Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty jednostkowe produktu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy badano wpływ ogólnego postępu rolniczego na zmianę kosztów jednostkowych produkcji żywca brojlerów w latach 1994-2015. Za mierniki postępu przyjęto coroczne wyniki oceny wartości użytkowej kurcząt brojlerów w Polsce, prowadzonej przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt (1994-2000), Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt (2001-2003) oraz Krajową Radę Drobiarstwa (2004-2015). Wszystkie analizowane wskaźniki w okresie 1994-2015 uległy istotnej poprawie: wskaźnik zużycia paszy z poziomu 2,52 do 1,66 kg/kg, przyrost masy odpowiednio z 38,1 do 60,0 g/dobę, natomiast wielkość upadków zmalała z 9 do 4,3%. Jednostkowe koszty produkcji żywca, wyrażone w cenach stałych z 1994 roku, zmniejszyły się w latach 1995-2015 o 36%, przy czym do 2003 roku spadek kosztów następował w tempie 2,5% rocznie, natomiast od 2004 roku zmniejszenie kosztów zachodziło w średnim tempie 1% rocznie. Największy wpływ na obniżenie kosztów produkcji żywca brojlerów (o 22%) miał spadek kosztów pasz spowodowany poprawą wskaźnika konwersji paszy, obniżeniem (o 9%) kosztów pozostałych i kwoty zakupu materiału do chowu oraz kosztów zakupu piskląt jednodniowych (5%).(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie systemów zarządzania kosztami sprzyjających procesowi wytwarzania produktów, tzn. rachunku kosztów docelowych i rachunku kosztów ciągłego doskonalenia poprzez analizę, ich znaczenia dla strategicznego i operacyjnego szczebla organizacji oraz ich udziału w doskonaleniu i kontroli przedsiębiorstwa.
3
Content available remote Skala produkcji rolniczych działalności produkcyjnych a ich opłacalność
100%
W artykule przedstawiono zróżnicowanie opłacalności produkcji siedmiu działalności produkcji roślinnej i trzech zwierzęcej w zależności od skali ich produkcji w gospodarstwie. Wydzielono trzy przedziały skali - małą, średnią i dużą. Wielkość skali ma bezpośredni związek z efektywnością produkcji, jednak wybór optymalnej jej wielkości oraz poziomu intensywności produkcji jest zagadnieniem bardzo złożonym. Przeanalizowano racjonalność zastosowanego poziomu intensywności w grupach gospodarstw różniących się wielkością skali. Ocenie poddano także pracochłonność produkcji oraz możliwość opłaty nakładów pracy własnej. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań była ocena w 2018 roku wyników produkcyjno- ekonomicznych pszenicy ozimej, żyta, jęczmienia jarego, kukurydzy na ziarno, rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych w zależności od skali ich uprawy. Badania przeprowadzono w gospodarstwach towarowych, czyli takich, które swoją produkcję przeznaczają na sprzedaż. Gospodarstwa te wybrano celowo z reprezentatywnej próby gospodarstw, która znajdowała się w polu obserwacji systemu Polski FADN. Dane opisujące badane produkty zebrano w systemie AGROKOSZTY, a następnie uzupełniono danymi z bazy Polskiego FADN. Na wyniki badanych produktów wpływ miał potencjał produkcyjny gospodarstw (tj. zasoby ziemi, pracy i kapitału), ich jakość i sposób wykorzystania, ale zależały także od warunków zewnętrznych (np. rynkowych, pogodowych). Oddziaływania te skutkowały różnym stopniem zmian w zakresie wolumenu produkcji, kosztów jednostkowych oraz cen realizacji produktów. W 2018 roku dochód, jaki zapewniły badane produkty rolnicze, mieścił się w dość szerokich granicach. Korzystny wpływ wielkości skali produkcji był jednak widoczny. W każdej grupie występowały gospodarstwa, w których produkcja okazała się nieopłacalna, ale w przypadku dużej skali uprawy odsetek gospodarstw ze wskaźnikiem poniżej 100 zawsze był najmniejszy (wyjątek stanowiły buraki cukrowe). (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rachunek kosztów w przedsiębiorstwach rolniczych w teorii i praktyce
84%
W artykule omówiono rozwój teorii rachunku kosztów produkcji w rolnictwie od połowy XVIII wieku do czasów współczesnych. Wskazano na trwający przez cały ten okres spór wśród ekonomistów rolnych o przydatność pełnego rachunku jednostkowych kosztów produkcji w ocenie opłacalności produkcji. Omówiono przydatność kalkulacji niepełnych w ocenie konkurencyjności działalności produkcyjnych i w ocenie procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach oraz w ustalaniu struktury produkcji przy posługiwaniu się metodami optymalizacyjnymi. Wskazano także na aktualne problemy rachunku kosztów w rolnictwie. (abstrakt oryginalny)
Nasilające się procesy globalizacyjne wiążą się nieuchronnie z falą fuzji i przejęć, prowadząc do powstawania złożonych struktur gospodarczych. Wzrost liczby powiązań kapitałowych powoduje zwiększanie liczby transakcji między podmiotami powiązanymi. Zjawisko to dotyczy także Polski, zwłaszcza w kontekście jej przystąpienia do UE. Cena po której przedsiębiorstwo przekazuje towary, dobra materialne oraz świadczy usługi przedsiębiorstwu powiązanemu nazywana jest ceną transferową. Artykuł omawia przepisy prawne i metody ustalania cen transferowych.
