Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Land prices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie cen ziemi rolniczej na poziomie województw w Polsce
100%
W pracy przedstawiono zmiany cen gruntów rolnych na poziomie województw w okresie od 2004 do 2009 roku. Przedstawiono również zmiany w koncentracji ziemi rolniczej na przykładzie gospodarstw powyżej 50 ha. Celem pracy było zbadanie wpływu cen w województwach sąsiadujących na cenę gruntów rolnych w danym województwie i prezentacja zmian cen gruntów w Polsce. W pracy wykorzystano współczynniki przestrzenne Morana. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie cen parcel ziemi w wybranym rejonie Wielkopolski
100%
Celowość wyboru tematu artykułu znajduje potwierdzenie w opiniach na temat rynku ziemi rolniczej. Jak twierdzi Ostrowski (1999), rynek ziemi rolniczej w Polsce jest słabo rozpoznany. Jest to problem zgłaszany przez różne środowiska opiniotwórcze, które słusznie od wielu lat upatrują w tej sytuacji ważnych przyczyn małej dynamiki zmian obszarowych gospodarstw rolnych i barier w kształtowaniu lokalnych rynków ziemi rolniczej. Potencjalni klienci tego rynku mają trudności w dotarciu do ofert sprzedaży i dzierżawy gruntów oraz całych nieruchomości rolnych. Poza prostą informacją ofertową, charakteryzującą nieruchomość przeznaczoną do dzierżawy lub sprzedaży, brakuje na rynku pośredników i doradców majątkowych, szczególnie w grupie średnich i mniejszych transakcji. Lepiej pod tym względem jest z ofertami dotyczącymi majątków popegeerowskich, gdzie partnerami są oddziały terenowe Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ten segment rynku dotyczy jednak klientów z większym kapitałem, którzy łatwiej niż drobni rolnicy radzą sobie z dotarciem do atrakcyjnych ofert zakupu i dzierżawy gruntów. (fragment tekstu)
Z uwagi na rozpoczęte negocjacje Polski o członkostwo z Unią Europejską, można się spodziewać, że w ciągu kilku lat lokalny rynek ziemi w Polsce zostanie włączony w system rynku gruntów Unii Europejskiej. Opracowanie dotyczy kształtowania się cen ziemi w Polsce w latach 1988-1997. W opracowaniu przedstawiono też porównanie cen ziemi rolniczej w Polsce z krajami UE.
Celem artykułu jest analiza sprzedaży niezabudowanych gruntów z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu i powiecie poznańskim w latach 2000-2009. Szczegółowa analiza dotyczy zarówno wartości obrotu, liczby transakcji, jak i powierzchni sprzedanego gruntu. Badanie dotyczy także struktury nabywców uczestniczących w obrocie. Zakres przestrzenny opracowania obejmuje 17 gmin powiatu poznańskiego oraz miasto Poznań. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wyrównywanie się cen gruntów rolnych w krajach Unii Europejskiej
100%
W artykule poruszono problematykę związaną z kształtowaniem się cen ziemi rolniczej w krajach Unii Europejskiej. Poddano weryfikacji hipotezę dotyczącą występowania beta-konwergencji absolutnej cen ziemi rolnej wśród 20 wybranych państw UE. Badania przeprowadzono dla lat 2006 - 2017 z wykorzystaniem modeli absolutnej konwergencji typu beta opartych na danych przestrzennych. Uzyskane wyniki badań potwierdzają występowanie tzw. efektu doganiania na rynku cen ziemi rolnej w Unii Europejskiej. Tym samym w krajach, w których początkowo stwierdzono niższy poziom cen ziemi rolnej następuje szybszy wzrost cen, niż w krajach o początkowo wyższym ich poziomie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie opinii respondentów-rolników z wytypowanych gmin woj. dolnośląskiego na temat ceny ziemi rolniczej w obrocie prywatnym. Analizie poddano deklaracje badanych odnośnie wysokości cen gruntów dobrych, średnich oraz słabych, a także odpowiedzi respondentów w sprawie oceny wysokości ceny ziemi rolniczej w obrocie prywatnym. Ujawniono podobieństwa i różnice w badanym zakresie oraz ich główne źródła. Wykazano dodatnią korelację między wzrostem cen ziemi a poprawą jakości rolniczej gleb. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia i porównuje ceny gruntów w Polsce i RFN na podstawie "Raportu z działań Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2000 r." oraz danymi Federalnego Ministerstwa Ochrony Konsumenta, Wyżywienia i Rolnictwa.
