Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule został przedstawiony problem Brexitu z perspektywy niemieckiej. Analizie poddano stanowisko polityków i społeczeństwa Niemiec na temat tej kwestii. W niniejszym tekście zwrócono m.in. uwagę na główne szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą Brexit dla państwa niemieckiego, przede wszystkim w obszarze polityki, gospodarki i bezpieczeństwa. Opisano silne związki gospodarcze łączące oba państwa, które w przypadku opuszczenia przez Wielką Brytanię UE mogą zostać wystawione na poważną próbę. Zwrócono przy tym także uwagę na korzyści, jakie odnosiła dotychczas przede wszystkim strona niemiecka z wymiany handlowej między tymi państwami oraz na spory między zwolennikami tzw. twardego i miękkiego Brexitu. Przeanalizowano podjęte po brytyjskim referendum działania Niemiec na rzecz przeniesienia z Londynu do tego państwa siedzib wielu ważnych instytucji finansowych. W kontekście Brexitu zwrócono uwagę na problem niemieckich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz brytyjskich w Niemczech. Zastanowiono się także nad rolą, jaką będą odgrywały Niemcy w UE po wystąpieniu z niej Wielkiej Brytanii. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Instytucjonalne uwarunkowania przestępczości w Polsce
100%
Głównym celem artykułu jest artykulacja potrzeby empirycznego badania zjawiska przestępczości przy użyciu metodyki badań ekonomicznych. U źródeł tak zdefiniowanego celu leży konstatacja faktu, że polscy ekonomiści wydają się nie postrzegać fenomenu przestępczości poprzez pryzmat swojej dyscypliny naukowej, co stoi w wyraźnym kontraście do światowych trendów badawczych. Cel główny artykułu implikuje jednocześnie jego zawartość merytoryczną, która skoncentrowana jest na kluczowych aspektach operacjonalizacji ekonomicznej teorii przestępczości, stanowiącej podstawowy mechanizm transmisji aparatu pojęciowego ekonomii do problematyki przestępczości. W świetle tej teorii instytucjonalne uwarunkowania przestępczości - na które składają się poszczególne ogniwa systemu egzekucji prawa - pełnią nie tylko funkcję akomodacyjną - ze swej istoty bierną - ale również aktywną, prewencyjną. Druga z wymienionych funkcji łączy się bezpośrednio z tzw. teorią/hipotezą odstraszania, która kwestie funkcjonowania systemu egzekucji prawa wysuwa na czoło swoich rozważań, gdyż każde ogniwo systemu generuje inną składową ogólnego efektu odstraszania. W artykule omówiono przyczyny, dla których przestępczość powinna być przedmiotem badań ekonomicznych. Są to: ekonomiczna teoria przestępczości i indukowana nią teoria odstraszania, społeczne koszty przestępczości oraz funkcjonowanie sytemu egzekucji prawa. Autor zajmuje również stanowisko w kwestii możliwości prowadzenia badań empirycznych przy użyciu danych dotyczących przestępczości rejestrowanej oraz - odwołując się do danych zastanych - analizuje wybrane aspekty funkcjonowania polskiego systemu egzekucji prawa, ze szczególnym uwzględnieniem więziennictwa. Treści zawarte w artykule mogą okazać się przydatne dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są praktycznymi aspektami pomiaru i modelowania przestępczości przy użyciu analizy ekonomicznej. Nie istnieją bowiem obiektywne przyczyny, które tłumaczyłyby marginalizowanie problematyki przestępczości ze strony środowiska polskich ekonomistów. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwo, planując zmiany personalne, powinno uwzględniać skutki takich zmian, nie tylko w krótkiej, ale przede wszystkim w perspektywie strategicznej. Zasobem organizacji najbardziej wrażliwym na restrukturyzację są ludzie. Autorka przedstawił problemy redukcji personelu oraz negatywne skutki ograniczania zatrudnienia dla pozostającej w przedsiębiorstwie załogi. Następnie omówiła sposoby neutralizowania negatywnych skutków zwolnień w sferze społecznej. Na zakończenie poruszyła problem restrukturyzacji w kontekście wprowadzanych zmian w systemie zarządzania i przedstawiła ogólne wnioski.
