Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kultura biznesu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł przybliża chińskie spotkania okołobiznesowe, których głównym celem jest budowanie więzi pomiędzy stronami zaangażowanymi. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego kultura wspólnego spożywania posiłków jest tak ważna w kontaktach z chińskimi partnerami i podczas rozmów biznesowych prowadzonych w Chinach(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wpływ właściciela na kulturę firmy. Przypadek firmy polskiej i szwedzkiej "
100%
Celem tego opracowania jest analiza wpływu właścicieli (jednocześnie zarządzających) na kształt kultury firmy. Zostaną tutaj opisane dwa przypadki -polskiej firmy jubilerskiej W. Kruk SA oraz szwedzkiej IKEA. Dobór firm jest celowy. Obydwie firmy przeszły drogę rozwoju od mikrofirmy do prężnie działającego przedsiębiorstwa. Obydwie są w fazie dojrzałości i mają ugruntowaną tradycję. Można jeszcze zadać sobie pytanie, dlaczego wybór padł na firmę polską i szwedzką? Kultury tych firm rozwijały się na gruncie dwóch skrajnych kultur narodowych, które odróżnia stosunek do władzy, nastawienie do niepewności, oraz poziom przejawiania cech męskich w biznesie. Kultura narodowa może mieć tutaj duże znaczenie w procesie analizowania i wnioskowania. Wybraną metodą analizy jest case study.(fragment tekstu)
W warunkach dynamicznych zmian otoczenia przedsiębiorczość staje się jedną z podstawowych przesłanek przetrwania i rozwoju na konkurencyjnym rynku. Stymulowanie i rozwój przedsiębiorczości wymaga działań na różnych polach. W kształtowaniu przedsiębiorczych postaw istotne znaczenie ma kultura. W artykule przeprowadzono analizę zmian w postrzeganiu przedsiębiorczości oraz jej uwarunkowań. Uwzględniając różne grupy czynników, skoncentrowano się na uwarunkowaniach kulturowych. Podjęto również próbę identyfikacji cech kultury przedsiębiorczości i charakterystyki kluczowych jej atrybutów, a także wskazano sposoby kształtowania i rozwoju kultury przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Etykieta biznesu jest ważnym elementem kreowania wizerunku człowieka, a tym samym firmy czy instytucji. Na wizerunek wpływa nie tylko sam wygląd, ale w dużej mierze zachowanie, sposób komunikacji z otoczeniem. W przypadku popełnianych błędów ocena bywa negatywna, a przyczyna takiej oceny może być nieuświadamiana, jeśli poziom wiedzy z tego zakresu jest zbyt niski. W public relations etykieta jest niedoceniana i niewykorzystana lub wykorzystana niewłaściwie. Spowodowane jest to nastawieniem samych zainteresowanych oraz trudnością wprowadzania jej zasad w życie. A tylko wtedy mają sens, kiedy stosowane są zawsze, a nie jedynie wtedy, kiedy przynoszą korzyści.(fragment tekstu)
5
Content available remote Emocje w interakcjach biznesowych - przyszłość marketingu
80%
Próbą odpowiedzi marketingu na wyzwania stawiane przez dynamicznie zachodzące społeczno-gospodarcze zmiany na współczesnych rynkach jest budowanie wartości dla klienta bazującej na doświadczeniu. W koncepcji tej, zwanej marketingiem doświadczeń, konstytutywną rolę stanowią emocje, co wiąże się z koniecznością zrozumienia psychologicznych podstaw emocji i związanych z nimi ludzkich reakcji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia raport "Kultura prawna polskich przedsiębiorców", przygotowany przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Raport ten dotyczy problemu częstego łamania prawa przez przedsiębiorców. Nie chodzi w nim jednak o afery nagłaśniane przez prasę ale o wykroczenia na mniejszą skale.
