Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konwergencja gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
|
|
22
|
nr 2
87-104
W artykule została dokonana analiza konwergencji beta krajów ugrupowania UE10 i UE15 dla okresu 2004 i 2015 na czterech poziomach - państwa, NUTS 1, NUTS 2 i NUTS 3. Najsilniejsza konwergencja beta jest na poziomie państw ugrupowania UE10 jednak im niższy jest poziom jednostek regionalnych tym słabsza jest konwergencja beta. Na poziomie NUTS 3 Polski, Słowenii i Węgier stwierdzono dywergencję, co oznacza istnienie procesów konwergencji i dywergencji. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Polska droga do Europy
100%
|
|
nr 62(5)
5-15
Przeciwnicy szybkiego wejścia Polski do Europejskiej Unii Monetarnej (European Monetary Union - EMU) boją się jeszcze większego podporządkowania polskiej gospodarki największym w UE krajom i firmom; bądź co bądź ustępujemy poważnie korporacjom niemieckim, francuskim i włoskim. Stąd dyskusja między zwolennikami narodowego i ponadpaństwowego charakteru integracji. Aktualnie jesteśmy w Polsce w okresie dominacji argumentów na rzecz narodowego charakteru integracji. W warunkach ponadpaństwowego modelu integracji Polska musiałaby się podporządkować krajom i przedsiębiorstwom największym w Unii. Zwolennicy narodowego charakteru integracji nie mają szans na zwycięstwo w tej dyskusji, z kilku powodów. -- Po pierwsze, korzenie dzisiejszej Unii miały charakter ponadpaństwowy. Dotyczy to nie tylko Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, lecz także kolejnych instytucjonalnych form tej integracji. -- Po drugie, rywalizacja Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi (a więc z ponadpaństwowym organizmem gospodarczym) wskazywała i wskazuje na przewagę korzyści płynących z ponadpaństwowej formy integracji. -- Po trzecie, przyjmowanie do Unii Europejskiej krajów jaskrawo odbiegających od dominującego w UE poziomu (zwłaszcza jakościowego) mógło znaleźć uzasadnienie tylko w ponadpaństwowym charakterze integracji dopuszczającym przepływ dochodu z jednych krajów do drugich. -- Po czwarte, cykliczny rozwój gospodarek UE wspólnym wysiłkiem wymógł przeciwdziałania negatywnym skutkom tego rozwoju. Twierdzenie, ze wejście Polski do strefy euro umożliwi jej równoprawne decydowanie o przyszłości Unii, jest nieporozumieniem. Nie ma "sprawy polskiej" w kontekście euro. Jeśli nie wejdziemy do strefy euro, UE się przez to nie zawali. Przykład Wielkiej Brytanii świadczy, że jej rezygnacja z członkostwa w Unii nie doprowadzi Unii do upadku. Jeżeli Polska nie wejdzie do strefy euro, to strefa również będzie nadal istnieć. O jej przyszłości zdecydować może kolejny światowy kryzys walutowy, a nie rezygnacja Polski z wejścia do tej strefy. (abstrakt oryginalny)
|
2013
|
nr 57
429-442
Przedmiotem artykułu jest analiza procesu konwergencji gospodarczej Polski w Unii Europejskiej i w relacji do krajów o największym potencjale gospodarczym w latach 1999-2011 oraz ocena możliwości zmniejszania luki rozwojowej w perspektywie 2040 roku z uwzględnieniem niektórych prognoz do 2060 roku. Z analizy wynika, że Polska w grupie nowych krajów członkowskich UE-9 nie wyróżniła się wysokim tempem zmniejszania luki gospodarczej do 2011 roku, niemniej od 2006 roku nastąpiło duże przyspieszenie procesu konwergencji, wzrost PKB per capita w latach 2005-2011 wynosił 29,7%, a średni wzrost PKB per capita w UE-27 - 4%. Prognozy zmniejszania luki gospodarczej w perspektywie średniookresowej są dla Polski dobre, a po 2020 roku będzie spadać stopa wzrostu PKB. Zdecydowane spowolnienie gospodarcze jest przewidywane po 2040 roku wraz z rosnącym tempem spadku liczby ludności. Istnieje więc realne zagrożenie ponownego wzrostu luki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest, po pierwsze, próba określenia zmian skumulowanych wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych przed i po akcesji do Unii Europejskiej oraz, po drugie, analiza konwergencji - zbieżności gospodarczej (w poziomie