Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour resources
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Zarządzanie zaangażowaniem w pracę w świetle teorii wymagań i zasobów pracy
100%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji zarządzania zaangażowaniem w pracę w świetle założeń teorii wymagań i zasobów pracy - Job Demands-Resources Theory (JD-R). Teoria JD-R w heurystyczny sposób tłumaczy zaangażowanie w pracę przez odwołanie się do wzajemnych oddziaływań między zasobami i wymaganiami pracy. Autor stwierdza, że teorię tę można wykorzystać w celu zarządzania zaangażowaniem w pracę. W artykule przedstawiono pojęcie zaangażowania w pracę, omówiono założenia teorii JD-R, a także, bazując na teorii JD-R, zaprezentowano koncepcję zarządzania zaangażowaniem w pracę. Koncepcja ta integruje planowanie, pomiar i aktywne modyfikowanie poziomu zasobów i wymagań pracy, co ma prowadzić do świadomego kształtowania zaangażowania w pracę wśród pracowników.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Starzenie się potencjalnych zasobów pracy na rynku europejskim
100%
Współcześnie kraje europejskie są znacznie zróżnicowane pod względem zaawansowania starości demograficznej. We wszystkich tych jednostkach proces starzenia się (definiowany jako sukcesywny wzrost udziałów osób starszych w populacji) implikuje wiele niekorzystnych następstw, zarówno ekonomicznych, jak i społecznych. Wśród tych pierwszych do najpoważniejszych należą zmniejszanie się potencjalnych zasobów pracy oraz spadek wydolności finansowej systemów emerytalnych. Celem artykułu jest analiza przemian w strukturach wieku populacji krajów europejskich zaobserwowanych na przestrzeni minionych dwóch dekad oraz zmian prognozowanych w perspektywie kolejnych 20 lat. Szczególna uwaga w tym względzie została zwrócona na starzenie się potencjalnych zasobów pracy.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano analizy kształtowania się populacji zasobów pracy w województwie kujawsko-pomorskim do 2035 r., wskazując na zmiany zarówno ilościowe, jak i jakościowe, które zajdą w tej populacji. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wykluczenie cyfrowe mazowieckich zasobów pracy
100%
Artykuł skupia się na zjawisku wykluczenia cyfrowego w kontekście rynku pracy poprzez analizę digital divide dotykającego mazowieckich zasobów pracy oraz osób biernych zawodowo. Hipoteza, która podlega weryfikacji w niniejszym artykule, mówi, iż zjawisko wykluczenia cyfrowego zasobów pracy jest zróżnicowane ze względu na rodzaj grupy (pracujących czy bezrobotnych) i ma inny charakter niż w grupie biernych zawodowo. Przedstawione rozważania są prowadzone na bazie wyników badania przeprowadzonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych wraz z CBOS w ramach projektu "Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu", realizowanego w ramach POKL, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie badaniem objęto trzy grupy respondentów - popytową i podażową stronę rynku pracy oraz instytucje, które oddziałują na procesy wykluczenia cyfrowego. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane wyniki uzyskane w reprezentatywnym badaniu podażowej strony rynku pracy obejmujące populację 401 bezrobotnych, 439 pracujących oraz 272 osób biernych zawodowo z powodu otrzymywania renty, emerytury oraz ciążących na nich obowiązkach związanych z opieką nad pozostałymi członkami rodziny. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze ludności według wieku w województwie śląskim w latach 1990-2035. Zbadano podobieństwo struktur z wykorzystaniem algorytmu taksonomicznego, przedstawiono rozkłady w czasie wskaźników starości i obciążenia ludności ogółem oraz zasobów pracy z uwzględnieniem płci i miejsca zamieszkania. Proces starzenia się ludności jest procesem coraz bardziej intensywnym. Coraz mniej liczne roczniki osiągające wiek produkcyjny i coraz liczniejsze wchodzące w wiek emerytalny pokazują, że województwo śląskie, podobnie jak cała Polska oraz inne kraje europejskie, będzie musiało zmierzyć się z problemem starzenia się