Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koordynacja procesów pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie odmiennych mechanizmów i postaci koordynacji w zarządzaniu logistyką, a w szczególności w jej rozszerzonej postaci, łańcucha logistycznego. Rozważania oparto o poglądy zawarte w literaturze przedmiotu oraz badania obce i własne zawarte w opublikowanych artykułach. (fragment tekstu)
W artykule przybliżono istotę zarządzania przedsięwzięciem oraz rodzaje przedsięwzięć. Przedstawiono proces grupowania procesów do przedsięwzięcia. Zwrócono uwagę na proces oceny efektywności jego realizacji. Zauważono także na czym polegać ma zdobywanie wiedzy na podstawie przedsięwzięcia.
Propozycje usprawnień są skutecznym narzędziem doskonalenia procesów w przedsiębiorstwie. W wyniku ich zastosowania firma wymusza na pracownikach krytyczne spojrzenie na własny warsztat pracy. W artykule omówiono sposób postępowania oraz zwrócono uwagę na partycypację załogi w doskonaleniu procesów pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zastosowanie Mind Mapingu w kierowaniu. Technika ta polega na budowaniu map myśli. Przedstawiono jak przy jej pomocy zaprowadzić porządek nad dużą ilością powiązanych dokumentów i zapanować nad poszczególnymi elementami myśli. Opisano kolejne etapy budowania mapy myśli.
Projekty muszą zmieniać i udoskonalać procesy by produkty mogły nadążać za rynkiem i potrzebami klientów. Osiągniecie ostatecznego sukcesu firmy zależy od odpowiedniej koordynacji działań projektowych, którą może zapewnić profesjonalny Project Management Office (biuro projektów). Artykuł przedstawia rolę biura projektów w zarządzaniu projektami w organizacji. Znajdziemy w nim informacje dotyczące zasad działania PMO w organizacji, które dotyczą sposobów rozwijania standardów Project Management, cyklu szkoleń z zakresu kierowania projektami, koordynacji zależności między projektami i firmą, budżetowania i kontorligu kosztów, monitoringu i zapewnienia zasobów dla projektu, zarządzania ryzykiem poszczególnych projektów czy przepływu informacji i promocji PMO.
Problemem o szczególnym znaczeniu, który nie został dotąd w Polsce rozwiązany, jest rola koordynatora klastra oraz to, jakie powinien posiadać kompetencje i jakiego typu relacje z otoczeniem powinien budować. Stanowi to kluczowy problem w dyskusji nad zarządzaniem strukturami klastrowymi. Dyskusyjny jest również sam model funkcjonowania instytucji koordynatora. Modele stosowane w innych państwach nie powinny bowiem być bezkrytycznie przenoszone na grunt gospodarki polskiej. W artykule autor omawia powyższe zagadnienie od strony teoretycznej (cele poznawcze) oraz prezentuje wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w regionie łódzkim (cele praktyczne). Adresatami tych wniosków i rekomendacji, mogą być zarówno koordynatorzy klastrów, podmioty w nich funkcjonujące, jak również władze publiczne na poziomie regionalnym, lokalnym czy krajowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie wyników badań empirycznych dotyczących identyfikacji rozwiązań funkcjonalnych controllingu w średnich organizacjach Dolnego Śląska. Omawiane wyniki badań odnoszą się do zagadnień związanych z wyborem koncepcji controllingu, realizacją funkcji koordynacyjnej (uznawaną za nadrzędną funkcję controlingu) a także z zapotrzebowaniem na kształtowanie poszczególnych odmian i typów controllingu. Badania przeprowadzono za pomocą techniki ankietowej, wśród osób odpowiedzialnych za wdrożenie i funkcjonowanie controllingu, w 47 średnich i 56 dużych organizacjach różnych branż. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie koordynacji gospodarczej. Opisano efekty zewnętrzne polityki gospodarczej oraz scharakteryzowano koordynację polityki makroekonomicznej Unii Europejskiej w unii walutowej.
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań w zakresie funkcji koordynacyjnej controllingu strategicznego, stosowanych w praktyce organizacji działających w Polsce. Badania przeprowadzono za pomocą techniki ankietowej. O wypełnienie kwestionariusza poproszono osoby odpowiadające za wdrożenie i funkcjonowanie controllingu, zakładając, że controlling strategiczny stanowi część składową controllingu w ogóle. Na tle charakterystyki szczegółowych zagadnień dotyczących funkcji koordynacyjnej controllingu strategicznego zaprezentowano wyniki badań odniesionych do tych zagadnień. Obejmują one wyszczególnienie stosowanych w praktyce badanych organizacji funkcji controllingu strategicznego, zakresu zadań w ramach funkcji koordynacyjnej rozpatrywanego controllingu i sposobu realizacji tej funkcji. Wyniki przedstawiono w ujęciu ogólnym oraz z uwzględnieniem najistotniejszych kryteriów je różnicujących - wielkości organizacji i typu otoczenia(abstrakt oryginalny)
Nie wystarczy wydawać ogromnych pieniędzy na szkolenia i budowanie kultury organizacyjnej, żeby pracownicy byli zaangażowani w pracę, a bank sprostał konkurencji. Ugruntowuje się powoli przekonanie kadry zarządzającej o konieczności wzmocnienia banku od strony jakości usług, stymulowane zaostrzającymi się wymogami formalnymi, na przykład Bazylei 2 lub wielu ustaw normujących praktyki bankowe, jak Ustawa o kredycie konsumenckim czy wcześniejsza Ustawa o ochronie danych osobowych. Artykuł omawia zastosowanie zarządzania przez procesy do zadań budowy jakości usług i kultury organizacyjnej banku.
