Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Korzyści prywatne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Prywatne korzyści z wyższego wykształcenia - analiza finansowa
100%
Cel - W artykule zaprezentowano nową metodę obliczania korzyści z posiadania wyższego wykształcenia, zastosowaną do polskich warunków. Odwołując się do metod stosowanych przez OECD Autorzy stawiają sobie za cel określenie, na ile korzystne jest indywidualne inwestowanie w edukację wyższą. Metodologia badania - Podstawową metodą badawczą zastosowaną przez Autorów jest obliczanie korzyści z wyższego wykształcenia na podstawie bieżącej wartości netto (Present Net Value, PNV). Zaproponowana w opracowaniu modyfikacja uwzględnia zabezpieczenie przed bezrobociem jako finansową korzyść oraz wpływ ponoszonych kosztów zdobycia wykształcenia na osiągane korzyści prywatne. Wynik - Niezależnie od rodzaju odbywanych studiów oraz od typu uczelni (prywatna czy publiczna) posiadanie wyższego wykształcenia jest indywidualną korzyścią o charakterze finansowym. Jednocześnie wielkość tej korzyści jest niższa, niż wskazuje to wiele publikacji poświęconych polskiemu szkolnictwu wyższemu. Oryginalność/wartość - Wartością pracy jest zaproponowanie nowej, bardziej szczegółowej metody obliczania prywatnych korzyści z wyższego wykształcenia w aspekcie finansowym w Polsce. Metoda ta pozwala także na długofalowe badanie tej korzyści oraz na jej porównanie z wartościami w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Premie w transakcjach blokowych w Polsce w latach 2002-2008
100%
Sprawowanie kontroli nad przedsiębiorstwem tworzy możliwości realizacji tzw. prywatnych korzyści. Mogą one przyjmować postać pieniężną lub niepieniężną. W pierwszym przypadku podstawowymi narzędziami ekspropriacji akcjonariuszy mniejszościowych są: manipulowanie cenami transferowymi, wykorzystanie poufnych informacji o opłacalnych projektach inwestycyjnych oraz wypłacanie niezasadnie wysokich wynagrodzeń. Niepieniężne korzyści kontroli obejmują natomiast: wysoką pozycję społeczną, koneksje polityczne, satysfakcję z faktu znajdowania się u sterów oraz możliwość realizacji przedsięwzięć przynoszących rozgłos. Zagadnienie pomiaru skali prywatnych korzyści w gospodarce oraz identyfikacji czynników kształtujących ich wysokość od dawna absorbuje uwagę badaczy. Są ku temu dwa zasadnicze powody. Po pierwsze, od rozmiarów prywatnych korzyści zależą w znacznej mierze trudności, jakie napotykają przedsiębiorstwa przy próbie pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania. W skali makroekonomicznej zatem brak odpowiednich regulacji prawnych i rozwiązań instytucjonalnych ograniczających prywatne korzyści może skutkować spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Po drugie, prywatne korzyści współdecydują o perspektywach rozwoju rynku kapitałowego. Przy dużej ich wysokości relatywnie niewielka liczba spółek skieruje bowiem swoje akcje do publicznego obrotu. (fragment tekstu)
Pomimo występowania w literaturze wielu definicji prywatnych korzyści z tytułu kontroli, pozornie zbliżonych, w wielu przypadkach zasadniczo się one od siebie różnią. Celem artykułu jest analiza definicji i źródeł oraz przedstawienie istoty prywatnych korzyści z tytułu kontroli w kontekście typologii zaproponowanych przez innych badaczy.(abstrakt oryginalny)
4
100%
W pracy zaprezentowano próbę wykonania segmentacji rynku osób zwiedzających atrakcje turystyczne Wielkopolski i Kujaw. Jako kryterium segmentacji zastosowano korzyści wynoszone przez zwiedzających atrakcje. Badania przeprowadzono w pięciu czołowych obiektach tego typu wśród 1970 osób. W wyniku analizy metodą k-średnich uzyskano sześć segmentów, które scharakteryzowano za pomocą cech społeczno-demograficznych i cech grupy, w jakich zwiedzano obiekty. (abstrakt oryginalny)
Prywatne korzyści płynące z kontroli nad zasobami przedsiębiorstwa stanowią jedno z podstawowych zagadnień, którym zajmują się współcześni badacze finansów przedsiębiorstwa. Jednym z możliwych sposobów pośredniego szacowania wartości prywatnych korzyści z kontroli jest wycena wartości możliwości zmiany struktury własności przedsiębiorstwa. Decyzja o wyborze struktury własności jest wynikiem uwzględnienia wielu, często przeciwstawnie oddziałujących czynników. Ostatecznym kryterium wyboru jest jednak wartość firmy. Maksymalizowanie wartości firmy utożsamia się bowiem z maksymalizowaniem bogactwa właściciela.