4
100%
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na zależność pomiędzy postulatem unowocześniania przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym poprzez wdrażanie rozwiązań o charakterze racjonalizatorskim i innowacyjnym z coraz bardziej rozpowszechnioną ideą elastyczności. Ponieważ przemysł i usługi stanowią integralną część gospodarki, toteż efekty zmian, jakie w nich zachodzą nie tylko nakładają się często na siebie, ale i od siebie zależą. Dostrzeżenie i eksplikacja tych związków wraz z ich specyfiką jest tyleż trudna i wielotorowa, co nie zawsze jasna i wyraźna. Mimo trudności postaramy się znaleźć i opisać, na ile to możliwe, naturę i relacje zachodzące pomiędzy innowacyjnością a elastycznością, podkreślając w sposób szczególny ich rezonans społeczny. (fragment tekstu)
Pojęcie kosztów społecznych jest często używane w zachodniej literaturze ekonomicznej. Stanowi ono również jedną z kategorii stosowanych w marksistowskiej ekonomii politycznej. W artykule starano się sformułować treści semantyczne kosztów społecznych w obu wymienionych wcześniej podejściach, które z ogólnego punktu widzenia nie wydają się być identyczne. Kwestia ta ma znaczenie dla celów właściwej interpretacji zagadnień omawianych w różnych polskich publikacjach, w których autorzy traktują koszty społeczne, jako podstawę do formułowania cen - zwłaszcza cen paliw, minerałów, surowców. W artykule omówiono koszt społeczny a ceny, wycenę kosztów społecznych oraz społeczny koszt wielkości agregatowych.
6
Content available remote Financial System Stability vs. Social Policy
100%
Autorka omawia koszty społeczne kryzysów finansowych, argumentując, że wspieranie stabilności systemów finansowych, w połączeniu z zaufaniem publicznym do rynków finansowych i bankowości, prowadzi do zmniejszenia kosztów społecznych poprzez redukcję częstotliwości kryzysów związanych z długoterminowym rozwojem sfery finansowej na świecie. W oparciu o propozycję Adrian, Covitz i Liang [2014], autorka dowodzi, iż regulacje ostrożnościowe mogą obniżyć koszty społeczne kryzysów. Wymaga to aktywnej roli instytucji regulujących sektor finansowy i banków centralnych, ponieważ preferowana wrażliwość systemu finansowego na szoki może być osiągnięta poprzez działania makroostrożnościowe i zwiększenie przejrzystości systemu, jak również przez zarządzanie społecznym postrzeganiem stabilności (bezpieczeństwa) tego systemu. W celu uzasadnienia istnienia wspomnianej powyżej relacji przytoczone są wybrane badania empiryczne, a także dokonane jest teoretyczne opracowanie dotyczące pojęcia kosztów społecznych i stabilności finansowej(abstrakt oryginalny)
Artykuł ten wychodzi naprzeciw problemom funkcjonowania przemysłu hazardowego, jako branży o niezwykle wysokich kosztach zewnętrznych, w lokalnej gospodarce. Do przeprowadzenia analizy zastosowany został model kosztów i korzyści (model C B), dostosowany do potrzeb oceny wpływu przemysłu hazardowego na gospodarkę przez prof. Earta L. Grinolsa. Analiza ma charakter kwantatywny, a jej wynik stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o ekonomiczną zasadność legalizacji funkcjonowania branży hazardowej na danym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Wypadki drogowe generują wysokie koszty ekonomiczne i społeczne. Do kosztów tych zalicza się m.in. straty wynikające z trwałej bądź czasowej niemożności tworzenia PKB, wydatki na leczenie i rehabilitację osób rannych w wypadkach, koszty zaangażowania służb ratowniczych, wypłatę odszkodowań i zasiłków, straty materialne czy cierpienia emocjonalne osób bliskim ofiarom i sprawcom wypadków, prowadzące do ograniczenia ich aktywności ekonomicznej. Zaprezentowane w niniejszym artykule dane statystyczne wskazują na wysokie ryzyko wypadków drogowych. W tekście skupiono się również na przyczynach niezadawalającego poziomu poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Kosztochłonność suburbanizacji - ujęcie holistyczne
100%
Konsekwencje procesu suburbanizacji to zarówno fizyczne zmiany przestrzeni, jak i trwałe skutki wpływające na struktury gospodarcze, środowiskowe i społeczne. Uważa się, że nieplanowany i niekontrolowany rozwój przestrzenny generuje bezpośrednie i pośrednie koszty, których wieloaspektowość stanowi największe wyzwanie przy próbie ich monetyzacji. Precyzyjne określenie skali zjawiska, próba odpowiedzi na pytanie o podmiot, który ponosi wyróżniony koszt, wskazanie cykliczności danego skutku oraz łatwości w opomiarowaniu czy zmonetyzowaniu pozwala na skuteczne szacowanie efektów ekonomicznych negatywnego procesu rozlewania się miast. Równie istotna jest charakterystyka oddziaływania kosztów w podziale na rdzeń (ośrodek miejski) oraz strefę zewnętrzną (obszar podmiejski), pozwalająca na zobrazowanie, kto w całym procesie ponosi największe straty.(abstrakt oryginalny)
