Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 293

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kształcenie zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Poszukując wykwalifikowanych kandydatów do pracy, Solaris Bus & Coach SA od lat prowadzi klasę w systemie dualnym w szkole zawodowej i inżynierskie studia dualne na Politechnice Poznańskiej. Od uruchomienia obu programów firma zatrudniła już 60 uczniów zawodówki, a niektórzy zdążyli awansować na stanowisko brygadzisty. (fragment tekstu)
2
Content available remote Skutki niepowodzeń edukacyjnych uczniów szkół zawodowych
100%
W artykule poruszono wciąż istniejące zjawisko niepowodzeń edukacyjnych uczniów szkół zawodowych, a ściślej - przedstawione zostały skutki niepowodzeń edukacyjnych oraz środki zapobiegające niepowodzeniom edukacyjnym. Przybliżono zarys historyczny badań nad tym zagadnieniem. Omówiono oddziaływanie niepowodzeń edukacyjnych na losy życiowe i zawodowe jednostki w kontekście wymogów współczesnego świata, rynku pracy. Wskazano ponadto środki zaradcze, jakie powinny być podjęte, aby ograniczyć występowanie niepowodzeń edukacyjnych u uczniów szkół zawodowych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Stan i potrzeby szkolnictwa zawodowego w województwie zachodniopomorskim
100%
Celem artykułu jest przedstawienie oferty edukacyjnej oraz potrzeb placówek kształcenia zawodowego w województwie zachodniopomorskim. Ankietę przeprowadzono w ramach projektu badawczego pt. "Diagnoza oferty i potrzeb placówek edukacyjnych województwa zachodniopomorskiego w obszarze szkolnictwa zawodowego", zrealizowanego w 2014 r. we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie. Badanie przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem technik PAPI (wywiadu bezpośredniego) oraz CATI (wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo). Ankietowaniem objęto: zasadnicze szkoły zawodowe, technika, placówki przysposabiające do pracy zawodowej, licea profilowane, szkoły policealne i uczelnie wyższe. Respondenci odpowiadali na 24 pytania dotyczące potencjału szkolnictwa zawodowego oraz jego potrzeb dydaktycznych i infrastrukturalnych, a także współpracy z pracodawcami w województwie zachodniopomorskim. W wyniku badania stwierdzono m.in., że placówki szkolnictwa zawodowego w województwie zachodniopomorskim są niedoinwestowane. (abstrakt oryginalny)
Pracownicy znający holenderski, fiński, ukraiński czy estoński są dziś na wagę złota. Znalezienie odpowiednich kandydatów jest jednak wyzwaniem dla działów HR. Brakuje bowiem osób potrafiących łączyć kompetencje biznesowe z językowymi.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Psihologìčnij komponent profesìjnoï osvìti
100%
The article deals with the problem of humanization of higher education. It is about the importance of social, motivational and emotional intelligences of students in higher education as important components of their training. Different approaches to understanding intelligence are considered, and a sketch of the relationship between social needs, personal motives, and psychological culture of personality is also provided. In the conclusion section, the need for professional psychological competences of future specialists is outlined. The lack of such competences increases the need for practical teaching of psychological disciplines at universities. (original abstract)
Debata środowiskowa o tym, czy przyszli dziennikarze powinni być przygotowywani bardziej pod kątem teoretycznej wiedzy, czy praktycznych umiejętności, trwa w Polsce w zasadzie od samego początku pojawienia się zorganizowanego kształcenia dziennikarzy, a więc już od prawie stu lat. Biorą w niej udział zarówno opowiadający się za koniecznością utrzymania istotnego znaczenia teorii, jak i ci, którzy przytaczają wiele argumentów przeciw, z których przynajmniej część jest znacząca i ponadczasowa. Artykuł prezentuje stanowisko nauczycieli akademickich kształcących w ramach kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna wobec wybranych aspektów praktycznego wymiaru kształcenia w Polsce przyszłych dziennikarzy. (abstrakt oryginalny)
