Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty kapitału ludzkiego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule omówiono temat efektywności polityki personalnej w polskich przedsiębiorstwach według badań Saratoga HC Benchmarking PricewaterhouseCoopers. Zaprezentowano koszty działu personalnego oraz wskaźnik stopy zwrotu z inwestycji w kapitał ludzki. Zwrócono uwagę na analizę karty wyników efektywności polityki personalnej.
2
Content available remote Kapitał ludzki a sprawozdawczość finansowa
84%
Celem artykułu jest przedstawienie metody sporządzania sprawozdania o poziomie opłacenia kapitału ludzkiego pracowników przedsiębiorstwa w świetle laboryzmu. W artykule przedstawiono również model pomiaru indywidualnego kapitału ludzkiego oraz sposób ustalania rozmiaru godziwych wynagrodzeń. (abstrakt oryginalny)
Piętnaście lat badań doprowadziło do zbioru teorii, które przedstawiają współczesną wiedzę na temat kapitału ludzkiego i jego centralnej pozycji w ekonomii. Te badania zapoczątkowały alternatywne podejście do kapitału ludzkiego zasadniczo różne niż to, którego autorami są T. Shultz i G. Becker. Rdzeniem tego programu naukowego jest poprawne rozumienie kategorii kapitału jako zdolności do wykonywania pracy. Mając wypracowany model kapitału wiele pochodnych kategorii zostało poprawnie wyjaśnionych, w tym także kwestie pomiaru kapitału ludzkiego. Powstała teoria płacy minimalnej. Wiele oznak wskazuje, że jest to postępowy program badań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote System podatkowy a koszt kapitału w przedsiębiorstwach kapitałowych
84%
W artykule omówiono zagadnienia wpływu systemu podatkowego na koszt kapitału i związane z nim wybrane aspekty zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Zwrócono szczególną uwagę na wpływ systemu podatkowego na nominalny koszt kapitału i moŜliwości neutralizacji wpływu systemu podatkowego przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo, uwzględniono wpływ na koszt kapitału przez podatki lokalne w Polsce, oraz poruszono aspekty prawne aktualnych preferencji dla źródeł finansowania oraz teorię finansów w tych aspektach. (abstrakt oryginalny)
Teoria kapitału intelektualnego oraz sposoby jego wyceny są obecnie coraz częściej podejmowanym tematem badań. Patrząc na kapitał z punktu widzenia zasobów, w których jest zgromadzony, wyróżnia się kapitał ulokowany w zasobach naturalnych, rzeczowych i ludzkich. W artykule skupiono się na ustalaniu kapitału, jakim dysponują pracownicy naukowo-dydaktyczni z różnym stopniem naukowym i różnym doświadczeniem. Ogólny model kapitału przedstawiony przez M. Dobiję został tu zmodyfikowany i przystosowany do specyfiki zawodu nauczyciela akademickiego. Poza kosztami utrzymania, edukacji oraz doświadczeniem, liczonym ud momentu uzyskania tytułu magistra i rozpoczęcia pracy na uczelni, model ten uwzględnia okłady ponoszone przez pracowników na prace badawcze, których efektem są kolejno zdobywane tytuły naukowe oraz doświadczenie na poszczególnych stanowiskach. Wycenę owych nakładów przeprowadzono w oparciu o teorię kosztu alternatywnego, czyli w wysokości wynagrodzeń, jakie pracownik uzyskałby poświęcając ten czas na prowadzenie zajęć. Bazując na zmodyfikowanym modelu kapitału obliczono wysokość wynagrodzeń pracowników naukowo-dydaktycznych, zgodną . wartością ich kapitału.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę ukazania korzyści płynących z właściwego rozumienia i pomiaru inwestycji w kapitał intelektualny przedsiębiorstwa. W szczególności skoncentrowano się na oszacowaniu efektywności inwestycji w kapitał ludzki posługując się w tym celu określonymi miernikami ekonomicznymi, a mianowicie: wskaźnikiem kosztu kapitału ludzkiego, wskaźnikiem wartości dodanej kapitału ludzkiego oraz wskaźnikiem rentowności inwestycji w kapitał ludzki. Celem niniejszego opracowania jest zaakcentowanie identyfikacji jednego z najważniejszych elementów kapitału intelektualnego, jakim jest kapitał ludzki oraz zwrócenie uwagi na zmianę sposobu postrzegania inwestycji w kapitał ludzki przez większą część kierownictwa przedsiębiorstw w Polsce, nie jako kategorię kosztu, lecz jako szczególną inwestycję w ludzkie aktywa, które stają się kluczowym czynnikiem pozwalającym osiągnąć przewagę konkurencyjną współczesnego przedsiębiorstwa. Przedstawione w artykule przykłady pokazują pozytywny wpływ inwestycji w kapitał ludzki nie tylko z punktu widzenia pracownika (inwestycje w szkolenia, kształcenie), ale przede wszystkim patrząc przez pryzmat przedsiębiorstwa czy gospodarki kraju. Dzięki tego typu inwestycjom następuje pobudzenie aktywności zawodowej, zatrudnienia, co w ostateczności skutkuje ograniczeniem skali bezrobocia. Podsumowując należy zwrócić uwagę, że zaprezentowane w tym artykule wskaźniki można zastosować jako narzędzia pozwalające określić zależności występujące pomiędzy kapitałem ludzkim a produktywnością i rentownością inwestycji w aktywa niematerialne. (abstrakt oryginalny)
W Polsce grupa zawodowa lekarzy znana jest z długoletnich protestów dotyczących wysokości wynagrodzeń. Zasadność tych protestów można zbadać opierając się na znanych oraz akceptowanych modelach kapitału ludzkiego i intelektualnego, w których zakłada się, że każdy człowiek posiada zgromadzoną we własnej osobie wartość, która może podlegać wymianie na gruncie pracodawca - pracownik. Zgodność płacy z wartością pracy przekazanej przez pracownika na rzecz jednostki jest przesłanką społecznie akceptowaną. Akceptacja ta wynika między innymi z podświadomego rozumienia transakcji wymiany dokonywanej na godziwych warunkach. Pracujący wykonując swoją pracę wydatkuje własną energię oczekuje w zamian uzyskania wynagrodzenia pozwalającego mu na uzupełnienie tego ubytku i zachowania swojego kapitału. Właściwe wyznaczenie wielkości płac zapobiega deprecjacji kapitału ludzkiego i intelektualnego. Brak zachowania równowagi pomiędzy płacą a wartością pracy w dłuższym okresie czasu prowadzić będzie do niezadowolenia pracujących. Taki przykład niezadowolenia mamy w Polsce między innymi w analizowanej grupie zawodowej lekarzy. (abstrakt oryginalny)
Coraz więcej firm myśli o zatrudnieniu specjalistów, którzy mają zadbać o to, by pracownik był w centrum uwagi. Zarządzanie kapitałem ludzkim (Human Capital Management - HCM) jest nieodzownym czynnikiem nowoczesnego podejścia do zagadnienia. Zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków zawodowych ma bowiem decydujący wpływ na poczucie zawodowego spełnienia. A także w miarę bezkolizyjnego pogodzenia życia zawodowego z prywatnym oraz najzwyklejsze polubienie tego, co się robi. A to dla każdej firmy bezcenny potencjał. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.