Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Land registers
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Niniejsza publikacja poświęcona została zagadnieniom związanym z jawnością ksiąg wieczystych, w kontekście zmian ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Zasada jawności stanowi jedną z podstawowych zasad ksiąg wieczystych, bowiem tylko w momencie gdy treść ksiąg jest jawna i każdy ma swobodny do nich dostęp, mogą one spełniać swoją funkcję ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Realizacja i praktyczne zastosowanie zasady jawności formalnej, która stanowi przedmiot analizy niniejszej publikacji, zostały określone w szczególności w artykułach od 36¹ do 365 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Część wymienionych regulacji, uległa w 2013 r. istotnym nowelizacjom. Nowy dokument w postaci wyciągu z księgi wieczystej, możliwość samodzielnego wydrukowania odpisu, wyciągu bądź zaświadczenia o zamknięciu księgi za pośrednictwem sieci Internet z mocą dokumentów wydawanych przez sąd, przyznanie wybranym podmiotom publicznym możliwości wielokrotnego, nieograniczonego w czasie wyszukiwania ksiąg wieczystych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych to najistotniejsze zmiany dotyczące ksiąg wieczystych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono znaczenie ksiąg wieczystych w gospodarce nieruchomościami oraz zaprezentowano zmiany mające uprościć i unowocześnić działalność instytucji. W pracy przedstawiono proces informatyzacji ksiąg wieczystych na przykładzie Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Krakowie.
3
75%
The article concerns the analysis of the consequences of making further legal transactions with entities which should not be disclosed in public registers due to the invalidity of legal transactions on the basis of which the entry in the public register has been made. As a result of the conducted research it was found that, despite an absolutely invalid deed/founding act, the partnership/company can be disclosed in the National Court Register, and further legal transactions are valid. If the real estate is purchased on the basis of an absolutely invalid legal transaction, disclosure of the purchaser in the second section of the land and mortgage register is not covered by the principle of public credibil- ity of land and mortgage registers. This also applies to the subsequent business real estate trading(original abstract)
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 2013 r. uwzględnia stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podziału nieruchomości obciążonej hipoteką. Przepisy ustawy obowiązujące przed jej zmianą w kwestii zniesienia współwłasności nieruchomości przez podział, na której ustanowiono hipotekę były niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ hipoteką były obciążone części ułamkowe wszystkich nowo wydzielonych nieruchomości. W opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z aspektami prawnymi procedury bezciężarowego odłączenia nowej nieruchomości powstałej w wyniku podziału z dotychczasowej księgi wieczystej z prawomocnie wpisaną hipoteką.(abstrakt oryginalny)
Wpis wieczystoksięgowy ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego służy prawidłowemu podjęciu czynności procesowych i materialnoprawnych uczestników postępowania restrukturyzacyjnego. Wpis ten zapobiega nieważności tych czynności. Treść tego wpisu wieczystoksięgowego umożliwia sądowi oraz notariuszowi ocenę legitymacji materialnej i procesowej dłużnika będącego uczestnikiem postępowania restrukturyzacyjnego do dokonania czynności rozporządzającej prawem do nieruchomości. Przedmiotowe ostrzeżenie ogranicza w sferze procesowej i materialnoprawnej właściciela, użytkownika wieczystego oraz uprawnionego z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w czynnościach prawnych dotyczących nieruchomości, chroniąc interes prawny wierzycieli uczestników postępowania restrukturyzacyjnego, jak i innych podmiotów zainteresowanych stanem prawnym nieruchomości. Stosownie do art. 8 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis ten bowiem uchyla działanie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie regulacji hipotecznych ustanowionych w XIX w. na terenie Królestwa Polskiego. W publikacji zostanie przedstawiona geneza powstania hipoteki w starożytnych europejskich ustawodawstwach Rzymu i Grecji. Autorka pochyli się także nad instytucją hipoteki w wiekach średnich oraz przedstawi jedną ze słynniejszych ustaw w XVI wiecznej Europie - ustawę o ważności zapisów z 1588 r., będącą genezą podstawowych założeń prawa hipotecznego z XIX w.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zarysowanie problematyki związanej z możliwymi nieprawidłowościami w tym obrocie - tak w aspekcie prawno-rzeczowym i prawno-karnym. W oparciu o przedstawione przykłady praktyczne autorzy podejmą próbę ich przeanalizowania, z punktu widzenia kontrahenta, w tym przedsiębiorcy, na obu wskazanych obszarach prawnych. (fragment tekstu)
Wpis wieczystoksięgowy ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego posiada znaczenie dla perspektyw restrukturyzacji sytuacji ekonomicznej i dalszego funkcjonowania dłużnika oraz wierzycieli w obrocie gospodarczym. Mianowicie ujawnia ograniczenie lub wyłączenie dłużnika w rozporządzaniu prawem do nieruchomości odpowiednio na rzecz nadzorcy sądowego, zarządcy lub rady wierzycieli. W ten sposób także zapobiega przesłankom nieważności czynności prawnych podejmowanym względem nieruchomości bez udziału wyżej wskazanych podmiotów z naruszeniem art. 67 ust. 1 pr. rest. Na skutek ujawnienia wpisu tego ostrzeżenia podmioty zamierzające dokonać czynności prawnej dotyczącej nieruchomości na podstawie art. 2 u.k.w.h. w zw. z art. 62613 § 1 k.p.c. uzyskują informację o zmianie jej stanu prawnego związanej z prowadzonym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Wpis ten posiada znaczenie dla perspektyw restrukturyzacji sytuacji ekonomicznej dłużnika i jego