Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty prywatne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nieuwzględnianie kosztów efektów zewnętrznych powstałych w środowisku naturalnym w wyniku realizacji przedsięwzięć gospodarczych skutkuje nieoptymalną alokacją zasobów w sensie Pareto, zniszczeniem obszarów cennych przyrodniczo i ograniczeniem bioróżnorodności. W artykule przeanalizowano istniejące rozwiązania w zakresie zamiany występujących w środowisku naturalnym kosztów efektów zewnętrznych w koszty prywatne. W dalszej kolejności zaproponowano ideę mechanizmu, który mógłby dowartościować obszary cenne przyrodniczo do poziomu, który zmniejszy ryzyko zagospodarowania tych obszarów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Koszty niepełnosprawności
100%
Koszty niepełnosprawności ponoszone są indywidualnie - przez osoby niepełnosprawne i ich rodziny oraz zbiorowo - przez społeczności, w których żyją. Koszty te mają różny charakter. Są to koszty finansowe i szerzej - ekonomiczne oraz koszty pozaekonomiczne, związane np. z psychiczną izolacją czy dyskryminacją osób niepełnosprawnych. W analizach koszów niepełnosprawności zwraca się uwagę przede wszystkim na możliwość ich wyodrębnienia oraz skwantyfikowania. Stąd pierwszy i podstawowy podział kosztów. W przypadku kosztów chorób to podział na koszty bezpośrednie i pośrednie (WHO 2009). Wśród kosztów bezpośrednich wyróżnia się dwa ich rodzaje. Z jednej strony są koszty ponoszone na rekompensowanie osobie niepełnosprawnej czy jej rodzinie dodatkowych wydatków, które ponosi, aby "normalnie" funkcjonować w podstawowych sferach życia, podobnie jak inne osoby czy ich rodziny. Z drugiej strony są to świadczenia o charakterze pieniężnym i rzeczowym, jakie uzyskuje osoba niepełnosprawna na swoje utrzymanie i specyficzne potrzeby w ramach społecznej redystrybucji dochodów. Oba rodzaje kosztów są możliwe do identyfikacji oraz oszacowania. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą syntezy i streszczenia trzech opracowań dotyczących kosztów zewnętrznych (społecznych). Analiza przeprowadzona jest przy założeniu istnienia niekorzyści zewnętrznych, tzn. nadwyżki kosztów społecznych nad prywatnymi.
Celem artykułu jest zwięzłe zaprezentowanie stanowiska ekonomii głównego nurtu wobec problematyki efektów zewnętrznych i przedstawienie na tak zakreślonym tle podstawowych różnic w sposobie analizowania i ocenie skutków omawianych zjawisk przez Coase’a i ekonomię ortodoksyjną (abstrakt oryginalny).
5
84%
Wychowanie i edukacja dzieci jest powiązana z dużymi nakładami finansowymi, jak i pozafinansowymi ich opiekunów. Nakłady te zwiększają się w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, gdzie poza zwykłymi kosztami dochodzą dodatkowe wynikające z różnego rodzaju deficytów. I choć w teorii każde dziecko w Polsce ma zapewnione darmowe wsparcie, terapię i edukację dostosowaną do indywidualnych potrzeb, to w praktyce rodzice i opiekunowie takich dzieci ponoszą bardzo duże koszty, by zapewnić swoim dzieciom niezbędne wsparcie i zwiększyć szanse na ich samodzielność. Niniejszy tekst, oparty przede wszystkim na danych jakościowych (wywiady indywidualne, studia przypadków), przedstawia analizę tego typu kosztów, wraz z próbą ich kategoryzacji i wnioskami dla polityki społecznej w zakresie zmiany systemu wsparcia. (fragment tekstu)
This article is about particular expences for personal education and training. It is comparing the time invested into education with the wage which would be earned during this time according minimum wage and minimum life expences. This article is discussing the cooperation between particular schools and enterpreuer and business area as well as the future possibilities of this support. It is focused on the expences from family budget spent on further education and training for family members. (original abstract)
Artykuł przedstawia porównanie kosztów prywatnych oraz kosztów społecznych wynikających z eksploatacji zestawów transportowych na trasach międzynarodowych dla trzech różnych modeli ciągników siodłowych. Przedstawiono także klasyfikację analizowanych zestawów transportowych począwszy od tego generującego najmniejsze koszty eksploatacji przypadające na 1 kilometr do tego generującego największe koszty. Klasyfikację tą sporządzono zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstwa jak i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
8
67%
Artykuł podejmuje problem godzenia życia zawodowego z prywatnym, który wydaje się szczególnie istotny we współczesnym, zapracowanym świecie. Okazuje się, że coraz więcej osób poświęca pracy nadmiernie dużo czasu, co w konsekwencji wpływa niekorzystnie na ich życie rodzinne. Celem artykułu jest próba określenia kierunków i sposobów zmian, których intencją byłoby pogodzenie życia zawodowego z osobistym. Podstawę do prowadzonych w artykule rozważań stanowią wyniki badań sondażowych przeprowadzonych przez CBOS, GUS, Extended DISC, PENTOR, TNS OBOP oraz badań przeprowadzonych na zlecenie OECD, które uzupełniono badaniami ankietowymi przeprowadzonymi wśród uczestników II konferencji z cyklu Czas na rozwój. Na ich podstawie autorka ukazuje wagę problemu godzenia życia zawodowego z prywatnym i jego wpływ na funkcjonowanie współczesnego człowieka. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza ekonomiczna zewnętrznych kosztów zanieczyszczenia środowiska naturalnego, rozumianych przez ekonomię klasyczną jako ubytek dobrobytu. Autor przedstawia społecznie kontrowersyjną ideę optymalnego zanieczyszczenia, kontrowersje wokół efektów zewnętrznych (external cost, external benefits), publiczne i prywatne koszty zewnętrzne, kontrowersje wokół odszkodowań dla ofiar zanieczyszczeń oraz syntezę narzędzi internalizacji kosztów zewnętrznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.