Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszt historyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wykorzystanie wartości bieżącej do pomiaru zysku w rachunkowości
100%
Stosowanie wartości bieżącej do wyceny aktywów wywołuje krytykę ze strony zwolenników rachunkowości tradycyjnej. Celem opracowania jest ukazanie zarówno argumentacji za wykorzystaniem wartości bieżącej, jak i argumentacji przeciwstawnej. Jednocześnie w opracowaniu pokazano bardzo uproszczone modele pomiarowe zysku, uwzględniające koszt historyczny i wartość bieżącą przy wycenie aktywów. Końcowe wnioski z prowadzonych rozważań zawarto w podsumowaniu.(fragment tekstu)
Wycena bilansowa, czyli proces zmierzający do ustalenia kwot pieniężnych, w jakich składniki aktywów zostaną zaprezentowane w bilansie, jest istotnym obszarem rachunkowości, rzutującym na obraz sytuacji majątkowo-finansowej. Prawo bilansowe wykształciło modele wyceny, których odpowiedni dobór i wykorzystanie powinno prowadzić do rzetelnego i prawdziwego przedstawienia informacji o stanie majątku jednostki gospodarczej. W odniesieniu do niektórych grup aktywów wskazany jest jeden właściwy model wyceny, dla niektórych - prawo bilansowe dopuszcza dwa modele wyceny, a o ich wyborze decyduje sama jednostka gospodarcza.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zalety i wady wyceny aktywów i zobowiązań przy wykorzystaniu dwóch podstawowych kategorii – kosztu historycznego oraz wartości godziwej. Wskazano na zakres zastosowania wartości godziwej w obowiązujących regulacjach międzynarodowych, zarysowano metodologię pomiaru tej kategorii oraz wpływ jej implementacji na treść i formę sprawozdania finansowego. W konkluzji przedstawiono własne propozycje metod wyceny, a także konstrukcji bilansu oraz rachunku zysków i strat. (abstrakt oryginalny)
Cel - Głównym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie sposobów ujmowania skutków wyceny roślinnych aktywów biologicznych na etapie produkcji w toku według kosztu historycznego oraz według wartości godziwej w sprawozdaniu finansowym jednostki prowadzącej działalność rolną. Metodologia badania - W realizacji celu zastosowano metodę krytycznej analizy literatury oraz aktów prawnych: ustawy o rachunkowości i MSR 41 "Rolnictwo". Wynik - Zdaniem autora niniejszego opracowania skutki wyceny roślinnej produkcji w toku w wartości godziwej do momentu sprzedaży lub zbioru roślinnych aktywów biologicznych powinny być odnoszone na kapitał z aktualizacji wyceny, a nie na wynik finansowy okresu. Oryginalność/wartość - Artykuł zwraca uwagę na sposób ujmowania skutków wyceny roślinnej produkcji w toku. Wartością dodaną artykułu jest autorska propozycja ujmowania skutków wyceny roślinnej produkcji w toku według wartości godziwej w sprawozdaniu finansowym. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym problemem związanym z wynikiem finansowym z perspektywy teorii rachunkowości jest wybór miary wartości, za pomocą której dokonuje się jego pomiaru. Pomiar ten zawsze stanowił rdzeń rachunkowości, lecz ze względu na globalizację gospodarki oraz postępującą standaryzację rachunkowości na świecie w ostatnich latach kontrowersje wokół niego stały się szczególnie żywotne. Coraz odważniej odchodzi się od tradycyjnej miary wartości, a więc kosztu historycznego, na rzecz wartości bieżących, określanych najczęściej mianem wartości godziwej, jeśli zgodzić się z takim tłumaczeniem fair value. (…) Celem niniejszego artykułu jest ocena roli wartości godziwej w pomiarze wyniku finansowego jako alternatywy dla kosztu historycznego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wartości godziwej i kosztu historycznego jako dwóch podstawowych koncepcji pomiarowych instrumentów finansowych w rachunkowości. (fragment tekstu)