społeczeństwa. Sprostanie temu wyzwaniu jest szczególnie trudne ze względu na niski poziom aktywności zawodowej, zwłaszcza osób powyżej 50. roku życia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu jest analiza zmian ilości i jakości zasobów pracy w rolnictwie woj. dolnośląskiego na tle tendencji krajowych. Materiały i metody: Badania na podstawie danych statystycznych objęły lata 1999-2014 ze wskazaniem perspektywy do 2020 roku. Badania własne przeprowadzone na zbiorowości 282 respondentów w 2013 r. posłużyły ocenie poziomu kultury rolnej. Użyto wskaźników dynamiki i struktury. Wyniki: Wykazano, że w badanym regionie szybciej niż w Polsce wzrastała liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym co prowadziło do zwiększania się zasobu pracy w rolnictwie, a jednocześnie bezrobocia ukrytego. Rolnicy Dolnego Śląska charakteryzowali się wyższym niż średnio w Polsce wykształceniem ogólnym i rolniczym. Nie przekładało się to jednak na wskaźniki przedsiębiorczości. Wnioski: Badania pokazały, że wykształcenie miało duży wpływ na poziom kultury rolnej. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem podjętego tematu była analiza uwarunkowań decydujących o przepływach ludności rolniczej związanej z gospodarstwem indywidualnym w relacji miasto-wieś oraz ocena wpływu migracji ludności wiejskiej na proces wyludniania się obszarów rolnych, przy uwzględnieniu czynników wytwórczych: ziemia, praca, środki trwałe.(fragment tekstu)
Artykuł ma na celu analizę rozwoju narzędzi i ocenę potencjału zasobowego przedsiębiorstw przemysłowych na Ukrainie, a także omówienie sposobów kształtowania metodologii badań naukowych. O sukcesie funkcjonowania podmiotu gospodarczego decyduje poziom dostępności zasobów, ich struktura, tempo odnawiania się, efektywność wykorzystania oraz stopień specjalizacji. Zakres przedsiębiorstwa determinuje wszystkie te czynniki poprzez jego potencjał zasobowy. Naukowcy ekonomiści szukają najlepszych rozwiązań do jego oceny; proponowane są różne sposoby dotychczas znanych i sprawdzonych metod doskonalenia. Autorzy zwracają uwagę, że nie ma obecnie jednolitej metodologii oceny potencjału zasobowego przedsiębiorstwa w realnym sektorze gospodarki. Istniejące narzędzia pomiarowe to odrębne wskaźniki charakteryzujące efektywność przedsiębiorstwa. Jednak dla pełnej oceny konieczne jest, aby była wszechstronna i systematyczna. W związku z tym zaproponowano procedurę i system wskaźników do oceny głównych rodzajów zasobów, które może zastosować każde przedsiębiorstwo przemysłowe w celu poprawy jego wydajności. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Rola przemysłu spożywczego w gospodarkach krajów UE
75%
Celem artykułu jest określenie znaczenia przemysłu spożywczego w gospodarce narodowej w krajach Unii Europejskiej. Zbadano jego udział w zakresie zasobów produkcyjnych, struktury przedsiębiorstw, produkcji globalnej oraz wartości dodanej brutto. Analizy przeprowadzono w oparciu o dane pochodzące z bazy Eurostat. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Znaczenie doradztwa zawodowego dla jakości zasobów pracy w Polsce
75%
W publikacji skupiono się na dwóch grupach odbiorców doradztwa zawodowego - młodzieży i osobach powyżej 45. roku życia. W przypadku pierwszej grupy przeanalizowano znaczenie poradnictwa zawodowego w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej młodych osób, a w efekcie - lepszego przystosowania do rynku pracy. Natomiast w przypadku osób w wieku niemobilnym określono wpływ jobcoachingu na wydłużenie aktywności zawodowej tych osób. (fragment tekstu)
11
Content available remote Motywowanie jako instrument zarządzania zasobami pracy
75%
Złożoność i niepewność otoczenia firm sprawiają, iż w teorii i praktyce zarządzania firmą trwa ciągłe poszukiwanie koncepcji, służących budowaniu ścieżki rozwoju i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Ludzie dostarczają organizacji swoją pracę, uzdolnienia, twórczość i energię. Bez zaangażowania czynnika ludzkiego żadne przedsiębiorstwo nie miałoby szans na sukces. W artykule przedstawiono znaczenie motywowania w procesie zarządzania zasobami pracy. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Przepływy osób między zasobami na rynku pracy w Polsce w latach 2000-2010
