Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1075

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 54 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kultura organizacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 54 next fast forward last
1
Content available remote Zmiana kulturowa organizacji na przykładzie Domu Maklerskiego WDM SA
100%
Artykuł podejmuje problematykę zmian w zakresie kultury organizacyjnej, mających charakter ewolucyjny i/lub zmian świadomie zaplanowanych. Zmienność kulturowa rozpatrywana jest na przykładzie Domu Maklerskiego WDM SA w okresie pięciu lat jego funkcjonowania. Wykorzystując model wartości konkurujących, autor przedstawia zmiany, jakie zaszły w obrębie kultury organizacyjnej w badanej firmie, precyzuje ich przyczyny oraz definiuje konsekwencje tych zmian.(abstrakt oryginalny)
Obraz współczesnych systemów organizacyjnych opiera się na procesie permanentnych zmian. Zmiany stanowią szczególny obszar aktywności współczesnych przedsiębiorstw. Opracowanie przedstawia rozważania teoriopoznawcze nad problematyką rekonfiguracji kultury organizacyjnej przedsiębiorstw, wzbogacone o wyniki badań eksperckich. Celem prowadzonych dociekań naukowych jest próba identyfikacji kierunków zmian w kulturze organizacyjnej z perspektywy rozwoju środowiska otwartej i dynamicznej organizacji. W tym względzie odwołano się do podstawowej charakterystyki kultury organizacyjnej i potrzeby jej doskonalenia, wskazując na kierunki potencjalnej rekonfiguracji. Zaproponowane podejście analityczne koncentruje prowadzone rozważania na przedstawieniu propozycji pożądanych zmian w kulturze organizacyjnej, determinujących prowadzenie działalności w środowisku sieci.(abstrakt oryginalny)
Kultura organizacyjna to jeden z głównych elementów odróżniający firmy o podobnym profilu działalności. Jest to specyficzny sposób funkcjonowania, oparty na wspólnocie wartości, praw, norm i idei. Kultura organizacji reprezentuje wartości i idee wspólne dla grupy osób pracujących w jednej firmie. To zestaw wartości, które pozwalają zrozumieć, za czym organizacja się opowiada, jak pracuje, co uważa za ważne. (abstrakt oryginalny)
O tym, że kultura organizacyjna wpływa na zadowolenie pracowników, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak to, że ma ona wpływ na twarde wskaźniki zysku i produktywności, już nie dla wszystkich jest tak oczywiste. Jak rozpoznać budujące, lecz także ograniczające rytuały tworzące tę kulturę w firmie? (fragment tekstu)
W czasach globalizacji, gdy wszyscy korzystają z tych samych zasobów i rynków zbytu, a dzięki internetowi granice są umowne, firmy usilnie poszukują narzędzi zapewniających im trwałą przewagę konkurencyjną. Jednym z nich jest budowanie niepowtarzalnego wizerunku organizacji, kreowanie sposobu, w jaki jest postrzegana przez klientów, dbanie o reputację i podtrzymywanie zaangażowania pracowników, jednym słowem - tworzenie unikatowej kultury organizacyjnej. (fragment tekstu)
6
Content available remote Tożsamość organizacyjna klastra
100%
Funkcjonowanie klastra w warunkach turbulentnego otoczenia stawia przed menedżerem i liderem tej struktury wiele strategicznych wyzwań, m.in. potrzebę identyfikacji i rozwoju tożsamości organizacyjnej. W obliczu złożoności procesów gospodarczych, zachodzących na rynkach krajowych i międzynarodowych, ukształtowana tożsamość organizacyjna stanowi podstawę sprawnego zarządzania klastrem, w tym pozwala na trwałe wyróżnianie się klastra w otoczeniu i przyciąganie uwagi kluczowych interesariuszy do jego działalności. Według M. Trockiego tożsamość organizacyjna jest także skutecznym spoiwem scalającym organizację1. Celem artykułu jest próba podkreślenia potrzeby budowy tożsamości organizacyjnej w klastrze. Rozważania prowadzono w oparciu o wyniki badań teoretycznych i empirycznych.(fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest wykazanie - na przykładzie jednej z fabryk firmy Electrolux - jaki wpływ ma kultura organizacji kreowana przez kierownictwo na działalność firmy i osiąganie wyznaczonych celów. W pierwszej części niniejszego artykułu zostanie dokonana próba dookreślenia pojęcia kultury organizacyjnej oraz jej roli w codziennym funkcjonowaniu i rozwoju każdej struktury. Kolejna część będzie poświęcona wskazaniu najbardziej zasadniczych i kulturotwórczych kryteriów, elementów występujących w każdej organizacji, których istnienie albo potrzeba ich istnienia i funkcjonowania winna być powszechnie akceptowana przez pracowników. Na podstawie tychże kryteriów można dokonać typologii kultur organizacyjnych uwzględniając najbardziej charakterystyczne czynniki i sfery funkcjonowania. Takie właśnie typologie zostaną zaprezentowane w kolejnej części artykułu. Dalszej analizie zostanie poddana kultura organizacyjna charakterystyczna dla dwóch, jakże odległych kulturowo, mentalnie i historycznie krajów, tj. Włoch i Szwecji. Do takiego właśnie zderzenia kulturowego dochodzi w jednej z fabryk firmy Electrolux. Stanie się to przedmiotem rozważań w dalszej części artykułu, która będzie poświęcona próbie opisania i nazwania zjawisk kreujących tworzącą się kulturę organizacyjną charakterystyczną dla tegoż zakładu. Tworzącą się - gdyż spółka ta w naszym kraju jest spółką bardzo młodą, mimo że marka firmy znana jest na rynku światowym od początku zeszłego stulecia, a tradycja firmy i jej wizerunek były kształtowane przez dziesiątki lat w zmieniających się realiach rynkowych. (fragment tekstu)
Problematyka kultury organizacyjnej w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu rozpatrywana może być wieloaspektowo. Z jednej strony jest ona jednym z wewnętrznych czynników powstania i rozwoju koncepcji CSR, z drugiej zaś - może dojść do sytuacji, w której pod wpływem realizowania idei społecznie odpowiedzialnego biznesu ukształtowane zostaną niektóre elementy kultury organizacyjnej. W tym przypadku CSR stanie się czynnikiem powodującym zmiany. Taka sytuacja może wystąpić wówczas, gdy zasady społecznej odpowiedzialności biznesu są już wdrożone i przez pewien czas funkcjonują w organizacji. Aspekt kultury organizacyjnej nastawionej na społeczną odpowiedzialność biznesu jest głównym przedmiotem tego artykułu. (fragment tekstu)
Kultura organizacyjna jest pojęciem zaczerpniętym z wielu dziedzin nauki, szczególnie z zakresu nauk społecznych - socjologii, psychologii i zarządzania. Badania kultury organizacyjnej są jednym z ważniejszych zadań jakie postawiono przed naukami społecznymi. Można powiedzieć, że kultury organizacyjne są jednym z ważniejszych zjawisk kierujących ludzkim działaniem. Nie są one bowiem domeną jedynie firm, ale także szkół, urzędów szpitali czy nawet zakładów karnych. Człowiek w każdej niemal czynności swojego życia styka się z kulturą organizacyjną tak często, jak styka się z organizacjami. Styczności te są bezpośrednie, gdy osoba pracuje w organizacji lub jest jej innego rodzaju interesariuszem, ale także pośrednio, gdy człowiek odbiera przekazy reklamowe czy public relations. Pojawia się zatem potrzeba dogłębnego badania kultur organizacyjnych. Potrzeba ta ma źródła poznawcze - zjawisko kultury organizacyjnej jest niezwykle istotne dla rozwoju teorii socjologii i zarządzania oraz źródła praktyczne - kultura organizacyjna wpływ na poziom motywacji pracowników do pracy, a także - pośrednio motywacji klientów i innych interesariuszy. Ukryty program jest pojęciem wykorzystywanym w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych, także szczególnie w m.in. w socjologii, psychologii oraz edukacji. Jest to pojęcie dotyczące zdobywania wiedzy i socjalizacji. Jakie miejsce zajmują w kulturze organizacyjnej ukryte programy? Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy ich istnienie jest nieuniknione? To są pytania, na które ma naszkicować odpowiedzi niniejszy artykuł. Zastosowaną metodą będą studia literaturowe.(fragment tekstu)
10
Content available remote Kongruencja cech otoczenia i kultury organizacyjnej przedsiębiorstw
80%
