Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredyt dewizowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Szczególnym powodzeniem wśród firm cieszą się kredyty w markach, gdyż już od dwóch lat były tanie. Wyczuły to duże firmy obsługiwane przez Bank Rozwoju Eksportu. W 1997 roku ich dewizowe zadłużenie wzrosło o 64,4 proc. Artykuł podaje oprocentowanie depozytów międzybankowych, strukturę branżową kredytów dewizowych w BRE oraz koszty dolarowego kredytu obrotowego dla dużej firmy.
Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor od trzech lat na zlecenie Związku Banków Polskich prowadzi comiesięczne badania koniunktury w bankach. Artykuł ten jest podsumowaniem tych badań za rok 1995.
Na początku artykułu przedstawiono role systemu finansowego. Następnie szczegółowo omówiono: rachunki odpisów dewizowych, kredyty dewizowe, przetargi walutowe.
4
Content available remote Zarządzanie kredytowymi ekspozycjami dewizowymi - perspektywa klientów banku
63%
Opracowanie dotyczy problematyki zarządzania kredytowymi ekspozycjami dewizowymi, tworzonymi w wyniku udzielania mieszkaniowych kredytów hipotecznych w walutach obcych. Kredyty te stanowią obecnie główną grupę aktywów bankowych, obciążających zarówno banki, jak i ich klientów wieloma rodzajami ryzyka. Z punktu widzenia klientów największe znaczenie będą miały: ryzyko zmiany kursu walutowego, ryzyko niskiego wkładu własnego oraz ryzyko zmiany stóp procentowych. Możliwość zarządzania tym ryzykiem w przypadku klientów banków jest ograniczona właściwie tylko do kilku instrumentów i technik finansowych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kredyt frankowy a kredyt złotowy - perspektywa zmian cash-flow
63%
Cel - Głównym celem artykułu jest porównanie płatności dla kredytu złotowo-walutowego waloryzowanego (denominowanego, indeksowanego) kursem CHF wobec odpowiedniego kredytu złotowego (zdyskontowany cash-flow). Metodologia badania - Analizę przeprowadzono na podstawie kredytu udzielonego w marcu 2005 roku. Zastosowano metodę analizy porównawczej, opisowej i symulacyjnej. Wynik - Porównanie kredytu frankowego i złotowego w długim horyzoncie czasowym powinno uwzględniać zmianę wartości pieniądza w czasie, ze względu na różny w obu przypadkach rozkład kosztów/korzyści w czasie. W analizowanym przypadku kredyt frankowy ze względu na niższe oprocentowanie w stosunku do oprocentowania kredytu złotowego wygenerował w początkowym okresie umowy (2005-2015) potencjalne oszczędności, które mogą stanowić bufor bezpieczeństwa na wypadek dalszego wzrostu kursu franka. Zdyskontowana wartość tych oszczędności jest tym większa, im wcześniej zostały one wygenerowane. Oryginalność/wartość - Zgodnie z wiedzą autora dotychczas publikowane analizy porównawcze kredytu frankowego i kredytu złotowego w Polsce, a także projekty pomocy frankowiczom nie brały pod uwagę ważnego aspektu, jakim jest zmiana wartości pieniądza w czasie. Uwzględnienie zmiany wartości pieniądza w czasie może mieć istotny wpływ na ewentualny wybór sprawiedliwej formuły pomocy frankowiczom, tzn. takiej, która nie będzie dyskryminować złotówkowiczów względem frankowiczów, a także nie będzie faworyzować określonych grup w ramach frankowiczów.(abstrakt oryginalny)
Podstawową strategią firm z udziałem kapitału zagranicznego jest ekspansja rynkowa, realizowana przez maksymalizację obrotów. Strategia ta jest prowadzona kosztem pewnego zaniedbywania (odłożenia na przyszłość) działalności rozwojowej. Obrona poziomu produkcji jest często sposobem unikania pewnych kosztów dostosowawczych. Ze względu na udział kapitału zagranicznego, kredyt dewizowy jest wykorzystywany wyraźnie częściej niż w przedsiębiorstwach krajowych. Najczęstszym dostarczycielem kredytu dewizowego są instytucje zagraniczne, szczególnie ze względu na niższe oprocentowanie. Nie obawiają się ryzyka dewizowego, bo są jednocześnie eksporterami. Strategie cenowe przedsiębiorstw polegały przede wszystkim na naśladownictwie, a ceny ich produktów krajowych były niższe niż zagranicznych. Podstawowym skutkiem pojawienia się inwestora zagranicznego było odblokowanie procesów zasilania finansowego, zatem możliwości zintensyfikowania działalności inwestycyjno-rozwojowej.
Instytucje nadzorcze w Polsce wykazały w ostatnim pięcioleciu zwiększoną aktywność. Popyt, jakim wśród gospodarstw domowych cieszyły się kredyty w walutach obcych, był przeciwstawiany ograniczeniom nadzorczym. Identyfikacja podstawowych ryzyk związanych z udzielaniem kredytów w walutach obcych pozwoliła na określenie szerokiego zakresu zagrożeń zarówno dla sektora bankowego, jak i dla gospodarki krajowej. W konsekwencji pomimo subiektywnego interesu gospodarstw domowych instytucje nadzorcze podjęły działania w zakresie ograniczenia udzielania kredytów w walucie obcej. W niniejszym artykule podjęto próbę oceny efektywności tych działań.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest zadłużenie działających w Polsce przedsiębiorstw sektora niebankowego z tytułu kredytów zagranicznych i wyemitowanych za granicą dłużnych papierów wartościowych. Podkreślono, że od kilku lat zadłużenie to bardzo szybko wzrasta i ma coraz większy udział w globalnym zadłużeniu zagranicznym Polski.
Artykuł porusza problematykę związaną z kredytami denominowanymi w innych walutach niż złoty i związane z tym kosekwencje ewentualnej aprecjacji bądź deprecjacji złotego wzgledem tych walut. Autorzy starają się symulacyjnie przedstawić sytuację, w której zarobią (stracą) klienci z jednej strony, a z drugiej strony konsekwencje dla banków.
W wypadku finansowania transakcji w zakresie leasingu operacyjnego ze środków obcych, wyrażonych w walutach obcych (m.in. z zaciągniętego kredytu dewizowego), powstają określone problemy związane z wyceną aktywów i pasywów, a także z zachowaniem współmierności między uzyskanymi przychodami i dotyczącymi ich kosztami uzyskania.
Tematem opracowania jest zaprezentowanie zmian w zakresie reglamentacji obrotu dewizowego z zagranicą, wprowadzonych przez ustawę - "Prawo dewizowe z dnia 1.01.1995". Ukazano wyraźną tendencję do łagodzenia obowiązującej reglamentacji w omawianej dziedzinie.
Omówiono wspomaganie restrukturyzacji przedsiębiorstw polskich przez kredyty zagranicznych instytucji finansowych i warunki otrzymania takiego kredytu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.