach członkowskich. Niniejsza publikacja przedstawia rozwiązania niemieckie i polskie w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Sektor ubezpieczeniowy ma duże znaczenie dla gospodarki narodowej, a jego rola ciągle wzrasta. Rachunkowość ubezpieczeniowa jest podstawowym instrumentem zarządzania zakładem ubezpieczeniowym. Autor w opracowaniu omawia specyfikę i znaczenie rachunkowości ubezpieczeniowej.
Celem pracy jest przedstawienie konstrukcji podatku dochodowego płaconego przez firmę w kontekście rachunkowości. Ważnym elementem struktury podatku jest tworzenie warunków do poprawy efektywności gospodarowania. Zaprezentowano wyniki badań informujące o źródłach zysku w przedsiębiorstwach, które funkcjonują w wysoko rozwiniętych rynkach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.