7
Content available remote O potrzebie budowania kultury ekonomicznej
80%
W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badan pilotażowych poświęconych problematyce kultury ekonomicznej oraz czynników ją kształtujących. Uczestnikami badania była młodzież licealna z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Analiza uzyskanych wyników pozwoliła na prezentację postaw młodzieży wobec problemów ekonomicznych oraz wskazała na rolę rodziny oraz edukacji ekonomicznej w szkołach jako istotne źródła kształtowania kultury ekonomicznej młodych ludzi. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Komunikacja w wybranych kulturach biznesowych
61%
Komunikacja to porozumiewanie się, które polega na słownym lub bezsłownym przekazywaniu informacji. Kształtuje ona relacje między ludźmi. Brak umiejętno- ści porozumiewania się może prowadzić do izolacji, rozczarowań czy samotności człowieka. Komunikacja odbywa się między nadawcą, źródłem komunikatu - osobą posiadającą informację i cel jej przekazu innej osobie oraz odbiorcę - osobę odbierającą komunikat [Dana 1993, s. 13]. Jest to proces, w którym ludzie dążą do dzielenia się znaczeniami za pośrednictwem symbolicznych komunikatów (przekazów). Jeśli przekaz nie dotrze do odbiorcy tzn. będzie dla niego niezrozumiały, można stwierdzić, że komunikowanie nie nastąpiło [Ibidem, s. 15](fragment tekstu)
Temat kultury gospodarczej, etyki w biznesie i zarządzaniu, moralnej gospodarki i tworzenia prawidłowych form stosunków biznesowych w Kazachstanie nie pojawia się niestety wystarczająco często w środkach masowego przekazu. Dlatego też artykuł ten porusza tę ważną sprawę na przykładzie gospodarki kazachskiej, dając tym samym przykład dla pozostałych.
Celem podjętych tu rozważań jest dokonanie krytycznej analizy sposobu rozumienia kultury gospodarczej w tekstach ekonomistów, przede wszystkim zaś wykazanie, że jest ona rozumiana kontekstualnie, a zatem traktowana jako zewnętrzne otoczenie praktyki gospodarczej. Zauważmy, że takie ujęcie kultury gospodarczej znajduje oparcie w respektowanych w ekonomii przekonaniach przedmiotowych dotyczących zarówno gospodarki, jak i jednostki uczestniczącej w praktyce produkcji, wymiany i konsumpcji dóbr i usług. Podjęte analizy zmierzają do przedstawienia alternatywnego, niekontekstualnego ujęcia kultury gospodarczej jako bezpośredniego regulatora działań gospodarczych. Objaśnienie różnic pomiędzy tymi ujęciami zostało odniesione do założeń przedmiotowych i epistemologicznych przesądzających o charakterze realności praktyki społecznej (gospodarczej) oraz rozstrzygających kwestię jej dostępności poznawczej.(fragment tekstu)
Czasami kultura organizacji jest bardzo korzystna dla firmy i prowadzi do jej sukcesu. Niekiedy jednak jest dla niej destrukcyjna. Wówczas, jeżeli nie zostanie zmieniona, przedsiębiorstwo nigdy nie wyjdzie poza przeciętność - a może też upaść, zdystansowane przez konkurencję o kulturze lepiej dostosowanej do strategii biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedzialny biznes to pojęcie bardzo szerokie, traktowane jest jako całościowy system zarządzania, w którym przyjęte zasady odpowiedzialności wobec interesariuszy wyznaczają reguły postępowania we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Idea koncepcji zaangażowanego biznesu przewija się w krajach Unii Europejskiej nie od dziś, można rzec, że nie jest niczym nowym. W opracowaniu przypomniano wybrane zagadnienia z kalendarium UE za rok 2004.
Celem artykułu jest wskazanie wpływów kultury organizacyjnej na innowacyjność przedsiębiorstw. Zaprezentowane zostaną wyniki Globalnego Indeksu Innowacyjności oraz wartości kulturowe w wybranych krajach Europy, USA i Tajlandii. Zidentyfikowane będą związki wartości kulturowych z innowacyjnością. (abstrakt oryginalny)
Wielu autorów badających przyczyny rozwoju bądź zacofania gospodarczego wskazuje na konieczność zwrócenia uwagi nie tylko na czynniki stricte ekonomiczne (praca, kapitał, ziemia) czy też administracyjno-menedżerskie (organizacja, zarządzanie), ale także na liczne, istotne, bardzo złożone czynniki sytuujące się w sferze kulturowej. Można więc założyć, że jedną z podstaw wszelkiego działania oraz postępu cywilizacyjnego jest sfera kultury wykształcona przez kolejne pokolenia [Stawasz, Rudolf, 2018, s. 211]. Coraz częściej ekonomiści zwracają uwagę, iż od niej zależą warunki bytowe oraz poziom konkurencyjności miast, regionów czy krajów [Sanetra-Szeliga, 2013, s. 372]. Idea mówiąca, że kultura jest istotnym czynnikiem wpływającym na gospodarkę oraz jej rozwój, nie jest nowa. Została bowiem zaprezentowana już w 1905 r. przez M. Webera [zob. Weber, 1994]. W ostatnich latach dostrzec można zwiększone zainteresowanie badaniami kultury jako elementu warunkującego przebieg procesów gospodarczych. A. Klasik twierdzi, że istnieje ścisły związek zachodzący między kulturą i gospodarką, określany mianem kulturyzacji gospodarki i ekonomizacji kultury, w którym kultura jest źródłem innowacji i wartości dodanej w gospodarce, a gospodarka stanowi instrument zasilają-cy oraz pobudzający środowiska i instytucje kultury [Klasik, 2010, s. 7]. (fragment tekstu)
