Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour offices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Omówienie struktury urzędów pracy i służb zatrudnienia w Danii po ich reformie w 1994 r. Dane zamieszczono na podstawie informacji uzyskanych z Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu RP.
Z dniem 14 marca 2000 r. weszło w życie rozporządzenie premiera w sprawie organizacji, szczegółowych zasad i zakresu działania KUP oraz zadań wojewody w zakresie realizacji przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Celem tego aktu jest dostosowanie organizacji zasad i zakresu działania Krajowego Urzędu Pracy do wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2000 r. reformy systemu urzędów pracy.
3
Content available remote Rola powiatowych urzędów pracy w przeciwdziałaniu bezrobociu w Polsce
100%
Artykuł koncentruje się na problemach bezrobocia i metodach jego ograniczenia, zjawisko to ma bowiem negatywny wpływ zarówno na gospodarkę, jak i na osoby nim dotknięte oraz na ich najbliższych. Szczególną uwagę poświęcono zatem powiatowym urzędom pracy. Są to instytucje publiczne, których zadaniem jest wykorzystanie różnych instrumentów w celu ograniczenia bezrobocia. Instrumenty te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to działania pasywne, które mają charakter ochronny, ograniczają się bowiem do wypłaty bezrobotnym świadczeń pieniężnych. W efekcie tworzą swego rodzaju zabezpieczenie materialne dla tych osób i ich rodzin. Drugą kategorię tworzą instrumenty aktywizujące, które mają za zadanie ograniczyć bierność zawodową bezrobotnych oraz motywować ich do znalezienia zatrudnienia. Analizę działalności tych instytucji oparto na czterech powiatach: Tomaszów Mazowiecki i Piotrków Trybunalski (w województwie łódzkim) oraz powiaty przysuski i sokołowski (województwo mazowieckie). Analiza działalności tych instytucji pozwala na sformułowanie pewnych spostrzeżeń i wniosków(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostały czynniki społeczno-demograficzne różnicujące w największym stopniu poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na polskim rynku pracy. Autorki dokonują identyfikacji czynników, które w ostatnim okresie determinowały poziom aktywności zawodowej tej zbiorowości oraz oceny ich wpływu na zachowania tej grupy na rynku pracy. Analizy prowadzone są na podstawie dostępnych danych statystycznych opisujących poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych i ich szans na uzyskanie pracy przynoszącej dochód oraz wyniki badań przeprowadzonych w 2013 r. wśród pracowników PUP na potrzeby projektu "Zatrudnienie osób niepełnosprawnych - perspektywy wzrostu", współfinansowanego ze środków PFRON. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie, jakie są efekty oddziaływania aktywnych metod przeciwdziałania bezrobociu na sytuację na lokalnym rynku pracy. Analiza ekonometryczna jest oparta na funkcji dostosowań Cobba-Douglasa. Modele ekonometryczne przedstawione w publikacji oparte są na danych statystycznych udostępnionych przez Urząd Pracy w Gdyni (dane te nie są publikowane). Są one próbą znalezienia zależności pomiędzy wydatkami na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu a odpływem z bezrobocia do zatrudnienia. (fr.oryg.streszcz.)