dochodów) w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej z krajami UE-15 w latach 2004-2009. Hipotezę badawczą sformułowano następująco: "Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które w 2004 roku stały się nowymi członkami UE, podlegają procesowi konwergencji gospodarczej z krajami członkowskimi "starej" Unii Europejskiej (UE-15). Istotny wpływ na proces realnej konwergencji, polegającej na zbliżaniu się poziomów zamożności, mają m.in. rosnące zasoby skumulowanych wartości BIZ". W analizie empirycznej wykorzystano metody weryfikacji realnej i absolutnej konwergencji (zbieżności) PKB per capita oraz regresji liniowej, parametry współczynnika determinacji, rozbieżności, odchylenia standardowego współczynnika korelacji oraz współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Wykorzystano statystyki UNCTAD, Banku Światowego oraz OECD. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba pokazania sytuacji gospodarczej państw Litwy,Łotwy i Estonii w warunkach globalnego kryzysu. (...) Uzyskany wzrost po akcesji do Unii Europejskiej opierał się głównie na rosnącym popycie wewnętrznym popartym kredytami walutowymi udzielanymi głównie przez banki skandynawskie. (...) Niestety, osiągnięta dynamika wzrostu w 2008 roku została zahamowana. Gospodarki bałtyckie doznały poważnych wstrząsów na skutek globalnego kryzysu gospodarczego. (fragment tekstu)
|
|
nr 1
93-113
Na podstawie przeglądu literatury została sformułowana hipoteza badawcza nawiązująca do neoklasycznego modelu wzrostu gospodarczego: regiony biedniejsze państw członkowskich Unii Europejskiej z Europy Środkowo-Wschodniej wykazują tendencję do szybszego wzrostu niż regiony bogate, co w konsekwencji prowadzi do zbieżności dochodów. Praca obejmuje przegląd wyników badań z zakresu konwergencji gospodarczej z ostatnich lat, głównie konwergencji w pastwach Unii Europejskiej, odnoszących się do sformułowanej hipotezy badawczej. Następnie opisano przyjęte w artykule główne metody pomiaru zbieżnoci: konwergencję typu sigma oraz konwergencję typu beta. (fragment tekstu)
|
2006
|
nr 13
171-182
Przedstawione w raporcie propozycje Komisji Europejskiej są zbieżne z interesami Polski Korzystne jest utrzymanie Funduszu Spójności, który według pierwotnych założeń miał mieć jedynie charakter przejściowy. Spośród wszystkich polityk koordynowanych przez Wspólnotę największy udział posiadamy jedynie w alokacjach Funduszu Spójności. (...) Zwrócona została uwaga na całkowicie równorzędną rolę spójności przestrzennej w kształtowaniu polityki regionalnej oraz na trudności przy ocenie stopnia zaawansowania. Wskazano na możliwość przedmiotowego i podmiotowego ujęcia polityki spójności oraz na perspektywy dla przejścia od konkurencyjności do współpracy. Wymieniono cztery nowe instrumenty polityki współpracy zewnętrznej, koncentrując się przy tym na Europejskim Instrumencie Sąsiedztwa i Partnerstwa. (fragment tekstu)
8
Content available remote Polska w drodze do wspólnej waluty europejskiej - szanse i zagrożenia
75%
Polska gospodarka staje się coraz bardziej otwarta i strukturalnie lepiej dopasowana do gospodarki europejskiej. Postępująca integracja gospodarcza w sposób naturalny wykre owała zapotrzebowanie na posiadanie wspólnej europejskiej waluty. Celem artykułu jest przedstawienie istoty konwergencji ze szczególnym uwzględnieniem szans wykorzystania korzyści wynikających z przyjęcia euro, które powinny przełożyć się na zwiększenie tempa rozwoju gospodarczego. Stosując metodę studiów literaturowych i analizy opisowej, wskazano drogę dojścia i aktualny stan przygotowania Polski do spełnienia warunków konwergencji. (abstrakt oryginalny)
|
|
2
|
nr 1
40-49
