Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty relewantne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Optymalność i trafność wyborów decyzyjnych jest uzależniona od jakości pozyskiwanych informacji. O jakości informacji decyduje ich przydatność w rozwiązywaniu określonego problemu decyzyjnego. Zbyt duża liczba informacji prowadzi do powstania szumu informacyjnego, stąd system informacyjny wspierający podejmowanie decyzji powinien dostarczać tylko informacje istotne (relewantne) dla danego problemu decyzyjnego. Zakres informacji wspierający rozwiązanie konkretnego problemu powinien obejmować tylko te wielkości ekonomiczne, na przykład koszty i przychody, które ulegną zmianie pod wpływem wybrania jednej z możliwych opcji rozwiązania problemu.(fragment tekstu)
W artykule zostały przedstawione ramy koncepcyjne systemów rachunku kosztów. Takie ramy odniesienia stanowią strategię badawczą odnośnie do tych systemów i mają na celu ich naukową podbudowę. Ramy koncepcyjne pozwalają sformułować precyzyjne definicje wszystkich istotnych koncepcji kosztów, tworzą przejrzystość systemów rachunku kosztów, systematyzują wszystkie etapy badań w dziedzinie rachunku kosztów oraz klasyfikują wszystkie zestawienia kosztów, uwzględniając epi- stemologiczne cele naukowe. Taka procedura prowadzi do modułowo ustrukturyzowanego systemu twierdzeń dotyczących kosztów w kontekście opisowym, teoretycznym, pragmatycznym i normatywnym, które są zintegrowane w ogólny system rachunku kosztów poprzez modułowe interfejsy. Działania badawcze z modułowo ustrukturyzowanymi ramami koncepcyjnymi wspierają naukowy postęp w obszarze rachunku kosztów. W świetle ram koncepcyjnych dysponujemy instrumentami służącymi do oceny różnych systemów rachunku kosztów oraz do wspierania ich nowych projektów. (abstrakt oryginalny)
Racjonalne decyzje wymagają informacji użytecznych w rozwiązywaniu danego problemu decyzyjnego. Użyteczność informacji weryfikuje się stopniem realizacji celu, którego ona dotyczy. Orientacja na cel pozwala badać jej optymalność. Ustalenie relacji między celem a informacjami zapobiega wytwarzaniu zbędnych informacji oraz pozwala likwidować lukę informacyjną związaną z danym problemem lub sytuacją decyzyjną. W związku z tym informacje ze względu na ich znaczenie w procesie decyzyjnym dzieli się na istotne i nieistotne. Informacja istotna, czyli relewantna dla decyzji to ta, która różnicuje poszczególne warianty rozwiązania danego problemu decyzyjnego. Dlatego też problemy decyzyjne z obszaru działalności operacyjnej wymagają informacji o kosztach i przychodach relewantnych. W praktyce gospodarczej istnieją trudności z wyznaczeniem tych wielkości, w szczególności w odniesieniu do jednego z elementów tych kosztów tzn. kosztów utraconych korzyści. Celem artykułu jest przedstawienie procedury wyznaczania kosztów relewantnych za pomocą przepływów pieniężnych netto na potrzeby wybranych decyzji operacyjnych przedsiębiorstwa. Zaprezentowana procedura decyzyjna może stanowić podstawę do projektowania systemu informacyjnego na potrzeby zarządzania operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie roli planów scenariuszowych w ustalaniu kosztów relewantnych na potrzeby decyzji operacyjnych. (fragment tekstu)
W obecnych warunkach gospodarowania proces decyzyjny wymaga stosowania analiz wielokryterialnych. Do problemów z zakresu decyzji operacyjnych często stosuje się dyskretne metody wielokryterialne, do których należy metoda AHP. Typowym kryterium decyzyjnym są koszty, najczęściej ustalane według zasad rachunkowości finansowej. Ich przydatność w procesie decyzyjnym jest ograniczona. Stąd propozycja wykorzystania kosztów relawantnych jako kryterium decyzyjnego w metodzie AHP. (abstrakt oryginalny)
Decyzje cenowe stanowią istotny czynnik przewagi konkurencyjnej przedsiębior­stwa. Cena wpływa bowiem na poziom rentowności sprzedaży produktów, przez co może przyczyniać się do zwiększania zysku przedsiębiorstwa. Kształtowanie cen jest procesem złożonym wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Wśród najistot­niejszych z nich wymienia się koszty i popyt. Istotne znaczenie przy opracowywaniu formuł cenowych posiadają koszty relewantne. Celem artykułu jest przedstawienie zakresu wykorzystania różnych kategorii kosz­towych stosowanych w analizie kosztów relewantnych do ustalania i optymalizowania cen na wytwarzane produkty przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
7
84%
Informacja na potrzeby decyzji powinna charakteryzować się określonymi cechami jakościowymi, aby być użyteczną w procesie podejmowania decyzji. Szczególną rolę w procesie tym odgrywają koszty, a w szczególności tak zwane "koszty decyzyjne", do których należą również koszty relewantne. Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań i wymagań odnośnie do jakości informacji w analizie decyzyjnej z wykorzystaniem kosztów relewantnych. Metodologia badania - artykuł napisano na podstawie przeglądu literatury i zastosowano metodę analizy porównawczej. Wynik - w artykule zidentyfikowano uwarunkowania i cechy jakościowe informacji wymagane w analizie decyzyjnej z wykorzystaniem kosztów relewantnych. Oryginalność/Wartość - w literaturze polskiej brak jest publikacji w zakresie wymagań odnośnie do cech jakościowych informacji kosztowych w analizie decyzyjnej z wykorzystaniem kosztów relewantnych. W artykule również przedstawiono okoliczności, w których koszty relewantne dostarczają lepszych niż inne koszty informacji na potrzeby podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia rolę jaką pełni rachunek kosztów w procesie zarządzania bankiem. Odpowiednia bowiem informacja o kosztach, miejscach ich powstawania oraz mechanizmach powodujących ich kształtowanie umożliwia świadome oddziaływanie na ich poziom, a tym samym przyczynia się do zwiększenia skuteczności i efektywności podejmowanych w banku decyzji. Powoduje też wzrost jakości i nowoczesności usług bankowych przy jednoczesnym utrzymaniu prowizji, opłat i oprocentowania na konkurencyjnym poziomie. (fr. oryg. streszcz.)
