Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł stanowi próbę systematyzacji obowiązków związanych z koniecznością zgłaszania zaistnienia pewnych zdarzeń powstałych w toku postępowania upadłościowego w Krajowym Rejestrze Sądowym w odniesieniu do przedsiębiorców prawa handlowego oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do osób fizycznych, samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą lub wspólników spółek cywilnych. Autorka przybliża regulacje w tym zakresie i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, na jakich podmiotach spoczywają te obowiązki na poszczególnych etapach postępowania upadłościowego. Opracowanie jest także próbą uporządkowania obowiązków (a także uprawnień) rejestrowych spoczywających nie tylko na sądzie (sędzim - komisarzu), lecz także na innych organach postępowania upadłościowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje proponowane zmiany ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym związane z postępowaniem rejestrowym, które w znacznej części miałoby wejść w życie już 1 czerwca 2017 r. Aczkolwiek projektowana ustawa ma przede wszystkim za cel implementację dyrektywy 2012/17/EU, to jednak wprowadza jednocześnie rewolucyjne zmiany związane z postępowaniem rejestrowym. Autor w artykule zaprezentował przede wszystkim projektowane zmiany związane ze składaniem wniosków do sądu rejestrowego. Zwrócił uwagę, że w razie zaakceptowania przedłożonego projektu ustawy wszelkie wnioski w postępowaniu rejestrowym co do podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców będą mogły być składane jedynie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Odrębną część artykułu poświecono na wnioski o wzmiankę o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykuł jest omówienie problematyki spółek, które do dnia 1 stycznia 2016 r. nie zostały przerejestrowane z rejestru handlowego do Krajowego Rejestru Sądowego. W pierwszej części artykułu autor przedstawia regulację prawną w tym zakresie, która została wprowadzona ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Podkreśla, że w świetle tej ustawy, o ile nie zachodzi przypadek szczególny, spółki nieprzerejestrowane przestały istnieć z dniem 1 stycznia 2016 r. W drugiej części artykuły przedstawiono natomiast uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2016 r., w świetle której spółki nieprzerejestrowane w dalszym ciągu istnieją, o ile sąd rejestrowy miał obowiązek wpisania do KRS jakichkolwiek danych dotyczących tych spółek z urzędu. Autor krytykuje powyższe orzeczenie wskazując właściwe argumenty.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka wykładni art. 6944 § 1 Kpc zgodnie z którym dokumenty stanowiące podstawę wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo podlegające złożeniu do akt rejestrowych składa się w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach. W kontekście powyższej regulacji problematycznym jest jednak, czy urzędowe poświadczenie odpisu może być dokonywane przez występującego w sprawie rejestrowej pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym (art. 129 § 2 i 3 Kpc). W ocenie autora norma art. 6944 § 1 Kpc wyklucza dokonywanie uwierzytelnienia odpisów przez wyżej wymienione podmioty.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest nowa regulacja dotycząca sposobu składania do sądu rejestrowego sprawozdania finansowego, ewentualnie ujawniania informacji o braku obowiązku jego sporządzania, uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu strony, sprawozdania z badania sprawozdania finansowego przez firmę audytorską, sprawozdania z działalności spółki. Zmiana w tym zakresie została dokonana ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r., która weszła w życie w dniu 15 marca 2018 r. W świetle tego aktu prawnego składanie do sądu rejestrowego powyższych dokumentów może odbywać się wyłączenie poprzez system teleinformatyczny. Jednocześnie ujawnianie w KRS wzmianek w tym zakresie zostało w dużej mierze zautomatyzowane. Autor podkreśla, że nowe prawo powinno przyczynić się do szybkości, ale również zmniejszenia kosztów postępowania rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie relacji pomiędzy przepisem art. 42 k.c., pozwalającym na ustanowienie tzw. kuratora kodeksowego a przepisem art. 26 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: u.o KRS) pozwalającym ustanowić tzw. kuratora rejestrowego.