10
100%
Stosując w klasyfikacji gospodarki narodowej podział na sfery gospodarcze (analogiczny do stosowanego na Zachodzie podziału na sektory), wyodrębnia się: sferę I - rolnictwo i leśnictwo, sferę II - przemysł i budownictwo, sferę III - usługi. Trzecia z wyodrębnionych sfer obejmuje: 1) usługi materialne, 2) usługi niematerialne na rzecz ludności, 3) usługi ogólnogospodarcze i ogólnospołeczne. Usługi niematerialne na rzecz ludności, to przede wszystkim usługi skoncentrowane w czterech działach gospodarki narodowej: a) oświata i wychowanie, b) kultura i sztuka, c) ochrona zdrowia i opieka społeczna, d) kultura fizyczna, turystyka i wypoczynek. Usługi te od strony funkcjonowania stanowią wyraźnie wyodrębniony agregat, określany mianem usług socjalno-kulturalnych lub usług społecznych w wąskim znaczeniu, w odróżnieniu od terminu usługi społeczne w szerokim znaczeniu, obejmującym dodatkowo usługi komunalne i mieszkaniowe.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wniosków z analizy podstawowych zmian systemu rachunkowości zarządczej wobec warunków prowadzenia działalności w dobie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Opracowanie służy ukazaniu potrzeby dostosowania systemu rachunkowości zarządczej do przyjętych w danym przedsiębiorstwie założeń rachunkowości odpowiedzialności społecznej, prezentując rolę systemu rachunkowości zarządczej w zaspokajaniu potrzeb informacyjnych interesariuszy przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie. Zanalizowano w nim wpływ dążenia przez przedsiębiorstwo do harmonizacji realizacji celów ekonomicznego i ekologiczno-społecznego na postrzeganie celów zarządzania kosztami przez dane przedsiębiorstwo determinujących budowę i funkcje jego systemu rachunkowości zarządczej. Analizę przeprowadzono za pomocą metody analizy opisowej i porównawczej, posłużono się również studium literatury oraz analizą aktów prawnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą syntezy i streszczenia trzech opracowań dotyczących kosztów zewnętrznych (społecznych). Analiza przeprowadzona jest przy założeniu istnienia niekorzyści zewnętrznych, tzn. nadwyżki kosztów społecznych nad prywatnymi.
13
Content available remote Wybrane koszty społeczne chorób cywilizacyjnych na przykładzie astmy i cukrzycy
100%
Celem pracy było poznanie i przedstawienie wybranych zagadnień z obszaru kosztów społecznych chorób cywilizacyjnych na przykładzie cukrzycy i astmy. Wyniki badań przedstawiono na podstawie informacji uzyskanych od respondentów ze zdiagnozowaną chorobą cukrzycy i astmy.(fragment tekstu)
Celem artykułu była próba przybliżenia problematyki szacowania kosztów społecznych w grupie osób niepełnosprawnych, o obniżonej aktywności zawodowej. Kluczowy element stanowiła analiza ekonomiczna pozwalająca ustalić jak kształtowała się wartość kapitału ludzkiego chorych poprzez zdyskontowanie ich przyszłych przewidywanych dochodów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ronald Harry Coase, 1910-2013
100%
2 września 2013 roku zmarł Ronald Harry Coase, brytyjski ekonomista, twórca teorii kosztów transakcyjnych. Jego prace z zakresu nauk ekonomicznych zostały w 1991 r. nagrodzone przez Bank Szwecji nagrodą im. Alfreda Nobla. Urodzony w 1910 r. koło Londynu wychował się, uczył, a następnie wykładał w prestiżowych uniwersytetach. Jest uważany za ojca kosztów transakcyjnych, ekonomistę, któremu udało się połączyć ekonomię i prawo - dwie dziedziny współistniejące, ale nie zawsze współzależne. Do jego najbardziej znanych dzieł należą The Nature of the Firm z 1937 r. oraz The Problem of Social Cost z 1960 r., w których porusza dwa fundamentalne pytania - dlaczego istnieją firmy i jak rozwiązać problem efektów zewnętrznych. Coase zapisał się w historii ekonomii jako człowiek, który nie bał się zadawać trudnych pytań, kwestionować utartych rozwiązań, szukać na nie nowych odpowiedzi, ale równocześnie akceptować swoich niedoskonałości. Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne zaprezentowanie dorobku Noblisty oraz krótkie omówienie najbardziej przełomowych dzieł i koncepcji, które prezentował. Autorzy oparli się na przeglądzie literatury krajowej i zagranicznej, koncentrując się na wpływie, jaki Coase wywarł na różne obszary nauki - od stworzenia teorii kosztów transakcyjnych i jej wykorzystania w analizie sektora i internacjonalizacji przedsiębiorstw, postawienia problemu kosztów społecznych i dyskusji nad ich ekonomicznym i etycznym wymiarem, w końcu po analizę dynamiki sytuacji monopolistów.