Obok takich tematów jak sześciolatek w szkole, dziewczyny na politechnikach, likwidacja gimnazjów i gender w szkołach, w ostatnim czasie w edukacji dużo miejsca poświęca się na dyskusję o kształceniu zawodowym na poziomie ponadgimnazjalnym. Celem niniejszej pracy jest odpowiedź na pytanie, czy technika w obecnej postaci powinny istnieć i czy mają szansę przetrwać, umożliwiając uczniom styczność z przedsiębiorstwem, czyli prawdziwą naukę zawodu, przez zaledwie 4 tygodnie w ciągu 4 lat nauki. (fragment tekstu)
Europa, która od wielu lat znajduje się w czołówce regionów najchętniej odwiedzanych w sezonie urlopowo-wypoczynkowym, powinna gwarantować wysoką jakość świadczonych usług turystyczno-hotelarskich. Aby zapewnić właściwy poziom obsługi coraz bardziej wymagających gości, należy zainwestować swój kapitał nie tylko w odpowiednią infrastrukturę, ale przede wszystkim w odpowiednio wykształconą kadrę. Unia Europejska, dostrzegając korzyści z lokowania swojego kapitału w edukację, wprowadziła program Leonardo da Vinci, którego ideą było wspieranie szkolnictwa zawodowego. Głównym celem artykułu jest przedstawienie programu Leonardo da Vinci jako nowoczesnej formy kształcenia kadr dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego poprzez identyfikację zasobów wiedzy i umiejętności oraz kompetencji personalnych i społecznych zdobytych przez uczniów odbywających staże w europejskich hotelach, restauracjach i biurach podróży. Badanie przeprowadzono metodą obserwacji oraz analizy dostępnych dokumentów źródłowych, wykorzystano także wyniki badań zawarte w polskiej i anglojęzycznej literaturze przedmiotu. Przeprowadzone badanie pozwoliło również wysnuć wniosek, iż fundusze unijne wpływają nie tylko na rozwój jednostki, ale także na rozwój całego społeczeństwa, jak również są siłą napędową współczesnej gospodarki. W artykule sformułowano wnioski oraz wskazówki do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na udział instytucji doradztwa i poradnictwa zawodowego w procesie podejmowania decyzji zawodowych uczniów gimnazjów oraz osób dorosłych, dla których istotną szansą na pozyskanie pracy jest możliwość przekwalifikowania. Problem właściwego udziału doradztwa zawodowego staje się bardziej aktualny w kontekście dużych zmian, które nastąpiły po 1 września 2012 roku wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Wykorzystano tu niektóre informacje pozyskane z badań empirycznych informujących o wpływie działań instytucji doradczych na wybór kierunku kształcenia wśród gimnazjalistów. (fragment tekstu)
Rozwój nauki, dynamiczne zmiany w organizacji, technice i technologiach produkcji, nowe rozwiązania w dziedzinie komunikacji, a także procesy integracji i globalizacji stanowią główne czynniki determinujące zakres i tempo przeobrażeń politycznych, ekonomicznych i społecznych w poszczególnych krajach, na kontynentach i w całym systemie światowym. Obserwowane przekształcenia zmieniają funkcjonowanie systemów politycznych, ekonomicznych oraz warunki, w jakich żyją społeczeństwa. W tym samym czasie rozwija się dynamicznie współpraca międzynarodowa i rośnie konkurencja, pojawiają się konflikty międzynarodowe i mnożą się sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu wielkich grup społecznych. Poszczególne kraje poszukują nowych rozwiązań umożliwiających zwiększenie swoich szans i redukcję wewnętrznych oraz zewnętrznych ograniczeń. W procesie przeobrażeń coraz bardziej widoczna i znacząca staje się rola czynnika ludzkiego. Kapitał ludzki oraz kapitał społeczny są już pojęciami trwale obecnymi w dyskusjach politycznych i ekonomicznych, stały się przedmiotem debat poświęconych rozwojowi współczesnych państw i społeczeństw. Wiedza i jej wykorzystanie w praktyce są postrzegane jako klucz do sukcesu gwarantujący osiągnięcie korzystnej pozycji w coraz bardziej rozszerzającej się rywalizacji międzynarodowej. Ten bardzo ogólny obraz zmieniającej się rzeczywistości nie jest już kwestionowany, nie prowokuje do sporów i dyskusji. Stanowi wiedzę ogólną opisującą w zagregowanej formie i bardzo ogólnej postaci, kierunek zmian zachodzących we współczesnym świecie. (fragment tekstu)