Economic growth is one of the most interesting research area of many economists. One of the most important subject, stemming from growth theory, is the theory of convergence. The main question of research is: do we live in a world in which poor countries tend to grow faster than the rich ones or contrary, in which poor countries stay poor and rich stay rich? Most common way of analysis limits to chosen group of countries, the idea known in literature as "convergence clubs". Convergence has many definitions, for purpose of this particular analysis the concept of absolute beta convergence and sigma convergence is used. The research presented in the paper is conducted among new EU members which joined European Union in 2004. The two exceptions are Cyprus and Malta which have different economical, political and cultural feature from other analyzed countries. In addition, analysis includes Ukraine. The degree of convergence is assessed on the basis of chosen economic indicators such as GDP per capita, GDP per capita growth rate, labor productivity growth rate and some auxiliary indicators. As a reference data, time series EU -15 is used. The analysis data derives from The Conference Board and Groningen Growth and Development Centre databases and covers period 1989 - 2006. (original abstract)
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r., nowa Polska stała się formalnie również członkiem Unii Ekonomicznej i Monetarnej (UEiM), uzyskując status tzw. "członka Unii Ekonomicznej i Monetarnej objętego derogacją". Oznacza to m.in., że: a. polityka ekonomiczna Polski, w tym kursowa, uznana została za przedmiot wspólnego zainteresowania i koordynacji w ramach Rady Europejskiej; b. Polska jest zobowiązana do utrzymania dyscypliny finansowej sprowadzającej się do spełnienia kryteriów stabilizacji fiskalnej, określonych w Traktacie o Unii Europejskiej z Maastricht oraz w Pakcie Stabilizacji i Wzrostu; c. Narodowy bank wszedł do Europejskiego Systemu banków centralnych (ESBC), zaś jego prezes stał się członkiem Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Osiągnięcie pełnego członkostwa w Unii Ekonomicznej i Monetarnej wymaga spełnienia przez Polskę kryteriów konwergencji sformułowanych w Traktacie o unii Europejskiej (zwanym też Traktatem z Maastricht). (fragment tekstu)
The article refers to the new Synthetic Efficiency Indicator for Economic Growth (SEI-EG) proposedin an earlier publication. Research from 2016-2018 in 11 EU countries revealed small nations were notablymore effective at sustainable growth than their larger counterparts. This prompted the authors to ask aboutthe differences between small countries with developed economies and small countries with lower levelsof development joining the EU in 2004. The article aims to determine the relative efficiency of transforminggrowth inputs and debt into sustainability outcomes for small countries in the EU using the SEI-EG indexover the period 2016-2020. The study group symmetrically includes six countries each from developedeconomies and six countries that joined the EU in 2004. The adopted indicator complements the expandedSDGs and aligns with the trend linking research inputs to sustainable development effects.(original abstract)
|
|
nr 132
162-172
Celem artykułu jest analiza zjawiska wzrostu gospodarczego w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście realnej konwergencji w latach 1995-2006. Przeprowadzone badania dowiodły, że w badanym okresie nie zaobserwowano powtarzalnego scenariusza wzrostu gospodarczego. Źródła wysokiej dymaniki wzrostu w analizowanych gospodarkach różniły się od siebie. We wszystkich gospodarkach wzrost opierał się na wysokich nakładach kapitału. Czynnikami różniącymi były praca i postęp technologiczny.(fragment tekstu)
13
75%
Motywacja: Zgodnie z teorią optymalnych obszarów walutowych R. Mundella, synchronizacja cykli koniunkturalnych jest niezbędna dla uczestników strefy walutowej. Kryterium to nie jest wymienione w formalnych wymaganiach przystąpienia państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) do strefy euro, więc jest często pomijane w analizie przygotowań państw członkowskich do przyjęcia wspólnej waluty. Cel: Celem niniejszego artykułu jest analiza stopnia synchronizacji koniunktury czterech państw byłej Jugosławii z koniunkturą strefy euro. Państwa byłej Jugosławii są na różnym etapie integracji europejskiej i konwergencji z gospodarką unijną, więc