Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredyt studencki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wiosną 2021 r. wśród 625 studentów toruńskich uczelni wyższych pozwalają stwierdzić, że RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) jest miernikiem znanym i wykorzystywanym do oceny kosztu kredytu przez osoby go zaciągające (72% wszystkich ankietowanych studentów rozpoznaje wskaźnik, a 86% studentów, którzy korzystali z produktów kredytowych, kierowało się jego poziomem podczas decyzji kredytowej). Należy jednak podkreślić, że wartość RRSO nie jest prawidłowo rozumiana, czego powodem może być skomplikowana formuła obliczania oraz wprowadzająca w błąd nazwa wskaźnika (tylko 15% respondentów trafnie rozumie, że RRSO ujmuje nie tylko odsetki, lecz także pozaodsetkowe koszty kredytu, oraz że RRSO jest podawane w ujęciu rocznym, co oznacza, iż prawdziwy koszt przy krótszej pożyczce jest odpowiednio niższy). Co więcej, osoby zaciągające kredyt oczekują rzetelnego wyjaśnienia wartości RRSO, jednak większość pracowników instytucji kredytowych wydaje się tego nie robić, co może oznaczać, że również oni mogą mieć problem z właściwą interpretacją RRSO (spośród studentów, którzy zadeklarowali kontakt z pracownikiem instytucji finansującej przy zaciąganiu zobowiązania kredytowego, tylko 25% zostało w sposób przystępny i w pełni zrozumiały poinformowanych o wartości informacyjnej zawartego w umowie poziomu wskaźnika, a aż 33% wskazało, że pracownik w ogóle nie podjął tematu poziomu RRSO). Powyższe wydaje się ważkim argumentem za zwiększeniem świadomości finansowej Polaków i koniecznością edukacji w tym obszarze od najmłodszych lat. Bez tego w sytuacji coraz łatwiejszej dostępności kredytów i pożyczek oraz coraz niższych stóp procentowych coraz więcej Polaków będzie popełniać błędne i ciążące na ich życiu decyzje finansowe.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Kredyt studencki jako źródło finansowania edukacji wyższej
100%
W Polsce kredyt studencki udzielany jest od 1998 roku. Jak się okazuje obecnie nie jest on dość popularny, a z roku na rok udzielanych kredytów studenckich jest coraz mniej. Powstaje pytanie dlaczego tak się dzieję i co na to wpływa? Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i ocena funkcjonowania kredytu studenckiego oraz wyjaśnienie sytuacji, dlaczego kilka lat temu udzielano ich kilkadziesiąt tysięcy, a w chwili obecnej (2019 r.) znacznie mniej. Przedstawiony zostanie także związek dobrej sytuacji finansowej z podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu studenckiego.(abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na problematyce finansowania nauki na uczelniach wyższych poprzez kredyty studenckie. Przedstawiono porównawczo zarys sytemu kredytów studenckich w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie ten sposób finansowania nauki jest bardzo powszechny i rozbudowany. Zaprezentowano także proponowany alternatywny sposób zabezpieczenia polskich kredytów studenckich. Konstrukcja ich zabezpieczenia częściowo wywodzi się z systemu przyjętego w USA, a podstawą koncepcji jest zabezpieczenie preferencyjnych kredytów studenckich w postaci świadczenia pracy. (abstrakt autora)
4
Content available remote Optimal Policy for Investment in Human Capital in the Light of Optimal Tax Theory
80%
Rosnąca wielkość kredytu studenckiego staje się istotną kwestią dla gospodarki USA, ponieważ przekracza już 1,4 biliona dolarów (7,2% PKB) i wymaga zmiany polityki. Niniejszy artykuł prezentuje literaturę ekonomiczną poruszającą temat optymalnego opodatkowania kapitału ludzkiego, która stanowi podstawę do oceny długoterminowych skutków opodatkowania i endogenicznych inwestycji w kapitał ludzki. W artykule przedstawiono spostrzeżenia z modeli dynamicznych. W literaturze przedmiotu omawiane są dwa instrumenty: raty kredytu studenckiego uzależnione od dochodów i zapewnianie dotacji pokrywających całkowite lub częściowe koszty edukacji. Podsumowanie wyników badań teoretycznych i symulacyjnych ukazało, że programy spłat uzależnione od dochodu mogą poprawić dobrobyt, podczas gdy efekty subsydiów edukacyjnych mogą być pozytywne tylko przy pewnych założeniach.(abstrakt oryginalny)
Za cel artykułu przyjęto ukazanie oferty banków w zakresie kredytu studenckiego, poziomu zainteresowania tym kredytem, a także identyfikację postrzegania i wiedzy studentów na temat tej formy pomocy finansowej. W artykule zostaną wykorzystane dane wtórne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Głównego Urzędu Statystycznego, informacje uzyskane w bankach oraz wyniki pierwotnych badań jakościowych przeprowadzonych metodą zogniskowanych wywiadów grupowych. (fragment tekstu)
Głównym przedmiotem rozważań w monografii jest finansowanie studiów wyższych, stąd też nie obejmują one problematyki finansowania całego sektora szkolnictwa wyższego, zwłaszcza badań naukowych. Zakres czasowy prowadzonych w ninejszym opracowaniu międzynarodowych analiz porównawczych ze względu na dostępność danych obejmuje okres od początku XXI w. do 2014 r. W studiach przypadków analizy obejmują okres od wprowadzenia ICL w poszczególnych krajach do 2014 r. Natomiast analizy poświęcone finansowaniu studiów wyższych w Polsce obejmują okres do transformacji ustrojowej do roku akademickiego 2017/2018. Wyjątek stanowią prognozy, które obejmują okres do 2035 r.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono najistotniejsze regulacje ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz różnice między nimi a regulacjami dotychczasowymi. Ustawa ta łączy cztery dotychczasowe ustawy regulujące: szkolnictwo wyższe, stopnie i tytuły, finansowanie nauki, kredyty studenckie. Nowa ustawa dokonuje deregulacji struktury organizacyjnej uczelni (m.in. likwidacja wydziałów). Ustawa wprowadza nowy organ uczelni publicznej - radę uczelni, ale nie będzie ona miała wbrew pierwotnym propozycjom, istotnych kompetencji. Od przyznanej uczelni w danej dyscyplinie kategorii naukowej będą uzależnione nie tylko - jak dotychczas - subwencje i dotacje z budżetu państwa, lecz także - i to jest nowość - uprawnienia do nadawania stopni i prowadzenia kierunków. Wyraźna granica przebiega między uczelniami a w istocie dyscyplinami, w których uczelnia ma kategorię naukową A+ (najlepsza), A lub B+ a pozostałymi (B, C lub brak kategorii). (abstrakt oryginalny)
Sytuacja na rynku kredytów jest dość stabilna i nie ma bynajmniej powodów do niepokoju. Takie są wnioski wynikające z analiz pierwszego półrocza roku 2015, przeprowadzone przez BIK. Kilkuprocentowy wzrost wartości kredytów konsumpcyjnych i jednoprocentowy spadek wartości kredytów mieszkaniowych potwierdziły przewidywania i prognozy publikowane przez analityków rynkowych pod koniec 2014 r. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.