Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 254

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty transakcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Koszty transakcyjne odgrywają istotną rolę w procesie zawierania transakcji przez partnerów handlowych. Wielkość i rodzaj ponoszonych kosztów transakcyjnych zależne są w dużym stopniu od relacji wiążących obie strony transakcji. W artykule przedstawione zostały aktywności realizowane w procesie zakupu rozwiązania informatycznego, będące nośnikami kosztów transakcyjnych. Zaprezentowano również różnice w ponoszonych kosztach transakcyjnych w zależności od rodzaju relacji łączących obu partnerów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest weryfikacja, czy wewnętrzna presja branży ma wpływ na przyspieszone decyzje o internacjonalizacji przedsiębiorstw wchodzących do branży. Analizowane są trzy główne czynniki: poziom wewnętrznej internacjonalizacji branży (iDOII), poziom zewnętrznej internacjonalizacji branży (eDOII) oraz poziom kosztów transakcyjnych branży (TC). Wykorzystując dane Głównego Urzędu Statystycznego, poddano analizie 438 nowych wejść branżowych pod kątem decyzji o ekspansji zagranicznej. Zastosowano metody ilościowe, a dokładniej regresję logistyczną. W wyniku przeprowadzonych badań znaleziono potwierdzenie dla dwóch z trzech postawionych hipotez badawczych. Przedsiębiorstwa wykazywały szybszą chęć internacjonalizacji w przypadku wysokiego stopnia zewnętrznej internacjonalizacji branży i wysokich kosztów transakcyjnych branży. Wcześniejsze badania wskazywały na istnienie związków pomiędzy strategiami internacjonalizacji a czynnikami branżowymi, jednak relacje te były analizowane stosunkowo powierzchownie. Otrzymane w tym badaniu wyniki sugerują istnienie innych czynników wpływających na decyzje przedsiębiorstw, w tym kosztów transakcyjnych, które dotychczas nie były analizowane w perspektywie mezoekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote On Trading on the Stock Market with the Shortage of the Liquidity
80%
In the article the model of the market with the transaction costs is considered with the market participant who intends to sell the shares of the stock with the presence of the liquidity shortage. The shortage in the liquidity can manfest itself in the occurrence of the market impact which can siginficantly decrease the profit from the stock trade. If the trading velocity is above some level, the market impact can occure and increase the cost of the trade. However the transaction cost can be present even in case of a small transaction on the stock market. The problem of maximization of the expected amount of money obtained from the sale of the stock shares is solved for the case of strategies with the constant trade speed and the particular range of the stock price drift. The example of numerical computations with the use the formulas from the paper, is included. (original abstract)
Z chwilą, kiedy firmy wchodzą na odpowiedni poziom rozwoju, zaczynają poszukiwać oszczędności w różnych dziedzinach. Już nie wystarcza sprawnie prowadzona sprzedaż, dystrybucja i obsługa klienta. W związku z tym firmy poszukują takich rozwiązań informatycznych, które usprawnią i ustrukturyzują procesy.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest określenie tendencji w poziomie kosztów transakcyjnych w polskim agrobiznesie po roku 1990 (lata 1991-2003) na tle sytuacji ogólnokrajowej. Mówi się, iż koszty transakcyjne są jak papierek lakmusowy, który wskazuje kierunek ewolucji sfery instytucjonalnej - ich rosnący poziom oznacza funkcjonowanie nieefektywnych struktur i zagrożenie wieloletnią histerezą instytucjonalną. W tym przypadku budowa modelu rolnictwa industrialnego w Polsce po akcesji do UE stoi pod znakiem zapytania i niezbędna wydaje się reorientacja instrumentarium polityki rolnej. Tendencja spadkowa świadczy o postępującej pozytywnej selekcji instytucji i rozwoju procesów reprodukcji rozszerzonej w sektorze rolnym. (fragment tekstu)
6
Content available remote Selected Legal Aspects of Transaction Costs
80%
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja relacji pomiędzy kosztami transakcyjnymi a prawem, tak w płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej. W literaturze przedmiotu zagadnienie kosztów transakcyjnych znajduje różne ujęcia, jednak to odkrycie i wyjaśnienie znaczenia kosztów transakcyjnych przez Coase'a okazało się jedną z najbardziej kluczowych determinant rozwoju Law & Economics. Tym samym dorobek nauk ekonomicznych w zakresie kosztów transakcyjnych przenika się z L&E jako nurtem nauk prawnych. Szczegółowe analizy wybranych przepisów obowiązującego polskiego prawa prowadzą do wniosku, że niektóre z regulacji prawnych generują koszty transakcyjne, inne zaś ograniczają możliwość dokonywania transakcji. Jednocześnie zidentyfikowane zostały przepisy, które sprzyjają zmniejszaniu kosztów transakcyjnych. W uogólnionej konkluzji można zatem uznać za prawdziwe przyjęte założenie o możliwości oddziaływania tak pozytywnego, jak i negatywnego przepisów prawa na wielkość kosztów transakcyjnych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Some Methods of Evaluation Transaction Costs
80%
Celem artykułu jest wycena kosztów transakcyjnych w sferze inwestycji finansowych. Dokonano jej za pomocą modelu matematycznego. Fundusze inwestycyjne lokują środki w rozmaite projekty różniące się stopą procentową i okresem inwestycji. Ocena opłacalności inwestycji powinna uwzględniać nominalną, a nie realną stopę procentową. Realna stopa procentowa jest niższa od nominalnej. Pomniejszają ją koszty prowizji wypłacanych firmom consultingowym zatrudnianym przez fundusze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podaje definicje marketingu relacji (relationship marketing) oraz jego cechy wyróżnione przez Kotlera. Następnie omawia podstawowe koncepcje ekonomii kosztów transakcyjnych.
