Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 99

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Land reform
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Ustawa z 1920 roku przewidywała parcelację przymusową majątków ziemskich i przekazywanie ziemi chłopom za połowę ceny rynkowej. Przeszkodą w jej realizacji stał się zapis w konstytucji z 1921 roku o nienaruszalności własności prywatnej. Dopiero ustawa z 1925 roku, przewidująca sprzedaż rozparcelowanej ziemi po cenie rynkowej, mogła być uznana za zgodną z konstytucją. Dwa zasadnicze czynniki warunkowały realizację reformy rolnej, poczynając od 1926 roku - cena ziemi i popyt na ziemię. Profesor Witold Staniewicz, kierując Ministerstwem Reform Rolnych w latach 1926-1930, nadał reformie charakter dwuczłonowy: obok parcelacji majątków, intensywnie była prowadzona komasacja ziemi w gospodarstwach chłopskich. Parcelację traktował on jako czynnik skłaniający mieszkańców wsi do przestrzennego uporządkowania gruntów. Reforma miała być długotrwałym procesem parcelacji majątków i komasacji ziemi chłopskiej. Można ją porównać z reformą uwłaszczeniową w zaborze pruskim w XIX wieku. Istota reformy rolnej w II Rzeczypospolitej polegała na wzmacnianiu gospodarstw rodzinnych w dłuższej perspektywie. Temu służyła ziemia z rozparcelowanych majątków oraz komasacja ziemi we wsiach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przede wszystkim zostanie przedstawiona geneza i ewolucja WPR wraz z ukazaniem, jak zmieniały się na przestrzeni lat instrumenty realizacji celów traktatowych. Z uwagi na znaczenie, szczegółowo zostanie omówiona ostatnia reforma z 2003 r., będąca punktem odniesienia do dyskusji nad dalszą reformą wspólnotowej polityki agrarnej. Następnie zostaną przybliżone argumenty przeciwników oraz zwolenników zachowania w obecnej formie WPR. Pod koniec artykułu zostanie zarysowana lista zagadnień, które dominują w aktualnej debacie nad kształtem WPR, ze szczególnym uwzględnieniem oceny funkcjonowania polityki przeprowadzonej przez Komisję Europejską. Istotna będzie również analiza interesów Polskie oraz scharakteryzowanie preferowanego przez rząd RP kierunku reformy. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą podsumowania reformy agrarnej Wspólnoty Europejskiej. Koncentruje się na skutkach finansowych reformy, przedstawia niektóre efekty reformy oraz zalecenia dotyczące przyszłych zmian w sektorze rolnym.
Autorka omówiła prace przygotowawcze do reformy rolnej, atmosferę polityczną i społeczną w jakiej się one odbywały, uchwałę z 1919 roku, która wobec nie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw nie weszła w życie i bardzo ostro krytykowaną ustawę z 1920 roku.
5
Content available remote Paweł Brzostowski (1739-1827) : twórca Rzeczpospolitej Pawłowskiej
75%
Pawła K. Brzostowskiego zalicza się do najwybitniejszych polskich reformatorów gospodarczych XVIII w. Jego osiągnięcia ekonomiczne w Pawłowie miały charakter pionierski. Złożyło się na to szereg czynników, a mianowicie: - kupił, a nie odziedziczył majątek, który był bardzo zaniedbany; - samodzielnie przygotował podstawy prawne i ustrojowe nabytej włości, które czyniły wyłom w ówczesnym ustroju feudalnym; - opracował podstawy teoretyczne prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego i przez ćwierć wieku wdrażał konsekwentnie reformę włościańską oraz nowe metody uprawy roli; - uzyskał znaczące efekty ekonomiczne, pomnażając własne dochody, jak również dochody chłopów pawłowskich, podnosząc zarazem ich poziom cywilizacyjny; - udowodnił praktyce wyższość czynszowej gospodarki chłopskiej nad gospodarką folwarczno-pańszczyźnianą. (fragment tekstu)
6
Content available remote Land market in Albania: Unresolved property ownership rights
75%
After the Independence of Albania in 1912, property ownership has gone through major reforms. During communism many agricultural lands were seized by the Agrarian Reform Law. In 1990, with the fall of communism there was a huge demographic movement of people from villages to urban areas, where they settled in lands that were used by the Cooperatives. This created a lot of problems with previous land owners whose land was seized and given to the Cooperativa. Today there is a problem with the rights to property ownership, and legal certificates of ownership.(original abstract)
