Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kształcenie dorosłych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Koncepcja gospodarki opartej na wiedzy zakłada, że głównym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego i kształtowania się nowych struktur gospodarki jest wiedza. Jest ona niezbędna do generowania i wdrażania szeroko pojętych innowacji. Wiedza zdobyta w wyniku edukacji formalnej szybko się dezaktualizuje lub jest niewystarczająca, stąd powstaje konieczność ciągłego uczenia się. Edukacja dorosłych obejmuje wszelkie formy uczenia się, które są podejmowane po zakończeniu wstępnego kształcenia i szkolenia. Jest realizowana w trzech formach: formalnej, pozaformalnej i nieformalnej. Celem opracowania jest zweryfikowanie, czy upowszechnianie się kształcenia osób dorosłych w krajach Unii Europejskiej znajduje odzwierciedlenie w zmianach poziomu innowacyjności. Do realizacji celu opracowania wykorzystano krytyczny przegląd literatury, analizę zastanych danych statystycznych oraz analizę porównawczą. Edukacja pozaformalna i nieformalna dorosłych w postaci szkoleń i kursów, które prowadzą do uzyskania kwalifikacji uznawanych wewnątrz danej instytucji (zakładu pracy, organizacji itp.), stanowi ważny czynnik determinujący poziom innowacyjności gospodarki. Kraje, w których w kształcenie przez całe życie są zaangażowane znaczne zasoby siły roboczej, osiągają lepsze wyniki w poziomie innowacyjności niż kraje, w których ten obszar aktywności edukacyjnej jest niedoceniany.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Dorosłość jako etap rozwojowy a zarazem kategoria pedagogiczna
100%
Podejmując temat dorosłości jako etapu w życiu, w kontekście osoby dorosłej w roli ucznia nasuwa się szereg pytań. Począwszy od rozumienia samego terminu - różnorako definiowanego przez badaczy, po rozważania odnośnie czynników, które wyzwalają, a także warunkują podejmowanie aktywności edukacyjnej przez osoby dorosłe. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja zaangażowania osób w starszych w państwach regionu Morza Bałtyckiego w edukację dorosłych oraz omówienie możliwości i uwarunkowań aktywności edukacyjnej osób starszych. Autorki odniosły się także do zależności pomiędzy udziałem osób starszych w edukacji a ich sytuacją ekonomiczno-społeczną.(abstrakt oryginalny)
The purpose of this exploratory qualitative study is to better understand the experience of emerging adulthood in Poland through the eyes of four professional women as they navigate the transition to independence in a rapidly changing sociocultural environment. Specifically, the goal of this study is to identify themes emerging from the unique experiences facing these women in order to derive insights relevant to marketers, service providers and others seeking to connect with and serve them now and as they transition to adulthood. Areas for future research and implications for the marketplace are discussed. (fragment of text)
Objective: The article defines features of formation and development of corporate universities in the USA and Canada.Methodology: The article analyzes the dependence of successful functioning of the corporate universities on the choice of adequate training technologies; explores the essence and potentials of project-based learning as action learning which is focused on personnel development, business development and effective management of changes.Findings: There is a close relationship between the performance of the functions of the corporate university and the forms, methods, learning technologies that are used in the learning process. Project-based learning is widely used in corporate universities in the United States and Canada; it provides an opportunity to gain managerial experience in real time, solves an important task of personnel development - formation of the ability to learn.Value Added: The results of the research give ground to conclude that the corporate University in the US and Canada is a structural unit of a company, which performs certain functions that promote business efficiency.Recommendations: The project topic should be related to current or future changes in the company. The solution of the problem should include diagnosing of the problem, analysis, recommendations, implementation phase, as also cooperation with members of the company. (original abstract)
6
Content available remote Knowledge Society and Lifelong Learning