Przedmiotem zainteresowania w artykule jest kultura organizacyjna przedsiębiorstw funkcjonujących w warunkach dynamicznych zmian w otoczeniu. Kulturę ze względu na dobór wymiarów i warunków jej stosowania określono mianem "kultury organizacyjnej ryzyka". Celem tego opracowania było udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące kongruencji kultury organizacyjnej i cech otoczenia przedsiębiorstw. Podstawą do przygotowania artykułu są badania kompleksowe w ramach projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2010-2012; Nr NN 115 319838. Badania mają charakter reprezentatywny, dotyczyły średnich i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność na obszarze kraju.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób oddziałują na siebie kultura organizacyjna i pamięć społeczna. W prezentowanym tekście nie może zabraknąć odniesień do pojęcia pamięci organizacyjnej. Pojęcie to zostanie ukazane jako rodzaj pamięci społecznej - pamięć społeczna na poziomie mezostrukturalnym. Znajomość pamięci społecznej jest niezbędna do projektowania szczegółowych strategii public relations, do prowadzenia wewnętrznego public relations, a także do zarządzania kulturą organizacyjną. Niniejszy rozdział jest początkiem studiów i badań empirycznych nad pamięcią organizacji. (fragment tekstu)
Kultura organizacyjna jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zarządzanie wiedzą, gdyż determinuje w dużym stopniu zachowania organizacyjne, takie jak: skłonność do dzielenia się wiedzą, włączenie procesów zarządzania wiedzą do codziennej pracy i traktowanie tego jako priorytetu, sprawna komunikacja, zaufanie i otwartość. Wiedza w dużym stopniu jest przekazywana za pomocą obserwacji oraz podczas obcowania z osobą bardziej doświadczoną. Jeżeli organizacja nie skoncentruje się na pokonywaniu barier kulturowych podczas implementacji zarządzania wiedzą to raczej nie może liczyć na sukces. (abstrakt autora)
13
Content available remote Analiza elementów kultury organizacyjnej w zarządzaniu projektem w sieci
80%
Celem podjętych w opracowaniu rozważań jest interpretacja wybranych elementów kultury organizacyjnej z perspektywy przyjętych oryginalnie trzech etapów ewolucji zarządzania projektem: zarządzania "wewnątrz" organizacji, zarządzania projektem "międzyorganizacyjnym" i "efemerycznym". Podstawę analiz zaprezentowanych w niniejszym tekście stanowiły wyniki badań eksperckich przeprowadzonych zgodnie z procedurą badawczą techniki heurystycznej "Philips 66". Wyodrębniony zbiór dziesięciu czynników opisujących i wzmacniających kulturę organizacyjną, o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacji w środowisku sieciowym, poddano reinterpretacji wobec środowiska sieci relacji. Przestrzeń dla rozwoju sieci relacji stanowiło: środowisko organizacyjne pojedynczej organizacji, środowisko "pomiędzy" granicami dwóch lub więcej organizacji oraz środowisko "nowoutworzone", dotąd niesformalizowane. Na podstawie przeprowadzonych analiz można wnioskować o odrębności, niejednoznaczności i heterogeniczności zbioru czynników opisujących oraz wzmacniających kulturę organizacyjną w zarządzaniu projektem w sieci.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu sformułowanie podstawowych hipotez badawczych dotyczących specyfiki kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Przedsiębiorstwa produkcyjne z reguły charakteryzują się większym zróżnicowaniem grup pracowniczych pod względem wieku i wykształcenia, a co za tym idzie - wartości, umiejętności i wiedzy. Heterogeniczność zespołów wpływa na sposób wykorzystania kultury organizacyjnej jako nieformalnego mechanizmu koordynacji i kontroli. Wpływ na kulturę organizacyjną ma m.in. proces produkcyjny, forma własności, ale także czynniki związane z wymiarami kultury narodowej. Określają one podziały między grupami (zwłaszcza menedżerami a pracownikami wykonawczymi), ich moc sprawczą, a także postawy i zachowania pracowników (m.in. roszczeniowość). Stanowią także wyzwanie dla zbudowania jednolitej kultury w działającej spójnie organizacji.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Influence of National Culture on Organizational Culture