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest zaproponowanie definicji pojęcia kosztu społecznego w rachunkowości w kontekście rozważań nad rolą i kierunkami rozwoju rachunkowości w dobie zrównoważonego rozwoju. Metodyka badań: Do osiągnięcia celu wykorzystano metody jakościowe: metodę analizy literatury i metodę wnioskowania logicznego. Wyniki badań: Rolą rachunkowości jest dostarczanie informacji o wpływie działalności przedsiębiorstw na społeczeństwo i środowisko. Na konieczność tę wskazują: nurt rachunkowości społecznej odpowiedzialności, teoria legitymizacji, koncepcja całkowitego rachunku kosztów oraz dyrektywa w sprawie ujawniania informacji niefinansowych. Wnioski: Istniejąca w rachunkowości definicja kosztu wymaga rozszerzenia. Wyodrębnienie i określenie kategorii kosztu społecznego w rachunkowości daje możliwość prowadzenia kolejnych, niezwykle ważnych badań w tym zakresie, m.in. dotyczących pomiaru i wyceny kosztów społecznych, oraz jego uwzględniania w ramach wyniku finansowego przedsiębiorstwa. Wkład w rozwój dyscypliny: Wyodrębnienie i uwzględnienie kosztu społecznego w rachunkowości przyczyni się do rozszerzenia zakresu badań w obszarze rachunkowości społecznej odpowiedzialności oraz uzupełni definicję kosztu przedsiębiorstwa w dobie zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Polityka społeczna jako nauka, w procesie poznawczym wyodrębnia w badanej rzeczywistości te obszary życia społecznego, które ź punktu widzenia społecznego odgrywają w danej epoce szczególnie znaczącą rolę. Obszary te często określane są jako kwestie społeczne. Innym typem wyodrębniania w procesie poznawczym elementów z większej całości jest takie określenie przedmiotu badań, które pozwala pełniej i głębiej rozpoznać określony kompleks społecznych aspektów rzeczywistości. Takim kompleksem, wyodrębnionym dla celów poznawczych jest społeczno-ekonomiczna sytuacja rodziny. Kompleks ten był określany jako polityka rodzinną lub polityka społeczna wobec rodziny. W Polsce ten dział badań polityki społecznej rozwija się szczególnie intensywnie w związku z przebudową ładu społeczno-gospodarczego1. Przebudowa ta dokonywana w warunkach kryzysu gospodarczego i społecznego, powoduje głębokie przekształcenia także w tych elementach systemu społeczno-gospodarczego, które określają sytuację rodzin. Jest to oczywiście sprawa naturalna. W każdym systemie efekty prowadzonej działalności konkretyzują się w gospodarstwie domowym. Transformacje te nie tylko powodują zmiany poziomu życia rodzin, ale przede wszystkim różnicują w nowy sposób ich materialne warunki bytu oraz inne uwarunkowania ich funkcjonowania.(fragment tekstu)
Głównym celem opracowania jest prezentacja metody analizy kosztów i korzyści w kontekście problemów związanych z jej wdrożeniem w praktyce. Autorki szczególną uwagę skupiają m.in. na takich zagadnieniach, jak: różnorodność obszarów, w których metoda analizy kosztów i korzyści może znaleźć zastosowanie, zróżnicowanie kosztów i korzyści uwzględnianych w analizie, problematyka ich wyceny ze społecznego punktu widzenia, kształtowanie społecznej stopy dyskontowej oraz konieczność dokonywania korekt z tytułu niepewności i ryzyka projektu oraz z tytułu inflacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Pomiar efektywności przedsiębiorstw w perspektywie społecznej
100%
Celem pracy jest przedstawienie wpływu rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw na sposób prowadzania analizy efektywności. Charakteryzuje ona zjawisko niedoskonałości rynkowych w postaci efektów zewnętrznych (kosztów i korzyści), wyjaśnia znaczenie pojęcia efektywności społecznej oraz przedstawia jej mierniki, wskazując ich wady i zalety. Omawia również wybrane metody szacowania korzyści i kosztów społecznych.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Economic safety aspects of the road traffic in Poland
84%
Road accidents are generating economic and public high costs. They include: losses resulting from the long-lasting or temporary impossibility of creating GDP, expenses on the treatment and rehabilitation of people injured in the accidents, costs of emergency services involvment, payment of compensations and benefits, financial losses or emotional suffering of the accidents' victims and perpetrators' relatives, leading to reduce their economic activity. Statistical data presented in the point out to the high risk of road accidents. Also causes of unsatisfactory level of the road safety improvement in Poland were presented.(original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.