100%
W czasach recesji wysokie globalne bezrobocie coraz bardziej marginalizuje cele gospodarcze, konkurencję i elastyczność rynku pracy. Większość ludzi narzeka na swoje życie i pracę, ponieważ są zmuszeni zmieniać pracę kilka razy w ciągu swojego życia, mimo wiedzy i umiejętności, które otrzymali w szkole. Tempo zmian jest tak duże, że technologia i wiedza szybko ulegają deprecjacji. Szkolnictwo nie nadąża za zmianami w stechnicyzowanym społeczeństwie. Nie można przygotować ludzi do życia w XXI wieku wykorzystując technologię z XIX wieku. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Coaching Skills of Adult Education Professionals
75%
W artykule przedstawiono badania prowadzone w ramach projektu europejskiego Coach4You - COACH4U, realizowanego w latach 2014-2015 przez konsorcjum sześciu krajów europejskich: Szwecję, Polskę, Bułgarię, Cypr, Hiszpanię i Wielką Brytanię. Badana grupa składała się ze 136 osób (81 kobiet, 55 mężczyzn): nauczycieli, edukatorów, trenerów. Przedmiotem badań były umiejętności coachingowe niezbędne do efektywnej pracy z dorosłymi uczniami, oparte na kompetencjach kluczowych ICF. Badane umiejętności określono jako: pełny udział w interakcji i zdolność skupienia się na drugiej osobie, odnoszenie się do zasobów osób uczących się, umiejętności komunikacyjne, kreatywność - elastyczność myślenia, otwartość, stosowanie metod i narzędzi coachingowych, konstruktywne mierzenie się z wyzwaniami. Badanie wykazało, iż poziom umiejętności coachingowych plasuje się u nauczycieli na średnim poziomie, co implikuje potrzebę doskonalenia w tym obszarze. Szczególnie duże potrzeby szkoleniowe zostały zidentyfikowane w następujących obszarach: umiejętności komunikacyjne, kreatywność (elastyczność myślenia, otwartość) oraz wykorzystanie metod i narzędzi coachingowych. Porównanie przedstawicieli poszczególnych krajów wskazało na najwyższy poziom kompetencji u osób z Wielkiej Brytanii, a najniższy (i tym samym najwyższą potrzebę szkoleniową) u badanych z Cypru. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote The Role of Adult Education in National Development
75%
Adult and non-formal education has been apparently much neglected aspect of educational activities in the country. This neglect could be traced to our colonial heritage where the British colonial masters and the early missionaries who pioneered education in the African continent paid attention only to formal education to train clerks and interpreters in Government service and commercial houses; and catechists in the church. The complication and the problem of organizing and administering non-formal education is yet another reason for the neglect. (original abstract)
9
Content available remote Comments on Adult Education
75%
W artykule przedstawiono charakterystykę środowiska nauczania dorosłych i modeli pracy z dorosłymi uczniami. Podane zostały definicje kształcenia ustawicznego dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk społecznych. Opisano i przedstawiono funkcje, które mogą zostać spełnione przez kształcenie ustawiczne dorosłych. Scharakteryzowane zostały formy i metody kształcenia ustawicznego. Biorąc pod uwagę różne kryteria, opisane zostały najważniejsze różnice w modelach edukacji dorosłych - technologicznym, humanistycznym i krytycznym. Zostało podkreślone znaczenie kształcenia ustawicznego dorosłych, a także zostały wyróżnione niektóre z pozytywnych cech nauczania dorosłych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie podstawowych pojęć, potrzeb i wartości kategorii "bezpieczeństwo" a także przypomnienie celów działania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz celów w zakresie edukacji w Unii Europejskiej. Ukraina organizuje corocznie w ramach programu UNESCO "tydzień edukacji dorosłych", natomiast Polska włączyła się w modernizację systemu edukacji i szkolenia w kontekście Strategii Lizbońskiej. Autor uczestniczy osobiście i aktywnie w obydwu formach edukacji dorosłych,-co umożliwia ocenę skali współpracy i zaproponowanie wniosków. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy jest edukacja ustawiczna, jej rola i formy organizacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem strategii Unii Europejskiej w odniesieniu do uczenia się przez całe życie. Celem artykułu jest analiza stanu i zmian w kształceniu ustawicznym w Polsce przed i po akcesji do UE. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest pozaformalna edukacja dorosłych, zwłaszcza szkolenie pracowników w Polsce na tle innych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę stanu w obszarze kwalifikacji i kompetencji kluczowych osób dorosłych w Polsce i w innych krajach europejskich w latach 2003-2008. Dużo miejsca poświęcono dyskusji nt. możliwości dostosowania się do obecnych i przyszłych wymagań polskiego i międzynarodowego rynku pracy w kontekście prognoz zapotrzebowania na siłę roboczą do 2015 r. Jako jedną z głównych szans sprostania wymaganiom w obszarze kwalifikacji kadr wskazano rozszerzenie oferty i uczestnictwo w kształceniu ustawicznym. Zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia roli uniwersytetów w tym względzie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie teoretycznych założeń kształcenia ustawicznego oraz ich praktycznej realizacji w formie Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. W pierwszej części pracy przedstawiona została idea edukacji całożyciowej, wyjaśniono terminologię oraz scharakteryzowano polskie ustawodawstwo dotyczące edukacji całożyciowej. W drugiej części artykułu omówiono praktyczne rozwiązania w zakresie kształcenia ustawicznego realizowane w formie uniwersytetów otwartych oraz uniwersytetów trzeciego wieku. (fragment tekstu)
Koncepcje uczenia się i edukacji stanowią przedmiot szerszej dyskusji i rozważań zarówno w środowisku akademickim, jak i wśród pracodawców i kandydatów na studia. Proces uznawania efektów kształcenia pozaformalnego i nieformalnego w szkolnictwie wyższym został wprowadzony w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku w 2015 r. i chociaż związany jest z odpowiednim przygotowaniem i zapoznaniem z nim środowiska akademickiego, to przede wszystkim dotyczy kandydatów na studia. Dla grupy społecznej aktywnej zawodowo stwarza on nowe możliwości edukacji i zwiększa szanse utrzymania się na rynku pracy. Badania rynku pozwoliły na ocenę korzyści wynikających z wdrożenia procesu, zarówno dla kandydatów na studia oraz uczelni, jak i dla pracodawców.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Reasons for Studying and Lifelong Learning, Educational Sector in Slovenia
75%
Tło badań. Rozmiary starzejącego się społeczeństwa, które potrzebuje dodatkowego szkolenia oraz edukacji rosną w związku z wydłużającą się przeciętną długością życia oraz kilkoma niedemograficznymi czynnikami, na przykład, szybszym rozwojem technologii. Jedną z najważniejszych dyrektyw w obszarze edukacji w Unii Europejskiej jest Memorandum na temat uczenia się przez całe życie, które stwierdza, iż wszyscy ludzie mieszkający w Europie powinni mieć, bez wyjątku, równe możliwości, które dostosowują się do wymagań społecznego i gospodarczego życia, tak aby móc aktywnie uczestniczyć w kreowaniu przyszłości Europy. Uczenie się przez całe życie jest wartością, która stała się ważnym czynnikiem w określaniu celów gospodarczych poszczególnych krajów. Cel badań. Celem niniejszego badania przeprowadzonego w mniejszej skali jest określenie powodów uczenia się oraz ustawicznej edukacji dorosłych jak również wskazanie czynników decydujących o sukcesie poszczególnych osób w edukacji. Metodyka. Dane empiryczne zostały zgromadzone za pomocą kwestionariusza na próbie badawczej rekrutującej się z sektora edukacyjnego w Słowenii. Badanie pokazało, iż większość respondentów jest przekonana, że edukacja prowadzi do wyższej jakości na stanowiskach pracy. Szczególnie dostrzegają oni przyczynę ustawicznej edukacji dorosłych w chęci uzyskania dodatkowej wiedzy. Kluczowe wnioski. Badania pokazały, iż ludzie z wyższym poziomem wykształcenia postrzegają szkolenia dorosłych jako dobrowolny indywidualny wybór chęci zdobywania wiedzy, natomiast ludzie z niższym poziomem wykształcenia traktują szkolenia jako konieczność w utrzymaniu zatrudnienia. Dodatkowo, badania dowiodły, iż osobiste zaangażowanie ma największy wpływ na indywidualny sukces w osiągnięciach szkoleniowych i edukacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy potrzeb edukacyjnych osób dorosłych w zakresie szkolnictwa wyższego. Omówiono potrzeby osoby dorosłej w zakresie samokształcenia oraz wyposażenia jej w niezbędną współzawodnictwo praktyczne, teoretyczne i społeczne. Przedstawiono funkcje kształcenia dorosłych oraz potrzeby wykorzystywania nowych form i metod pracy, takich jak przekaz telewizyjny, internetowy czy nauczanie zdalne (e-learning).