The article examines the main approaches to modelling and the formation of the ethics of entrepreneurship in the context of historical transformations in Russia. The conceptual foundations of the formation and state support of crafts, merchants and entrepreneurship in this country under the influence of expanding international relations have been systematized and summarized. The author's position on the specifics of the separate development of this country and its isolation from the European civilization is presented. There are analysed the most important stages and factors of economic development in connection with the geographical location and the presence of rich natural resources. Special attention is paid to the psychology of Russian entrepreneurs and the paradigm of their relations with foreign partners based on the analysis of the concepts of outstanding Russian philosophers and historians of 19-20 centuries. The ideology of the ethical consciousness of the Russian people was emphasized, especially in such categories as "unity", "holiness" and the rejection of European and American notions of ownership and honesty in business. The necessity of changing the model of business ethics in connection with such phenomena as globalization, professional mobility, motivation to develop the communication component of the international activities of Russian businessmen has been established and argued. The role of public administration, business structures and changes in mentality in the development of civilizational strategic competence of employees of companies, managers and business owners was emphasized. (original abstract)
Obserwując współczesne organizacje, coraz częściej można się dopatrzyć analogii do teatru. Związane jest to, z jednej strony, z postępującymi zmianami kultur organizacyjnych, z drugiej stanowi świadome działanie, mające na celu wprowadzanie nowych reguł kształtowania stosunków międzyludzkich. Ostatni aspekt szczególnie mocno jest powiązany z komunikacją, która dotyczy wielopoziomowych relacji warunkujących byt danej organizacji w odniesieniu do aktualnych tendencji gospodarczych i społecznych. Komunikacja zaś - rozumiana jako wymiana angażująca przynajmniej dwóch uczestników - w prosty sposób prowadzi do sytuacji teatralnych, uproszczeniu, najtrafniej charakteryzuje mechanizm zbliżenia obydwu wspomnianych pól aktywności człowieka. Każde z nich bowiem wykorzystuje elementy naśladownictwa, metafory i wywierania wpływu, by osiągać określone cele, raz jest to katharsis, raz lepszy wynik sprzedaży. (fragment tekstu)
Praca ukazuje problematykę wpływu czynników kulturowych w ujęciu G. Hofstede 'a na styl prowadzenia negocjacji przez przedstawicieli dwóch odmiennych kultur: negocjatorów Wielkiej Brytanii oraz Republiki Południowej Afryki. W artykule wzięto pod uwagę następujące grupy problemów: - istota kultury jako uwarunkowanych społecznie wzorów myślenia i zachowań, - znaczenie negocjacji w środowisku wielokulturowym, - sposób interpretacji i znaczenie różnic kulturowych w negocjacjach, - style negocjacji charakterystyczne dla negocjatorów Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki. Wymienione powyżej zagadnienia zostały szczegółowo zaprezentowane w poszczególnych rozdziałach artykułu. (abstrakt oryginalny)
Kultura narodowa wpływa w dużym zakresie na charakter norm i wartości podzielanych w poszczególnych organizacjach. Odmienność kulturowa wpływa na ukształtowanie się różnych paradygmatów zarządzania. Niektórzy wyróżniają trzy odmienne modele zarządzania: europejski, japoński i amerykański. Możliwe jest też zjawisko konwergencji tych odmiennych paradygmatów.
Szwecja jest liderem w aktywnym propagowaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. CSR pomaga tam firmom być innowacyjnymi, nowoczesnymi, konkurencyjnymi i atrakcyjnymi dla swoich pracowników, konsumentów i inwestorów. Kluczem do sukcesu społecznej odpowiedzialności biznesu w Szwecji jest to, że przedsiębiorcy są gotowi inwestować środki finansowe w inicjatywy CSR, nawet w obliczu silnej konkurencji i trudnych warunków ekonomicznych, przekonując się, że przyczynia się to do długoterminowej rentowności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problem etyki i wartości etycznych w bardzo szeroko rozumianym zarządzaniu przedsiębiorstwem, co zaczyna stanowić jeden z najpoważniejszych elementów jego konkurencyjności, i to zarówno w sensie wewnętrznym (współpraca z pracownikami) jak i zewnętrznym (kontakty z klientami i dostawcami oraz partnerami czy w ogóle z "całym otoczeniem"). W ramach krótkiego podsumowania przedstawiono propozycję karty zasad postępowania (w formie 10-pktowego dekalogu) dobrego przedsiębiorcy i menedżera.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.