80%
The work focuses on the relationships between two forms of culture: the national culture and the organizational culture. It takes an attempt to clarify those key-concepts and, discusses the paradigms of their interpretations; it reveals also their role in a modern management. The work focuses on models of organizational culture: the integrated model as well as the E. Schein's model. Both of them emphasize the importance of the impact of national culture on its organizational aspect. The article exposes a thought that emphasizes the need of taking into account cultural factors in the process of management due to the fact that understanding of cultural reality in certain country helps in shaping the organizational culture in a specific business or organizational environment. (original abstract)
16
Content available remote Postawy lokalne i kosmopolityczne w organizacji
80%
Kultura organizacyjna jest wieloaspektowa; dotyczyć może stosunku członków organizacji do rozmaitych aspektów jej stanu i funkcjonowania. W artykule tym interesować nas będzie tylko jeden problem w bogatym zbiorze przejawów kultury organizacyjnej. Interesować nas będą mianowicie skutki wynikające z lokalizacji przestrzennej źródeł wzorców kulturowych.(fragment tekstu)
Innowacyjność jest jedną z pożądanych cech współczesnych organizacji, warunkujących ich przetrwanie i rozwój. Wiąże się nie tylko z infrastrukturą technologiczną czy zmianami procesowymi w organizacji, ale i z gruntownymi zmianami kluturowymi wewnątrz organizacji, bo to ludzie, którzy w niej pracują, ich wiedza, doświadczenie, otwartość na zmiany i podejmowanie ryzyka oraz kreatywność stymulują innowacje oraz ich dyfuzję. Przedmiotem rozważań niniejszego opracowania jest więc wpływ czynników kulturowych wewnątrz organizacji na zwiększenie jej potencjału innowacyjnego. Co za tym idzie, celem artykułu jest usystematyzowanie wiedzy na temat kluturowych uwarunkowań stymulowania rozwoju innowacji w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
18
Content available remote Metaforyczne ujęcie kultury organizacyjnej
80%
Celem artykułu jest określenie metaforycznego podejścia do kultury organizacyjnej. W jego realizacji posłużono się metaforą mechanizmu i organizmu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono, wynikającą z badań własnych autora, realizowanych w ramach grantu MNiSW autorską typologię kultur organizacyjnych z punktu widzenia doskonalenia zarządzania jakością. Dokonano podziału kultur organizacyjnych na ich cztery rodzaje: kultura projakościowa (sukcesu), kultura unikania, kultura konserwatywna (sztywna) oraz kultura wymuszonych zmian. W analizie skoncentrowano się zwłaszcza na kulturze pro-jakościowej, w przypadku której dokonano jej szczegółowej charakterystyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule został poruszony problem znaczenia kultury organizacyjnej, jako jednego z elementów kształtujących poziom skutecznego i efektywnego zarządzania organizacją, ale również zostało przedstawione ogólne znaczenie kultury społeczeństwa, która ma duży wpływ w procesie spowolnienia lub przyśpieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego w danym kraju. Kultura organizacyjna posiada kolosalne znaczenie w zarządzaniu, ponieważ oferuje całościową perspektywę w postaci określonych zasad działania, wzorów, orientacji i dominujących wartości, jakie posiada organizacja. Ma ona również wpływ na postrzeganie, postępowanie i identyfikowanie ludzi z organizacją. Elementy te są elementami fundamentalnymi, między innymi w stosunku do budowania przewagi konkurencyjnej organizacji, choć należy również pamiętać o fakcie, że w niektórych przypadkach kultura organizacji może utrudniać zmiany i tym samym hamować rozwój organizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 54 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.