75%
Artykuł poświęcono analizie strumieni przepływów osób między zasobami pracujących, bezrobotnych biernych zawodowo. Badaniami objęto polski rynek pracy w latach 2000-2010. Analizy statystyczne wykazały, że: primo, najgorszy pod względem skali i struktury odpływu osób z zasobu bezrobotnych był rok 2008, a pod względem skali i struktury napływu do tego zasobu najgorszy był rok 2009; secundo, co się tyczy napływu do zasobu bezrobotnych w rozbiciu na napływ osób dotychczas pracujących i biernych zawodowo, to proporcje kształtowały się jak 70/30, a proporcje odpływu z zasobu bezrobotnych do zasobu pracujących i biernych kształtowały się mniej więcej 50/50. Analizy ekonometryczne z użyciem modelu panelowego dla 24 krajów Unii Europejskiej wykazały, że zarówno produkcja, jak i płace realne są istotnymi czynnikami determinującymi poziom zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej, w okresie kryzysu występuje zjawisko "chomikowania" siły roboczej, o czym świadczy zmniejszona wrażliwość zatrudnienia na zmiany PKB, istnieją różnice w mechanizmach dostosowawczych w wyróżnionych grupach krajów; wrażliwość zatrudnienia na zmiany PKB była niższa w krajach "starej Unii" niż w nowych krajach członkowskich i niższa w krajach, które odnotowały niewielkie spadki zatrudnienia w czasie kryzysu. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Diagnosing the Reasons for Economic Inactivity in the Polish Population
75%
Przedmiot i cel pracy: Artykuł podejmuje problematykę aktywizacji zawodowej osób biernych zawodowo. Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikom interesującym się problematyką rynku pracy sytuacji osób biernych zawodowo*. Osoby te - nie zakwalifikowane jako pracujące i bezrobotne - stanowią potencjalne, niewykorzystane źródło podaży pracy. Aby zrozumieć, dlaczego mamy tak niską aktywność zawodową i ewentualnie - co można byłoby z tym począć - przyjrzymy się osobom biernym zawodowo i zanalizujemy przyczyny niepodejmowania przez nich pracy. Rozpoznanie przyczyn jest istotne z uwagi na pilną konieczność reintegracji na rynku pracy osób pozostających poza siłą roboczą. Jak wielki jest to potencjał świadczy fakt, iż niemal 5,02 miliona Polaków w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo (blisko 22,0% osób w wieku produkcyjnym). Szczególną uwagę zwrócono na grupy potencjalnych pracowników obecnie mało obecnych na rynku pracy. Taką grupę bez wątpienia stanowią osoby w liczbie ponad 2,35 mln pozostające poza rynkiem pracy z innych powodów niż zdrowie czy wejście w wiek emerytalny. Materiały i metody: Podstawę analizy stanowią roczne i kwartalne dane GUS z BAEL oraz Banku Danych Lokalnych. W celu szerszego omówienia problematyki dane statystyczne przytoczone w niniejszym artykule obejmują kilkuletnią perspektywę. Uzupełnieniem tych informacji są wyniki badań innych autorów. Zastosowanie znajdą różne rodzaje analiz danych: - analiza opisowa, która pozwoli ustalić podstawowe wielkości w zakresie liczby biernych zawodowo; - analiza dynamiki pozwoli zidentyfikować zmiany w zakresie wielkości ustalonych w analizie opisowej w okresie 2006-2019; - analiza porównawcza polegać będzie na ocenie kształtowania się zakresu osób biernych zawodowo poprzez odniesienie wybranych danych do wartości notowanych w ostatnim okresie w krajach UE. Wyniki: Dane statystyczne zawarte w tabelach i ilustrowane na rysunkach pozwalają na ocenę skali zjawiska na przestrzeni lat 2016-2019. Zestawienia dotyczą biernych zawodowo wyodrębnionych według najczęściej występujących przyczyn niepodejmowania pracy. Część analityczna artykułu składa się z bloków tematycznych/szczegółowych analiz dotyczących: sytuacji demograficznej, poziomu i struktury osób biernych zawodowo oraz zmian ich liczebności na przestrzeni ostatnich lat. Wnioski: Zmniejszająca się liczba ludności w wieku produkcyjnym, niski poziom aktywności zawodowej w niektórych grupach wieku powinna skłaniać decydentów do