Filozofowie nauki uznają sądy wartościujące za "wypowiedzi wyrażające przemyślaną akceptację (lub potępienie) czegokolwiek przez kogokolwiek" [np. Nagel 1961, s. 76 polskiego wydania], a interesuje ich np. charakter wartości, których dotyczą sądy wartościujące (subiektywny lub obiektywny) [zob. np. Mackie 1988]. W przeszłości sądy te pełniły w nauce ważną funkcję jako składniki wyjaśnień przyczynowych. Na przykład jeszcze Kopernik twierdził, że "dla gwiazd lepiej jest pozostawać w spoczynku niż dla Ziemi, ponieważ gwiazdy są szlachetniejsze i bliższe Bogu" [Carrington 1994, s. 1061]. Dyskusje o sądach wartościujących mają długą tradycję także w etyce, psychologii i - ogólnie - w naukach społecznych. Ekonomiści poważnie zainteresowali się sądami wartościującymi stosunkowo późno, bo - explicite - w pierwszej połowie XIX wieku1. Jednak od tej pory sądy wartościujące stały się bardzo popularnym tematem w ekonomii, co - być może - zasługuje nawet na miano jej osobliwości. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono znaczenie infrastruktury fizycznej dla ograniczania kosztów transakcyjnych, a także rolę, jaką z punktu widzenia analizy łańcucha logistycznego odgrywa ekonomia kosztów transakcyjnych. Analiza kosztów transakcyjnych ułatwia identyfikację problemów w łańcuchu logistycznym, co jest użyteczne nie tylko dla poprawy jego efektywności, ale również dla zarządzania potencjalnymi kryzysami, które mogą w nim wystąpić.(abstrakt oryginalny)
Główną kategorią, wokół której koncentrują się rozważania przedstawione w artykule, jest kapitał społeczny reprezentowany m. in. przez takie desgnaty jak: zaufanie, wiarygodność, lojalność, rzetelność czy cnoty obywatelskie. Kapitał ten utożsamiać można z dobrami wspólnymi, gdyż redukuje on niepewność towarzyszącą wszelkim transakcjom ekonomicznym. (fragment tekstu)
Koszty ochrony środowiska w przedsiębiorstwie obejmują koszty redukcji emisji zanieczyszczeń i koszty transakcyjne (m.in. koszty monitoringu, sprawozdawczości środowiskowej). Koszty transakcyjne, które można wycenić, stanowią realne obciążenie finansowe przedsiębiorstw i dlatego powinny być przedmiotem zainteresowania nie tylko ekonomii środowiska, ale również finansów ochrony środowiska. W artykule podjęto próbę identyfikacji, pomiaru i porównania kosztów transakcyjnych trzech instrumentów ochrony środowiska: opłat za korzystanie ze środowiska, pozwoleń zintegrowanych i uprawnień zbywalnych ponoszonych przez wybrane przedsiębiorstwo. Zwrócono uwagę na trudności metodologiczne analizy porównawczej tych kosztów.(abstrakt oryginalny)
13
80%
W niniejszym artykule omówiono znaczenie infrastruktury fizycznej dla ograniczania kosztów transakcyjnych, a także rolę, jaką ekonomia kosztów transakcyjnych odgrywa z punktu widzenia analizy łańcucha logistycznego. Analiza kosztów transakcyjnych ułatwia identyfikację problemów w łańcuchu logistycznym, co jest użyteczne nie tylko dla poprawy jego efektywności, ale również zarządzania potencjalnymi kryzysami, które mogą w nim wystąpić. (abstrakt oryginalny)
Administracja rządowa, odpowiedzialna za zgodną z politykami unijnymi dystrybucję środków finansowych z budżetu Unii Europejskiej (UE) na poziom krajowy, podjęła w ramach programowania finansowego ustalonego na lata 2014-2020 nową inicjatywę. Jej zadaniem jest odwrócenie tendencji rynkowych na rynku usług szkoleniowych o charakterze rozwojowym (skierowanych do sektora MMŚP), poprzez tworzenie systemów popytowych w procesie dystrybucji pomocy publicznej. Celem przedsięwzięcia jest pobudzenie strony popytowej rynku usług rozwojowych z wykorzystaniem nowych mechanizmów (vouchery i promesy). Pozwoli to w większym stopniu ocenić realny popyt na rynku szkoleniowym oraz "urynkowić" ceny świadczonych usług, premiując jakość produktu. Celem