W artykule omówiono problemy rozwoju zawodowej edukacji w drugiej połowie XIX - na początku XX w. w jednym z najważniejszych regionów Ukrainy - Jekatirinosławskoj guberni. Przedstawiono cele tworzenia szkół zawodowych jako szczególnego rodzaju szkół średnich w imperium Rosyjskim, walka zwolenników formalnej, klasycznej i zawodowej edukacji w sprawie ich tworzenia. Przeanalizowano odpowiednią transformację programów nauczania zawodowych uczelni ze względu na zmiany celów ich tworzenia zgodnie z "Regulaminem gimnazjów i progimnazjów resortu Ministerstwa edukacji narodowej" 1864 r., "Statut szkół zawodowych" 1872 r., "Statut szkół zawodowych" 1888 r., zmianą planów i programów szkół zawodowych w latach 1895-1906 w związku z omawianiem problemów reformy szkolnictwa średniego i zbliżeniem obu typów szkół średnich, zdecydowanie podzielonych przez reformę w latach 1871-1872. Przybliżono proces kształtowania się edukacji zawodowej w Jekatirinosławskoj guberni w latach 70-90. XIX w., związany z otwarciem pierwszej w regionie szkoły zawodowej, określono dynamikę jej rozwoju i wyniki działalności w pierwszym ćwierćwieczu istnienia. Znaczną uwagę poświęcono nowemu etapowi w rozwoju zawodowej edukacji na początku XX w., związanemu z otwarciem szkół zawodowych nie tylko w centrum guberni, ale i w miastach powiatowych i przemysłowych miasteczkach guberni (Mariupolu, Bahmucie, Juzowce, Ługańsku). W latach 1901-1917. było otwartych pięć nowych szkół zawodowych i za względu na tę ilość Jekatirinosławszczyzna zajęła jedno z pierwszych miejsc wśród dziewięciu ukraińskich województw. W artykule podkreśla się, że inicjatorami ich organizowania, w tym i prywatnych szkół zawodowych, zostały ziemskie i miejskie samorządy. (abstrakt oryginalny)
W XXI wieku pracodawcy wymagają od kandydatów na konkretne stanowiska przede wszystkim doświadczenia. Teoria poznana na studiach często ma niewiele wspólnego z pracą, jaką wykonuje się po ich zakończeniu. Ideą zrealizowanego w roku akademickim 2011/2012 pilotażu Programu L.I.F.E, łączącego rzeczywistość uczelnianą i biznesową, jest zmiana tej sytuacji. Pilotaż przeprowadził Instytut Wiedzy i Innowacji, a wzięło w nim udział ponad 270 studentów, pięć uczelni wyższych i 52 firmy. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zastosowanie metod wspomagających proces kształcenia na uczelni wyższej
100%
Zastosowanie systemu Axapta oferuje studentom wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem, technik wytwa-rzania z obszaru technologii. Student nabywa umiejętności organizowania kom-puterowo zintegrowanych systemów i procesów wytwarzania oraz potrafi za-rządzać systemami produkcyjnymi, np. z zastosowaniem metod MRP I, MRP II, alokacją stanowisk produkcyjnych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących ustawicznego kształcenia zawodowego, które było przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej. Polska włączyła się w badanie poprzez udział w pilotażu, przeprowadzonym na terenie województwa pomorskiego. Badaniem objęto około 2100 podmiotów gospodarczych, na ogólną liczbę około 6500 podmiotów.
Izba Rzemieślnicza w Łodzi jest organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła i małej przedsiębiorczości - zrzeszającą 31 cechów i 3 spółdzielnie rzemieślnicze, zlokalizowane na terenie 24 powiatów województwa łódzkiego. Podstawowym zadaniem Izby jest zapewnienie zrzeszonym w niej członkom wszechstronnej pomocy wspomagającej ich działalność gospodarczą. W artykule omówiono działalność Izby.
