Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kultura polityczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Autor przybliża temat współczesnego reżimu politycznego w Serbii, koncentrując uwagę na roli głowy państwa oraz systemie partyjnym. Wyprowadza ewolucję Serbii w ostatniej dekadzie od nieskonsolidowanej demokracji do reżimu typu hybrydowego czy nawet autorytaryzmu nieskonsolidowanego z historycznych doświadczeń, które ukształtowały jej kulturę polityczną. Wskazuje źródła autokratyzmu i monizmu w jej historii państwowej, kościelnej i intelektualnej. Porównuje ją z Chorwacją, która od około 20 lat pozostaje demokracją nieskonsolidowaną. Tekst pokazuje, że tradycje kulturowe i polityczne Serbii i Chorwacji sprzed 1991 r. wpłynęły na wyobrażenia ich współczesnych mieszkańców o demokracji i rządach "silnych liderów" w nie mniejszym stopniu niż doświadczenia z okresu transformacji.(abstrakt oryginalny)
The article is devoted to identifying key differences between Ukrainian and Russian political identities. It is ascertained that the basic parameters for Ukrainian political identity are individualism, rejection of the authoritarian principle, love of freedom, etc. The idea of freedom has been long embedded in the mentality of Ukrainian people. By contrast, as regards the Russian people (Muscovites) mentality, slavish obedience has long been considered a virtue. According to eyewitnesses, Muscovites considered deception to be a proof of great intelligence. They are not ashamed of lying. Ukrainian political identity representatives should not be expected to automatically submit to the authorities, as the reputation and legitimacy of the leader are important for them. Ukrainians can force an illegitimate official who is also acting illegally to relinquish the power. The bearers of Russia's political identity are dominated by the need for a supreme leader who will make all important decisions on his own. This state of Russian political culture, where decision-making is delegated only to rulers, and the role of the population is to implement these decisions, is determined by long-standing practices of authoritarianism. Atomization, that is, the disunity of society, is one of the dominant features of Russia's political identity nowadays. Due to the atomization of society and people being unable to trust each other, all sorts of significant protests or rallies in Russia are impossible.(original abstract)
Kultura polityczna to zbiór postaw i praktyk kształtujących ludzkie zachowania polityczne. Obejmuje to zasady moralne, mity polityczne, przekonania i pomysły na temat tego, co tworzy dobre społeczeństwo, podczas gdy język polityki jest instrumentem specyficznego używania określonych sformułowań i słów na arenie politycznej. Można powiedzieć, że słowa są walutą władzy w wyborach. Frekwencja wyborcza jest wskaźnikiem poziomu zainteresowania i partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji politycznych, konkurencyjnych ofert partii oraz obywatelskiego zaufania do aktorów politycznych. Szerokie uczestnictwo w systemie konkurencyjnym znacznie zwiększa odpowiedzialność podmiotów politycznych za żądania i obawy obywatelskie. Celem artykułu jest analiza kultury politycznej i zachowań wyborczych w Macedonii Północnej i w Albanii. W wyniku przeprowadzonej analizy autor dochodzi do wniosku, że proces demokratyzacji w tych państwach stoi przed niezwykłymi wyzwaniami, związanymi z brakiem dłuższych tradycji demokratycznych oraz z ukształtowanymi postawami niekorzystnymi dla rozwoju demokracji. Ważne aspekty kultury politycznej obejmują wzajemny szacunek, głosowanie, stały dialog polityczny, współpracę polityczną i parlamentarną, stabilne instytucje zamiast silnych liderów, wysoki poziom uczestnictwa w wyborach i partycypację obywatelską w podejmowaniu decyzji politycznych. Wszystkie te aspekty autor uważa za dosyć słabe we wszystkich krajach Europy Południowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Albanii i Macedonii Północnej.(abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są mity polityczne funkcjonujące w regionie Afryki Subsaharyjskiej oraz czynniki wpływające na ich współczesny wymiar. Mimo że mity niezwykle wyraziście zaznaczają się na gruncie afrykańskim, są niedostatecznie uwzględniane w badaniach nad kulturą polityczną tamtejszych społeczeństw i jej wpływem na rzeczywistość polityczną. Chociaż tytuł zawiera odniesienie do regionu Afryki Subsaharyjskiej, to przedmiotem szczególnego zainteresowania jest obszar Wielkich Jezior Afrykańskich. Region ten jest najbardziej charakterystyczny dla Afryki Subsaharyjskiej, jeśli chodzi o kształtowanie się współczesnych mitów politycznych, zwłaszcza przy uwzględnieniu przedkolonialnej tożsamości kulturowej miejscowych społeczeństw. Celem niniejszego artykułu jest sformułowanie głównych uwarunkowań kształtowania się współczesnej mitologii politycznej w regionie. Aby go osiągnąć, podjęta zostanie próba poszukiwania odpowiedzi na kwestie badawcze dotyczące przede wszystkim następujących problemów: zjawisk kulturowych, które wywarły wpływ na obraz kultury politycznej wraz z jej sferą mityczną w okresie przedkolonialnym; uwarunkowań rozwoju kultury politycznej okresu kolonialnego i postkolonialnego; czynników determinujących kształtowanie się współczesnych mitów politycznych w regionie. (fragment tekstu)
10
Content available remote Formation of the Participant Type of Political Culture of Ukrainian Youth
75%
Przeanalizowane zostały teoretyczne zasady kultury politycznej oraz wskazano jej typologię. Podkreślono specyfikę połączenia czystych form kultury politycznej i form mieszanych. Główną uwagę skupiono na cechach kultury typu aktywistycznego, ponieważ w przypadku jej braku niemożliwe jest stworzenie kultury politycznej typu mieszanego lub tzw. kultury obywatelskiej. Dane empiryczne umożliwiły określenie poziomu stosunku młodzieży do polityki, a także przedstawiły perspektywy kształtowania kultury politycznej typu aktywistycznego. (abstrakt oryginalny)
U źródeł dalszych rozważań leży przekonanie, że instytucje demokratyczne muszą mieć zakotwiczenie w kulturowo utrwalonych indywidualnych strukturach poznawczych. Struktura poznawcza to coś znacznie głębszego niż postawy czy. orientacje osobowościowe. Można j ą określić mianem typu umysłowości. Struktura poznawcza to ukierunkowanie sposobu postrzegania świata i konstruowania wiedzy na jego temat - tej codziennej i naukowej. To także rodzaj logiki stosowanej do konstruowania wiedzy i sposób orzekania o tym, co jest prawdziwe a co nie. Jak to zobaczymy struktury poznawcze mogą się różnić nastawieniem analitycznym albo holistycznym, traktowaniem przedmiotu badań, jako obiektu zewnętrznego albo tożsamego z obserwatorem, logiką, która może być rygorystyczna i formalna albo oparta na skojarzeniach. Zaprezentowane dalej analizy będą podporządkowane odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób kształtował się kartezjański typ umysłowości, w jaki sposób doszło do jego kulturowego utrwalenia i jakie jest jego znaczenie dla współdziałania zbiorowego?(fragment tekstu)
12
Content available remote Wybrane komponenty kultury politycznej i ich wpływ na percepcję państwa
75%
W artykule omówiono kulturę polityczną społeczeństwa jako zjawisko wielowymiarowe. Na wszystkich etapach rozwoju cywilizacji i we wszystkich kręgach kulturowych analizowano genezę podobnych i odmiennych stylów uprawiania polityki. Opisano kulturę polityczną, która w znacznym stopniu kształtuje się pod wpływem instytucji oraz systemu politycznego. W literaturze polskiej zarówno socjologicznej, jak i politologicznej można wyodrębnić dwa nurty w rozumieniu i definiowaniu kultury politycznej. Pierwszy, określany jako szeroki, opiera się na podejściu globalnym do analizowania kultury politycznej. Drugi nurt określany jest jako wąski. Koncentruje się na stosunku społeczeństwa do polityki, szczególnie do podmiotów polityki i ich decyzji, jak też do wydarzeń