Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kurator sądowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Prawo do sądu stanowi jeden z elementów konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego, gwarantując obywatelom dochodzenie swoich interesów w toczącym się postępowaniu. Zapewnienie stronie czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym niejednokrotnie może być utrudnione ze względu na to, że osoba znana organowi administracji publicznej jest nieobecna w miejscu zamieszkania lub w miejscu pobytu w kraju, a ponadto organowi nie jest znane jej aktualne miejsce pobytu. W takiej sytuacji ustawodawca przewidział możliwość ustanowienia dla strony przedstawiciela, którego zadaniem jest nie tylko postaranie się o ustalenie aktualnego miejsca pobytu reprezentowanego, ale również ochrona jego praw w toczącym się postępowaniu. Aby kurator mógł właściwie wykonywać swoje obowiązki, konieczne jest zagwarantowanie mu szerokich uprawnień, co ma miejsce w ramach prowadzonego przed sądem opiekuńczym postępowania w przedmiocie ustanowienia kurateli. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Funkcje kuratora w postępowaniu z nieletnimi.
100%
Funkcje realizowane przez kuratora w postępowaniu z nieletnimi wynikają nie tylko z przepisów określających jego zadania, ale także z ogólnych dyrektyw i celów postępowania z nieletnimi oraz z celów danych środków oddziaływania, w których kurator ma do spełnienia określoną rolę. Tym samym można mówić o modalności realizowanych przez kuratora funkcji, która polega na tym, że w ramach danego środka kurator realizuje różne funkcje, lecz dominuje jedna z nich. Modalny charakter pełnionych przez kuratora funkcji rzutuje na model kurateli realizowany w danym środku oddziaływania wobec nieletniego. (abstrakt oryginalny)
Zarówno powody wprowadzenia przepisów regulujących przygotowanie skazanych do zwolnienia z zakładu karnego, jak i cele tych rozwiązań prawnych wskazują na funkcję profilaktyczną kuratorów, którzy realizują w tym trudnym procesie, przygotowującym osadzonych w zakładach karnych do życia na wolności, przypisane im zadania, ponieważ kurator w ramach wykonywanych zadań pomaga skazanemu pokonać te trudności i wyeliminować te czynniki, które w sposób znaczący przyczyniły się do wejścia w konflikt z prawem przez skazanego. Funkcja ta wydaje się być dominująca spośród innych funkcji realizowanych przez kuratorów w ramach omawianej instytucji, jednakże jej realizacja związana jest z licznymi trudnościami. (abstrakt oryginalny)
Sąd opiekuńczy w trybie postępowania nieprocesowego może ustanowić kuratora dla osoby niepełnosprawnej (art. 183 k.r.o.) oraz dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo (art. 181 k.r.o.). Precyzyjne rozgraniczanie zakresów stosowania wskazanych przepisów nie zawsze jest możliwe i w praktyce nastręcza sporo problemów. Problematyczny jest zwłaszcza charakter kurateli ustanowionej dla osoby niepełnosprawnej i dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo oraz zakres uprawnień obu kuratorów. Dyskusyjny jest szczególnie status kuratora osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, którego sąd nie upoważnił do zarządu majątkiem i do reprezentacji kuranda. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie zakresu działania kuratora ustanawianego dla osoby niepełnosprawnej i dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo wraz z określeniem ich statusu. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawiany jest kurator, który na podstawie udzielonego upoważnienia do reprezentacji i zarządu majątkiem kuranda jest jego przedstawicielem ustawowym. Odmienny status ma kurator ustanawiany dla osoby niepełnosprawnej, który nie jest jej przedstawicielem ustawowym. Kurator z art. 183 k.r.o. świadczy przede wszystkim pomoc faktyczną dla osoby, która nie została ubezwłasnowolniona, nawet jeśli dotknięta jest dysfunkcjami psychicznymi, natomiast kurator z art. 181 k.r.o. świadczy pomoc w czynnościach prawnych i procesowych oraz w czynnościach faktycznych niezwiązanych z czynnościami prawnymi dla osoby, która została ubezwłasnowolniona częściowo. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu chcę przedstawić instytucje reprezentacji oraz pomocy prawnej, których istnienie, a przede wszystkim stosowanie, zapewnia stronie możliwość aktywnego uczestniczenia w postępowaniu administracyjnym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie roli, jaką pełnią Ośrodki Kuratorskie będące jedną z form tzw. środków wychowawczych orzekanych przez sądy dla nieletnich oraz zaprezentowanie wyników badań własnych dotyczących skuteczności oddziaływań wychowawczo resocjalizacyjnych Ośrodków Kuratorskich w opinii kuratorów. Do zbadania skuteczności oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych Ośrodków Kuratorskich w opinii kuratorów wykorzystano kwestionariusz ankiety. Obecnie coraz więcej młodzieży sprawia problemy natury wychowawczej i edukacyjnej. W związku z tym umieszczenie nieletniego w Ośrodku ma za zadanie skorygować jego negatywne postawy wobec środowiska edukacyjno-wychowawczego, grupy rówieśniczej. Z jednej strony stanowią one narzędzie wzmacniające oddziaływania wychowawcze na nieletniego przebywającego w środowisku rodzinnym, w tym w szczególności w związku z zastosowaniem wobec niego nadzoru kuratora sądowego. Z drugiej zaś nie powoduje negatywnych skutków typowych dla środków wychowawczych o charakterze izolacyjnym. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Celem artykułu jest przedstawienie badawcze dozoru nakładanego w postępowaniu w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania karnego w badaniach własnych 405 spraw sądowych. Omawiane zagadnienie obejmuje dozór kuratora sądowego nałożony przedmiotowym wyrokiem oraz dozór Policji. Miejsce dozoru w badaniach prezentowanej instytucji będzie ujęte także za pomocą propozycji zmian w jego stosowaniu. Prezentacja i analiza omawianej problematyki zostanie przedstawiona poprzez kolejne etapy postępowania karnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie trybu nawiązania stosunku pracy z kuratorem sądowym i warunków, które musi spełniać osoba aspirująca do tego, by zostać kuratorem. Autor szczególną uwagę poświęca tym kwestiom, które budzą wątpliwości w praktyce, proponując sposoby rozwiązania dostrzeżonych problemów. Artykuł kończy się wnioskami, gdzie między innymi przedstawiono postulaty de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Projekt ustawy z dnia 8 marca 2019 r. w istocie pozostawił obszar kompetencji kuratora rodzinnego w postępowaniu z nieletnimi w takim samym zakresie, jak ma to miejsce obecnie. Na podstawie przyjętej techniki legislacyjnej projekt ustawy został wzbogacony o przepisy regulujące szczegółowo realizację zadań kuratora, które obecnie znajdują się w przepisach wykonawczych do obowiązującej ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, co de facto nie stanowi żadnego novum w kontekście zadań wyznaczonych kuratorowi. Ponadto projektodawca nie wykorzystał nadarzającej się okazji do wprowadzenia rozwiązań prawnych, których brak w obecnym stanie prawnym, tj. m.in.: współpracy kuratora z rodziną podopiecznego, wsparcia kuratora przy opuszczaniu przez nieletniego instytucji izolacyjnej, wzmocnienia pozycji kuratora w kontakcie z rodziną nieletniego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje tematykę uregulowania prawnego z art. 138 § 1 o.p., w myśl którego organ podatkowy zobligowany jest do wystąpienia do sądu z wnioskiem o wyznaczenie kuratora dla osoby niezdolnej do czynności prawnych lub osoby nieobecnej. Autorzy podkreślają, że przepis art. 138 § 1 o.p. gwarantuje osobie fizycznej niezdolnej do czynności prawnych lub nieobecnej, iż poprzez wyznaczenie kuratora wszczęcie i prowadzenie postępowania podatkowego odbywać się będzie przy zapewnieniu jej należytej reprezentacji w każdym jego stadium.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Špecifikácia podmienokpráce sociálneho kurátora pre deti
