Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredyt subprime
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest analiza czynników odpowiedzialnych za wybuch kryzysu ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku oraz próba odpowiedzi na pytanie, do jakiego stopnia mogą być one za niego winne. Pierwsza część pracy skupia się na aspektach teoretycznych. Porusza ona temat definicji kryzysów z różnej perspektywy oraz interpretacji ekonomistów, przedstawiając ich wkład w badanie tej dziedziny. Następnie zawarty został krótki zarys historyczny. W drugiej części pracy autor skupia się na analizie empirycznej. Początkowo opisane zostają czynniki, które przyczyniły się do pojawienia się bańki spekulacyjnej w Stanach Zjednoczonych: nadmierną deregulację oraz nierównowagę w systemie finansowym, a także zbyt niskie stopy procentowe. Następnie praca zawiera opis kanałów, w jakich nastąpiła transmisja zjawisk kryzysowych z rynków finansowych do realnej sfery gospodarczej. Miało to miejsce na skutek: zaangażowania światowych banków w toksyczne amerykańskie aktywa, spadku popytu w krajach importujących oraz paniki na giełdach. Praca zawiera również opis działań, jakie zostały podjęte w USA w celu przeciwdziałania kryzysowi. Były to: "Plan Paulsona" oraz "TARP" - zaproponowane przed rząd oraz "TALF", "PPIP" i "QE" - opracowane przez System Rezerwy Federalnej. Na zakończenie autor przedstawia ocenę: jakie czynniki i do jakiego stopnia mogły być odpowiedzialne za wybuch kryzysu z 2008 roku, wskazując, że był to splot narastających przez lata czynników. (abstrakt oryginalny)
Kryzys subprime, podobnie jak wcześniejsze kryzysy finansowe, ujawnił niedoskonałości działania agencji ratingowych, które są uznawane ze jedną z przyczyn wybuchu oraz eskalacji tego kryzysu. Wspomniane niedoskonałości wiązały się głównie z niedostatecznym poziomem transparentności w procesie nadawania ratingu, z konfliktem interesu oraz z nieadekwatnością stosowanej przez agencje ratingowe metodyki oceny ryzyka, szczególnie w przypadku ustrukturyzowanych instrumentów finansowych. Reformy regulacji działalności agencji ratingowych podjęte zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych zostały zaprojektowane tak, aby rozwiązać wskazane powyżej problemy. Skuteczność nowych rozwiązań prawnych będzie w dużej mierze zależeć od skuteczności narzędzi egzekwowania ustalonych reguł, w tym sankcji. Mimo wprowadzenia reform pewne sfery działalności agencji ratingowych wymagają dalszych rozwiązań legislacyjnych, w szczególności chodzi o trzy kwestie. Pierwszą z nich jest pobudzenie konkurowania na silnie zoligopolizowanym rynku usług ratingowych. Konkurowanie pomiędzy agencjami miałoby bowiem szansę podniesienia jakości usług ratingowych oraz spadku ich cen. Pobudzenie konkurowania pomiędzy agencjami można osiągnąć przez ułatwienie nowym podmiotom wejścia na rynek (ograniczenie barier wejścia). (abstrakt oryginalny)
Mimo że sytuacja zdaje się być opanowana, a rosnący sentyment na rynkach finansowych świadczy o wysokim optymizmie międzynarodowych uczestników rynku, to w tak złożonej sytuacji ciężko jest ocenić dalszy rozwój wypadków, gdyż, podobnie jak to było w przypadku Northern Rock, jeden nieodpowiedni sygnał może zaważyć na zaufaniu i wycofaniu środków niezbędnych do utrzymania płynności, a w konsekwencji doprowadzi do upadłości instytucji. Nawiązując do wypowiedzi byłego przewodniczącego FED, Alana Greenspana, koniec kryzysu kredytowego nastąpi tylko wtedy, gdy pojawi się obniżenie nadwyżki nowo wybudowanych domów oraz ustanie sytuacja spadku cen na rynku nieruchomości, powodując ich ustabilizowanie. Rezultatem kryzysu będą bardzo duże straty, ale po okresie przedłużonej adaptacji amerykańska oraz światowa gospodarka będą mogły wrócić do normalnej działalności. Należy zauważyć, że jedną z przyczyn kryzysu, choć niebezpośrednią, był również system wynagradzania menedżerów w wielkich instytucjach finansowych. Premiował on krótkoterminowe zyski, a nie długoterminowe wyniki. Doprowadził on do krótkowzroczności zarządzających pobudzonych chciwością. Obecnie jest opracowywana ustawa mająca zmienić system premiowania zarządzających, która będzie kładła nacisk właśnie na długoterminowe wyniki. Pierwsze oznaki zbliżającego się kryzysu pojawiły się więc już w 2006 roku, ale dopiero latem 2008 roku zaczęto mówić o niepowodzeniach, bessa, która się wówczas rozpoczęła, została nazwana w rezultacie Krachem, czyli powtórką Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. A jak długo potrwa jeszcze ten obecny kryzys i do jakich fiask doprowadzi? Pytania można mnożyć i mnożyć. Tego dowiemy się dopiero wtedy, gdy rynki odzyskają kondycję sprzed załamania.(abstrakt oryginalny)