Celem artykułu jest wykładnia przepisów regulujących funkcjonowanie instytucji depozytu likwidacyjnego spółek kapitałowych. Artykuł omawia społeczno-gospodarcze przeznaczenie instytucji depozytu likwidacyjnego spółek kapitałowych z perspektywy praw wspólników (akcjonariuszy) spółek kapitałowych, ich wierzycieli oraz różnych wartości publicznoprawnych. Autor stawia i broni tezę, że zaspokojenie wierzycieli lub zabezpieczenie ich praw depozytem likwidacyjnym jest bezwzględnym warunkiem ukończenia likwidacji i wykreślenia spółek kapitałowych z rejestru. Zwraca uwagę, że spotykane w praktyce relatywizowanie tego wymogu w postępowaniu likwidacyjnym prowadzi do różnych nadużyć, które w zależności od specyfiki należy kwalifikować nie tylko jako naruszenie praw wierzycieli, ale również naruszenie zasad praworządności oraz pewności prawa i bezpieczeństwa obrotu. Autor opowiada się za taką wykładnią przepisów, która zwiększa skuteczność nadzoru publicznego sądów rejestrowych nad postępowaniem likwidacyjnym spółek kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Wiele firm nie spełnia dziś funkcji identyfikacyjnych. Przewidziane w prawie firmowym wymogi umieszczania w firmach spółek osobowych co najmniej nazwiska wspólnika mogą stanowić zagrożenie dla funkcji marketingowej firmy nie tylko, gdy wspólnik ten przestanie być wspólnikiem. Dziś funkcję identyfikującą przedsiębiorcę pełnią dużo skuteczniej numery wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników czy Krajowego Rejestru Urzędowego Pod- miotów Gospodarki Narodowej. Autor przychyla się do propozycji rezygnacji z prawa firmowego.(abstrakt oryginalny)
Zmiany stanu prawnego są konieczne, ale często powodują trudności związane z rozumieniem nowych albo zmienionych przepisów. Wynikiem nowelizacji nie powinna być niepewność stanu prawnego, ponieważ incerta pro nullis habentur. Jeżeli jednak występuje, to jest szczególnie dotkliwa, gdy dotyczy przepisów procedury cywilnej, a zwłaszcza kognicji sądu. De lega lata niejasne są kompetencje referendarzy sądowych do wykonywania czynności w sprawach rejestrowych innych niż o wpis do rejestru. Kontrowersje powoduje też ustalenie wzajemnych relacji między ustawami normującymi postępowanie rejestrowe w sprawach tego rodzaju. Artykuł przedstawia problemy odnoszące się do spraw rejestrowych innych niż o wpis uregulowanych w Kodeksie spółek handlowych, które nie były do tej pory przedmiotem szerszej refleksji doktrynalnej, i podejmuje próbę ich rozwikłania.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka losów prawnych mienia pozostawionego po podmiocie wykreślonym z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a także odpowiedzialność za zobowiązania po tym podmiocie. Zagadnienie to zostało uregulowane na mocy ustawy z 28.11.2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, niemniej w dalszym ciągu budzi poważne wątpliwości. Z uwagi na wielowątkowość tej problematyki analizie zostanie poddana kwestia następstwa procesowego po podmiocie wykreślonym.(abstrakt oryginalny)
Z funkcjonowaniem podmiotów na rynku, a w szczególności z procedurą podejmowania uchwał przez organy spółek kapitałowych, immanentnie związane jest postępowanie rejestrowe. Odmienne oceny dotyczące kompetencji sądów rejestrowych koncentrują się w szczególności wokół tematyki wadliwości i zaskarżania uchwał (które to zagadnienie stanowi pewnego rodzaju plagę dla współczesnego biznesu). Zakres i charakter kompetencji sądów rejestrowych, które monitorują aktywność korporacji i ich przedstawicieli, a w których ręce trafiają zarówno uchwały organów "właścicielskich"1 jak i "menedżerskich"2 