Koncepcja rachunku kosztów docelowych (target costing) jest ważnym instrumentem zorientowanego na procesy controllingu oraz rynkowo zorientowanego zarządzania kosztami. W koncepcji tej nie chodzi o rozwiązanie problemu, ile ma kosztować produkt, lecz jakie mogą być dopuszczalne koszty tego produktu z punktu widzenia nabywców. Innymi słowy, chodzi o rozstrzygnięcie kwestii: jaka ma być efektywność wytwarzania produktu, by mógł on zapewnić sukces rynkowy. Koncepcja target costing motywuje do zmian struktur i technologii, a także redukcji kosztów w sferze przepływów logistycznych (np. pozyskiwanie materiałów, transport, przechowywanie). Ważną przesłankę tworzy tutaj implementacja rachunku kosztów działań, który stanowi warunek skutecznego wdrożenia koncepcji target costing oraz daje całościowy obraz zużycia zasobów przedsiębiorstwa w poszczególnych procesach tworzenia lub dostarczania klientom wyrobów bądź usług.
Artykuł jest poświęcony dwóm zagadnieniom z zakresu przekrojowej analizy kosztów jednostkowych, a mianowicie ocenie stopnia koncentracji kosztów oraz klasyfikacji obiektów ze względu na poziom kosztów jednostkowych. Zaprezentowano także pewne proste metody statystyczne pozwalające na przeprowadzenie tych badań.
Celem niniejszego artykułu jest szczegółowa prezentacja procedur obliczeniowych w systemie kosztów docelowych na przykładzie produktu niemieckiego przedsiębiorstwa „ElektroWerk AG” (EWAG). Przypadek spółki EWAG może stanowić wzorzec pomocny przy projektowaniu systemów kosztów docelowych w rodzimych przedsiębiorstwach.
Autor stwierdza, że w rachunku kosztów działań powinne być obecne prognozy zużycia działań przez obiekty kosztowe, a koszty standardowe działań modelowane. W artykule omówiono metodykę konstrukcji standardów kosztów na poziomie serii.
On the stage of product design there is a problem concerning production cost estimation in the moment when elements are not yet definitely designed. Depending on the amount of the available information, more or less precise cost estimation methods are applied, i.e.: variant methods, generation methods, hybrid methods. The proposed method of cost estimation is based on a formalized description of information related to construction, manufacturing and organizational characteristics concerning the designed element, the automation method of technological processes design using methods of group technology and a model of determining production costs of machine elements based on Activity Based Costing. (original abstract)
Opracowanie jest kolejnym z cyklu, w którym prezentowane są wyniki produkcyjno-ekonomiczne działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej badanych w systemie AGROKOSZTY. W 2011 roku przedmiotem badań były: pszenica ozima, żyto ozime, jęczmień jary, rzepak ozimy oraz tuczniki (tj. żywiec wieprzowy). Indywidualne gospodarstwa rolne, które w ramach systemu AGROKOSZTY uczestniczyły w badaniach działalności produkcyjnych, położone były na terenie całego kraju, nie stanowiły jednak próby reprezentatywnej dla grup gospodarstw realizujących określoną produkcję. Zostały one wybrane z próby gospodarstw prowadzących rachunkowość w systemie Polski FADN. Gospodarstwa te należą do ekonomicznie mocniejszych i osiągających wyższy poziom produkcji niż gospodarstwa indywidualne średnio w kraju. Wynikające z tego tytułu różnice w poziomie i strukturze produkcji oraz nakładów, a przy tym niezbyt liczna próba badawcza powodują, że wyników uzyskanych dla badanych zbiorowości nie należy w sposób bezpośredni przekładać na wyniki przeciętne w kraju. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problem wpływu poziomu kosztu wytworzenia produktów pracy na wielkość wyniku finansowego wykazanego w sprawozdaniu finansowym. Z analizy definicji aktywów wynika, iż produkty powinny być wyceniane na poziomie kosztów niewymagających odtworzenia, to jest: materiałów bezpośrednich wraz z kosztami zakupu, robocizny bezpośredniej (niezależnie od tego czy są to koszty stałe czy zmienne) oraz wydziałowych kosztów zmiennych.(abstrakt oryginalny)
Istnieją cztery główne strategie wejścia na rynek z nowym produktem, usługą, marką. Każda z nich wymaga podjęcia innych działań, ponieważ ów produkt wchodzi na rynek w zupełnie innym punkcie krzywej i odnosi się do innych źródeł popytu. Tzw. strategia "zgarniania śmietanki" oznacza wejście z wysoka ceną. Firma spodziewa się niewielkiej sprzedaży, ale też zakłada, że jej oferta zostanie szybko skopiowana i wprowadzona w życie przez konkurencję. Sens tej strategii istnieje zatem tylko wtedy, gdy gdy marża znacząco przewyższa koszt wytworzenia. Inna strategia - "wejścia masowego z niższą ceną" polega na skali działania i utrzymaniu w miarę niskich kosztów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.