This article aims at investigating the impact of the level of the Fed funds rate in the United States in the period 2000-2007 on the emergence of the asset price bubble on the US real estate market, burst of which triggered the financial crisis in the US and globally. Rather than constructing a single theoretical or empirical model of this potential influence, a more eclectic approach is taken. The argument is structured around three fundamental questions (1) whether the Fed funds rate had been low compared to benchmarks in the given period; (2) whether low short-term rate itself had been able inflate a real estate bubble; (3) whether alternative explanations of the bubble causes were sufficient. For each of the issues a number of qualitative explanations and quantitative models is provided and analysed. Based on the gathered data, models, and arguments, the paper concludes that the influence of the Fed funds rate on the bubble's emergence is not to be underestimated. This conclusion should be kept in mind in the context of future directions for monetary policy in the US and globally, as the extremely low interest rates applied by central banks to date might be inflating the next bubble. (original abstract)
Obecny kryzys finansowy, mający źródło na rynku kredytów subprime w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak poprzedni z początku XXI wieku, związany z ekspansja technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych (tzw. bańką internetową) pokazują, że postulat eliminacji wahań cyklicznych, głoszony przez skrajnych zwolenników koncepcji nowej gospodarki, nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości.(fragment tekstu)
6
Content available remote Programy wsparcia rynków kredytów hipotecznych w warunkach kryzysowych
75%
Celem artykułu było wskazanie i analiza warunków wykorzystania sposobów wsparcia rynków kredytów hipotecznych, które zostały wprowadzone w wybranych krajach w związku z kryzysem subprime mortgage. (fragment tekstu)
7
Content available remote Kryzys na rynku kredytów subprime a stan polskiej gospodarki
75%
W marcu 2008 sytuację na rynku kredytów hipotecznych subrime w Stanach Zjednoczonych określono kryzysem. Upadek wielu firm sektora finansowego zaangażowanych w ryzykowne kredyty doprowadził do rozprzestrzenienia się kryzysu w gospodarce światowej. Celem tego artykułu jest pokazanie powodów powstania kryzysu oraz jego ewentualnego wpływu na stan polskiej gospodarki. Poprzez rozważenie przyczyn kryzysu w USA oraz kanałów jego rozprzestrzeniania oceniono ryzyko przeniesienia kryzysu do Polski oraz wskazano konsekwencje załamania dla rozwoju polskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy, który rozpoczął się w połowie 2007 r. i przybrał globalne rozmiary, jest często porównywany do wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych na rynku kredytów hipotecznych subprime, na początku wydawał się "jedynie" problemem z zachowaniem płynności niektórych instytucji finansowych. Bardzo istotnym wydarzeniem, które odmieniło taki sposób patrzenia na narastające zaburzenia, był upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers w sierpniu 2008 roku - od tego momentu nastąpił gwałtowny spadek zaufania na rynkach finansowych, na których niekiedy pojawiała się wręcz panika. Konsekwencją tego było szybkie przeniesienie kryzysu do sfery realnej gospodarki oraz rozprzestrzenienie się go w skali globalnej. Warto jednak podkreślić, że pierwsze lokalne oznaki kłopotów na rynku subprime pojawiły się już w 2006 r. Jesienią 2008 r., w celu podjęcia skoordynowanej walki z kryzysem na forum unijnym, zwołano nadzwyczajne posiedzenia Rady Europejskiej oraz Eurogrupy. Podjęto pierwsze działania antykryzysowe na szczeblu wspólnoty. Kryzys w Europie, poza spowolnieniem gospodarczym, przejawiał się także w problemie zadłużeniowym, który dotknął przede wszystkim