stopień synchronizacji cykli koniunkturalnych między państwami również jest inny. Materiały i metody: W niniejszym artykule użyto szeregi czasowe PKB i produkcji przemysłowej strefy euro i czterech państw byłej Jugosławii (Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii), które zdekomponowano używając dwukrotnie filtru górnoprzepustowego Hodricka-Prescotta. Następnie zidentyfikowano cykle klasyczne, cykle odchyleń i punkty zwrotne, które były podstawą analizy synchronizacji cykli. Wyniki: Wśród analizowanych państw byłej Jugosławii, gospodarka Słowenii jest dobrze zsynchronizowana z gospodarką strefy euro. W przypadku Chorwacji wystąpiła słaba synchronizacja w kategorii produkcji przemysłowej. W przypadku Serbii i Macedonii wykazano dość słabą synchronizację w każdej kategorii, zwłaszcza PKB, na co wskazywał niższy poziom współczynnika korelacji oraz dodatkowe cykle koniunkturalne. (abstrakt oryginalny)
Cel - w artykule zdefiniowano zjawisko zarażenia oraz przedstawiono zarys teorii jego przebiegu. Celem jest empiryczne potwierdzenie jego występowania oraz wskazanie różnic między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się w zakresie oddziaływania handlowego i finansowego kanału zarażenia. Metodologia - w tym celu wykorzystano estymację logitową, której wyniki posłużyły do weryfikacji postawionych hipotez. Wynik - uzyskano oszacowania parametrów, pozytywnie weryfikujące stawiane hipotezy. Potwierdzono występowanie zarażenia, a także dowiedziono, iż kanał finansowy jest podstawowym kanałem zarażenia. Kanał handlowy miał większe znaczenie w krajach rozwiniętych. Oryginalność, wartość - wyniki przedstawione w artykule są efektem w pełni oryginalnych badań autora. Szeroka próba badawcza (zarówno pod względem liczby państw, jaki przekroju czasowego) oraz zastosowany podział na kraje rozwinięte i rozwijające się są główną wartością dodaną badania. (abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 4/2
163-186
Gospodarcze skutki spełnienia kryteriów konwergencji nominalnej znane są jedynie od strony kształtowania się nominalnych zmiennych ekonomicznych. Kwestią dyskusyjną pozostaje nadal ich wpływ na przebieg realnych procesów gospodarczych. Normatywny charakter nominalnych kryteriów zbieżności nie uwzględnia ich związku z realną konwergencją gospodarczą. W kontekście wstąpienia do strefy euro nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie również z punktu widzenia wspólnej polityki makroekonomicznej, ważne znaczenie ma podjęcie próby określenia, czy kryteria zbieżności nominalnej sprzyjaj ą procesom realnej konwergencji gospodarczej, czy wręcz przeciwnie - osłabiają jej tempo. W artykule przeprowadzono krytyczną analizę instytucjonalnych zasad doboru kryteriów nominalnych oraz ustalania ich wartości referencyjnych. Zaprezentowano również standardy teoretycznych i empirycznych badań nad efektem konwergencji realnej. Dokonano przeglądu wybranych konstrukcji teoretycznych, wskazując na możliwości wykorzystania ich w próbie opisania związków pomiędzy nominalną a realną konwergencją gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
16
75%
|
|
nr 37
554-567
Podstawowym dążeniem integracji europejskiej jest wyrównanie poziomu rozwoju krajów członkowskich i regionów. Cel artykułu stanowi zbadanie spójności gospodarczej i społecznej okręgów (apskritis) Litwy w okresie po wstąpieniu kraju do UE. Do osiągnięcia tego celu wykorzystano metody statystyki opisowej, wskaźnika zmienności oraz wskaźników konwergencji. Badanie opiera się na danych statystycznych Departamentu Statystyki Litwy i obejmuje takie zmienne, jak PKB per capita, stopa bezrobocia i zatrudnienia, BIZ per capita oraz zróżnicowanie dochodowe członka gospodarstwa domowego, a także sytuacja demograficzna i migracja. Z przeprowadzonych badań wynika, że dla większości wskaźników gospodarczych i społecznych współczynnik zmienności miał trend wzrastający, co oznacza pogarszanie się spójności okręgów Litwy. Tezę tę potwierdziły badania nad konwergencją beta i sigma, które pokazały minimalne wartości obu konwergencji. Wyniki te świadczą o błędnych zasadach powołania okręgów. 1 stycznia 2018 r. Litwa dokonała transformacji tej struktury, tworząc dwa regiony - Stołeczny Region oraz Region Litwy Cetralnej i Zachodniej.(abstrakt oryginalny)
