Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kształcenie informatyków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obecna dynamika rozwoju technologii zarówno w życiu codziennym, jak i w rozwiązaniach biznesowych ma istotny wpływ na wzrost wymagań wobec poziomu kształcenia w obszarze informatyki ekonomicznej. Zastosowanie i wykorzystanie technologii informacyjnych jest już tak powszechne, że umiejętności związane z informatycznym wspomaganiem procesów biznesowych nie wymagają specjalistycznego wykształcenia informatycznego. Kształcenie informatyczne na poziomie aplikacyjnym staje się zatem niewystarczające i pojawia się konieczność podniesienia poziomu kształcenia informatyków-ekonomistów w celu zapewnienia im jakichkolwiek szans na konkurencyjność względem ekonomistów-nieinformatyków. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano rezultaty projektów badawczych Instytutu Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odnoszące się do problemów doskonalenia kształcenia informatycznego w uczelniach ekonomicznych w kraju, a w szczególności przedstawiono propozycję nowego kierunku rozwoju informatyki ekonomicznej. (fragment tekstu)
Analizując dane dotyczące wykorzystania Internetu w Polsce a szczególnie w szkołach wyższych, można postawić hipotezę, że wzrastające wskaźniki użytkowania Internetu sprzyjają transferowi wiedzy w uczelniach. Jest to praktyczne rozwiązanie, które zwiększa zarówno przepływ informacji w relacji wykładowca-student, jak i między sferą B + R a przedsiębiorstwami. Coraz więcej absolwentów, opuszczając mury polskich uczelni, angażuje się w działalność zawodową w organizacjach, a nabyte podczas studiów nawyki i zwyczaje bardzo często wykorzystuje w swojej praktyce zawodowej.(fragment tekstu)
W firmach informatycznych niezwykle istotny jest warsztat pracy. Składają się na niego różne narzędzia programistyczne potrzebne do rozwoju oprogramowania oraz różne metody i techniki. W pracy rozpatrywany jest problem doboru narzędzi w pełnym cyklu rozwoju oprogramowania DevOps. Wtórnym zagadnieniem jest dobór narzędzi rozwoju oprogramowania na studiach na informatycznych kierunkach informatycznych. Z jednej strony chodzi o dobór narzędzi mających duży walor dydaktyczny oraz dobór takich narzędzi, które z dużym prawdopodobieństwem będą wykorzystywane w przyszłej pracy studentów. W celu rozpoznania problemu dokonano inwentaryzacji stosowanych narzędzi oraz przeprowadzono ankietę wśród studentów kierunku informatyki studiów inżynierskich, którzy w dużej części pracują już w firmach informatycznych, dotyczącą wykorzystywanych narzędzi. W wyniku tej ankiety ukształtował się pogląd co do doboru narzędzi w firmach informatycznych oraz wyciągnięto wnioski co do ich doboru w trakcie trwania studiów.(abstrakt oryginalny)
Globalne społeczeństwo informacyjne niesie ze sobą wyzwania w odniesieniu do większości dziedzin życia, stawiając szczególnie ważne zadania edukacji. W niniejszym artykule przedstawiono spojrzenie na realizację zadań szkoły, które przygotowują uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształcenie w zakresie przedmiotów informatycznych.(skrócony abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Społeczeństwo informacyjne w aspekcie kształcenia na odległość
63%
Kształcenie na odległość z wykorzystaniem Internetu i innych elektronicznych form przekazu treści multimedialnych (e-learning) przeżywa w ostatnich latach bardzo szybki rozwój. Zainteresowanie takim modelem nauczania jest między innymi przyczyną rozwoju technik multimedialnych i komunikacyjnych, rozwoju Internetu, łatwiejszego do niego dostępu, rozwoju informatyki i telekomunikacji.(fragment tekstu)
Gospodarkę elektroniczną należy identyfikować z inną filozofią życia społecznego i gospodarczego. Zasadne jest poszukiwanie jej istoty na styku praktyki i edukacji, gdyż system edukacji w naszym kraju zdecydowanie nie nadąża za potrzebami społeczeństwa XXI wieku zarówno w kontekście przyszłości, jak i teraźniejszości. Spore zastrzeżenia budzą standardy programów ministerialnych na wszystkich szczeblach kształcenia, a w wyniku ich realizacji ma miejsce spontaniczna improwizacja nie sprzyjająca budowaniu trwałych podstaw wiedzy. Natomiast ustawiczne kształcenie nie jest w stanie wyrównać pogłębiającej się luki informacyjnej, gdyż skupia się na podejściu narzędziowym. Zagrożeniem dla rozwoju gospodarki w naszym kraju jest migracja zawodowa ludzi młodych i zjawisko wykluczenia osób czynnych zawodowo z grupy wiekowej 40+. (streszcz. oryg.)
