Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour cost theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł jest teoretyczną analizą kosztów pracy. Omówiono zakres i definicję pojęcia kosztów pracy na podstawie danych z literatury przedmiotu, a także przekroje strukturalne i klasyfikację kosztów pracy.
W artykule przedstawiono genezę pojęcia kosztów pracy oraz omówiono ich poziom i strukturę w Polsce. Zaprezentowano wpływ zmian płac na poziom kosztów pracy. Scharakteryzowano również pozapłacowe koszty pracy oraz przedstawiono koszty pracy oraz ich strukturę w Polsce na tle innych krajów.
Wzrost zainteresowania kosztami pracy zarówno wśród teoretyków, jak i praktyków skutkuje pojawieniem się szeregu definicji i typologii. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej implikuje konieczność harmonizacji metod i definicji dotyczących statystyki kosztów pracy. W artykule podjęto próbę uporządkowania i usystematyzowania definicji, klasyfikacji i komponentów występujących w obszarze kosztów pracy. Zaakcentowano także cele i funkcje, jakim służą koszty pracy zarówno na poziomie mikro-, jak i makroekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
Koszty pracy są ważnym elementem rachunku ekonomicznego w przedsiębiorstwie. W artykule przedstawiono różne definicje i pojęcia kosztów pracy oraz przeprowadzono ich klasyfikację. W zakończeniu omówiono wskaźniki syntetyczne kosztów pracy potrzebne do jej pomiaru.
Koszty pracy stanowią istotną zmienną ekonomiczną i decyzyjną. W artykule zanalizowano tę wielkość w wielu aspektach, naświetlając znaczącą rolę kosztów pracy w procesach gospodarczych. Przedstawiono czynniki stabilizujące jednostkę pieniądza i kształtujące kurs walutowy, omówiono płace jako stopę zwrotu na kapitale ludzkim oraz zaprezentowano istotę płacy godziwej.
W opracowaniu, autor podjął próbę usystematyzowania wiedzy z zakresu kosztów pracy. Przedstawił ich klasyfikację opartą na przykładach, opisał zasadnicze składniki kosztów pracy oraz ich prawne podstawy i założenia.
Celem opracowania jest prezentacja przydatności kategorii zakładowego kosztu pracy dla polityki personalnej zakładów pracy ze szczególnym uwzględnieniem kosztu krańcowego na tle polityki wewnętrznego i zewnętrznego rynku pracy. Omówiono definicję mikroekonomicznego (zakładowego) kosztu pracy, jego składniki i klasyfikacje oraz cechy kosztów pracy z punktu widzenia potrzeb polityki personalnej. Właściwą prezentację krańcowego kosztu pracy autor poprzedził analizą innych kategorii kosztowych (całkowity, jednostkowy, stały, zmienny koszt pracy), ich wzajemnych powiązań i implikacji dla diagnostyczno-decyzyjnej funkcji tego kosztu. W charakterystyce kategorii kosztowych rozpatrzył skutki wzrostów i redukcji zatrudnienia. Na koniec wskazał na przydatność krańcowego kosztu pracy oraz zjawisko histerezy kosztów przy redukcji zatrudnienia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.