Grecję, a potem również Irlandię i Portugalię. Aby ratować Grecję przed bankructwem, 2 maja 2010 r. postanowiono udzielić jej pomocy finansowej w ramach pierwszego programu pomocowego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie głównych słabości architektury nadzorczo-regulacyjnej UE przed kryzysem subprime. Niedoskonałości te, pozornie odległe od siebie i leżące w różnych sferach, stały się jednakże wspólnym katalizatorem wspomnianego załamania na jednolitym rynku finansowym Unii Europejskiej. W kontekście kryzysu subprime przyczyny owe uznano za czynnik pobudzający do dyskusji na temat przyszłej architektury regulacyjno-nadzorczej UE. W niniejszym artykule przedstawiony będzie, po pierwsze, problem niewystarczających uprawnień Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zarówno w zakresie nadzoru mikroostrożnościowego, jak i makroostrożnościowego, a po drugie, przeanalizowany zostanie wpływ zasady nadzoru kraju macierzystego na asymetrię informacji oraz konflikty interesów nadzorców z państw członkowskich UE. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka Stanów Zjednoczonych - największa gospodarka świata przeżywa kryzys gospodarczy. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: który kraj najbardziej ucierpiał na załamaniu rynku kredytów subprime w USA?Zastanawia się dlaczego brak znaczącej reakcji giełdy na organizację przez Polskę i Ukrainę Euro2012?
Sekurytyzacja jest stosunkowo młodym, innowacyjnym mechanizmem, podlegającym ciągłym przemianom, a przede wszystkim, należącym do jednych z najbardziej złożonych form pozyskiwania kapitału na rynkach finansowych. Sprzyjające warunki gospodarcze ostatniej dekady umożliwiły, poprzez proces sekurytyzacji, przeniesienie ryzyka kredytowego z banków na inwestorów na całym świecie. Wzmożona sprzedaż kredytów hipotecznych o wysokim ryzyku (tzw. kredyty subprime) w USA w poprzedniej dekadzie, stała się jednak źródłem światowego kryzysu finansowego, ze względu na wykorzystanie procesu sekurytyzacji. Celem artykułu jest analiza przyszłości procesu sekurytyzacji. Jest ona trudna do przewidzenia w związku z obecną sytuacją na globalnym rynku finansowym, który jeszcze nie otrząsnął się po fali zawirowań w ostatnich latach. Ogromne straty wynikające z zaangażowania banków oraz instytucji finansowych w instrumenty finansowe oparte na segmencie subprime, a będące produktami sekurytyzacji, doprowadziły, bowiem do utraty zaufania do sekurytyzacji. (abstrakt oryginalny)
Nie ma żadnych wątpliwości, że kryzys na amerykańskim rynku subprime jest zjawiskiem wielowymiarowym i dlatego wywołującym wiele pytań. Problem dotyczy nie tylko charakteru przyczyn zaburzeń, lecz także spodziewanych ich skutków. Wyłania się następujący dylemat: czy załamanie na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych jest tylko drobnym elementem specyficznych puzzli współczesnego światowego systemu finansowego, czy też ma wymiar globalny? (abstrakt oryginalny)
W artykule autorka wskazuje na ewolucję poglądów czołowych amerykańskich ekonomistów oraz przedstawicieli establishmentu na temat przyczyn przebiegu kryzysu finansowego. Scharakteryzowała logiczną sekwencję zdarzeń, składającą się na kryzys kredytów subprime, przez hierarchizację przyczyn leżących zarówno po stronie instytucji jak i instrumentów finansowych. Podkreśliła też rolę rolę czynników czynników zewnętrznych względem rynku, wynikających z funkcjonowania instytucji rządowych, władzy monetarnej, a mających również niemały wpływ na udział w stymulowaniu kryzysu. Autorka omówiła też, znamienne i powracające w historii jak bumerang , zachowania teoretyków i praktyków polegające na złagodzeniu stanowisk i opinii ekonomistów, uspokojeniu rynków w okresie chaosu na rynku i uznaniu, że reszta istniejących problemów gospodarki rozwiąże się sama, a kryzys nie powróci. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest przede wszystkim przedstawienie wniosków z kryzysu subprime w Stanach Zjednoczonych dla banków polskich. Dłużnicy subprime (ryzykownych pożyczek) charakteryzują się niższym dochodem lub krótszą historią w porównaniu do dłużników tzw. prime. Kredyty subprime mogą również posiadać wysoką wartość wskaźnika LTV (wartość kredytu w stosunku do wartości nieruchomości) lub niską ocenę scoringową. Wbrew potocznej opinii, klienci subprime to nie klienci bez dochodów. Z uwagi na większe ryzyko klientów subprime, dostęp do kredytu oznacza w tym wypadku wyższe jego oprocentowanie. Natomiast dłużnicy spłacający swoje kredyty po pewnym czasie mają możliwość refinansowania i przejścia na niższe oprocentowanie. (abstrakt oryginalny)
Kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych subprime ujawnił się w pełni w połowie 2007 r., choć sygnały wskazujące na widmo kryzysu zaczęły pojawiać się dużo wcześniej. Cykl łagodzenia polityki monetarnej, po recesji amerykańskiej gospodarki, rozpoczął Fed obniżając stopy procentowe z 6,5 proc. w połowie 2000 r. do 1 proc. w czerwcu 2003 r. Tak niski poziom stóp procentowych zachęcał do zaciągania kredytów, których zarówno banki, jak i instytucje kredytowe łatwo udzielały. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł podejmuje próbę analizy aktualnej sytuacji na rynku listów zastawnych, kwalifikowanych w kontekście jednolitego rynku unijnego jako covered bonds. Jak wszystkie segmenty rynku finansowego, także i ten zdeterminowany jest sytuacją kryzysową, zapoczątkowaną na amerykańskim rynku tzw. kredytów subprime. Przy czym istotne znaczenie ma fakt, iż nieszczęśliwie covered bonds kojarzone są z amerykańskimi MBS's i CDO's, co znacząco obniża do nich zaufanie. W pierwszej części określono istotę poszczególnych instrumentów, natomiast w drugiej części dokonano analizy determinanty tempa rozwoju rynku listów zastawnych w Polsce i Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Kryzys subprime na amerykańskim rynku nieruchomości wpłynął na rynek finansowy znacznej części zachodniej Europy i na niektóre rynki azjatyckie. Ocena jego potencjalnych skutków dla Polski może mieć istotne znaczenie w toczącej się dyskusji o stabilności polskiego rynku kredytów hipotecznych i systemu finansowego. Od kilku miesięcy obserwujemy spowolnienie wzrostu cen nieruchomości – także w dużych aglomeracjach, a nawet ich niewielki spadek (o około 5 proc.). Odnotowano także zmniejszenie tempa udzielonych kredytów hipotecznych, co przez niektórych obserwatorów jest oceniane jako zapowiedź zbliżającego się załamania polskiego rynku nieruchomości. Ze względu na to, że amerykański kryzys znacząco zwiększył wśród inwestorów awersję do ryzyka, eksperci Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego przeprowadzili analizę analogii i szacunki rzeczywistych skutków, jakie dla Polski może mieć kryzys subprime. (abstrakt oryginalny)
Amerykański kryzys wywołał skutki globalne, które wynikają głównie z inwestowania w papiery dłużne, których podstawą emisji były należności związane z kredytami subprime. Nośnikiem kryzysu były w szczególności papiery sekurytyzacyjne, powszechnie nabywane przez banki, czy też fundusze inwestycyjne. Warto zauważyć, że w 2006 roku, spośród wyemitowanych w USA instrumentów sekurytyzacyjnych opartych o mieszkaniowe kredyty hipoteczne (RMBS) tylko 26 proc. dotyczyło kredytów typu prime (czyli o najwyższej jakości), pozostałe były zabezpieczone kredytami o gorszej jakości: subprime (44 proc.) oraz Alt-A (30 proc.). (abstrakt oryginalny)
Od momentu ujawnienia się kryzysu subprime instytucje finansowe całego świata zaprezentowały dotychczas straty w wysokości około 195 mld dolarów. Największe straty poniosły instytucje na rynku związanym z kredytami subprime. Zaprezentowano mechanizmy, przy pomocy których fundusze ze wschodu prowadzą ekspansję związaną z inwestycjami w instytucje finansowe, które dotychczas nie cieszyły się większym zainteresowaniem.
20
Content available remote Booms and busts in United States financial markets
63%
Financial crises, booms and busts are an inherent part of the capitalist system. The current financial crisis that began in 2007 has reignited the debate about the causes and consequences of previous economic downturns. While some look at the differences among crises, both historical and as related to the specific mechanics of the shock triggering a crisis, others emphasize their similarities across countries and historical episodes. This paper presents an overview of the history of financial crises, primarily in the United States. The conclusion is that these crises are similar and are likely to reoccur. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.