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na wzrost dobrobytu społeczeństw mogą wywierać procesy standaryzacyjne zachodzące w gospodarce. Analiza ta jest oparta na przykładzie standaryzacji zachodzącej w sferze usług realizowanych przez urzędy pracy w Polsce. Autor niniejszego artykułu rozpoczyna swoje rozważania od analizy procesów standaryzacyjnych w sektorze prywatnym i publicznym, przechodząc do zaprezentowania systemu urzędów pracy w Polsce oraz ich zadań, aby przeprowadzić analizę ekonomiczną standaryzacji usług rynku pracy w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Częstymi przyczynami odpływu z rejestrów bezrobotnych jest odmowa podjęcia proponowanego zatrudnienia lub wykreślenie z powodu niestawiennictwa w wyznaczonym terminie. Celem artykułu jest analiza prawdopodobieństwa rezygnacji bezrobotnych z pośrednictwa urzędu pracy. W badaniu wykorzystano estymator Kaplana-Meiera. Umożliwił on ocenę prawdopodobieństwa ubywania jednostek z kohorty w kolejnych miesiącach w zależności od ich cech. Główną część badania poprzedzono analizą wskaźnikową umożliwiającą porównanie struktur osób wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy i osób wykreślonych z rejestru.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje tematykę rynku pracy, a dokładniej: stanowi próbę przedstawienia relacji zachodzących pomiędzy wybranymi uczestnikami rynku pracy, a mianowicie: powiatowymi urzędami pracy, pracodawcami i bezrobotnymi. Refleksja autorki w pierwszej części skupia się na przedstawieniu definicji rynku i rynku pracy z uwzględnieniem ekonomicznych i społecznych jego aspektów. Następnie wskazuje uczestników wraz z ich atrybutami, by potem przedstawić ich potrzeby i interesy, które starają się realizować na rynku pracy. Mimo że są one różne, wszystkie strony wzajemnie siebie potrzebują, aby zaspokoić postawione przed nimi cele. Ze względu na konieczność osiągnięcia celów i zaspokojenia potrzeb wszyscy wymienieni uczestnicy rynku pracy wchodzą w relacje, które mają różny charakter. W artykule zaproponowano kilka ich rodzajów. Wyróżnić wśród nich można te o charakterze ekonomicznym, organizacyjnym i społecznym. Ważne jest to, że nie wszystkie one muszą występować w każdej relacji, bez względu na liczbę stron w niej uczestniczących. Artykuł jest otwarty, tworzy przyczynek do podjęcia dalszych poszukiwań badawczych i rozważań teoretycznych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wybrane rozwiązania dotyczące funkcjonowania publicznej służby zatrudnienia, które wynikają z nowej ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy. Opisano działalność powiatowych urzędów pracy, które bezpośrednio zajmują się pośrednictwem pracy. Przybliżono zasady funkcjonowania sieci EURES, wspierającej pośrednictwo pracy na obszarze Unii Europejskiej.
W roku ubiegłym legalnie wysłano do pracy za granicę 228 tys. osób, w tym do Niemiec aż 220 tys. Inną grupą są tzw. pracownicy goście, których co roku może jechać do Niemiec i Francji po 1000 osób (pracują a także doskonalą swoje kwalifikacje zawodowe i język). Osoba, która zarobiła "na czarno", jeśli nie rozliczy się z naszym urzędem skarbowym, musi liczyć się, iż na podstawie przepisu o opodatkowaniu dochodów z nieujawnionych źródeł zobowiąże się ją do zapłacenia w formie podatku 75 proc. nieudokumentowanych dochodów.
EURES to międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy, działająca w Europie i powołana w celu ułatwienia mieszkańcom tego obszaru podejmowanie pracy poza krajem zamieszkania oraz wspomaganie pracodawców w znajdowaniu odpowiednich pracowników na europejskim rynku pracy. Przedstawiono pojęcie, podstawy instytucjonalno-prawne, organizację i zadania sieci EURES. Opisano również doświadczenia w realizacji zadań z zakresu EURES przez powiatowe urzędy pracy na przykładzie aglomeracji wrocławskiej.