W warunkach gospodarki rynkowej oraz przygotowań do wejścia na rynki UE istotnego znaczenia nabierają procesy budowania łańcuchów dostaw w skali międzynarodowej. Odpowiednio zaprojektowany i wdrożony system logistyczny może stać się bowiem decydującym czynnikiem w walce o klienta.
Artykuł omawia założenia i istotę analizy strategicznej ASTRA.
W referacie przedstawiono znaczenie integracji i koordynacji w systemie planowania w przedsiębiorstwie. Zaprezentowano narzędzia koordynacji stosowane w systemach konwencjonalnych. Wskazano na niebezpieczeństwa związane z nadmiernym stosowaniem narzędzi koordynacyjnych w tradycyjnych systemach planowania. Podkreślono potrzebę projektowania nowych systemów planowania, które uwzględniają warunek integratywności. Przedstawiono syntetycznie cechy takich systemów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy związane z koordynacją działań logistycznych. Omówiono koncepcję produkcji globalnej i logistyczne koncepcje modularyzacji struktur organizacyjnych.
Koordynacja sieciowa jest jednym z kluczowych obszarów decyzyjnych w zarządzaniu strategicznym przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie dzięki niej, łańcuch dostaw może uzyskać przewagę konkurencyjną. Pod pojęciem koordynacja sieci kryją się trzy jej formy: hierarchiczna (oparta na poleceniach), społeczna (oparta na zaufaniu) i rynkowa (oparta na cenie). Uznaje się, że w praktyce występują one łącznie i zależą od siebie, a ich dobór jest celowy. Łańcuchy dostaw bez odpowiedniej koordynacji mogą funkcjonować w błędny sposób, nie spełniając właściwie swojej roli. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i znaczenia koordynacji sieciowej w łańcuchu dostaw w formie case study na przykładzie firmy DaimlerChrysler (DCX). Przedstawiony przypadek potwierdza występowanie wszystkich form koordynacji w łańcuchu dostaw oraz dominację jednej z nich w zależności od danego przykładu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje przypadek procesowego, opartego na interdyscyplinarnych zespołach specjalistów, wprowadzania modelu organizacji produkcji z perspektywy zjawiska dyfuzji wiedzy. W kontekście opisywanej zmiany organizacyjnej analizowane są zjawiska kształtowania się zespołów oraz kluczowych płaszczyzn dyfuzji wiedzy. Jako wspomagające proliferację wiedzy wskazane zostały także działania z zakresu lean manufacturing, aktywizujące zespołowe uczenie się i dostarczające jednocześnie szybkich efektów usprawniania pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane modele, które mogą być stosowane w systemach wspomagania decyzji koordynatora akcji ratowniczej. Modele te obejmują prawdopodobieństwo przetrwania ludzi w wodzie, czas ewakuacji ludzi ze statku, czas poszukiwania rozbitków, prawdopodobieństwo dotrzymania terminu realizacji akcji ratowniczej, wyznaczanie obszaru poszukiwania oraz niepewność informacji, jaką dysponuje koordynator akcji SAR. Do modelowania wykorzystano w przypadku prawdopodobieństwa przetrwania ludzi w wodzie funkcję wykładniczą, czas ewakuacji opisano funkcją liniową. Jako model zmiennej czasu poszukiwania rozbitków zaproponowano funkcję gęstości rozkładu trójkątnego. Do analizy czasowej akcji ratowniczej wykorzystano metodę PERT. Przedstawiono modele wyznaczania obszarów poszukiwania wykorzystujące metodę Monte Carlo oraz zastosowanie teorii Dempstera-Shafera do planowania akcji SAR.(abstrakt oryginalny)
Realizacja akcji ratowniczej przez koordynatora akcji oraz jego decyzje mogą być powiązane ze stanem psychofizycznym, który może oddziaływać na proces poszukiwania. Zastosowanie systemów wspomagania decyzji ogranicza wpływ subiektywnej oceny koordynatora na podejmowane działania ratownicze. W artykule przedstawiono wybrane systemy wspomagania decyzji w działaniach ratowniczych na morzu. Przedstawiono przykłady ich zastosowań do wyznaczania obszarów poszukiwania i podejmowania decyzji w sytuacji niepewności.(abstrakt oryginalny)
W 1896 roku Karol Adamiecki wprowadził do praktyki zarządzania wykresy organizacji pracy, które nazwał harmonogramami. Powyższe rozwiązanie dało początek rozwojowi metod ukierunkowanych na racjonalizację organizowania procesów wytwarzania. W opracowaniu zostały omówione następujące grupy metod organizowania procesów pracy w czasie: metody harmonogramowania produkcji, teoria kolejek i reguły priorytetu, metody planowania projektów: diagramy sieciowe i metoda łańcucha krytycznego, karty kanban oraz inne warianty systemu pull, a także teoria ograniczeń oraz jej narzędzia: werbel-bufor-lina. W podsumowaniu zwrócono uwaga na nieustającą potrzebę koordynowania procesów w czasie, krótki "żywot" harmonogramu jako wzorcowego planu ze względu na ogólną i specjalną losowość procesów, przejście z podejścia push na pull oraz współcześnie stosowane metody bieżącego koordynowania procesów w czasie.
Współczesne metody koordynacji czasów pracy za podstawowe i niezbędne dane uznają czasy trwania czynności. W artykule przedstawiono w skrócie kilka wybranych metod koordynacji procesów pracy, podkreślając znaczenie występującego w nich czynnika czasu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.