politycznych. W polityce zauważa się postawy i zachowania, a także siły i interesy oraz mechanizmy społecznego działania. System wartości oraz sposób uprawiania polityki wykazuje związek z formacjami ustrojowo-politycznymi. Do budowania każdej kultury potrzebny jest fundament, który stanowią wartości, a to, na jakich wartościach opiera się polityka, zależy od społeczeństwa oraz jego decyzji. Artykuł składa się z sześciu części. W pierwszej części zawarte jest wprowadzenie do problematyki zawartej w artykule. Druga część zawiera analizę wyjaśnienia pojęcia kultury politycznej. Rodzaje kultury politycznej zawarte są w trzeciej części pracy. W czwartej części opisane są funkcje kultury politycznej. Piąta część obejmuje uwarunkowania postaw politycznych. Ostatnia, szósta część zawiera analizę wybranych komponentów kultury politycznej i ich wpływ na percepcję państwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą określenia podstawowych cech zjawiska partycypacji społecznej, w tym partycypacji społecznej w planowaniu i kształtowaniu przestrzeni. Autor wskazuje w nim związki partycypacji społecznej z określonym typem ustroju politycznego, jej charakter dobrowolny i kolektywny, rozróżnia typy partycypacji społecznej od narzędzi partycypacji, ponadto charakteryzuje specyfikę partycypacji społecznej w planowaniu i kształtowaniu przestrzeni. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie sieci i wspólnot politycznych oraz ich znaczenie we współczesnych systemach rządzenia konstytuują zakres problemowy tego tekstu. Dokonano w nim krytycznego przeglądu podejść konceptualnych do sieci i wspólnot politycznych z perspektywy badań porównawczych nad politykami publicznymi. Autorzy, eksponując użyteczność tych podejść do wyjaśniania procesów politycznych, dostrzegają zarazem ich immanentne ograniczenia. Nie przesądzają one jednak, zdaniem autorów, o nieprzydatności tych podejść, a jedynie oznaczają konieczność posługiwania się nimi w sposób umiejętny i rozważny. (abstrakt oryginalny)
This paper deals with the problem of the Burma-Korea relations. It starts from the intriguing fact that both Burma and Korea, despite not having much in common, have been called the Hermit Kingdoms. This paper asks whether this "hermit" similarity has had any effect on their relations and what the place of Korea in Burma's foreign policy has been. After describing the hermit heritage in the Burmese and the Korean political cultures, this papers concludes that Korean issues have not been central to the Burmese policy. They form an important, though a secondary, dimension. As for the place of Korea(s) in Burma's foreign policy, the answer is equally unimpressive. The political relations between Burma and both Korean states have not been strategic. Two events attracted the world's attention to the Burmese-Korean relations - the assassination in Rangoon and Burma's nuclear affair with North Korea - but both turned out to be mere incidents. North Korea - Burma relations stalled, or hibernated, after Burma started its reforms and opening up to the West in 2011. For the same reasons of reforms, however, Burma has become even more interesting for South Korea. Myanmar may become a place for massive South Korean investments soon. It is the economic dominance of South Korea that makes the Burma-Korea relations asymmetric. It's a "normalized asymmetry", however, one where both sides are confi dent of fulfi lling their basic interests and expectations of mutual benefi ts. This "normalized asymmetry" makes the Burma-South Korea relations bound to develop in the future.(original abstract)