właściwego doboru polityk/programów rynku pracy wspomagających aktywność zawodową Polaków. Poprawę w zakresie podaży pracy należy upatrywać głównie w aktywizacji zawodowej osób biernych zawodowo oraz wydłużaniu okresu aktywności zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Wacław Jarmołowicz prezentuje, analizuje i ocenia funkcjonowanie regionalnego rynku pracy na przykładzie województwa wielkopolskiego w latach 2000-2010. Województwo wielkopolskie należy do najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce. Autor przeprowadził analizę rynku pracy w oparciu o poziom i strukturę zatrudnienia, poziom wynagrodzeń oraz poziom i strukturę bezrobocia. Ważny fragment rozważań stanowi porównanie głównych wskaźników opisujących rynek pracy w województwie wielkopolskim z przeciętnymi wskaźnikami charakteryzującymi rynek pracy w Polsce. (abstrakt oryginalny)
The COVID-19 pandemic has significantly altered the way the global labor market works. Labor activity during the pandemic is increasingly moving into the field of digitalization and electronic lifestyles. This trend has led to significant changes in the quality of the population's life, as well as in the economic activities of manufacturers and sellers. This demonstrates the need for a more detailed study of trends in the development of the labor market and potential changes in the employment of labor resources. Some of the main structural components affecting the state of the country's economy in a pandemic are highlighted. For the analysis, this includes the level of employment and the change in the profile of labor resources, as well as the income and losses of the country's enterprises, and the GDP dynamics. This choice is due to the fact that labor resources are the productive force of the enterprise, which affects the efficiency of activities and profitability. In the existing conditions, the search for opportunities to improve the current order of labor organization is becoming relevant. The purpose of the article is to determine the main trends in the development of the Ukrainian economy, taking into account the negative impact of the pandemic, to identify the dynamics in the composition of the country's labor resources, and to propose possible ways to reduce the negative consequences of lockdowns and production interruptions. The factor of profitability of the production spheres, which determines the socio-economic development of the state, is also considered. Depending on this factor, disproportions are formed at the levels of socio-economic development. Based on the data of state statistics and using the methods of empirical and mathematical research, the analysis of the dynamics of the main indicators has been carried out. Based on the data obtained on the sphere of work and financial performance of enterprises for 2020, an economic diagnostics of their unprofitableness was carried out. The method of horizontal and vertical analysis revealed a decrease in the employed population of the country, an increase in the unemployment rate, and a decrease in GDP. Calculations of the dynamics and structure of incomes and losses of Ukrainian enterprises made it possible to identify the most unprofitable sectors of the economy. In most cases, a change in the organization of work leads to the adaptation of the activities of the enterprise, taking into account certain conditions. The transfer of part of the workforce to work using remote methods allows not to stop production and support the country's economy with the introduction of quarantine (lockdown). This serves as an adequate alternative compared to the prospect of dismissal of workers, which will affect not only the financial security of the population, but also the profitability of production spheres. In a pandemic, filling the budget is extremely important. This will allow funding to support entrepreneurship, vaccinations and social security for most of the population. Digitalization and remote work are a promising area that will take a significant place in the organization of work in the future. The