The present paper describes the strategies used to compile and teach an Informatics course developed during last years at Tallinn University of Technology. The strategy is based on the main principles of blended learning and the analysis of the results of experiments with students from different faculties. Various tests were carried out to identify students' levels of knowledge and preferences in their learning process based on their learning styles. Throughout the experiment, students were divided into groups according to the test outcomes. Separate groups were formed of students with different levels of knowledge and learning styles, determined using the Felder-Silverman model. Adaptive learning tools were provided for the students considering the three main aspects: students' background, the level of their prior knowledge and their preferred learning style. The success of the strategy presented in this article is demonstrated by comparing the achievements of the test group with the reference group, who were not taught using the new strategies.(original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki prac nad implementacją systemu do weryfikacji efektów kształcenia na rzecz Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. Projektanci systemu dążyli do zbudowania "budżetowej" wersji oprogramowania, która umożliwi wydziałowi przejście etapu wdrożenia i modernizacji systemu zarządzania jakością przy minimalnych kosztach i nakładach pracy. Optymalnym rozwiązaniem, zdaniem autorów, okazało się zastosowanie CMS jako platformy implementacyjnej. Wykorzystanie gotowych komponentów i procedur skróciło czas wykonania projektu, a opracowanie własnych scenariuszy postępowania i wzorców dokumentów umożliwiło dopasowanie systemu do wymogów wydziału. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Jak uczymy się technologii informatycznych wobec potrzeb rynku pracy?
63%
W artykule poruszam kwestię kształcenia kompetencji informatycznych w kontekście uczenia się przez całe życie. Prezentuję wyniki międzynarodowych badań porównawczych dotyczących rozwijania kompetencji informatycznych gimnazjalistów oraz osób dorosłych. Badania pokazują specyfikę edukacji informatycznej prowadzonej w polskim systemie oświaty, jak również poziom umiejętności cyfrowych dorosłych Polaków. Charakterystykę zdobywania kompetencji informatycznych w Polsce odnoszę do aktualnych i prognozowanych potrzeb rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań własnych, wskazujących na potrzebę zmiany edukacji studentów kierunków informatycznych, umożliwiającej zdobycie kompetencji niezbędnych do podjęcia pracy w branży IT. Propozycja rozwiązania, związana jest z doświadczeniami zdobytymi w firmie informatycznej, która realizuje szereg usług wdrożeniowych. W trakcie zatrudniania nowych pracowników, pracodawca napotyka na szereg problemów związanych z brakami wiedzy, które uniemożliwiają natychmiastowe wykonywanie przez niego pełni obowiązków. Artykuł omawia doświadczenia jakie zostały zdobyte w trakcie zatrudniania pracowników, nie posiadających doświadczenia zawodowego, którzy skończyli lub są w trakcie studiów informatycznych. (abstrakt oryginalny)
