Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kryteria integracji z UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę głównych kierunków przemian w bazie surowcowej oraz w przemyśle mleczarskim, celem dostosowania polskiego sektora mleczarskiego do standardów UE. Procesy restrukturyzacji zapewnią osiągnięcie kilku ważnych rezultatów, a m.in.: koncentrację produkcji i poprawę jakości mleka, przyspieszenie koncentracji w przetwórstwie oraz poprawę jego pozycji konkurencyjnej.
2
100%
Celem artykułu jest prezentacja wyników analizy wypełniania przez Polskę kryteriów zbieżności i wpływu procesów konwergencji na celowość oraz tempo integracji ze strefą euro. Autor dokonał przeglądu literatury z zakresu przesłanek i istoty kryteriów konwergencji nominalnej i realnej. Następnie przeprowadzone zostało badanie poziomów wskaźników decydujących o konwergencji w okresie 2004-2012. Ustalono, że ich wartości w polskiej gospodarce odbiegają od pułapów w strefie euro, szczególnie w drugiej części analizowanego okresu. Wciąż niski w porównaniu ze średnią unijną jest poziom PKB na mieszkańca. W związku z tym wydaje się, że na początku 2013 roku Polska pod względem konwergencji nie jest jeszcze gotowa do przyjęcia euro.(abstrakt oryginalny)
The article describes the stages of entering procedure into European Union, criteria, which must be executed for entering into EU, and also generalizes positive and negative consequences of membership of Ukraine, in EU.(original abstract)
W referacie przedstawiono niektóre aspekty dotyczące aktualnego stanu zaawansowania krajów EŚW w wypełnianiu kryteriów kopenhaskich, w oparciu o oceny formułowane przez Komisję Europejską. Kryteria te podzielono na polityczne i ekonomiczne.
Autorka dokonała analizy problemu poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowo-Wschodniej z punktu widzenia ekonomicznej teorii klubów. Unia Europejska spełnia kryterium klubu, który oferuje swoim członkom niekonkurujące, ale możliwe do wykluczenia dobra klubowe, takie jak na przykład polityka rolna czy fundusze strukturalne. Kryterium optymalnej wielkości klubu, zróżnicowanie gospodarcze krajów członkowskich oraz konflikty interesów mogą spowodować, że w ramach samej UE będą tworzyć się kluby złożone z państw o jednakowym poziomie rozwoju gospodarczego, które będą zamknięte dla innych, pozbawiając je tym samym możliwości korzystania z dóbr klubowych.
Aby ocenić sprawność funkcjonowania gospodarki rynkowej w krajach aspirujących do Unii Europejskiej analizie poddane zostały podstawowe wskaźniki makroekonomiczne w tych krajach. W artykule omówiono wybrane wskaźniki makroekonomiczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej aspirujących do UE. Przedstawiono dane dotyczące Polski na tle kryteriów zbieżności z Maastricht.
Autorka uważa, że podstawowym zadaniem przez cały okres negocjacji jest właściwa koordynacja i przepływ informacji, po to, by stanowisko negocjatorów było spójne. Proces negocjacji musi być traktowany jako zadanie, które przenika wszystkie inne działania podejmowane przez rząd.
Celem artykułu jest analiza negocjacji członkowskich między UE a Polską. Autorki zastanawiają się w jakich obszarach acquis należy się spodziewać największych trudności, jakie są możliwości uzyskania przez Polskę najdogodniejszych warunków i czy Polska znajdzie się w pierwszej fali państw przystępujących do Unii.
Omówiono zadania, które czekają Polskę, by zyskała ona miano kraju przygotowanego do członkostwa w UE. Omówiono pozycję Polski w zestawieniu z innymi państwami oraz atuty, które może ona wnieść do UE. Przedstawiono ograniczenia i bariery w dostosowaniu do wymogów Unii Europejskiej.
Dostosowanie prawno-instytucjonalne w rolnictwie i jego otoczeniu zalicza się do jednych z najtrudniejszych prac realizowanych w okresie stowarzyszenia, jak i pełnego członkostwa Polski w UE. Autorów zainteresowało więc prześledzenie sytuacji rolnictwa polskiego na tle nie tylko Unii Europejskiej, ale całej Europy.
W pracy przedstawiono okoliczności kształtowania się agrobiznesu w Polsce po 1989 roku, omówiono warunki, na podstawie których Polska stanie się członkiem UE oraz podjęto próbę odpowiedzi, czy wstąpienie Polski do UE na uzgodnionych warunkach spowoduje rozwój, czy też zapaść polskiego rolnictwa.