Celem artykułu jest analiza korzyści dla interesu publicznego wynikających ze stosowania partnerstwa publiczno-prywatnego w realizacji zadań z zakresu szkolnictwa zawodowego i wykazanie, że korzyści te powinny skłaniać polskie samorządy do szerszego wykorzystania tej formuły. W artykule dokonano przeglądu rozwiązań w zakresie szkolnictwa zawodowego w krajach europejskich, opisano funkcjonowanie tego szkolnictwa w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji powiatów ziemskich jako podmiotów prowadzących szkoły kształcące zawodowo, przeprowadzono ekonometryczne badanie determinant wydatków bieżących szkół zawodowych w Polsce. Wykazano, że współpraca szkół z przedsiębiorstwami zapewnia dostosowanie miejsca nauki do aktualnych rozwiązań branżowych oraz obniżenie wydatków publicznych, a zatem tworzy korzyść dla interesu publicznego(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera prezentację fragmentu przeprowadzonych w województwie podlaskim kompleksowych badań, których celem było rozpoznanie wszelkich przejawów mobilności. Przedmiotem rozważań jest mobilność edukacyjna, która może w znacznym stopniu przyczynić się do ograniczenia niedopasowań strukturalnych, występujących na rynku pracy, a tym samym przyczyniać się do jego uelastycznienia i zwiększenia aktywności ekonomicznej podmiotów zlokalizowanych na tego rodzaju obszarach. Mobilność edukacyjna jest również ważna z punktu widzenia samych beneficjentów. Może bowiem wpłynąć na poprawę elastyczności zatrudnienia, oznaczającej zdolność dostosowania liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwie do zmieniających się warunków (koniunktury, rentowności, płac realnych, wydajności pracy, zmian wywołanych postępem technicznym i technologicznym, czy stwarzanych przez politykę strukturalną państwa). (abstrakt oryginalny)
Nauczanie ogrodnictwa w Krakowie ma ponad stuletnią tradycję. Pierwsze badania z zakresu ogrodnictwa zapoczątkowane zostały już w końcu XVIII wieku i związane były z działalnością Komisji Edukacji Narodowej. Pierwsze kursy ogrodnicze przeprowadzono w 1890 r. w Ogrodzie Doświadczalnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 1892 r. prowadzone były już przez Studium Rolnicze Wydziału Filozoficznego. Zajęcia praktyczne i pokazy odbywały się w ogrodzie doświadczalnym, założonym w 1893 roku przez profesora Józefa Brzezińskiego na polu doświadczalnym Uniwersytetu. Pierwszymi wykładowcami ogrodnictwa byli profesorowie UJ Edward Janczewski oraz Józef Brzeziński. (fragment tekstu)
19
76%
Artykuł zawiera krótkie streszczenie problemów kształcenia zawodowego w Polsce. Analizie poddane zostało kształcenie zawodowe w górnictwie i przemyśle wydobywczym, jak również perspektywy jego modyfikacji. W artykule również aktualne uwarunkowania prawne kształcenia zawodowego oraz możliwości wprowadzania zmian w kwalifikacjach w zawodach górniczych. (abstrakt oryginalny)
Praktyki zawodowe to ważny etap procesu kształcenia uczniów, mający na celu pogłębienie nie tylko ogólnej wiedzy, lecz także praktycznych umiejętności wykorzystywanych w przyszłej pracy zawodowej. W niniejszym artykule przeanalizowano włączenie praktyk zagranicznych do programów kształcenia szkół o profilu zawodowym. Artykuł opracowano na podstawie badań własnych, przeprowadzonych w czterech szkołach o różnych profilach kształcenia (branża budowlana, branża turystyczna oraz branża beauty), których uczniowie odbyli praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w Wilnie, Kłajpedzie oraz Pradze. Celem autorki jest omówienie oczekiwań uczniów szkół zawodowych oraz korzyści, jakie przynoszą im praktyczne staże zawodowe odbywane w zagranicznych przedsiębiorstwach. Na podstawie potrzeb zgłaszanych przez uczniów przed wyjazdem można stwierdzić, iż są oni zainteresowani przede wszystkim nabyciem konkretnych umiejętności zawodowych. Ponadto część uczniów chciałaby udoskonalić znajomość języka obcego, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego. Oczekiwania te świadczą o tym, że staże zagraniczne są ważnym narzędziem służącym do zdobywania wiedzy praktycznej. Z kolei możliwość zweryfikowania nabytych w szkole umiejętności zapewnia uczniom odpowiednią motywację do dalszego kształcenia się. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.