Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 386

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Korupcja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
The problematic of Belarusian bribery on an international scale is presented in offered article. The rank of the Belarusian society against a background of global corruption processes is determined. Author used results of the international comparative researches of corruption. (original abstract)
Nadrzędnym celem niniejszego opracowania jest rekonstrukcja procesu korupcyjnego. Realizacja tego celu umożliwia osiągnięcie kolejnego - systematyzacji stanu wiedzy na temat korupcji. Takie sformułowanie celów umożliwia ścisłe ukierunkowanie toku dalszych rozwa- żań i tym samym skoncentrowanie się jedynie na nich. Podstawową hipotezą niniejszego opracowania jest stwierdzenie, że korupcja jest jedną z form wymiany, a zatem dochodzi do niej pomiędzy uczestnikami wymiany w sytuacji, gdy inne formy wymiany są dla obu stron mniej korzystne. Takie postawienie hipotezy świadczy o pozytywnym, pozbawionym wartościowania podejściu badawczym. Jednocześnie w takim ujęciu możliwe jest sformułowanie kolejnych, bardziej szczegółowych hipotez cząstkowych. (fragment tekstu)
Korupcja jest zjawiskiem trudnym do zdefiniowania, stąd, nierzadko, definiuje się ją poprzez podawanie przykładów określonych działań, jakie to zjawisko obejmuje. W niniejszym artykule przedstawiono spotykane w literaturze rozmaite klasyfikacje korupcji zarówno pod względem typu zachowań, z jakimi jest ona związana, jak również rodzaju podmiotów, jakich dotyczy i jakie w niej uczestniczą. (abstrakt oryginalny)
Problem korupcji stał się w ostatnich latach jednym z szerzej omawianych zjawisk społecznych. O korupcji pisze się i mówi wiele, jednak zazwyczaj robią to publicyści i komentatorzy życia publicznego. Korupcja stała się tematem szeroko opisywanym przez media, rzadziej przez badaczy życia społecznego. Tymczasem zjawisko to ewoluowało i coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania nie tylko socjologów i prawników, lecz także ekonomistów. Dzieje się tak dlatego, iż towarzyszy ono wszelkim procesom gospodarczym i to zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także na ich styku. W niektórych aspektach wymiany gospodarczej korupcja uzupełnia lub też całkowicie zastępuje mechanizm rynkowy. W takim ujęciu jest ona procesem dokonującym się w sposób ciągły i w praktyce niemożliwym do wyeliminowania. Jednak natężenie korupcji różni się w poszczególnych rejonach świata, w zależności od wielu uwarunkowań politycznych, historycznych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie źródeł korupcji w polskim sektorze publicznym. Nasz kraj jest bowiem postrzegany jako jeden z bardziej skorumpowanych w Unii Europejskiej, a w komentarzach prasowych wskazuje się na sferę publiczną jako odpowiedzialną za taki stan rzeczy. Autor stawia tezę, iż korupcja jest naturalnym zjawiskiem społecznym, którego nie można wyeliminować, a wyższy jej poziom w Polsce związany jest z czynnikami instytucjonalnymi oraz kulturowymi. Kolejną tezą jest stwierdzenie, iż korupcja nie jest wyłączną domeną sektora publicznego, lecz wynika z naturalnych skłonności człowieka do maksymalizowania indywidualnych korzyści przy możliwie jak najniższych kosztach(fragment tekstu)