17
Content available remote Zagrody edukacyjne jako miejsce kształcenia osób dorosłych
75%
Zwiększająca się w wyniku przemian cywilizacyjnych ilość czasu wolnego stawia przed współczesnym człowiekiem zadanie jego odpowiedniego wykorzystania. Czas ten spełnia jednocześnie wiele funkcji i formy jego spędzania są zróżnicowane. Podróże i czasowy pobyt poza miejscem stałego zamieszkania mogą być dla wielu osób wartościową formą jego wykorzystania i zaspokajania różnorodnych potrzeb - w tym również tych związanych z edukacją. Turystyka edukacyjna oferowana przez właścicieli zagród edukacyjnych to ważne ogniwo systemu dydaktyczno-wychowawczego i element kształcenia ustawicznego. Z tego też względu celem publikacji była próba weryfikacji ofert zagród edukacyjnych w aspekcie roli, jaką mogą spełniać w procesie kształcenia osób dorosłych. Podstawę opracowania stanowiła analiza treści zawartych w materiałach źródłowych dostępnych na stronie www.zagroda-edukacyjna.pl. Stwierdzono, że oferta gospodarstw realizuje postulat kształcenia ustawicznego osób dorosłych, które chcą poszerzyć, zaktualizować lub uzupełnić swoją wiedzę oraz umiejętności. (abstrakt oryginalny)
18
75%
Na początku artykułu ukazano cel kształcenia ustawicznego oraz omówiono organizację kształcenia ustawicznego w Łomży. Jest ono realizowane tam w szkolnych i pozaszkolnych placówkach kształcenia dorosłych, które zostały wymienione w artykule. Następnie przedstawiono cele strategii zrównoważonego rozwoju Łomży, wśród których znajdują się również te, związane z koncepcją kształcenia ustawicznego.
19
Content available remote Akademia Kształcenia Elit Politycznych
75%
Przestawiono zalety funkcjonowania Akademii Kształcenia Elit Politycznych - ośrodka akademickiego, który skupiłby się na kształceniu przyszłych polityków, urzędników i dyplomatów.
The literature on the subject provides a relatively large amount of work describing various models of the University of the Third Age (U3A), such as French, British or Chinese. Numerous accounts of the functioning of educational institutes for seniors in Poland have also appeared but the attempts to distinguish and classify the characteristics which define the originality of the Polish model are scarce and insufficient (Halicki, 2000). A more extensive examination of global achievements in the education of seniors, as well as a more in-depth analysis of the Polish solution, leads to the conviction that it is worth pursuing a definition of the Polish model of the U3A. In this article the author makes an attempt to define and describe the distinctive features of those education institutes for seniors which call themselves the Universities of Third Age. Starting with an account of the inspiration for the concept of the Polish U3A and its subsequent development, the author goes on to analyze such features as participation, syllabus, management and sources of funding. The author's conclusions are based on almost twenty years' experience of the cooperation with Polish U3As operating within the Lower Silesian Federation of U3As, as well as with policy makers both from the local government and EU institutions regarding adult education and activation of the elderly. However, the fundamental knowledge about the development of the institutions of that type comes first and foremost from the author's experience on the position of the Director of U3A at the University of Wroclaw. (original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.