podlegających obowiązkowi ujawnienia, stanowi szeroką problematykę wymagającą zebrania zderzających się ze sobą stanowisk oraz wyczerpującego komentarza. Omawiane zagadnienie nie jest nowe, cechuje je natomiast szczególna aktualność związana z dynamicznym rozwojem prawa gospodarczego oraz mozaiką kontrowersji nagromadzonych wokół tematyki sporów uchwałowych. Analiza prowadzona metodą prawno-dogmatyczną oraz empiryczną pozwala wyeksponować tezę, że rola sądów rejestrowych nie powinna być bagatelizowana, zaś przypisane im uprawnienia nie powinny być determinowane przez dominującą linię orzeczniczą. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest poświęcone analizie nabycia przez Skarb Państwa mienia po podmiotach wykreślonych i uznanych za wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W pierwszej części autorka przedstawia argumentację przemawiającą za tym, że nabycie to ma charakter sukcesji uniwersalnej, a zatem, iż Skarb Państwa jest ogólnym następcą prawnym podmiotów wykreślonych/uznanych za wykreślone z KRS. Przyjęcie tezy o ogólnym następstwie prawnym powoduje konieczność rozstrzygnięcia, czy Skarb Państwa nabył także ogół obowiązków podmiotów wykreślonych/uznanych za wykreślone z KRS, czy też sukcesja uniwersalna ogranicza się w tych przypadkach tylko do nabycia ogółu praw majątkowych (mienia) poprzedników prawnych. Autorka opowiada się za tym pierwszym rozwiązaniem. Opierając się na tych założeniach, w drugiej części opracowania autorka analizuje losy praw obciążających składniki mienia nabytego przez Skarb Państwa na podstawie art. 9 ust. 2b zd. 1 ustawy z 20.08.1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz art. 25e ust. 1 ustawy z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym i przyjmuje, że prawa te zasadniczo nie wygasają w następstwie nabycia tego mienia przez Skarb Państwa.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia komparatystykę instytucji odpowiedzialnych za wybór, awanse i nominacje sędziów we Francji, Niemczech i Polsce. Na samym początku - we wprowadzeniu - przedstawiono genezę instytucji będących odpowiednikiem Krajowej Rady Sądownictwa, poczynając od podłoża filozoficznego idei niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przechodząc na grunt regulacji międzynarodowych, na konstytucjach poszczególnych państw kończąc. W części właściwej dokonano podziału na 3 części: krótka charakterystyka władzy sądowniczej, skład instytucji odpowiadającej za wybór sędziów oraz sposób powoływania jej członków i kompetencje rady oraz sposób powoływania sędziów. Każde z tych zagadnień podzielono ze względu na wybrane kraje, dzięki czemu czytelnik uzyska jasny obraz tego, jak instytucje te działają w poszczególnych krajach. W ramach podsumowania przedstawione zostały wnioski, jak w wybranych krajach spełniona jest zasada niezależności sądownictwa oraz czy spełnienie tej zasady zależy tylko i wyłącznie od ram prawnych.(abstrakt oryginalny)
Stwierdzono, że w aktualnym stanie prawnym przedsiębiorcy podlegają różnorodnym wpisom do rejestrów i ewidencji gospodarczych. Część z nich ma na celu ustalenie statusu prawnego przedsiębiorcy przez jego otoczenie (rejestry przedsiębiorstw, spółdzielni, spółek i ewidencji nie mających osobowości prawnej przedsiębiorców), część ma znaczenie głównie dla odpowiednich organów administracji rządowej i samorządowej (rejestr gospodarki narodowej, NIP). Zwrócono uwagę na ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzającą z dniem 1 stycznia 2001 r. określone ramy dla działania jednolitych rejestrów przedsiębiorców i jednolite zasady postępowania przy rejestrowaniu przedsiębiorców.