W artykule zaprezentowano główne założenia reformy wspólnej polityki rolnej po 2014 roku. Uwzględniono elementy nowości i oceniono je z punktu widzenia interesów polskiego rolnictwa. Podjęto takie kwestie, jak poziom budżetu UE i jego alokacja dla Polski, nowy schemat płatności bezpośrednich, w tym ich "zazielenienie" oraz wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Publikacja ma charakter przeglądowy z elementami wnioskowania dedukcyjnego, wykorzystano w niej materiały źródłowe instytucji unijnych i rządu polskiego oraz szacunki autorów. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Propozycje zmian w systemie opodatkowania dochodów rolniczych w Polsce
75%
Celem artykułu jest ocena konsekwencji fiskalnych czterech różnych wariantów wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie (nawiązujących do propozycji środowisk eksperckich oraz projektu Ministerstwa Finansów z czerwca 2013 r.) i sformułowanie na tej podstawie własnych rekomendacji w zakresie docelowego modelu opodatkowania dochodów rolniczych w Polsce. Głównym wnioskiem jest to, że wszystkie scenariusze zmian prowadzić będą do zwiększenia poziomu obciążeń podatkowych gospodarstw rolnych w stosunku do obecnie opłacanego podatku rolnego. Jednocześnie najbardziej optymalnym scenariuszem reformy okazuje się objęcie dochodów rolniczych aktualnie obowiązującym podatkiem progresywnym (przy wyłączeniu z opodatkowania dopłat bezpośrednich i zaliczeniu podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów). (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote U źródeł przemian agrarnych Polski Odrodzonej
75%
Celem artykułu było przedstawienie reformy agrarnej II Rzeczpospolitej, jednak nie tyle w postaci wydarzenia per se, ale w kontekstach społeczno-politycznych tworzących tytułowe "źródła" przemian agrarnych. Z poszukiwań badawczych wynika, że to czynniki społeczno-polityczne, a nie ekonomiczne, były głównymi przyczynami reformy agrarnej. Nie byłoby reformy rolnej, gdyby nie zawierucha polityczna na mapie ówczesnej Europy (I wojna światowa i rewolucja październikowa), która stała się dogodnym momentem dla eksplozji nastrojów społecznych. Wydaje się, że ceną za uspokojenie oczekiwań społecznych chłopów, a więc de facto zapobieżenie destabilizacji nowo powstałego państwa polskiego, stały się reformy agrarne. (abstrakt oryginalny)
Początek gospodarowania po odzyskaniu niepodległości odbywał się w niezwykle trudnych warunkach. Odrodzone państwo polskie stanęło wobec konieczności zjednoczenia pod względem gospodarczym, prawnym i społecznym ziem, które przez długie lata należały do obcych organizmów państwowych. Poziom zagospodarowania tych ziem był niezmiernie niski, a jednocześnie wykazywał wielkie różnice zarówno ilościowe, jak i strukturalne. Obszar byłej Galicji stanowił teren o niskim poziomie gospodarczym. Odmiennie przedstawiała się sytuacja byłego zaboru pruskiego i częściowo byłego zaboru rosyjskiego (obszar Królestwa Kongresowego). W granicach II Rzeczpospolitej znalazły się ziemie o rozwiniętym wielkokapitalistycznym przemyśle (Śląsk, Łódź, Warszawa) i kapitalistycznym rolnictwie (poznańskie, Pomorze), jak też tereny, na których utrzymywała się gospodarka niemal naturalna - Polesie. Między zaborami brak było powiązań komunikacyjnych i handlowych. Obok różnic w poziomie rozwoju gospodarczego występowały poważne różnice(abstrakt oryginalny)
100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę skłania do przypomnienia ważnych, przełomowych wydarzeń społeczno-ekonomicznych i politycznych. Do takich wydarzeń należy zaliczyć dekret PKWN z 6 września 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej.(abstrakt oryginalny)
12
75%
W opracowaniu omówiono przesłanki, podstawy prawne i zakres reform rolnych przeprowadzonych w Polsce w okresie międzywojennym i po drugiej wojnie światowej. Głównymi celami reform w pierwszym okresie było rozwiązanie problemów społecznych na wsi przez poprawę struktury obszarowej gospodarstw, dzięki zwiększeniu liczby i udziału gospodarstw rodzinnych kosztem gospodarstw wielkoobszarowych. W okresie powojennym przeprowadzono reformy, przyjmując przesłanki ideologiczne. W latach 1919-1938 łącznie rozparcelowano 2654,8 tys. ha gruntów i utworzono 1051 tys. nowych gospodarstw. W latach 1944-1950 zakres reform był większy. W tym czasie rozparcelowano 6070,1 tys. ha gruntów. W okresie międzywojennym przejmowanie ziemi od właścicieli na cele reformy odbywało się z wypłatą odszkodowań, natomiast w okresie po 1944 r. bez odszkodowania. Skutki reform, zwłaszcza w okresie powojennym, okazały się krótkookresowe. Przeprowadzone reformy rolne nie rozwiązały społecznych problemów wsi. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Structural Changes in Agriculture of Ukraine: Results and Perspectives