"CEPIA" została założona w 1968 r. jako stowarzyszenie, którego celem jest organizowanie i upowszechnianie kształcenia w zakresie technik informatyki i automatyki. Swoją działalnością "CEPIA" zmierza do rozwijania i popierania 1) kompetencji ludzi mających do czynienia z tymi technikami, 2) właściwego użytkowania środków informatycznych i automatycznych, oraz 3) znajomości osiągnięć francuskich w tej dziedzinie za granicą. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie preferencji i oczekiwań studentów, związanych z ewentualnym podjęciem w przyszłości pracy w zawodzie informatyka. Analizie poddano postrzeganie przez studentów aktualnej sytuacji i warunków rynkowych, trendów rozwojowych, wyzwań, nadziei i obaw związanych z wykonywaniem pracy związanej z informatyką. Zbadano także bariery i uwarunkowania wyboru tego zawodu. Omówiono ponadto niedociągnięcia w szkolnictwie wyższym w tym zakresie oraz sposoby ich przezwyciężenia w osiąganiu przez studentów pozycji specjalistów IT. Badanie przeprowadzono metodą CAWI wśród studentów wybranych uczelni ekonomicznych w Polsce. Przeprowadzono dyskusję uzyskanych wyników i wyciągnięto wnioski, odnoszące się do poszczególnych aspektów prowadzonych badań. Sformułowano rekomendacje dotyczące oferty edukacyjnej dla studentów wybranych uczelni ekonomicznych pragnących pracować w zawodzie IT.(abstrakt oryginalny)
Zmiany w systemie edukacji wyższej dotyczące wzbogacenia oferty studiów wymagają wieloletnich badań, szczególnie kiedy dotyczą rozwiązań innowacyjnych. W artykule zaprezentowano charakterystykę nowego kierunku studiów - informatyka w biznesie, który powstał na bazie doświadczeń innych ośrodków akademickich. Uwzględniono w nim także standardy dotyczące kształcenia informatycznego zaproponowane przez ACM (Association for Computing Machinery) oraz IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Charakterystyka kierunku obejmuje zakres programowy dotyczący dwóch podstawowych poziomów kształcenia: licencjackiego oraz magisterskiego, a także specjalistyczny model edukacyjny wraz z zaproponowanymi modułami specjalizacji zawodowej. Ponadto przedstawiono w artykule uwarunkowania implementacyjne oraz uwagi dotyczące przyszłości projektu.(abstrakt oryginalny)
Pracodawcy zwracają uwagę na praktyczną wiedzę i umiejętności absolwentów studiów informatycznych, wymagając od nich wiedzy nie tylko z zakresu szeroko pojętej informatyki, ale także z dziedziny ekonomii czy zarządzania. Stąd bardzo ważne jest wyposażenie studenta informatyki w taki rodzaj wiedzy. Jednym z narzędzi, które może być w tym kontekście wykorzystane, jest PICTURE. Artykuł opisuje zalety i wady tego narzędzia z edukacyjnego punktu widzenia.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaproponowano zasady prowadzenia zajęć laboratoryjnych z przedmiotu procesy informacyjne na kierunku zarządzanie. W ramach omawianych zajęć zastosowano ideę gier decyzyjnych polegającą na stworzeniu firmy wirtualnej dla celów dydaktycznych. Wykorzystując oprogramowanie Xpertis firmy Macrologic, w trakcie prowadzenia zajęć studenci mogą realizować procesy informacyjne i oceniać ich skutki ekonomiczne. W ten sposób osiągane są cele dydaktyczne, a studenci mogą w praktyce weryfikować posiadaną wiedzę, ponadto dąży się również do wspierania ich przedsiębiorczości.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Uczelnia na rynku pracy IT
63%
W niniejszym artykule autorzy zaprezentowali wybrane przykłady działań podejmowanych przez Społeczną Akademie Nauk w celu odpowiedzi na potrzeby rynku pracy w obszarze IT. W pierwszej części zaprezentowana została analiza rynku pracy w sektorze IT by w kolejnych częściach zaprezentować, jakie działania podejmuje nowoczesna uczelnia odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Okres pandemii wymusił na uczelniach przejście na pracę zdalną. W tym okresie prowadzący zajęcia poszukiwali najlepszych rozwiązań w ramach swoich możliwości. W wyniku zdobytego doświadczenia w okresie pandemii uczelnie przygotowują się do wypracowania najlepszych praktyk zdalnego nauczania oraz włączenia tych praktyk w procesach kształcenia studentów. W artykule przedstawiono propozycję adaptacji procesów kształcenia studentów informatyki na studiach inżynierskich I stopnia w okresie po pandemii.(abstrakt oryginalny)