6
Content available remote The Evolution of the Economic Man. From Homo Oeconomicus to Homo Moralis
84%
Celem artykułu jest analiza koncepcji homo oeconomicus, będącej jednym z podstawowych fundamentów ekonomii głównego nurtu w porównaniu do alternatywnych podejść, zaprezentowanych przez przedstawicieli ekonomii heterodoksyjnej, m.in. ekonomii behawioralnej i neuroekonomii. Szczególną uwagę zwrócono na model REMM (Resourceful, Evaluative, Maximising Man), który wydaje się być brakującym ogniwem pomiędzy homo oeconomicus i homo moralis. Przyjęto jednocześnie, że wąska interpretacja homo oeconomicus, kierującego się własnym interesem, stanowi zbyt duże uproszczenie i taki paradygmat w realnym świecie może być szkodliwy dla społeczeństwa. Artykuł ma charakter przeglądowy i został napisany na podstawie literatury przedmiotu, w tym materiałów źródłowych. W badaniach wykorzystano podejście zarówno deskryptywne, jak i interdyscyplinarne. W wyniku przeprowadzonej analizy sformułowano wniosek, że wyjaśnienie ekonomicznych zachowań człowieka wymaga bardziej holistycznego i dynamicznego ujęcia. Wskazano na niekompletność i nieadekwatność paradygmatu homo oeconomicus w stosunku do rzeczywistości. Zauważono, że racjonalność człowieka ekonomicznego wynika nie tylko z troski o własny interes, ale również z jego zakorzenienia w społeczeństwie i kulturze. Badanie pokazało, że zachowanie ekonomiczne zależy od kontekstu i jest dodatkowo zdeterminowane przez moralność, która wywodzi się z systemów społecznych i religijnych. W konkluzji stwierdzono, że człowiek gospodarujący nie może być zredukowany wyłącznie do maszyny koncentrującej się jedynie na swoim własnym interesie materialnym. Ocena moralna jednostki podejmującej decyzje w świecie ograniczoności zasobów jest nieunikniona. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dwa eksperymenty przeprowadzone w celu ustalenia, czy stopień akceptacji decyzji wydanej przez urząd skarbowy zależy od korzystności decyzji oraz postrzeganej sprawiedliwości proceduralnej. Badania przeprowadzono w dwuczynnikowym schemacie eksperymentalnym: 2 × procedura (sprawiedliwa vs niesprawiedliwa) oraz 2 × rezultat (badanie 1 - darowizna: rezultat korzystny vs niekorzystny; dochód: rezultat mniej niekorzystny vs bardziej niekorzystny; badanie 2 - nadpłata podatku: rezultat mniej korzystny vs bardziej korzystny) na łącznej próbie 224 osób. Zgodnie z uzyskanymi wynikami w badaniu pierwszym (darowizna; dochód) stwierdzono istotny wpływ korzystności wyników na akceptację końcowej decyzji urzędu skarbowego. Respondenci istotnie bardziej akceptowali decyzję korzystną i mniej niekorzystną, nawet jeśli była ona wynikiem zastosowania niesprawiedliwej procedury. W przypadku drugiego scenariusza stwierdzono również na poziomie tendencji wpływ sprawiedliwości procedury. Badanie 2 wykazało większą akceptację decyzji bardziej korzystnej, niezależnie od sprawiedliwości proceduralnej. Wyniki sugerują, że na akceptację decyzji dotyczącej płaszczyzny podatkowej wpływ ma przede wszystkim korzystność decyzji. Sprawiedliwość proceduralna może mieć znaczenie jedynie w przypadku decyzji umiarkowanie niekorzystnych. (abstrakt oryginalny)
Badania empiryczne różnic między wartością akcji wchodzących w skład pakietów kontrolnych i niekontrolnych wskazują zarówno na istnienie premii kontroli, jak też na tzw. korzyści prywatne jako główną przyczynę jej powstawania. Wyniki badań empirycznych nie znajdują odzwierciedlenia w powszechnie akceptowanym i wykorzystywanym w procesie wyceny przedsiębiorstw modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Zakłada on bowiem, że wielkość przepływów przypadających na jedną akcję nie zależy od tego, czy wchodzi ona w skład pakietów kontrolnych czy niekontrolnych. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję modyfikacji tego modelu w sposób umożliwiający oszacowanie wpływu korzyści prywatnych na wartości akcji wchodzących w skład poszczególnych pakietów. Zaprezentowane rozwiązanie łączy wyniki badań empirycznych z teorią wyceny przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Wskazanie czynników wpływających na poziom prywatnych korzyści z tytułu kontroli pozwoliłoby odpowiedzieć m.in. na pytanie, dlaczego niektóre firmy mają akcjonariuszy dysponujących pakietem kontrolnym i o ile więcej w porównaniu z pakietem mniejszościowym jest wart taki blok akcji. Celem niniejszej pracy jest stworzenie typologii determinant korzyści z tytułu kontroli na podstawie badań przeprowadzonych na innych rynkach kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Mimo występowania w literaturze wielu definicji prywatnych korzyści z tytułu kontroli, pozornie zbliżonych, w wielu przypadkach różnią się one od siebie zasadniczo. Celem artykułu jest analiza definicji i źródeł oraz przedstawienie istoty prywatnych korzyści z tytułu kontroli w kontekście wyceny przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym autorki podjęły problematykę dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego. Celem głównym było przedstawienie zasad jego funkcjonowania, a także kosztów i korzyści związanych z przystąpieniem i rezygnacją z tej formuły ubezpieczenia. W związku z powyższym zaprezentowane zostały aspekty dotyczące funkcjonowania programów III filaru systemu emerytalnego w Polsce, tj. PPK, PPE oraz funduszy IKE i IKZE w kontekście ich mocnych i słabych stron. Autorki wykorzystały metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. Podczas krytycznego przeglądu literatury wyselekcjonowano i wykorzystano artykuły naukowe związane z systemem emerytalnym w Polsce oraz takimi jego elementami jak poszczególne programy lub fundusze emerytalne. Ponadto źródłem wiedzy i rozważań były akty prawne, tj. ustawy dotyczące świadczenia emerytalnego lub programu PPK oraz IKE i IKZE. Wśród pozycji netograficznych pojawiły się witryny internetowe tworzone i aktualizowane przez administracje państwową, które były źródłem aktualnych informacji z zakresu świadczenia emerytalnego. Ponadto autorki korzystały z baz statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy kosztów i korzyści wyboru polityki w obszarze rolnictwa. Taki mechanizm wyboru polityki ma swoje ugruntowanie teoretyczne, w tym sensie, że pozwala wyodrębnić rzeczywisty proces tworzenia polityki. W opracowaniu wykorzystano koncepcję modelu wyboru publicznego. Uzupełnieniem rozważań teoretycznych są dane empiryczne - wskaźniki wsparcia producentów rolnych i konsumentów w wybranych krajach. Można przypuszczać, że rodzaj i zakres polityki rolnej oraz wiążące się z nią środki finansowe, po stronie wydatków na jej instrumenty oraz korzyści (także finansowe) dla jej beneficjentów, nie są dziełem przypadku lub wynikiem jedynie założeń o charakterze ideologiczno-politycznym czy ekonomicznym. Wybór konkretnej polityki określa mechanizm, w którym korzyści i koszty są ze sobą powiązane. W artykule opisano i wyjaśniono ten mechanizm. Potwierdzamy, iż konieczne jest, aby w analizach uwzględniać nie tylko dochodowe skutki polityki rolnej, ale także koszty wprowadzenia jej narzędzi. Rozumowanie prowadzone w artykule może pomóc w wyjaśnieniu wyboru polityki rolnej i jej wpływu na wybory producentów rolnych.(abstrakt oryginalny)
Samopoczucie człowieka uwarunkowane jest wieloma czynnikami w środo-wisku jego życia. Poznawanie środowiska przez jednostkę jest konieczne bowiem płaszczyzny przyrodnicza, społeczna czy kulturowa działając na jednostkę nie tylko wzajemnie się przeplatają i oddziałują z różną siłą ale także podkreślają społeczny charakter. Człowiek szczególnie w XXI wieku narażony jest na odbiór wielu bodźców płynących ze świata zewnętrznego i wewnętrznego. Wówczas ważne jest utrzymywanie bliskich kontaktów z innymi ludźmi, które mogą mieć wpływ na naszą aktywność i być źródłem otrzymywanego wsparcia a także poprawy samopoczucia. Nieocenione korzyści płynące z posiadania przyjaciół okazują się mieć właściwości terapeutyczne. Dlatego też przyjaźń jako ważny element w rozwoju społecznym człowieka przyczynia się do poprawy naszego samopoczucie i bardziej optymistycznego spojrzenia na trudne okoliczności.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest uwydatnienie roli nowych źródeł wzrostu gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem kapitału ludzkiego w części dotyczącej kapitału intelektualnego. Z tego względu przedstawione zostanie zagadnienie nowych źródeł wzrostu gospodarczego oraz związanych z nimi efektów zewnętrznych. Następnie opis dotyczyć będzie pojęcia kapitału ludzkiego, intelektualnego i znanych dotychczas niektórych metod jego pomiaru, a w związku z tym pomiaru innych wymienionych wyżej nowych źródeł wzrostu, klasyfikowanych wspólnie jako wartości niematerialne. (fragment tekstu)