9
Content available remote Kategorie kosztów decyzyjnych a analiza kosztów relewantnych
84%
Cel - koszty stanowią podstawową kategorię ekonomiczną. Szczególną rolę odgrywają w procesie decyzyjnym. W literaturze przedmiotu z pojęciem kosztów decyzyjnych wiąże się wiele ich kategorii. Celem artykułu jest uporządkowanie pojęć dotyczących kategorii kosztów zorientowanych na proces decyzyjny oraz wskazanie roli kosztów w analizie decyzyjnej z wykorzystaniem kosztów relewantnych. Metodologia badania - artykuł napisano na podstawie przeglądu literatury przedmiotu. Zastosowano metodę analizy źródeł. Wynik - uporządkowano pojęcia kosztów wykorzystywanych w procesie zarządzania oraz wskazano na ich różnorodne zakresy semantyczne oraz występujące między nimi powiązania. Oryginalność/Wartość - w literaturze polskiej brak jest publikacji porządkujących terminologię kosztów zorientowanych na decyzje. (abstrakt oryginalny)
Cel - celem artykułu jest przedstawienie badań dotyczących przyczyn i warunków pomijania kosztów utraconych korzyści przez decydentów w ramach analizy decyzyjnej z wykorzystaniem kosztów relewantnych. Metodologia badania - artykuł napisano na podstawie wyników badań zawartych w literaturze przedmiotu. Zastosowano metodę analizy źródeł. Wynik - w artykule przedstawiono badania w nurcie behawioralnym i psychologicznych koncepcji poznawczych człowieka dotyczące uwzględniania lub pomijania kosztów utraconych korzyści w analizach decyzyjnych z wykorzystaniem kosztów relewantnych. Oryginalność/ Wartość - w literaturze polskiej brak jest publikacji dotyczących badań w zakresie wykorzystania kosztów utraconych korzyści w analizach decyzyjnych przeprowadzanych na bazie kosztów relewantnych stanowiących przedmiot zainteresowania rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie rynku relewantnego (właściwego) jest podstawowym pojęciem prawa ochrony konkurencji. Bez poprawnego wyznaczenia rynku właściwego dla każdej sprawy indywidualnie nie jest możliwe prawidłowe i skuteczne egzekwowanie tego prawa przez organ do tego powołany, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W obszarze działalności telekomunikacyjnej rynki podlegają szybkim zmianom w efekcie rozwoju nowych technologii. Za tymi zmianami powinny podążać interwencje organów antymonopolowych nie tylko na poziomie krajowym, lecz także Komisji Europejskiej na poziomie unijnym. W Polsce, obserwując orzecznictwo Prezesa UOKiK odnoszące się do branży telekomunikacyjnej, można zauważyć zachowawczą ewolucję podejścia do definiowania rynków właściwych w obszarze telekomunikacji. Ocena takiego podejścia nie jest jednoznaczna. Z jednej strony należy bowiem mieć na uwadze ochronę najsłabszych uczestników rynku (konsumentów, abonentów), z drugiej - racje przedsiębiorców wskazujących niejednokrotnie, że podejście organu jest zbyt zachowawcze, a wręcz archaiczne w stosunku do osiągniętego rozwoju technologii w telekomunikacji. Przedmiotem badań w niniejszej publikacji jest analiza orzecznictwa organu antymonopolowego odnośnie rynków telekomunikacyjnych w kontekście pojęcia rynku właściwego w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Celem publikacji jest wyjaśnienie, mając na względzie odnośne orzecznictwo, podejścia Prezesa UOKiK do wyznaczania rynków relewantnych w branży telekomunikacyjnej. Przyjęta metoda badawcza oparta została na analizie obowiązujących regulacji oraz orzecznictwa. Wnioski z analizy wskazują, że organ antymonopolowy ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie podchodzi do oznaczania rynków właściwych w branży telekomunikacyjnej, co należy uznać co do zasady za słuszne.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koszty ekologicznie relewantne jako instrument zarządzania przedsiębiorstwem. Autorka przytacza definicję wyżej wymienionych kosztów według G. Wintera i jej interpretację. Podaje też ramowy schemat kont do ewidencji kosztów ekologicznie relewantnych w układzie wybranych trzech systemów cząstkowych (energia, woda, odpady).
Do podejmowania racjonalnych decyzji w przedsiębiorstwie niezbędne są informacje o kosztach. Zakres informacji wspomagających rozwiązanie konkretnego problemu decyzyjnego powinien obejmować jedynie te koszty i inne kwantyfikowalne parametry, które ulegną zmianie pod wpływem wybrania jednej z możliwych opcji rozwiązania danego problemu. Pomiarem takich kosztów zajmuje się rachunek kosztów relewantnych. Podobnie jak w innych rachunkach kosztów jednym z najistotniejszych problemów do rozwiązania w tym rachunku jest ustalanie procedur przekształcania kosztów w aktywa i odwrotnie. Przyjęte rozwiązania wpływają bowiem na wysokość osiąganych wyników jednostki i wartość posiadanych aktywów. Celem artykułu jest przedstawienie zasad aktywowania kosztów w świetle założeń rachunku kosztów relewantnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.