Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty rynku rolnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Określono zależność między dostępnym czasem zbioru zbóż a kosztami zbioru przy różnej liczbie kombajnów zbożowych różnych sposobach użytkowania suszarni. Najtańszym wariantem jest zastosowanie jednego kombajnu zbożowego i wynajętej suszarni lub korzystania z usługi dosuszania. (oryg. streszcz.)
Opracowanie jest kolejnym z cyklu, w którym zaprezentowano wyniki produkcyjno-ekonomiczne rolniczych działalności produkcyjnych badanych w systemie AGROKOSZTY. W 2013 roku przedmiotem badań były: pszenica ozima, żyto ozime, jęczmień jary, rzepak ozimy oraz tuczniki (tj. żywiec wieprzowy). Dobór działalności wynikał z przyjętego planu badań, poszczególne z nich w badaniach powtarzają się cyklicznie, z reguły w odstępach dwu- lub trzyletnich.(fragment tekstu)
3
Content available remote Koszty zbioru buraków cukrowych a zespołowe użytkowanie maszyn
100%
Koszty zbioru korzeni odgrywają istotną rolę w strukturze całkowitych kosztów produkcji (19%) - Wielkopolska Izba Rolnicza (2008). Biorąc pod uwagę specyfikę stosowanych maszyn, używanych wyłącznie do zbioru buraków, należy poszukiwać możliwości wykorzystania ich także poza gospodarstwem. Można również zrezygnować z indywidualnego zakupu kombajnu na rzecz zespołowego nabycia tej maszyny bądź podjąć decyzję o korzystaniu z usług. Celem pracy była analiza kosztów zbioru buraków cukrowych dla opracowania argumentów przemawiających za zespołowym wykorzystywaniem maszyn na przykładzie kombajnów buraczanych.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest oszacowanie wpływu, jaki będą miały przedstawione przez Komisję Europejską warunki wspomagania gospodarstw rolnych w Polsce na sytuację gospodarstw wielkoobszarowych. Wtórnym celem rozprawy jest wskazanie, z punktu widzenia właściciela takiego gospodarstwa, tych kierunków w negocjacjach z UE, które zwiększyłyby pozycję konkurencyjną polskich gospodarstw rolnych.
Ekonomia neo-instytucjonalna proponuje metodologię, która wydaje się szczególnie przydatna do wyjaśniania procesów gospodarczych w sektorach, gdzie zasoby nie są mobilne a mechanizm rynkowy nie może sprawnie funkcjonować. Metodologia ta wprowadza do analizy o zmienne traktowane przez główny nurt ekonomii jako constans - w szczególności kategorię kosztów transakcyjnych i podział uprawnień własnościowych do zasobów. Zmienne te choć ściśle związane z czynnikami instytucjonalnymi poddają się jednak kwantyfikacji i mogą być uwzględniane w rachunku ekonomicznym. Dynamika kosztów transakcyjnych wyraża się w wahaniach renty producenta, która w dużej mierze odpowiada za procesy akumulacji kapitału w przedsiębiorstwach i decyduje o ich pozycji konkurencyjnej. Z kolei podział uprawnień własnościowych, który nie pokrywa się z posiadaniem formalnego aktu własności zasobów jest widoczny w zintegrowanych kontraktowo strukturach organizacyjnych. Wyższy stopień integracji natomiast wywiera mierzalny wpływ na wartość dodaną obu stron kontraktu poprzez pozarynkowe przepływy decyzyjne i kapitałowe. Reasumując, metodologia neo-instytucjonalna uwzględnia potrzeby integrującej się. gospodarki światowej powinna być zaadoptowana i rozwijana w ramach głównego nurtu ekonomii. (fragment tekstu)
W warunkach gospodarki rynkowej podstawowym kryterium podejmowania decyzji powinna być efektywność ekonomiczna. Obok cen i ich relacji o efektywności ekonomicznej produkcji decyduje technologia. Celem niniejszego opracowania jest ocena wpływu intensywności ochrony chemicznej zbóż na ekonomikę ich produkcji według różnorodnych technologii.
Celem opracowania jest analiza zmian, jakie zachodzą w materiałochłonności produkcji rolniczej w Polsce w wyniku procesu urynkowienia gospodarki. Próba analizy kwestii, jak rynek rolny i ukształtowane na nim relacje cenowe oddziaływują na proces racjonalizacji w gospodarowaniu, których syntetycznym miernikiem jest obniżka kosztów produkcji.
Analiza kosztów jednostkowych i opłacalności produkcji rolniczej w gospodarstwach indywidualnych na podstawie danych źródłowych z 340 gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość dla IERiGŻ w latach 1994-1996.
Posługując się przykładem badań empirycznych odnoszących się do gospodarki amerykańskiej, omówiono różne definicje pojęcia rynku rolnego i jego funkcji i na tym tle wpływ marży pośrednictwa handlowego na ceny detaliczne produktów rolnych (żywnościowych), a także na charakter reakcji konsumentów (krzywa popytu).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.