12
Content available remote Zarządzanie marketingiem usług urzędów pracy
75%
Zarządzanie marketingiem usług urzędów pracy jest zadaniem niezwykle trudnym i złożonym. Ta złożoność wynika ze specyfiki zadań realizowanych przez urzędy pracy i specyfiki produktu, jaki te urzędy oferują, a mianowicie walki z bezrobociem. Ażeby więc walka z bezrobociem nie sprowadzała się, jak dotychczas w wielu przypadkach, do rejestracji osób i wypłacania im zasiłków, autorzy omawiają szczegółowo, na podstawie przeprowadzonych badań, teorię funkcji marketingu usług oraz praktyczną ich realizację w pośrednictwie pracy, wskazując na ciągły brak środków i skutecznych rozwiązań(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problematykę bezrobocia na przykładzie danego urzędu pracy. Celem opracowania jest zaprezentowanie sytuacji osób bez pracy zamieszkujących na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy w Skaryszewie. Scharakteryzowane zostało pojęcie bezrobocia, jego rodzaje i typy. Podczas pracy nad problemem badawczym wykorzystano krajową literaturę oraz dane statystyczne. Zaprezentowane zostały dane statystyczne obrazujące skale zjawiska bezrobocia na danym terenie. Okres badań objął lata 2016-2017. Autorzy konkludują, że na przestrzenie badanego okresu nastąpiła poprawa sytuacji na rynku pracy w Skaryszewie, co spowodowanej jest coraz mniejszą liczbą osób bezrobotnych i coraz większą liczbą form pomocy oferowanych osobom bezrobotnym. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Potrzeby osób z ograniczeniami sprawności w zakresie aktywizacji zawodowej
75%
Niniejszy artykuł stanowi próbę oceny funkcjonowania działań aktywizacyjnych, w tym działań urzędów pracy, na rzecz grupy osób o szczególnej pozycji na rynku pracy - niepełnosprawnych. Szczególna sytuacja tej grupy spowodowana jest ograniczeniami w wykonywaniu czynności zawodowych związanymi z rodzajem niepełnosprawności. Ograniczenia te wynikają z samych wymogów danego stanowiska pracy oraz z regulacji prawnych, ustalanych według zasady ochrony uszkodzonego narządu lub zmysłu. Z uwagi na powyższe, oczekiwać możemy większych potrzeb w stosunku do działań urzędów pracy. Powinniśmy również oczekiwać większych nakładów działań tych instytucji w stosunku do osób najbardziej potrzebujących. (fragment tekstu)
Głos w dyskusji na temat konsekwencji nowelizacji ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu dokonanej ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U. Nr 106, poz.668).
Bezrobocie jest ważnym problemem współczesnego świata. Zjawisko to ma co najmniej wymiar społeczny, ekonomiczny, socjologiczny i psychologiczny, dlatego ciągle znajduje się w centrum różnorodnych debat. Chociaż już wypracowano wiele modeli przeciwdziałania bezrobociu, to nadal jego skala jest zbyt duża. Konkretne modele przeciwdziałania bezrobociu są zdeterminowane przez warunki społeczne i gospodarcze, przyjętą strukturę i hierarchię ważności celów, a także zasoby finansowe możliwe do przeznaczenia na promowanie zatrudnienia. Opracowanie omawia zagadnienia dofinansowania bezrobotnych. W analizie uwzględniono bezrobotnych z wybranego powiatu województwa łódzkiego, którzy skorzystali z dofinansowania na uruchomienie działalności gospodarczej. Empiryczną część opracowania stanowią dane uzyskane od respondentów poprzez badania ankietowe. Wyniki badań wykazały, że dofinansowania na taki cel cieszą się dużym zainteresowaniem i koncentrują się wokół handlu i usług. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi prezentację wybranych wyników badań, jakie autor przeprowadził w okresie czerwiec-grudzień 2013 r. wśród powiatowych urzędów pracy (PUP) oraz ośrodków pomocy społecznej (OPS). Dotyczyły one zakresu współpracy ww. urzędów w świadczeniu usług ich wspólnym klientom, zwłaszcza z wykorzystaniem nowoczesnych platform komunikacji elektronicznej, jako rzeczywistej realizacji idei e-administracji w tych urzędach1. Badaniem objęto: powiatowe urzędy pracy - ankieta została skierowana do wszystkich 340 PUP; otrzymano 297 wypełnionych ankiet; ośrodki pomocy społecznej - ankieta została skierowana do wszystkich OPS; otrzymano 1060 wypełnionych ankiet; ze względu na wymóg, by z każdego powiatu uzyskać maksymalnie trzy ankiety (przy dopilnowaniu, by rozkład uczestniczących w badaniu OPS był proporcjonalny do liczby jednostek w województwie), ostatecznie analizie poddano 752 ankiety. (fragment tekstu)
Rynek pracy w Niemczech jest obecnie w dobrej kondycji, co potwierdzają ostatnie wskaźniki, zarówno krajowe, jak i europejskie. Niemieccy pracodawcy jednak od lat już zgłaszają problem niedoborów kadrowych i proces ten się pogłębia. Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na zmniejszenie popytu na pracowników. Wybrany w ubiegłym roku rząd niemiecki zapowiada przeprowadzenie reformy rynku pracy, która m.in. ma wprowadzić zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych. Celem artykułu jest przybliżenie zapowiadanych zmian w zakresie regulacji dotyczących polityki rynku pracy w Niemczech.(abstrakt oryginalny)
Bezrobocie jest bez wątpienia problemem społeczno -ekonomicznym XXI wieku. Stopa bezrobocia na koniec 2010 roku wyniosła w Łodzi 9,9%, w województwie łódzkim 12,1% i w Polsce 12,3%. Zjawiskiem bezrobocia są dotknięte wszystkie grupy społeczne, ale to właśnie kobiety są szczególnie zagrożone oddziaływaniem skutków bezrobocia. Dla osób rozpoczynających po raz pierwszy poszukiwanie pracy, odnalezienie się w nowych warunkach na rynku pracy jest niezwykle trudne. Wiele kobiet ze względu na własną edukację, urodzenie dziecka czy opiekę nad bliskimi nie mogło wcześniej uczestniczyć w rynku pracy, aczkolwiek są i takie, które wcześniej pracowały, a teraz postanowiły wrócić do pracy po dłuższej nieobecności. Napotykają jednak liczne trudności, spowodowane bądź brakiem wiedzy z danej dziedziny, bądź na temat wprowadzanych ciągłych innowacji, np. w parku maszynowym czy też oprogramowaniu urządzeń - w tym komputerów. Okazuje się, że w województwie łódzkim kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni, a po utracie zatrudnienia szybciej chcą wrócić na rynek pracy. Kobiety, które nie mogą wykazać się stażem pracy, mają problemy z jej znalezieniem. Praco- dawca najchętniej chciałby przyjąć do pracy osobę młodą, wykształconą z kilkuletnim stażem. Jednak jak zdobyć staż, skoro jest problem ze znalezieniem zatrudnienia? Do Powiatowych Urzędów Pracy pracodawcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy, co sprawia np., że na 1 ofertę pracy przypada 98 bezrobotnych. W Łodzi, według statystyk Powiatowych Urzędów Pracy, ⅓ długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 m -cy) czeka na pracę ponad 2 lata (abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni minionego dwudziestolecia w wielu krajach możemy zaobserwować istotne zmiany w modelu instytucjonalnej obsługi rynku pracy, polegające m.in. na utracie monopolu publicznych służb zatrudnienia w zakresie świadczenia usług rynku pracy. Konsekwencją tego jest rozwój wielu różnorodnych podmiotów niepublicznych kierujących swoją ofertę zarówno do pracodawców jak i osób poszukujących pracy. Tam gdzie agencje zatrudnienia obsługują te same grupy klientów co publiczne służby zatrudnienia tam jest miejsce na międzyinstytucjonalną współpracę (ewentualnie na konkurencję). Tam gdzie obsługa dotyczy różnych segmentów rynku i zróżnicowanej oferty usługowej, tam można mówić o komplementarności niepublicznych i publicznych instytucji rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.