Współczesny sektor IT napotyka trudności w gromadzeniu kandydatów na poszczególne stanowiska, co jest zauważalnym inhibitorem innowacyjności i realizacji znacznej części projektów. Istotne jest zatem poszukiwanie nowych sposobów ich pozyskiwania. Jedną z metod jest wczesne reagowanie na brak odpowiednich zasobów ludzkich i zaangażowanie się w edukację na poziomie akademickim. Istotne jest zatem szerokie popularyzowanie zagadnień informatycznych wśród środowisk naukowych i zachęcanie do aktywnego udziału w projektach inicjowanych przez firmy z sektora IT. Celem rozważań jest przybliżenie tej problematyki, jak również określenie obszarów współpracy uczelni i branży IT w celu podwyższenia kompetencji potencjalnych kandydatów do pracy w tym sektorze. Artykuł ma charakter metodologiczny. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Menadżerskie wyzwania wobec szkolnictwa wyższego
63%
Celem rozważań jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie zarządzania publicznego w procesach modernizacji szkół wyższych. Wymogi wobec szkół wyższych w Polsce określone są przez tak zwany Proces Boloński i Krajowe Ramy Kwalifikacji. Nie przesądzają one jednak o kierunku reformowania szkół wyższych. Wymaga to uelastycznienia struktur organizacyjnych ku strukturom zdecentralizowanym, horyzontalnym, upowszechniania zarządzania procesowego, co ułatwi aktualizację celów, wizji i misji szkoły wyższej, usprawni i odbiurokratyzuje proces decyzyjny. Zarządzanie procesowe ułatwi także procesy osobowe w szkole wyższej i sposoby przeprowadzenia kontroli.(abstrakt oryginalny)
Przyjmuje się, że informatyka rozpoczęła się wyodrębniać jako dyscyplina naukowa wraz z pojawieniem się, pod koniec drugiej wojny światowej, komputerów. Początkowo badania koncentrowały się na problematyce automatycznego przetwarzania informacji na potrzeby obliczeń naukowych i inżynierskich. Wraz z rozwojem automatyzacji procesów informacyjnych poszerzał się obszar badawczy informatyki, stopniowo obejmując także problematykę przetwarzania informacji i wiedzy w organizacjach. Dynamiczny rozwój informatyki spowodował konieczność specjalizacji badań i nauczania, a przede wszystkim pracy zawodowej. Początki wyodrębniania się specjalizacji zawodowej datuje się na lata 60. ubiegłego wieku. Jest oczywiste, że po 50 latach intensywnego rozwoju informatyki, nie sposób na początku XXI w. być znawcą całej informatyki. Specjalizacja pogłębia się, a rezultatem tego procesu jest wyodrębnienie się wielu dyscyplin badawczych uprawianych także w uczelniach ekonomicznych, takich jak: informatyka ekonomiczna, teoria sztucznej inteligencji, zarządzanie wiedzą, a także inżynieria wiedzy. Przedmiotem inżynierii wiedzy jako subdyscypliny informatyki ekonomicznej jest problematyka wiedzy oraz procesów związanych z reprezentacją, gromadzeniem i przetwarzaniem wiedzy w organizacjach z wykorzystaniem metod informatycznych. Jej znaczenie pełniej można dostrzec w świetle dokonującej się transformacji gospodarki i edukacji prowadzącej do gospodarki opartej na wiedzy oraz do społeczeństwa informacyjnego, wykorzystującego technologie informatyczne w procesie komunikacji.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.