Specyficzna kultura Francuzów od wieków ma wyjątkowy wpływ na charakter aktywności międzynarodowej V Republiki. Zrozumienie stylu francuskiej dyplomacji, szczególnie po 1945 roku wymaga wyodrębnienia głównych elementów kultury politycznej Francji. Najważniejszym z nich jest z pewnością idea "grand nation" przejawiająca się w stałym dążeniu do uzyskania bądź utrzymania pozycji mocarstwa światowego. Założenie to wynika z przeświadczenia, iż Francja reprezentuje wartości, które mają zasadnicze znaczenie dla całego świata. Stąd mocarstwowa pozycja V Republiki tłumaczona jest potrzebą swoistej "mission civilizatrice" rozumianej jako wzbogacanie innych narodów dorobkiem kulturowym Francuzów. Należy jednak przy tym zauważyć, że przekonanie o wyjątkowości V Republiki nie jest zupełne. Fatalne doświadczenia II wojny światowej i IV Republiki wpłynęły na wytworzenie się tzw. "kultury przegranych", przejawiającej się często nazbyt teatralnym sprzeciwem wobec mocarstw światowych. Kolejnym istotnym elementem jest perspektywa narodowa, która ma dwojakie konsekwencje. Z jednej strony, podkreśla ona znaczenie realizacji interesów narodowych na arenie międzynarodowej, z drugiej, może prowadzić do interpretacji polityki zagranicznej na poziomie grup narodowych. Wśród innych ważnych elementów kultury Francji należy wymienić: legicentryczność, uniwersalizm wartości oraz wyjątkowe znaczenie języka. Wszystkie te aspekty pozwalają stwierdzić, iż kultura jest jednym z kluczowych czynników wpływających na aktywność międzynarodową Francji. (abstrakt oryginalny)
Co prawda mija już osiemset lat od pojawienia się terminu "parlament", oznaczającego przez wiele następnych stuleci jedynie nazwę własną brytyjskiego organu przedstawicielskiego, a nie ustroju reprezentacyjnego. Na to trzeba było jeszcze czekać aż do przełomu dwóch poprzednich wieków, by ostatecznie ugruntowało się wyobrażenie parlamentaryzmu bądź też systemu parlamentarnego względnie rządów parlamentarnych albo także demokracji parlamentarnej jako ustroju, w którym organ przedstawicielski - parlament pochodzi z demokratycznych wyborów i zajmuje nadrzędną pozycję w systemie organów państwowych, w tym w stosunku do władzy wykonawczej. Dokonało się to w wyniku długiego procesu historycznego. (fragment tekstu)
18
Content available remote Kultura polityczna obszarów zurbanizowanych
75%
W artykule poruszono problem zmian obserwowanych we współczesnej kulturze, a dokładniej w tej jej części określanej mianem kultury politycznej. Skoncentrowano się na przybliżeniu mechanizmów zmiany kulturowej, determinującej współczesną kulturę polityczną państw wysoko rozwiniętych, chociaż można przypuszczać, że mechanizmy te właściwe są także dla państw rozwijających się. Powodem powstania tekstu jest refleksja dotycząca korelacji między szeroko rozumianą kulturą popularną a kulturą polityczną, która możliwa jest dzięki upowszechnieniu nowoczesnych technologii. Na początku drugiego dziesięciolecia XXI wieku rozwój nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych jest już bezsprzecznym, niebudzącym niczyjego zdziwienia zjawiskiem. Nie budzi także wątpliwości fakt, że gwałtowne zmiany zachodzące w obrębie rozwoju tychże technologii skutkują daleko idącymi zmianami w wielu tradycyjnych koncepcjach humanistycznych.(fragment tekstu)
19
75%
Artykuł poświęcony jest teoretycznym aspektom studiów nad fenomenem tradycji politycznych i ich wpływem na proces kształtowania się kultury politycznej społeczeństwa. Szczególne miejsce poświęcone zostało wpływowi tradycji politycznych na budowę i zasady funkcjonowania systemu politycznego współczesnej Ukrainy.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zaangażowani czy obojętni? Aktywność społeczna i polityczna młodych Polaków
75%
Artykuł mierzy się z problemem społecznej i politycznej aktywności polskich młodych dorosłych (osób między 18 a 25 rokiem życia). W tekście zostało podkreślone, że tytułowy problem powiązany jest z wieloma innymi istotnymi kwestiami, takimi jak przyszłość krajowego społeczeństwa obywatelskiego oraz perspektywy rozwoju kultury politycznej. Zasadnicze dane o społeczno-politycznej aktywności młodych Polaków przedstawione zostały na podstawie informacji z badań społecznych. Analiza ukazała niedostatek obywatelskiego zaangażowania w rozpatrywanej grupie wiekowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.