13
Content available remote Realizacja kryteriów konwergencji z Maastricht przez kraje Unii Europejskiej
75%
Ocena procesu dostosowywania się państw członkowskich UE do wymogów UGW w dużym stopniu zależy od jakości i rzetelności danych statystycznych, szczególnie statystyki finansów publicznych nie mogą zależeć od względów natury politycznej. Artykuł ten jest jedynie próbą analizy realizacji kryteriów konwergencji UGW. Badaniem stopnia zbieżności zajmuje się Europejski Bank Centralny za pomocą kryteriów zbieżności interpretowanych i stosowanych w sposób rygorystyczny. Dodatkowo kryteria te muszą być spełnione przy uwzględnieniu realnych danych, a konwergencja musi mieć trwały charakter. (fragment artykułu)
Sukcesem negocjacji akcesyjnych w przypadku Polski było przyznanie w dwunastu rozdziałach negocjacyjnych aż 43 okresów przejściowych. Polska ubiegała się między innymi o okresy przejściowe w następujących rozdziałach negocjacyjnych: "Swobodny przepływ towarów", "Swobodny przepływ osób", "Swoboda świadczenia usług", "Swobodny przepływ kapitału", "Polityka konkurencji", "Rolnictwo", "Polityka transportowa", "Podatki", "Polityka społeczna i zatrudnienia", "Energia", "Telekomunikacja i technologie informatyczne", "Środowisko". W artykule omówiono wymienione okresy przejściowe oraz dokonano oceny uzyskanych warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej w porównaniu z pozostałymi państwami kandydującymi. (fragment tekstu)
Przeprowadzone przez autorkę badania wykazały, że głównym uwarunkowaniem produkcji surowca dla przemysłu cukrowniczego, są limity przyznawane cukrowniom w kwotach A, B i C. Limity są wyrazem dostosowania rynku cukru do wymogów stawianych przez Unię Europejską. W analizowanym pięcioletnim okresie czasu miał miejsce znaczny spadek powierzchni kontraktacyjnej buraków cukrowych i w konsekwencji ograniczenie ilości skupowanego surowca. Stwierdzono znaczne zmniejszenie liczby plantatorów i zwiększenie średniej powierzchni plantacji, co należy do zjawisk korzystnych, obrazujących procesy koncentracji plantacji uprawy buraków wokół cukrowni, a to niewątpliwie wpływa na racjonalizację kosztów produkcji cukru. Badania przeprowadziła autorka w cukrowniach Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. w lata 1999 i 2003.
Opracowanie jest próbą wskazania zmian, jakie zaszły w obrębie regulacji prawnej na rynku cukru w Polsce oraz ich ocena na tle rozwiązań unijnych. W tym celu autorka porównała obecną regulację w zakresie polskiego rynku cukru z przepisami unijnymi. Przedmiotem szczegółowej analizy uczyniła dwa podstawowe instrumenty polityki rynkowej: limitowanie produkcji oraz system cen.
In the research the problematic aspects of the national taxation system functioning are considered. The recommendations for the national taxation harmonization are given.(original abstract)
18
Content available remote Perspektywy dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej. Wybrane aspekty
75%
Przedstawiono charakterystykę procesów dostosowawczych ośmiu krajów pretendujących do członkostwa w UE wskazując na rangę polityki rozszerzenia UE w kontekście poszerzania obszaru współpracy, stabilizacji, dobrobytu i bezpieczeństwa, także poza tradycyjnie pojmowanym kontynentem europejskim. Omówiono perspektywy stowarzyszenia, a w przyszłości być może i członkostwa we Wspólnocie Europejskiej które stały się istotnym czynnikiem inicjującym i dynamizującym procesy transformacji w krajach bałkańskich oraz Turcji.
Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna Polski, w okresie przygotowań do integracji z Unią Europejską, nie pozostała bez wpływu na stan sektora rybnego. Polskie władze przygotowały dokument "Polityka strukturalna w sektorze rybnym w okresie 2000-2006", w którym przedstawiono zasadnicze cele dostosowania tego sektora do standardów i wymogów unijnych.
Autor podjął próbę oceny korzyści wynikających z przystąpienia Polski do UE oraz wskazania obszarów, gdzie przy odpowiednim ich wykorzystaniu mogą się one przełożyć na szybszy ekonomiczny, gospodarczy i społeczny rozwój Polski. Do oceny wykorzystał metodę AHP (Analityczny hierarchiczny proces).
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.