Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kurs terminowy waluty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Walutowa transakcja terminowa forward jest to zobowiązanie do sprzedaży lub kupna jednej waluty za drugą po uzgodnionym kursie. Wymiana następuje bądź to w ustalonym dniu, bądź w określonym momencie w przyszłości1. Kontakt forward polega zasadniczo na zaangażowaniu się w umowę ze świadomością, że nie zostanie ona zrealizowana od razu, lecz w określonym momencie w przyszłości. Odroczenie to powoduje, że aktywa, które mają być w przyszłości dostarczone w ramach kontraktu mogą zmienić swoją wartość. Cena kontaktu forward ustalana jest na początku w taki sposób, aby bieżąca wartość rynkowa była zerowa. Kontakt terminowy jest obustronnym zobowiązaniem stron, co oznacza brak możliwości odstąpienia od umowy w czasie trwania transakcji, co ma znaczenie w momencie, kiedy kurs natychmiastowy okaże się dla jednej ze stron korzystniejszy niż wcześniej ustalony kurs terminowy. Forward walutowy eliminuje niepewność obydwu stron co do rozwoju kursu walutowego w przyszłości lub też co do ceny, którą przedsiębiorstwo musi zapłacić za pokrycie otwartej pozycji walutowej.(fragment tekstu)
Transakcja terminowa to umowa pomiędzy dwoma stronami na zakup lub sprzedaż określonej ilości waluty w ustalonym terminie w przyszłości po z góry określonym kursie, tzw. kursie terminowym. Nierzeczywiste transakcje terminowe (non-deliverable forward - NDF) są podobne do zwykłych kontraktów forward, jednakże w terminie zapadalności nie wymagają dostawy walut. W przypadku transakcji NDF jedynym przepływem pieniężnym jest płatność różnicy pomiędzy kursem terminowym a bieżącym kursem rynkowym w dniu zapadalności kontraktu. Głównym celem artykułu jest zbadanie czynników, które przyczyniły się do powstania i rozwoju rynku NDF, oraz analiza jego wielkości i struktury walutowej. Badanie rynku, przeprowadzone w oparciu o dane zebrane przez BIS, prowadzi do następujących wniosków. Rynek transakcji NDF rozwijał się bardzo szybko w latach 2013-2019 i w konsekwencji operacje forward bez fizycznej dostawy osiągnęły 13,02% udział w rynku walutowym w 2019 r. Do niezwykle dynamicznego wzrostu aktywności inwestorów, powodowanego zjawiskiem elektronizacji procesu przeprowadzania transakcji, doszło zwłaszcza w 2019 r. W strukturze walutowej globalnego rynku NDF dominują takie waluty jak koreański won, indyjska rupia, brazylijski real oraz tajwański dolar, które były odpowiedzialne za 68% wszystkich operacji NDF w 2019 r. Koncentracja inwestorów na handlu tymi walutami systematycznie rosła w latach 2013-2019. Główną przyczyną pojawienia się i rosnącego zainteresowania inwestorów kontraktami NDF były ograniczenia walutowe stosowane w niektórych krajach, które uniemożliwiały nierezydentom dostęp do lokalnych rynków walutowych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Changes of Exchange Rate Behavior during and after Crisis
84%
This study extends earlier analysis, in which behavior of daily exchange rates during the global crisis was compared to that before crisis. We repeat similar comparison for data set extended until the end of April 2010, use ARMA/ARMAX and GARCH models with stock indices as additional regressors, for volatility and returns of EURPLN, EURUSD, USDPLN exchange rates. Marked increase in volatility during crisis, negatively affected quality of models. After crisis volatility and returns seem to stabilize, hence exchange rate risk seems to decline gradually. There is a slight improvement in quality of models after the crisis. (original abstract)
W opracowaniu omówiono problematykę związaną z instrumentami pochodnymi na przykładzie kontraktów terminowych NDF (Non Deliverable Forwards). NFD jest jednym z instrumentów przy pomocy którego można skuteczniej zarządzać ryzykiem kursowym bez wcześniejszego angażowania zasobów.
The article is devoted to the issue of the application of econometric concept of cointegration and error correction models (VECM) to study the relationship between futures prices and spot prices. The author attempted to identify the determinants of the use of this methodology with respect to the relationship of spot and futures prices. In case of the prices of futures contracts and their underlying instruments causal modeling is associated with the need to deal with the multiple problems resulting from the specific nature of this dependency. These problems affect both the proper preparation of the data, as well as adaptation of the methods to the nature of the investigated phenomena. The article also points out the possible interpretation of the results of the VECM analysis in the context of the theory related to spot and futures prices linkages. (original abstract)
Na zagranicznym rynku walutowym transakcje są zawierane na wielką skalę i stosowane zarówno przez banki, jak i przez przedsiębiorstwa do ochrony przed niekorzystnymi zmianami kursu walut oraz dla celów spekulacyjnych. Autorzy próbują zaprezentować istotę, wagę i metody zawierania zagranicznych transakcji walutowych. Wiedza dotycząca tych problemów może umożliwić polskim firmom (szczególnie mającym udział na międzynarodowym rynku) świadome kierowanie ryzykiem kursu walut.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, czym są nierzeczywiste transakcje terminowe oraz jak kształtował się ich rozwój na świecie. Na koniec zaprezentowany zostanie polski rynek tych instrumentów. (fragment tekstu)
Badanie zależności pomiędzy kursami instrumentów finansowych jest istotnym elementem analizy rynku. Jest to kluczowe zagadnienie przy podejmowaniu decyzji w wielu kwestiach, takich jak wybór najlepszego portfela, strategie zabezpieczające oraz zarządzanie ryzykiem. Jedną z miar zależności pomiędzy dwoma szeregami czasowymi jest korelacja warunkowa. Celem tego artykułu jest zbadanie i opisanie zależności pomiędzy kursem gotówkowym i kursem terminowym czterech kontraktów futures notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie: na indeksy WIG20 i mWIG40 oraz na akcje PKN i KGH. W badaniu wykorzystywany jest model dynamicznej korelacji warunkowej. Zastosowanie tego modelu dało dobre wyniki. Znalezione zostały dowody na istnienie silnych, zmieniających się w czasie zależności pomiędzy kursami gotówkowymi i terminowymi rozważanych kontraktów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.