W artykule dokonano analizy zmian i występowania rozbieżności cenowych oraz sposobu postrzegania jednego z najważniejszych czynników produkcji rolniczej, jakim są grunty orne. Zakres czasowy badań obejmował lata 2000-2011. Szczególną uwagę poświęcono określeniu, jaki wpływ mogło mieć wstąpienie Polski do Unii Europejskiej na zmianę cen gruntów ornych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono czynniki kształtujące ceny ziemi rolniczej na Węgrzech. Analizie przy wykorzystaniu modelu regres]i poddano 320 ogłoszeń o sprzedaży ziemi rolniczej. Podkreślono znaczenie systemu D-e-METER w kształtowaniu wartości ziemi rolniczej na Węgrzech. (abstrakt oryginalny)
The setting of farmland prices in the market not only reflects existing agricultural activities but also expected potential for development. This study decomposes farmland prices into values representative of current agricultural production and the prospective development potential at the county level in South Korea. The income value of farmland is derived by analysing agricultural revenue and production cost, and the sale value of farmland is estimated by reviewing transaction prices filed with the administrative authority. The difference between income value and sale value is adopted as the development value in this study. The results of the estimation show that the proportion of development value in the price of farmland is remarkably high, with a median proportion of 0.78, indicating that the threat of converting land to non-agricultural use is non-trivial because it remains a financially attractive alternative. In addition, the magnitude of the portion of the development value in the price of farmland varies considerably across counties depending on the distance to nearby metropolitan cities. This implies that agricultural policy should be designed in a locally optimised manner to effectively restrain the conversion of farmland for urban use.(original abstract)
11
Content available remote Rynek gruntów rolnych w Polsce na tle rynku europejskiego
75%
Celem pracy była próba określenia specyfiki rynku gruntów rolnych w Polsce na tle rynku europejskiego w zakresie czynników stymulujących i ograniczających jego rozwój. Wyniki analiz potwierdziły, że akcesję Polski do Unii Europejskiej należy zaliczyć do głównych katalizatorów zmian na rynku gruntów rolnych, polegających na wzroście dynamiki obrotu oraz cen ziemi. Zjawisko to notowane jest także w pozostałych państwach, zaliczanych do tzw. "nowych" w strukturze UE. Do czynników, które mogły i nadal mogą wpływać na wzrost wartości ziemi rolnej w Polsce, można też zaliczyć m.in. możliwość innego niż rolnicze wykorzystania gruntów, tendencję w kierunku zrównywania się cen ziemi w Polsce i krajach Europy Zachodniej, ograniczoną podaż gruntów, czy zniesienie od maja 2016 r. ograniczenia w nabywaniu ziemi przez cudzoziemców. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było zaprezentowanie zmian poziomu cen ziemi rolnej w Polsce według województw oraz poziomu dopłat bezpośrednich gospodarstw w latach 2004-2013. W badaniach wykorzystano dane z Banku Danych Lokalnych GUS. Z przeprowadzonych badań wynika, że ceny ziemi w latach 1999-2013 wzrosły kilkukrotnie, jednak wzrost był wyraźnie zróżnicowany w ujęciu przestrzennym. Najsilniejszy wzrost cen ziemi nastąpił w województwie wielkopolskim, zaś najniższy w województwie podkarpackim. Dopłaty bezpośrednie w niewielkim stopniu przyczyniły się do wzrostu cen ziemi, co wynika z utrzymywania się na zbliżonym poziomie relacji między wielkością dopłat a cenami ziemi w analizowanym okresie. Znaczenie łącznej dziesięcioletniej kwoty dopłat bezpośrednich w ujęciu ilościowym należy ocenić jako korzystniejsze w porównaniu do jej oddziaływania wartościowego w odniesieniu do możliwości zakupu ziemi rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Od 1 maja 2004 Polska jest członkiem UE. Nowa sytuacja gospodarcza wpłynęła również wieloaspektowo w istotny sposób na rolnictwo. W opinii ekspertów fakt członkostwa we Wspólnocie przyczynił się do wzrostu konkurencyjności na rynku ziemi rolniczej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Determinanty kształtujące cenę ziemi rolnej