Celem artykułu jest przedstawienie ram prawnych dostępu do danych z Krajowego Rejestru Sądowego na użytek analiz branżowych oraz ukazanie, że wskutek dążenia do zwiększenia transparentności i bezpieczeństwa obrotu prawnego zwiększyła się rola KRS jako zbioru danych finansowych. Regulacje prawne umożliwiające wykorzystywanie w obrocie gospodarczym danych będących w dyspozycji podmiotów publicznych, zwłaszcza gromadzonych w rejestrach publicznych, powstają zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Od kilkunastu lat możliwy jest dostęp do KRS za pomocą specjalnej wyszukiwarki internetowej. Na potrzeby masowego zapoznawania się z informacjami zawartymi w KRS optymalną metodą dostępu jest pośrednictwo interfejsu programistycznego aplikacji (ang. application programming interface - API). Obecnie zakres możliwych do pobrania w ten sposób danych jest jednak ograniczony. W przypadku zaś kluczowych dla analiz branżowych dokumentów finansowych, zawartych w Repozytorium Dokumentów Finansowych, dostęp za pomocą oficjalnego API jest wyłączony.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule dokonano porównania listów zastawnych i obligacji. W wyniku czego wskazano na wiele różnic. Mimo tego w praktyce obrotu ciągle zdarza się kreowanie obligacji w sposób podobny do listu zastawnego. Nie korzysta jednak taki hipoteczny papier wartościowy z takich samych przywilejów. Określa się go mianem obligacji hipotecznej. Omówiono problematykę związaną z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz ustanowieniem hipoteki, co wiąże się z wpisem do księgi wieczystej. Zaproponowano połączenie tych postępowań związanych z emisją listów zastawnych. Takie rozwiązanie doprowadzi do zachęcenia potencjalnych inwestorów do korzystania z tych papierów wartościowych. Ponadto omówiono problematykę związaną z dematerializacją, zasadą numerus clausus papierów wartościowych. W artykule odniesiono się także do niebezpieczeństwa związanego ze zbytnią liberalizacją obrotu papierami wartościowymi, grożącą kryzysem finansowym, który miał miejsce w 2006-2009 r. Wskazano także na pojawiającą się problematykę MBS. Udowodniono też znaczenie w gospodarce państwa hipotecznych papierów wartościowych. W związku z tym podkreślono konieczność dokonywania zmian w przepisach prawnych.(abstrakt oryginalny)
Na przełomie roku zaczęło obowiązywać wiele istotnych zmian w Kodeksie spółek handlowych oraz ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, zmieniły się też wzory formularzy rejestrowych. Głównym celem jest uproszczenie i przyspieszenie rejestracji spółek. Przy okazji nałożono też na nie nowe wymogi informacyjne mające na celu wyegzekwowanie obowiązku składania sprawozdania finansowego.(fragment tekstu)
Problematyka losów mienia pozostałego po podmiotach wykreślonych z KRS i uznanych za wykreślone z KRS przez lata pozostawała problemem nierozwiązywalnym, z którym nie radziła sobie praktyka. Trudnościom tym zdecydował się zaradzić ustawodawca, wprowadzając regulacje prawne przewidujące nabycie takiego mienia z mocy prawa przez Skarb Państwa (art. 9 ust. 2b zd. 1 p.w.u.KRS oraz art. 25a ust. 1 u.KRS). Bardzo szybko okazało się jednak, że przepisy te budzą dalsze wątpliwości w podstawowych wręcz kwestiach, między innymi wątpliwość, czy nabycie mienia przez Skarb Państwa na podstawie nowych przepisów ma charakter pochodny czy pierwotny. W opracowaniu przedstawiono wiele argumentów przemawiających przeciwko pierwotnemu charakterowi tego nabycia i wyjaśniających, że mamy tu do czynienia z przypadkiem sukcesji. Wyjaśniono również cel, któremu służyć mają nowe przepisy, a który również dostarcza argumentów przeciwko pierwotnemu charakterowi nabycia przez Skarb Państwa tzw. mienia polikwidacyjnego. Przesądzenie, że Skarb Państwa nabywa mienie polikwidacyjne w drodze sukcesji, stanowi punkt wyjścia do analizy dalszych szczegółowych zagadnień związanych z tym następstwem prawnym.(abstrakt oryginalny)
W ostatnim okresie istotnym modyfikacjom poddawane są nie tylko przepisy Kodeksu spółek handlowych, ale również regulujące tzw. prawne otoczenie przedsiębiorców. W krótkiej wypowiedzi nie jest możliwe skomentowanie wszystkich wprowadzonych w tym zakresie zmian. Przedmiotem niniejszego artykułu jest nowelizacja ustawy z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, która bezpośrednio rzutuje na stosowanie Kodeksu spółek handlowych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Powołanie prokurenta jednocześnie z utworzeniem spółki osobowej
63%
Tekst przedstawia problematykę powołania prokurenta przed utworzeniem spółki osobowej celem wspólnego zarejestrowania obu tych zdarzeń w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka osobowa powstaje jako podmiot prawa dopiero po wpisie do rejestru przedsiębiorców, dlatego rodzi to określone problemy teoretycznoprawne. Upoważnienie jest bowiem udzielane w imieniu jeszcze nieistniejącej osoby ustawowej. Niewątpliwie jednak możliwość taka jest pożądana przez praktykę, co sprawia, że potrzebna jest analiza rozwiązań normatywnych pod kątem jej zasadności. Jeśli brak bowiem istotnych przeszkód natury systemowej, prawo powinno być interpretowane na rzecz przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.