main task of the state should be to create algorithms and standards for the social protection of people, as well as state support of enterprises. (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja obecnego status quo w dziedzinie uwarunkowań demograficznych oraz aktywności zawodowej, odnoszących się do tej kategorii wieku, przy równoczesnym wskazaniu głównych czynników warunkujących adaptację w procesach gospodarowania takich zasobów pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zmian konkurencyjności zasobów pracy krajów Grupy Wyszehradzkiej w stosunku do grupy 15 krajów tzw. starej UE (sprzed rozszerzenia w 2004 r.). Hipotezą artykułu jest, że konkurencyjność zasobów pracy krajów Grupy Wyszehradzkiej zmniejszyła się po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Jako miernik konkurencyjności przyjęto proporcję produktywności (PKB na 1000 zatrudnionych) i kosztów pracy (wynagrodzenia rocznego brutto). Do weryfikacji postawionej hipotezy wykorzystano dane publikowane przez Eurostat, analizując je głównie z perspektywy zmian procentowych porównywanych wielkości. Uzyskane wyniki wskazują, że hipoteza potwierdza się w przypadku Czech, Węgier i Polski, w przypadku Słowacji natomiast nastąpił wzrost konkurencyjności zasobów pracy w stosunku do EU-15. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Niewykorzystane zasoby pracy w Polsce
75%
W ostatnich latach Polska mierzy się z wyzwaniem, jakim jest zbyt powolny wzrost gospodarczy, mający negatywny wpływ na sytuację na rynku pracy. Mimo że bezrobocie spada, a zatrudnienie zwiększa się, to nadal na rynku utrzymuje się nierównowaga. Polska powinna przywiązywać większą wagę do badań i innowacyjności w gospodarce, po to by rozwijać swoją konkurencyjność w porównaniu z innymi państwami Europy i świata, a także by stawać się państwem coraz atrakcyjniejszym dla zagranicznych inwestorów oraz stymulować inwestycje krajowe i rozwój przedsiębiorczości. W rozwoju gospodarczo-społecznym świata coraz większą rolę odgrywają technologie informacyjne . Środowiska naukowe, eksperckie i biznesowe nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego państw, zarówno w obszarze ekonomicznym, jak i społecznym. Koncepcja niewykorzystanych zasobów pracy jest próbą wskazania ograniczeń tego rozwoju, ale dostarcza również rozwiązań wskazujących, jak można je pokonać. Nie jest możliwe zagospodarowanie kapitału ludzkiego w 100% - to oczywiste. Należy jednak wciąż poszukiwać takich pomysłów, które zaktywizują jak największą liczbę osób biernych zawodowo. Ze względu na charakter artykułu autor omawia kilka aspektów problemu, jakim są niewykorzystane zasoby pracy. Autor skoncentrował się na przedstawieniu głównych kategorii osób stanowiących niewykorzystany potencjał dla polskiego rynku pracy oraz na analizie danych statystycznych. Na potrzeby tego opracowania zostało zastosowane uproszczone podejście; niewykorzystane zasoby zdefiniowano jako: biernych zawodowo, kobiety (po urodzeniu i wychowaniu dziecka), osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne, ludzi młodych i osoby w wieku 50+. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Celem badań była ocena efektywności czynnika pracy w gospodarstwach mających alternatywne źródła dochodów. Badania przeprowadzono w 2009 r. wśród gospodarstw zajmujących się chowem strusi, danieli, kóz oraz w gospodarstwach wielostronnych. Zakres geograficzny badań obejmował dwa regiony FADN Pomorze i Mazury oraz Podlasie i Mazowsze. Do oceny efektywności pracy wykorzystano dochód rolniczy liczony na 1 pełnozatrudnionego oraz na 1 rbh pracy rolnika. Ponadto, policzono wskaźnik wykorzystania zasobów pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę zmian liczby i struktury ludności w wieku produkcyjnym w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2000-2012 oraz zbadano podobieństwo struktur ludności według grup wieku z wykorzystaniem metody taksonomii struktur. Zwrócono szczególną uwagę na przewidywane - do 2035 - zmiany potencjalnych zasobów pracy oraz ich starzenie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.