63%
Interests of each social worker, and especially leaders should create working conditions appropriate baseline from which often depends subsequent intervention and possible future outcome. Working environment significantly affects the performance of work. When creating a work environment is a summary of the factors that influence wellbeing in the workplace. The basic conditions of probation work for children include: number of child clients per probation officer, material and technical equipment of the workplace, working conditions and spatial climate. It is in these areas are still significant reserves that can be filled, if it understands the importance of social work practice. (original abstract)
Zgodnie z art. 147 § 2 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w sądach działają kuratorzy sądowi (kuratorzy rodzinni i kuratorzy dla dorosłych), którzy stanowią służbę kuratorską i wykonują czynności o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym i profilaktycznym oraz inne czynności określone w przepisach szczególnych. Ponadto akt ten wskazuje, że kuratorzy sądowi pełnią swoje czynności zawodowo (kuratorzy zawodowi) albo społecznie (kuratorzy społeczni), a zasady organizacji służby kuratorskiej i wykonywania obowiązków przez kuratorów sądowych oraz status kuratorów sądowych określa odrębna ustawa - ustawa o kuratorach sądowych. Autor analizuje przesłanki odpowiedzialności porządkowej, a zwłaszcza dyscyplinarnej, tej grupy zawodowej oraz formułuje postulaty de lege ferenda w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Przepisy Konstytucji RP wskazują, że władze publiczne mają obowiązek zapewnienia wszystkim obywatelom równego traktowania i poszanowania ich praw i wolności, a rodzina objęta jest szczególną opieką państwa, które ma obowiązek uwzględniać ją w swojej polityce społecznej. Stąd też organy państwa, w tym administracja rządowa, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne powołane do tego instytucje, powinny realizować zadania w zakresie ochrony rodziny przed wszelkimi zagrożeniami, w tym przeciwdziałać przemocy w rodzinie. (fragment tekstu)
Wobec trwającej cały czas dyskusji o transformacji systemu profilaktyki i resocjalizacji nieletnich w Polsce należy zasygnalizować jak istotnym jego elementem jest środek wychowawczy w postaci skierowania do ośrodka kuratorskiego. W tekście przedstawiono ogólną charakterystykę ośrodków kuratorskich na podstawie obowiązujących przepisów prawa, wskazań teoretyków i praktyków oraz badań Krajowej Rady Kuratorów. Warta podkreślenia jest konieczność rozwijania współpracy ze środowiskiem lokalnym, samorządem terytorialnym. Zagadnienia dotyczące efektywności zajęć prowadzonych dla uczestników ośrodków kuratorskich wydają się szczególnie istotne jako głos w dyskusji nad możliwymi zmianami w systemie pracy z dziećmi i młodzieżą trudną. Ośrodki kuratorskie stanowią istotny, polski wkład w resocjalizację nieletnich, z którego przykład mogą czerpać inne państwa europejskie i pozaeuropejskie poszukujące kierunków optymalizacji oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych. Należałoby rozwijać funkcjonowanie ośrodków kuratorskich wobec niepowodzeń zabiegów resocjalizacyjnych w placówkach zamkniętych. Jest to zgodne ze współczesnymi trendami w resocjalizacji. (abstrakt oryginalny)
Spółka jawna to spółka osobowa prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą. Prowadząc działalność gospodarczą bierze zatem udział także w postępowaniach administracyjnych. Skuteczność podejmowanych przez nią w toku tych postępowań czynności uzależniona jest od zachowania należytego sposobu reprezentacji. Opracowanie przedstawia możliwe trudności na gruncie reprezentacji spółki jawnej oraz podejmuje próbę wskazania rozwiązania sytuacji, w których spółka - z uwagi na konflikt wspólników - nie może składać skutecznych oświadczeń woli. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Conditional Early Release in the Polish Criminal Law