artykułu jest prezentacja nowego, zorientowanego na maksymalizację realnego popytu, podejścia do świadczenia usług publicznych przez administrację, w perspektywie finansowej 2014-2020. Przedstawione zostaną ramy instytucjonalne, w których odbywać się będzie dystrybucja tych środków, oraz znaczenie instytucji dla rozwoju stymulowanych przez pomoc publiczną branż. Ocena nowego mechanizmu dystrybucji środków finansowych z EFS zostanie przeprowadzona z punktu widzenia kosztów transakcyjnych i teorii regulacji. Teoretyczne tło badawcze stanowić będzie Nowa Ekonomia Instytucjonalna, której aparat pojęciowy zostanie wykorzystany do opisania i wyjaśniania zjawisk, a także procesów gospodarczych związanych z wydatkowaniem współfinansowania unijnego ukierunkowanego na rozwój kapitału ludzkiego w MMŚP(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Teoretyczne i praktyczne uwarunkowania stosowania kosztów transakcyjnych
61%
Celem głównym badań było poznanie zależności pomiędzy wielkością i wartością zasobów majątkowych a poziomem i zróżnicowaniem kosztów transakcyjnych w przedsiębiorstwach rolniczych. Do celów poznawczych zaliczono także określenie poziomu i zakresu specjalizacji w badanych jednostkach. Do zrealizowania postawionych celów pracy wykorzystano metody badawcze stosowane przez nową ekonomię instytucjonalną. Jednym z nurtów tego podejścia ukształtowanego pod wpływem narastania świadomości o swoistym "instytucjonalnym deficycie" ekonomii neoklasycznej, traktującej instytucje formalne i nieformalne, ważne dla życia gospodarczego, jako swoistą "czarną skrzynkę", jest wcześniej prezentowana teoria kosztów transakcyjnych. Źródłem danych pierwotnych był kwestionariusz wykorzystany w metodzie wywiadu standaryzowanego, a źródłem wtórnym sprawozdania finansowe w badanych jednostkach. (fragment tekstu)
16
Content available remote Transaction cost theory - explaining entry mode choices
61%
Foreign entry mode is one of the most crucial decisions companies have to make while determining their internationalisation strategy. In this study we attempt to review the determinism of these decisions by examining some concepts applied. Special consideration is given to transaction cost theory which is known to be the most frequently used tool in this field. The aim of this paper is therefore to revise and answer Shaver's [2013] recent question, whether we still need more entry mode studies and if yes, what exactly should be studied?(original abstract)
17
61%
Cel. Identyfikacja kosztów transakcyjnych występujących w branży spotkań oraz wskazanie możliwości ich ograniczania przez organizacje typu convention bureau (CB). Metoda. Analiza kosztów transakcyjnych w branży spotkań i wpływu convention bureau na ich wysokość została przeprowadzona na podstawie badań literaturowych. Wyniki. Convention bureau oddziałuje przede wszystkim na rynkowe i publiczne koszty transakcyjne, jako instytucja tworząca określony porządek instytucjonalny oraz kształtująca środowisko instytucjonalne. Największe możliwości w zakresie ograniczania kosztów transakcyjnych ma na etapie przed uzyskaniem przez dane miasto prawa do goszczenia określonego wydarzenia i przed zawarciem wiążących umów. Ograniczenia badań i wnioskowania. Wnioski zostały wysunięte na podstawie rozważań literaturowych, otrzymane rezultaty wymagają więc empirycznej weryfikacji. Implikacje praktyczne. Identyfikacja kosztów transakcyjnych umożliwia pełniejsze wyjaśnienie zjawisk zachodzących w branży spotkań i powinna znacząco ułatwić porównanie różnych rozwiązań instytucjonalnych wykorzystywanych podczas powoływania do życia convention bureaux. Ma to istotne znaczenie w szczególności podczas analizy polskiego rynku spotkań, na którym powyższe instytucje działają od stosunkowo krótkiego czasu i brakuje regulacji prawnych na szczeblu krajowym określających ich status, formę organizacyjną czy ramy funkcjonowania. Oryginalność pracy. Jak dotąd problem występowania kosztów transakcyjnych w turystyce był rzadko podejmowany w publikacjach naukowych, a w odniesieniu do branży spotkań pomijano tę tematykę. Zatem niniejszy artykuł, przynajmniej częściowo, wypełnia aktualną lukę wiedzy, dotyczącą kształtowania się kosztów transakcyjnych w branży spotkań oraz możliwości oddziaływania na ich wysokość przez takie instytucje, jak convention bureaux. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący koncepcje teoretyczne. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: W artykule postawiono złożoność kosztów transakcyjnych oraz ich wpływ na instytucje wpierania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Za miarę kosztów niepożądanych przyjęto utracone korzyści w postaci nieotrzymanych dochodów publicznych na skutek udostępnionych i wykorzystanych ulg, dofinasowań oraz zwolnień dla pracodawców osób z niepełnosprawnościami. Materiały i metody: Przykład utraconych korzyści przedstawiono na podstawie danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W artykule wykorzystano metodę deskrypcji oraz analizy finansowej. Wyniki: Wszelkie formy pomocy publicznej, jakim jest wsparcie pracodawców osób z niepełnosprawnościami wymagają działań legislacyjnych, dodatkowej pracy organów administracji, kontrolnych, PFRON, dostosowań systemu poboru danin (a wiec systemu podatkowego), co składa się na łączne koszty koordynacji obranej polityki gospodarczej, tj. na koszty transakcyjne. Wnioski: Przeprowadzona analiza wskazuje z jednej strony na złożoność rozwiązań instytucjonalnych wsparcia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, co skłania do refleksji nad potrzebą racjonalizacji instytucji dotacji dla przedsiębiorców, prawa pracy oraz rehabilitacji zawodowej, z drugiej - na wrażliwość instytucji systemu wspierania zatrudnienia na zmiany jakie zachodzą w innych instytucjach i otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie kosztów transakcyjnych, jako efekt współpracy klastrowej. Klastry to nowoczesna platforma interakcji między wieloma podmiotami życia społeczno-gospodarczego. W kontaktach tych kluczową rolę odgrywa współpraca. To zagadnienie zostało omówione na przykładzie Klastra Biotechnologii Cambridge w Wielkiej Brytanii. Istotnym wyznacznikiem klastra jest dobra komunikacja i zdolność do współpracy przedsiębiorstw, administracji i instytucji otoczenia, w tym jednostek edukacyjnych i badawczo-rozwojowych. O sile klastra decydują przede wszystkim czynniki ekonomiczne, w tym niższe koszty transakcyjne wynikające z nagromadzenia wyspecjalizowanych zasobów, nieformalnych powiązań i przepływu informacji. (abstrakt oryginalny)
Sformułowane ramy koncepcyjne przyczyniły się do podjęcia problematyki znaczenia odległości i interakcji między przedsiębiorstwami a dostawcami w celu realizacji aktywności innowacyjnej w regionalnych systemach przemysłowych w Polsce. Podstawową hipotezą prowadzonych badań jest twierdzenie, że działalność innowacyjna regionalnych systemów przemysłowych jest istotnie uwarunkowana odległością przedsiębiorstw od dostawców i charakterem utrzymywanych z nimi relacji. Znajomość przebiegu procesów innowacyjnych w gospodarkach regionalnych powinna przyczynić się do poprawy skuteczności stymulowania tej aktywności przedsiębiorstw, dzięki korzystniej dopasowanym narzędziom polityki innowacyjnej. Głównym celem badania była próba oceny znaczenia odległości geograficznej od dostawców i charakteru utrzymywanych z nimi relacji na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw w obrębie regionalnych systemów przemysłowych.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.