Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredyt zagraniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pierwsza po rozszerzeniu Unii Europejskiej doroczna konferencja Europejskiego Banku Inwestycyjnego odbyła się w Warszawie pod hasłem "Inwestowanie w nowych krajach członkowskich". Polska jest jednym z największych kredytobiorców EBI. Artykuł przytacza opinie obecnego prezesa EBI -Philippe Maystandta wyrażone w rozmowie z GB.
Omówiono współpracę EBI z Polską. Do końca 1995 r. EBI udzielił Polsce 15 pożyczek i uruchomił linie kredytowe na ogólną sumę 1.023 mln ECU.
The attention of theorists and practitioners in international economics and finance has been focused in recent several years on the foreign debt of the developing countries. Carrying out research into it 1 would like to present some preliminary conclusions I have arrived at analysing balances of payments in 1970-1985 period. On the basis of the data derived from the International Financial Statistics Yearbook 1986, the balances of trade, services and transfers, current accounts, flow of capitals and changes in reserves, have been drawn up and divided between the Industrial and Developing Countries with the subdivision of those latter into Oil Exporting Cts and Non-Oil Exporting Cts (...). (fragment of text)
Przedstawiono miejsce Polski w Europejskim Banku Inwestycyjnym w aspekcie finansowym oraz działalność Banku w Polsce. Omówiono korzyści jakie dzięki EBI może uzyskać nasz kraj.
Artykuł omawia inwestycje zagraniczne na Ukrainie w latach 2006-2007. Przeprowadzona analiza wskazuje na wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych, także polskich, rynkiem ukraińskim. Autor odnotowuje strukturę geograficzną i branżową inwestycji, strukturę regionalną oraz kredyty i pożyczki zagraniczne. Omówione zostało również miejsce Polski wśród inwestorów na Ukrainie.
Niekontrolowany dług ukryty to finansowa pułapka dla państwa, które zaciąga coraz to nowe zobowiązania po to, by wywiązać się z poprzednich. Nasz dług to ponad półtora biliona złotych.
Przedstawiono historię pozyskiwania kredytów zagranicznych przez rząd polski od rządów obcych państw po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Autor przedstawia historię polskiego zadłużenia, w latach 1972-1991 i podejmowane przez państwo działania w celu obsługi długu.
Przedstawiono stan zadłużenia zagranicznego Polski w 1989 roku, przyczyny zmian zadłużenia w latach 90-tych i jego główne wskaźniki, negocjacje zadłużenia wobec Klubu Paryskiego i Klubu Londyńskiego, perspektywy spłacenia zadłużenia do 2004 roku.
Przedstawiono rodzaje i źródła pomocy zagranicznej: kredyty międzynarodowych instytucji finansowych i zagranicznych rządowych instytucji ubezpieczających (Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) oraz pomoc bezzwrotną Unii Europejskiej (program PHARE).
Wspólną cechą polskiej gospodarki w ostatnich 45 latach (1970-2015) jest rosnący dług zagraniczny. Proces ten rozpoczął się na początku lat siedemdziesiątych i trwa do dziś. Zadłużenie Polski w krajach kapitalistycznych ustaliło nasz rozwój od prawie 30 lat, a jedynym rozwiązaniem (zwłaszcza na początku lat 90.) było zwiększenie wartości eksportowej do tych państw. Później podjęto inne działania i podpisano umowy z wierzycielami. Wreszcie stosunek długu zagranicznego do PKB spadł z 66% w 1991 r. Do 35% w 1996 r. (abstrakt oryginalny)
Omówiono problemy wewnętrzne i zewnętrzne, które wywołały zadłużenie zagraniczne krajów Afryki subsaharyjskiej. Przedstawiono zasady na jakich funkcjonują Klub Paryski i Klub Londyński. Zwrócono uwagę na nowy projekt oddłużenia krajów Afryki o nazwie DENI (Direct Expatriate National Investment Model for Relief of Debt). Projekt ten przewiduje odkupienie kredytów krajów Afryki zaciągniętych w Klubie Paryskim przez samych Afrykańczyków zamieszkałych za granicami kontynentu, przy obniżce wynoszącej 90 procent
Omówiono funkcje Banku Światowego i jego wkład w przekształcenia systemowe w polskiej gospodarce, a w sczególności: pozyczki programowe, pozyczki projektowe i inne projekty takie jak na modernizację transportu kolejowego, leśnictwo, ciepłownictwo, służbę zdrowia itp. Przedstawiono cykl projektowy i procedurę wystŠpowania o kredyt.
Celem artykułu jest przedstawienie głównych tendencji w rozmiarach i strukturze napływu kapitału zagranicznego do krajów rozwijających się oraz wskazanie konsekwencji rosnącego znaczenia zagranicznych kredytów bankowych z punktu widzenia stabilności finansowej tych państw. (fragment tekstu)
Zadłużenie międzynarodowe jest zjawiskiem ekonomicznie skomplikowanym. Podstawową przyczyną powstania zadłużenia państw okazało się otwarcie krajów rozwiniętych i ich ekspansja gospodarcza. Kraje słabo rozwinięte nie były w stanie włączyć się w funkcjonowanie rynku kapitałowego na tych samych zasadach co kraje najwyżej rozwinięte. Kraje rozwinięte nie miały też podobnych możliwości eksportowych. Kredyty zagraniczne, mające przyspieszyć rozwój krajów rozwijających się i doprowadzić do zniwelowania znacznych różnic poziomu gospodarczego, stały się w dużej mierze późniejszym hamulcem rozwoju. Państwa słabo rozwinięte pozostały w większości na pozycji biorców, których nie stać na ekspansję kapitałową, czy choćby terminową spłatę zadłużenia. Paradoksalnie nie zadbano, aby państwa dłużnicy mogły spłacić swoje zadłużenie nie dusząc wzrostu gospodarczego oraz popytu globalnego. Spłata zadłużenia przez państwa rozwijające się niejednokrotnie polegała na obniżeniu poziomu życia ludności, przy jednoczesnym zwiększającym się deficycie handlowym. (fragment artykułu)
Artykuł porusza rolę jaką Międzynarodowy Fundusz Walutowy odgrywał i nadal odgrywa w świecie. Autorzy charakteryzują działania na wielu rynkach świata, w których MFW był zaangażowany w walkę z kryzysami finansowymi. Autorzy zastanawiają się na przyszłym kształtem MFW i nad sensownością polityki prowadzonej przez tę organizację w kontekście rosnącego znaczenia kapitału prywatnego.
Artykuł analizuje zewnętrzne źródła finansowania krajów rozwijających się, omawia wielkość i strukturę zagranicznego kapitału napływającego do tych krajów oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kraje rozwijające się korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania.
Zaprezentowano istotę działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Dokonano analizy porównawczej i ukazano, że głównym sektorem objętym finansowaniem przez EBI jest sektor transportowy, co oznacza realizację projektów związaną z rozbudową i modernizacją sieci dróg i kolei. Wspieranie rozwoju mniej rozwiniętych regionów UE do który zaliczają się kraje Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy i Węgry) jest nieodzownym kierunkiem działania EBI.
Głównym zadaniem jakie stoi przed Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) jest wspieranie państw Europy Środkowo-Wschodniej w procesie transformacji gospodarczej. Będzie to pomoc w postaci kredytów, kupna akcji lub udzielania koniecznych gwarancji. W opracowaniu omówiono rolę, zadania EBOiR oraz formy pomocy dla konkretnych państw.
Autor przedstawił działania wspierające przekształcenia systemowe w gospodarkach krajów postkomunistycznych przez międzynarodowe instytycje finansowe takie jak: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.