W Rosji po 1991 r. można zaobserwować kryzys państwa prawa na polu politycznym, gospodarczym i społecznym. Kryminalizacja państwa, gospodarki i polityki była elementem swoistego spadku po czasach ZSRR. Jego istota przejawiała się we wszechwładzy i bezkarności elity, swobodnym żonglowaniu tezą o bezkonfliktowym społeczeństwie oraz propagandowej jedności interesów społeczeństwa i nomenklatury. Innymi składnikami owego "spadku" były: zachowanie władzy przez dużą część polityków z dawnego układu, elementy sowieckiej mentalności i zachowań, skłonność do klientelizmu i serwilizmu, zarówno w społeczeństwie, jak i w samych elitach. Niektóre elementy dawnego układu nie tylko zostały zaadaptowane do nowej rzeczywistości, ale uległy wręcz pogłębieniu. Takie zjawiska, jak korupcja, przemieszczanie się centrów władzy w stronę "ciemnych", nielegalnych struktur, lekceważenie norm prawnych, sprzeczności zachodzące między oficjalną propagandą a realnym życiem, z pewnością były zjawiskiem częstym w ZSRR, ale to współczesna Rosja nadała im charakter quasi-legalny, a już prawie na pewno akceptowalny. Przykłady lekceważenia czy naginania prawa szły wertykalnie od władzy politycznej w dół drabiny społecznej. Wywierały i nadal wywierają bardzo destrukcyjny wpływ na system polityczny, społeczeństwo i gospodarkę Rosji. (abstrakt oryginalny)
Korupcja stanowi istotny problem zarządzania publicznego. W artykule podjęto próbę zdefiniowania pojęcia "korupcja", a następnie podjęto próbę przedstawienia form i typów korupcji. W dalszej kolejności omówiono specyfikę zarządzania publicznego oraz przedstawiono prognozę zagrożeń korupcyjnych w zarządzaniu publicznym. (abstrakt oryginalny)
Pierwsza część artykułu poświęcona została próbie wyodrębnienia i zdefiniowania korupcji, rozumianej jako zjawisko administracyjne. Druga część natomiast dotyczy głównego zagadnienia tematycznego, jakim jest wpływ tego typu zjawisk, z punktu widzenia obowiązującego prawa, na charakter prawny aktu administracyjnego.
W prezentowanym artykule postawiono tezę, iż kolektywna korupcja dotyczy nie tylko pojedynczych organizacji, lecz może również rozprzestrzeniać się pomiędzy organizacjami działającymi w sieci. Model kolektywnej korupcji Ashfortha i Ananda oraz teorię zakażania wykorzystano dla ukazania sposobów, poprzez które jest możliwe zarażanie się korupcją między firmami. (abstrakt oryginalny)
Oszustwa popełniane są we wszystkich dziedzinach działalności człowieka oraz we wszystkich krajach – różni się jedynie ich stopień oraz zakres, który wpływa na metody oraz motywy. W obecnej konkurencyjnej i dynamicznej sytuacji gospodarczej zostają one popełniane z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki oraz zaawansowanych technologii. Oszustwa zawsze powodują poważne skandale finansowe oraz bankructwa największych na świecie firm. W artykule przedstawione zostały główne rodzaje nadużyć: sprzeniewierzenie aktywów, korupcje, oszustwa podatkowe, zakłócenia sprawozdań finansowych, itp. Zasugerowano metody identyfikacji nadużyć finansowych oraz narzędzia o charakterze prewencyjnym. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Tìnʹova ekonomìka âk ob'êkt naukovogo doslìdžennâ
80%
Przedstawiono naukowe podejście do definiowania szarej strefy oraz zbadano czynniki wpływające na wielkość tej strefy.
W lutym 1999 r. weszła w życie konwencja OECD o zwalczaniu przekupstw zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych.
Agencja ds. prywatyzacji na Węgrzech wypłaciła 5.1 miliona dolarów indywidualnemu konsultantowi zewnętrznemu. Wiadomość ta wywołała największy dotąd skandal polityczny w tym kraju. Uważa się, że skandal odsłonił głęboki kryzys w zarządzaniu państwem, nieefektywność urzędników państwowych oraz ich podatność na korupcję. Sukces koalicji rządowej w wyborach w 1998 wydaje się być poważnie zagrożony.
Spośród wszystkich krajów byłego bloku wschodniego z korupcją najlepiej radzą sobie, te w których wprowadzono podatek liniowy. Polska do nich nie należy.