75%
The paper examines structural changes in the Ukrainian agriculture during the reform period. The tendencies in the agricultural sector and directions of its transformations are considered. It has been concluded that the multifunctional model of agriculture should be implemented in Ukraine, because it can create good opportunities for an increase in the competitiveness of the agricultural sector, a solution of socio-economic issues of the rural areas and a provision of an integrated development of rural areas in the long-term perspective.(original abstract)
Artykuł omawia dwa etapy reform w Chinach. I etap w latach 1978-90, którego celem było rozwiązanie komun ludowych i wprowadzenie instytucji dzierżawy przez indywidualnych rolników. II etap rozpoczął się w 1991 r. i zapoczątkował proces urynkowienia stosunków gospodarczych.
Na podstawie "Listy 300" gospodarstw rolnych z rankingiem ich wyników ekonomicznych podjęto próbę oceny wyboru sposobu gospodarowania skarbowym mieniem rolnym.
The importance of evaluating different impacts of the EU accession has not decreased in the last decade. Some of the problems, such as the problems of competitiveness and effectiveness of the agricultural sector, or the delay in transformation of the payment scheme are still unsolved. The continuous learning process has not ended by the accession; not only institutions but also individuals shall observe and learn the changes of the agricultural policy, which of course means a heavy task for farmers, besides the management of their farming activities. This paper wishes to examine how the agricultural enterprises in Visegrad countries could utilize advantages of the EU accession and what kind of problems has arisen during the accession process. These questions became more actual in present days, as a draft of the new CAP reform was announced in October 2011. Thus, the readiness of farmers will have a great importance in the future. Without knowing the new system, the opportunities cannot be utilized, and without taking these advantages we cannot speak about a competitive and effective agricultural sector. (original abstract)
Autor artykułu stoi na stanowisku, że wejście Polski do UE ma szeroki kontekst polityczny i nie powinno być uwarunkowane dokonaniem się w Polsce przemian, będących wynikiem długoletnich procesów społecznych i gospodarczych, zwłaszcza w sferze wsi i rolnictwa.
Artykuł omawia problemy z jakimi boryka się rolnictwo w Rosji oraz przedstawia programy stanowiące próby przeciwdziałania tym trudnościom.
Wspólna Polityka Rolna państw członkowskich Unii Europejskiej pochłania blisko połowę globalnego budżetu Unii, dlatego konieczna okazała się reforma. Autor odsłania nam główne punkty reformy mającej wejść w życie w roku 2005. Polegać ma ona na częściowym oddzieleniu dopłat bezpośrednich dla rolników od rodzaju i poziomu produkcji, uwarunkowaniu wypłat od przestrzegania przez farmerów zasad poszanowania środowiska naturalnego i bezpieczeństwa wytwarzanej przez nich żywności.
Podstawowym celem opracowania było przedstawienie aktów prawnych, które kształtowały obecny ustrój rolny w Polsce po 1991 r. Omówiono podstawowe ustawodawstwo polskie w zakresie kształtowania struktury agrarnej. Regulacje prawne miały duże znaczenie dla zachowanie rolników, ponieważ wielkość gospodarstw rolnych była reglamentowana odgórnymi wytycznymi. Dopiero ustawa o wolności gospodarczej w połączeniu z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 r. wskazała na możliwość tworzenia gospodarstw rolnych o obszarze do 300 ha. Ta norma obszarowa jest niekorzystna dla wielkoobszarowych gospodarstw rolnych, które będą musiały zredukować swoje powierzchnie o 30%. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.