In this study, the impact of social benefits on poverty, and economic activity in Poland is examined. In 2016 a huge programme of cash transfers, referred to as Family 500+, was introduced. It was intended to support families with children, especially the poorest ones, and to foster fertility. The impact of the transfers is examined through the observation of changes in monetary and multidimensional poverty following the reconstruction of the social benefits system. Changes in the recipients' behaviour are also investigated using estimates of regression models and treatment effects. The Family 500+ programme appeared to be successful as an anti-poverty tool and also resulted in average well-being increases for the whole population. However, it was also followed by the reduction of the economic activity of some recipients, especially in 2016 and 2017. The abovementioned trends partly reversed in 2018. As some income data in lower parts of the distribution seem to be flawed, income imputations, based on regression on income correlates, are employed. (author's abstract)(original abstract)
Praca i pożytki z niej płynące - bezpośrednio albo pośrednio - stanowią określone, wymierne dobro. Pożytki wynikające ze świadczenia pracy mają charakter materialny i niematerialny. Praca jest dobrem społecznym. Uprawnienie do jej wykonywania jest współcześnie traktowane jako jedno z podstawowych praw człowieka. Autor artykułu podejmuje próbę określenia w kategoriach prawnych i społecznych zjawiska pracy w Polsce jako dobra wspólnego i zarazem jednostkowego, z którego powinna móc uczynić użytek zarówno społeczność obywateli danego kraju, jak i jej poszczególni członkowie. (abstrakt oryginalny)
W ekonomii często poruszana jest problematyka efektywności gospodarowania, analizowanej tak w skali makroekonomicznej, jak i mikroekonomicznej. W badaniach makroekonomicznych należy określić sposób funkcjonowania gospodarki, w którym wszystkie czynniki produkcyjne byłyby wykorzystane efektywnie, a gospodarka dążyła do wzrostu. Natomiast w badaniach mikroekonomicznych decydujące znaczenie ma racjonalność decyzji podejmowanych przez producentów i konsumentów. Problematyka badawcza dotycz}' wyboru rodzaju i zakresu decyzji produkcyjnych, rozmiarów inwestycji oraz poziomu konsumpcji. W obu przypadkach dokonuje się ciągły proces wyborów w warunkach ograniczonej dostępności zasobów. Zarówno w teorii ekonomii, jak i w praktyce podejmowania decyzji gospodarczych określane są warunki (kryteria) realizacji przyjętych celów, po spełnieniu których możliwe jest efektywne wykorzystanie dostępnych czynników produkcyjnych. Głównym problemem badawczym zaprezentowanym w artykule było opracowanie odpowiedniej metodyki (modelu matematycznego) umożliwiającej podejmowanie decyzji produkcyjnych przedsiębiorstwa w oparciu o prawidłowo określone kryterium efektywności gospodarowania. (fragment tekstu)
19
Content available remote Premia z tytułu kontroli na polskim rynku kapitałowym - wyniki badań
67%
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań nad poziomem premii z tytułu kontroli w Polsce. W zależności od daty odniesienia powinna ona odzwierciedlać wspólne korzyści z tytułu kontroli lub wskazywać poziom prywatnych korzyści z tytułu kontroli, realizowanych przez udziałowca dysponującego kontrolą nad kosztem udziałowców mniejszościowych. W pracy posłużono się podejściem zaproponowanym przez Barclaya i Holdernessa [1989]. Grupą transakcji o bezwzględnie najwyższych premiach okazał się zbiór transakcji blokowych z transferem kontroli.(abstrakt oryginalny)
Marketingowcy mają możliwość budowania wokół swojej marki kultury poszanowania prywatności, planując personalizowane działania marketingowe bez inwazji w przestrzeń osobistą. Taki plan zdaje się być właściwy etycznie i wizerunkowo, a także po prostu lepszy jakościowo. Inna sprawa, iż prywatność w oczach statystycznych użytkowników sieci posiada wiele niespójności, które wynikają z różnorakich motywów emocjonalnych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.