63%
The purpose of this article is to provide an early parole from the rest of the sentence. Detailed rules are laid down in the criminal code. To prison could be paroled, it should meet certain requirements. The Prison Court decides at the meeting to dismiss. In the case of positive decision, the offender is waiting for a trial period of two to five years. During the period of trial, convict may be under the supervision of the probation officer. In addition, the Court may impose of the convict obligations, that he must perform, for example, he would like to apologize the victim. A period of trial can be performed negatively, if released will commit a crime again. (original abstract)
Artykuł został poświęcony stosowanemu przez polskie sądy środkowi wychowawczemu w postaci zobowiązania nieletniego do pracy na rzecz społeczności lokalnej. Przedstawiono w nim badania naukowe, które zostały wykonane trzema metodami: dogmatyczno-prawną, statystyczną oraz poprzez badania aktowe. Badaniami aktowymi objęto 14 spraw, w których w 2013 r. sąd zobowiązał nieletniego do prac na rzecz społeczności lokalnej (blisko 1% tego rodzaju zobowiązań orzeczonych przez sądy w tym roku w całej Polsce). W wyniku badań zauważono, że sądy coraz częściej stosują ten środek wychowawczy i obecnie stanowi on nieco ponad 4% orzeczonych wobec nieletnich środków wychowawczych. Sądy stosują takie zobowiązanie najczęściej wobec nieletnich, którzy mają 16-17 lat. Na ogół nieletni mieli do wykonania prace w wymiarze 10 godzin na rzecz szkoły, do której uczęszczali. Wykonaniem orzeczenia z reguły zajmowali się kuratorzy sądowi. W artykule dostrzeżono, że brak było przepisów prawa, które szczegółowo określałyby zasady orzekania i wykonywania omawianego środka wychowawczego. Taka niedookreśloność powodowała trudności w trakcie wykonywania tego rodzaju orzeczeń sądów. (abstrakt oryginalny)
Kurator spadku może zostać ustanowiony przez sąd powszechny nie tylko z urzędu ale także na wniosek sądu administracyjnego. Kurator spadku może przed sądem administracyjnym podejmować czynności tak jak strona postępowania. W tym zakresie może również ubiegać się o prawo pomocy, co wpływa na jego wynagrodzenie. Reguły określające przyznanie wynagrodzenia za czynności podejmowane przed sądem administracyjnym w takim przypadku pozostają zawarte w przepisach prawa cywilnego. Konieczne jest ich zachowanie aby nie utracić prawa do wynagrodzenia z tytułu podejmowanych czynności. Pozostawia to zatem możliwość zaproponowania rozwiązań tego rodzaju sytuacji w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę zasygnalizowania problematyki zasad, sposobów oraz podmiotów uprawnionych do orzekania o należnościach kuratorów procesowych. W opracowaniu przedstawiono opis rozstrzygania o wynagrodzeniu i innych kosztach kuratora, uwzględniając przy tym poglądy jurysprudencji oraz orzecznictwa. Poruszone zostało także zagadnienie dopuszczalności orzekania o wynagrodzeniu kuratora procesowego przez referendarza sądowego. Na koniec zaprezentowano wnioski de lege ferenda w zakresie tytułowej tematyki.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Cechy przywódcze kuratora sądowego w percepcji jego podopiecznych
63%
Instytucja kuratora sądowego zrodziła się w wyniku dążenia do niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi i pierwotnie opierała się wyłącznie na działalności społecznej. Prekursorem tych działań był w 1841 r. John Augustus, szewc z Bostonu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jako członek anglikańskiego towarzystwa trzeźwości, poręczył w sądzie za człowieka skazanego na karę więzienia (za przestępstwo popełnione w stanie nietrzeźwości) i zobowiązał się otoczyć go opieką do czasu, aż stanie się uczciwym człowiekiem.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.