Purpose: The purpose of this article is to present the findings of the author's own studies on the influence of owner-occupied property valuation by historical cost on fixed assets value of entities at risk of bankruptcy. Methodology: As part of the implementation of the study, objective desk research was carried out. Empirical research was carried out on a group of 100 companies on which the courts had declared bankruptcy. The study sample constituted 14% of all bankruptcy cases in 2011 and was a significant representation of the national phenomenon. Findings: The findings indicated that historical cost values of owner-occupied properties in most cases are significantly lower that estimated fair value when business activities continuation is threatened. The historical cost valuation also does not provide useful information about the market value of property, plant and equipment of entities at risk of bankruptcy that do not possess real estate.Research limitations/implications: Information about market value of fixed assets of entities at risk of bankruptcy is essential in making the decision to begin bankruptcy proceedings and estimating the ability to repay debts to creditors.Originality: The results are a part of the author's own study concerning assets valuation when business activities continuation is threatened. The results emphasize the role of fair value estimation of property, plant and equipment when an entity is at risk of bankruptcy. (original abstract)
Specyficzną cechą współczesnego globalnego rynku finansowego jest to, iż większość instrumentów finansowych może być replikowana. Procedura replikacji oznacza, że można skonstruować nowy instrument finansowy poprzez złożenie innych instrumentów finansowych tak, aby efekt tego złożenia był identyczny jak w przypadku realnie istniejącego instrumentu. Do konstruowania nowych instrumentów finansowych, nazywanych instrumentami syntetycznymi (synthetic instruments), wykorzystuje się zarówno instrumenty podstawowe, jak i pochodne. Instrument syntetyczny jest strukturą finansową stworzoną na bazie odpowiedniej kombinacji instrumentów podstawowych i instrumentów pochodnych, będących jego substytutem. Artykuł przedstawia koncepcje tworzenia instrumentów syntetycznych na bazie parytetu opcji kupna i opcji sprzedaży. Na podstawie parytetu opcji kupna i opcji sprzedaży można więc zbudować syntetyczną akcję, opcję kupna, opcję sprzedaży oraz inwestycję o stopie zwrotu wolnej od ryzyka. Koncepcje te zostały wykorzystane do skonstruowania dwóch strategii (strangle i straddle) na instrumentach syntetycznych. Do wyceny bilansowej strategii strangle i straddle spread zastosowano model mieszany wyceny, oparty na dwóch podstawowych miarach wartości instrumentów finansowych - zasadzie kosztu historycznego i kategorii wartości godziwej. (abstrakt oryginalny)
Pomiar zjawisk i procesów zachodzących w jednostce gospodarczej jest jednym z naczelnych atrybutów systemu rachunkowości finansowej. W artykule porównano zagadnienie wyceny bilansowej wartości firmy bazującej na koszcie historycznym i wartości godziwej. W tym celu scharakteryzowano i przeanalizowano dwa odmienne sposoby rozliczania tego składnika majątku. W efekcie zasugerowano indywidualizację podejścia do procesu szacowania poziomu zużycia wartości firmy, co ma służyć generowaniu przez system rachunkowości finansowej użytecznych informacji ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Poszukiwanie optymalnych rozwiązań w zakresie wyceny składników bilansowych w skali globalnej, ze względu na wielowariantowość przyjętych rozwiązań i oczekiwania interesariuszy, jest istotnym problemem współczesnej rachunkowości. Obecnie ścierają się dwa modele: oparty na koszcie historycznym i wartości godziwej. W artykule przeprowadzono rozważania w zakresie stosowanych współcześnie zasad wyceny aktywów i pasywów w kontekście oceny wiarygodności i przydatności informacji dla użytkowników sprawozdań finansowych. Wykazano zasadność stosowania kompilacji metod wyceny w zależności od rodzaju, przeznaczenia i klasyfikacji składników aktywów i pasywów. Wskazano również na nowe rozwiązania i regulacje o zasięgu międzynarodowym w celu poprawy jakości wyceny w wartości godziwej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Valuation Models of Investment Property
100%
Nieruchomości inwestycyjne (zwane dalej ІР) to obiekty, które są wykorzystywane do osiągania dochodów z wynajmu lub dochodów kapitałowych. Odpowiednie oszacowanie wartości IP jest istotne, ponieważ umożliwia uzyskanie wyższej jakości i warygodności informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych. Status IP został zdefiniowany w jednym z punktów artykułu wraz z opisem obiektów, które mogą być zawarte w IP, a także analizą danych statystycznych w związku z udziałem nieruchomości inwestycyjnych w strukturze aktywów zakładów o różnych rodzajach działalności. Zastosowane modele szacowania wartości IP są zgodne z MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne"(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na problem wyceny roślinnej produkcji w toku oraz odpowiedź na pytanie, która z metod w sposób bardziej adekwatny uwzględnia specyfikę działalności rolnej - wartość godziwa czy koszt historyczny? W artykule zostały przedstawione wyniki badań empirycznych dotyczące wyceny roślinnej produkcji w toku metodą kosztu historycznego, według wartości odtworzeniowej oraz według wartości dochodowej. Badania empiryczne polegały na przeprowadzeniu wyceny plantacji pszenicy i buraków cukrowych o powierzchni 1 ha na dzień 30.06.2015 r. Przeprowadzone badania empiryczne i krytyczna analiza literatury wykazały, że wycena za pomocą metod bazujących na wartości godziwej w sposób bardziej adekwatny odzwierciedla wartość roślinnej produkcji w toku. Należy jednak pamiętać, że wycena ta nie uwzględnia ryzyka meteorologicznego związanego z prowadzeniem działalności rolnej. (abstrakt oryginalny)
Wartość godziwa jest stosunkowo nowym miernikiem wartości stosowanym w rachunkowości, bardziej rzetelnym przy wycenie wielu pozycji bilansowych, a w szczególności instrumentów finansowych, niż koszt historyczny. Istotnym problemem jest jednak określenie wartości godziwej tychże zasobów w niestabilnych warunkach ekonomicznych. W artykule zaprezentowano kategorię wartości godziwej w kontekście przemian zachodzących w obszarze wyceny w rachunkowości. Przemiany te są skutkiem zmieniających się potrzeb użytkowników informacji płynących z rachunkowości. W części praktycznej autorka skoncentrowała się na wycenie aktywów finansowych ze względu na jej znaczenie w kontekście tzw. kryzysu na rynkach finansowych. Wskazała na trudności związane z jej zastosowaniem w praktyce, wynikające z samej istoty tej metody wyceny, jak również z zasad ujętych w regulacjach prawnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza roli pełnionej przez wycenę w wartości godziwej we współczesnej sprawozdawczości finansowej, wpływu wyceny w wartości godziwej na jakość informacji finansowej oraz wpływu opcji wyceny w wartości godziwej (Fair Value Option) na realną ekonomię. W pierwszej części artykułu zaprezentowana jest teoretyczna analiza elementów prospektywnej orientacji sprawozdawczości finansowej oraz roli wartości godziwej w realizacji celów sprawozdania finansowego. Analiza została przeprowadzona w odniesieniu do dwóch przeciwstawianych sobie koncepcji rachunkowości: tradycji rachunkowości kontynentalnej opartej na koszcie historycznym oraz tradycji rachunkowości anglosaskiej zorientowanej na wyceny bieżące, w szczególności według wartości godziwej. W drugiej części artykułu podjęto próbę analizy wpływu opcji wyceny w wartości godziwej na realną ekonomię. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyjęcie opcji wyceny w wartości godziwej będzie skłaniało menadżerów instytucji finansowych do podejmowania bardziej agresywnych decyzji finansowych, które nie są zgodne z interesem interesariuszy. Zachowania te mogą w skali globalnej gospodarki w istotny sposób przyczyniać się do destabilizacji rynków. Są przesłanki do stwierdzenia, że przyjęcie wartości godziwej przyczyniło się w pewien sposób do powstania kryzysu finansowego w roku 2008.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono jednemu z trudniejszych obszarów rachunkowości - wycenie bilansowej. Na wstępie odwołano się do podstawowych pojęć takich jak wartości obiektywizm. Następnie dokonano przeglądu kategorii używanych w procesie wyceny. Autorka zwróciła uwagę na wady i zalety poszczególnych zasad wyceny, przede wszystkim na wycenę w koszcie historycznym i w wartości godziwej. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wartość godziwa w wycenie bilansowej aktywów i zobowiązań spółek WIG 20
80%
W artykule przedstawiono wyniki badań na temat wykorzystania wartości godziwej jako podstawy wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań. Analizą objęto skonsolidowane sprawozdania finansowe 14 grup kapitałowych, które na dzień 1 marca 2017 r. wchodziły w skład WIG 20. Oceny dokonano w następujących obszarach: pozycji wycenianych w wartości godziwej, ze szczególnym uwzględnieniem aktywów trwałych, stosowanych technik pomiaru wartości godziwej, zakresu dodatkowych ujawnień dokonywanych o wartości godziwej, w świetle wymagań stawianych przez poszczególne MSSF. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.