14
Content available remote Corruption Impact on Total Factor Productivity - A Nonlinear Relationship
80%
The aim of the article is to examine the correlation between corruption and the total productivity of production factors. The study analyzed the significance of the impact of corruption on TFP and the type of this influence - linear and nonlinear. The study consisted of analyzing the most important theoretical arguments appearing in the literature for the possible impact of corruption on TFP. Next, a research hypothesis was formulated, which was verified on the basis of an empirical study. The results of the study indicate the relationship between corruption and TFP, and this relationship is nonlinear. Corruption affects TFP to varying degrees and it depends on the level of corruption in the country. In corrupt countries taking up the fight against corruption indicates much higher TFP increments than in non-corrupt countries. The article tackles the topic poorly described and analyzed in the literature. The impact of corruption on TFP is the subject of few studies, mainly made by foreign researchers.(original abstract)
Niniejszy artykuł poświęcony jest problematyce wkładu Rady Europy w stworzenie spójnego systemu standardów w obszarze walki z korupcją i mechanizmu ich monitorowania. Dokonano analizy dorobku Rady Europy: konwencji i rezolucji oraz licznych raportów i opracowań w zakresie walki z korupcją. Zwrócono również uwagę na współpracę Rady Europy z innymi organizacjami międzynarodowymi celem wypracowania wspólnych standardów. (abstrakt oryginalny)
Korupcja - jak gigantyczna ośmiornica - dotyka sfer ekonomicznych w państwach na całym świecie. Problem jest bardziej wyraźny w krajach nowej demokracji znajdujących się w trakcie transformacji. Dotyczy on wielu dziedzin życia, takich jak: polityka, ekonomia, prawo itp. Indeks korupcji w Albanii wzrósł w ostatnich latach, co ma związek z system rządzenia. Do przeciwdziałania temu zjawisku w Albanii powinny się włączyć organizacje pozarządowe, a także obywatele państwa. (abstrakt oryginalny)
Wywiad z jednym z założycieli Transparency International (TI), Dieterem Frischem. W artykule zamieszczono ranking skorumpowania krajów według indeksu TI, opartego na sądach biznesmenów, którzy prowadzą w tych krajach działalność gospodarczą.
W pracy przedstawiono wyniki badań nad modelowaniem tzw. indeksu korupcji (ang. Failed States Index). Zbudowano i porównano model regresji wielorakiej z drzewem regresyjnym. Badania zostały oparte na podstawie danych publikowanych przez niezależną organizację The Fund for Peace. Jako potencjalne zmienne zostały wybrane zmienne udostępnione na stronie internetowej Banku Światowego. Wstępne wyniki jednoznacznie wskazują, że drzewo regresyjne lepiej odzwierciedla zmienność parametru niż model regresji wielorakiej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Impact of Governance Indicators on Corruption in Arab Countries
80%
This study aims to measure the impact of governance indicators on corruption in Arab countries during the period 2005-2016. Several techniques including co-integration, forecasting variance error decomposition, and impulse response function are employed. The results indicate that corruption is influenced by political stability, voice and accountability, and regulatory quality in both the short and long runs. The relative contribution of the change in regulatory quality to the change in corruption is weak, implying that there are weaknesses in laws, regulations and transparent legislation that determine the relationship between the state and the society and guarantee the integrity and rights of individuals. Therefore, fighting corruption needs to be an integral part of a comprehensive institutional and organizational reform strategy. This study is an important incentive for governments and global development organizations to improve governance performance to combat corruption. These governments may need external assistance that could be offered by the international development organizations to improve their indicators of good governance of corruption curb if Arab governments are not prepared to improve citizens' participation in this field. (original abstract)
The paper's objective is to show how cultural features may interact with economic behaviour. The concepts of "civilisational incompetence" and "collective culture shock" are discussed to highlight a number of specific issues faced by post-communist countries. Corruption (presented on the basis of the Corruption Perception Index) is symptomatic of civilisational incompetence. Quantified cultural dimensions are used to assess Poland's cultural make-up. A simple regression model (in three parts) is built where numerical values for Power Distance and Individualism (as set forth by Hofstede) are positioned against the values of Transparency International Corruption Perceptions Index. Quantified cultural dimensions are an independent variable. The dependent variable is the perception of corruption. There seems to be a positive relation between corruption and PD, and a negative relation between corruption and IDV. Economic implications are listed. The case of Poland is presented as a testing ground for researchers, practitioners, public opinion and policy makers.(original abstract)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.