75%
Celem pracy jest analiza atrybutów kształtujących cenę ziemi rolnej na rynku lokalnym w wybranych rejonach Ziemi Lubuskiej. Zakres czasowy obejmuje lata 1993-1999. Postawiono hipotezy badawcze: 1. Ceny ziemi rolnej są w coraz mniejszym stopniu zależne od wartości bonitacyjnej ziemi. 2. Poziom cen ziemi rolnej kształtowany jest przez czynniki makro- i mikroekonomiczne. (fragment tekstu)
15
Content available remote Ceny ziemi rolnej w wybranych rejonach Ziemi Lubuskiej
75%
Celem pracy jest analiza rynku ziemi rolniczej w wybranych rejonach województwa lubuskiego. Polega ona na ukazaniu kształtowania się cen gruntów rolnych w latach 1993-1999. W związku z założonym celem pracy można wysunąć hipotezę: ceny ziemi na rynku lokalnym wykazują znaczne zróżnicowanie i nie muszą być powiązane z kształtowaniem się cen gruntów w kraju. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczył zjawiska rosnącego zainteresowania obywateli krajów członkowskich, nabywaniem gruntów rolnych w Polsce, po wejściu w życie w 1994 roku umowy o stowarzyszeniu Polski z UE. Aby zapobiec nadmiernemu wykupywaniu ziemi przez cudzoziemców, rząd polski negocjował z UE długość okresu ochronnego dla gruntów rolnych. Po przyjęciu Polski do UE należy oczekiwać, że ceny tych gruntów będą stopniowo się zwiększały i zbliżały do cen unijnych, co miało już miejsce w przypadku kilku krajów po ich wstąpieniu do UE.
17
Content available remote Funkcjonowanie rynku ziemi rolnej w Polsce
75%
Artykuł poświęcony jest funkcjonowaniu rynku ziemi rolnej w Polsce. Jest to ważny i ciekawy temat ze względu na specyfikę rynku nieruchomości, zwłaszcza segmentu gruntów rolnych. W opracowaniu wykonano analizę obrotu ziemią rolną w Polsce oraz analizę cen gruntów rolnych ze względu na klasę gleb z podziałem na województwa Polski. Z badań wynika, że ceny ziemi rolnej w Polsce wzrosły od momentu wstąpienia Polski do UE, a także z roku na rok wzrasta zainteresowanie ziemią jako dobrą formą lokaty kapitału. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przybliżenia działań na niwie prawnej w kwestii regulacji rynku ziemi rolnej, a także pokazano funkcjonowanie rynku ziemi w państwach nadbałtyckich w przededniu integracji.
Śledzenie i analiza zmian ekonomicznych i socjalnych w sektorze rolnym jest niezbędne dla osób podejmujących decyzje, organizacji zawodowych oraz instytucji badawczych. Zebrane dane statystyczne służą za podstawę do podejmowania lokalnych decyzji oraz formułowania fundamentalnej strategii dotyczącej rozwoju rolnego, rolnośrodowiskowej ochrony oraz rolnictwa zrównoważonego. W badaniach wykorzystano dane z bazy statystycznych, aby ocenić zmiany w użytkowaniu ziemi oraz jej cen rynkowych. Ze sprawozdania Węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego z 2013 roku wynika, że udział organizacji biznesowych użytkujących grunty uprawne wzrosła o 7 p.p., podczas gdy prywatne gospodarstwa rolne zwiększyły swój udział o 2 p.p. Badanie pokazały, że koncentracja gruntów zwiększa popyt na nie, ale przyczynia się także do wzrostu cen. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Celem pracy było zbadanie zależności przestrzennych zachodzących pomiędzy ceną ziemi rolniczej a jej jakością oraz innymi czynnikami określającymi produktywność i wartość ekonomiczną nieruchomości. W pracy wykorzystano wielowymiarową analizę regresji z uwzględnieniem autokorelacji przestrzennej (model SAR). Analizowane dane dotyczyły cen ziemi rolniczej ze względu na czynniki użytkowe i rynkowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.