The paper consists of eight parts. Section 1 is this introduction. Section 2 explains the concept of income convergence in the light of Solow's model of economic growth. Section 3 indicates the data used and their transformation. The results on income convergence within the group are presented in Section 4. Section 5 brings the results on their cyclical convergence. Section 6 deals with the convergence of CEE countries towards the EU. Section 7 analyses trade links between CEE countries and the EU, which are essential in any reasoning about economic convergence. Section 8 presents main conclusions. (fragment of text)
This paper intends to contribute to the empirical analysis of the regional economic convergence and employment performance of Italy and Poland. The two countries present the highest levels of diversification, respectively, between the old members and new EU Countries. A first part of analysis deals with beta convergence between the 36 Polish and Italian regions, using non-parametric techniques. The goal of this analysis is to evaluate and discuss the different dynamics of regional per capita GDP in order to identify common patterns of development. A second empirical analysis is realized comparing the regional labour markets paying particular attention to the quantitative objectives of the European Employment Strategy. In order to evaluate and compare similarities and differences between the 36 regions, a cluster analysis is done using the multivariate statistical techniques. The database is made up of two sets of information: (i) those concerning the basic regional labour markets features: employment and unemployment rates and (ii) those describing the sector composition of employment (NACE 1 sector classification). In the final section the main result and some policy implications are briefly presented. (original abstract)
Celem referatu jest zbadanie i porównanie stopnia i uwarunkowań przygotowania krajów bałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii, do wejścia do strefy euro w świetle kryteriów konwergencji nominalnej, wynikających z Traktatu z Maastricht z 1992 r. W pierwszej części referatu przedstawiony jest status państw członkowskich w okresie pomiędzy akcesją do Unii Europejskiej a wejściem do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW). W drugiej części podjętą jest próba analizy korzyści i zagrożeń wynikających z wejścia do UGiW przez kraje bałtyckie. W części trzeciej omówione są uwarunkowania i parametry gospodarcze Litwy, Łotwy i Estonii w kontekście kryteriów konwergencji nominalnej. Analiza została przygotowana w oparciu o dane statystyczne publikowane przez banki centralne krajów bałtyckich, Komisję Europejską oraz Eurostat. (fragment tekstu)
|
|
z. 4
202-207
Badania oparto na wnioskach płynących z przyjętej pod koniec 2012 r. Strategii Rozwoju Kraju 2020, w zakresie równoważenia rozwoju oraz integracji przestrzennej regionów. Dokonano oceny tendencji zmian w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w województwie dolnośląskim oraz przełożenia się tych zmian na konwergencję lub dywergencję regionu. Celem badań było określenie czy w województwie dolnośląskim nastąpiły procesy redukowania czy wzrostu zróżnicowania pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Do wyznaczenia poziomu rozwoju badanych gmin wykorzystano miarę Hellwiga [1968], natomiast źródłem materiałów były dane Banku Danych Lokalnych GUS. W wyniku przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że pomimo nowych narzędzi i instrumentów rozwoju lokalnego, mających na celu konwergencję przestrzenną w latach 2002-2010 nie doszło do konwergencji gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w województwie dolnośląskim. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.