dalszego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Przy czym posiada on znaczenie prakseologiczne, mianowicie zapobiega wszczynaniu postępowań sądowych związanych z nieważnością czynności prawnych. (abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy problematyki jaka pojawiła się w związku z możliwością przeglądania Ksiąg Wieczystych "drogą elektroniczną". W pierwszej części pracy przedstawiono podstawy prawne systemu ksiąg wieczystych, podstawy prawne przenoszenia (migracji) treści ksiąg wieczystych do struktury ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym oraz pod-stawy prawne dostępu do ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu. Problematyka związana z dostępem do ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu została zilustrowana na przykładzie nieruchomości zabudowanej budynkiem wielorodzinnym. Z przeprowadzonych prac wynika, że znając księgę wieczystą jednego lokalu, poprzez księgę nieruchomości gruntowej mamy dostęp do ksiąg wieczystych wszystkich wyodrębnionych lokali, a co za tym idzie danych osobowych ich właścicieli. (abstrakt oryginalny)
Stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 4 u.k.w.h. w dziale czwartym księgi wieczystej ujawniane są wpisy dotyczące hipotek. Ustanowienie hipoteki umownej i jej wpis w dziale czwartym księgi wieczystej po wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego jest uzależnione od zgody nadzorcy sądowego lub od podjęcia czynności w tym przedmiocie przez zarządcę. Gdy został powołany nadzorca sądowy, legitymacja materialna i procesowa dłużnika będącego właścicielem nieruchomości doznaje ograniczenia stosownie do art. 39 ust. 1 pr. rest. w zw. z art. 277 ust. 1 i ust. 2 pr. rest., zaś w przypadku zarządcy ulega wyłączeniu odpowiednio do art. 53 ust. 1 pr. rest. Natomiast nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku ustanowienia hipotek przymusowych. Gdy dłużnik jest jednocześnie uczestnikiem postępowania restrukturyzacyjnego, wówczas przy ustanowieniu hipoteki przymusowej znajduje zastosowanie art. 170 ust. 1 i ust. 3 pr. rest. Powołany art. 170 ust. 1 pr. rest. stanowi, że z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ, postępowania zabezpieczające i egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi w celu zaspokojenia wierzytelności objętych układem ulegają umorzeniu z mocy prawa. (abstrakt oryginalny)
Powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, o którym stanowi art. 10 u.k.w.h. nie jest szczególnym rodzajem powództwa o ustalenie, lecz powództwem służącym zaspokojeniu roszczenia rzeczowego, przy pomocy którego powód domaga się nie tylko ustalenia prawa lub stosunku prawnego, ale także wydania orzeczenia zastępującego oświadczenie woli osoby błędnie wpisanej do księgi wieczystej. Stwierdzić można, że w sytuacji, gdy powód może żądać uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, nie musi mieć interesu prawnego w żądaniu ustalenia stosunku prawnego lub prawa, które następnie miałoby stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej. Inaczej ujmując, nie jest więc wykluczony interes prawny w wytoczeniu powództwa o ustalenia prawa lub stosunku prawnego dotyczącego nieruchomości, nawet wtedy, gdy powód mógłby dochodzić uzgodnienia treści księgi wieczystej prowadzonej dla niej z rzeczywistym stanem prawnym, przy czym dotyczy to sytuacji, gdy ze względu na okoliczności konkretnej sprawy, interes prawny powoda nie wyczerpuje się jedynie w ujawnieniu w księgach wieczystych aktualnego stanu prawnego danej nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.k.w.h. księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. W postępowaniach sądowych cywilnych dotyczących nieruchomości ustawodawca ustalił obowiązek zasięgnięcia informacji o jej stanie prawnym ujawnionym w treści księgi wieczystej. Wykonując nałożony treścią art. 607 k.p.c. obowiązek, sądy cywilne zasięgają również wiadomości o treści wpisu wieczystoksięgowego ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego, gdy taki został ujawniony w treści księgi wieczystej. Wpis wieczystoksięgowy ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego stosownie do art. 8 u.k.w.h. wyłącza działanie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych i podważa znajdujący się u podstaw jej domniemania art. 3 ust. 1 u.k.w.h. Uzyskane informacje umożliwiają udział w postępowaniach sądowych nadzorcy sądowego i zarządcy. Systematyka przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że obligatoryjne zapoznanie się przez sąd ze stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej przez włączenie w poczet materiału dowodowego dokumentów wymienionych w art. 607 k.p.c. ma miejsce w sprawach dotyczących nieruchomości. Stąd w pozostałej kategorii spraw poznanie stanu prawnego nieruchomości zależy od aktywności procesowej stron lub uczestników postępowania sądowego. (abstrakt autora)
System ksiąg wieczystych jest czynnikiem kształtującym prawidłowo funkcjonujący rynek obrotu nieruchomościami, oraz rozwój i wzrost sektora bankowego obsługującego rynek nieruchomości. W artykule przedstawiono krótki opis historyczny systemu ksiąg wieczystych i jego głównych elementów. Zwrócono uwagę na fakt, że rozwijający się rynek nieruchomości powoduje konieczność ciągłego reformowania i modyfikowania systemu ksiąg wieczystych.
Celem artykułu jest rozstrzygnięcie kwestii, czy śmierć uczestnika postępowania wieczystoksięgowego, którego prawo ma być wpisane bądź wykreślone, ma wpływ na szybkie i sprawne ujawnienie w księdze wieczystej zmiany stanu prawnego nieruchomości. W szczególności ustalenia wymaga, czy ten stan skutkuje - na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. - zawieszeniem tego postępowania, a następnie podjęciem go z udziałem następców prawnych zgodnie z art. 180 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Wykorzystując metodę dogmatycznoprawną, wnikliwe zbadano regulacje instytucji ksiąg wieczystych i postępowania wieczystoksięgowego istotnych z punktu widzenia omawianego zagadnienia. Dodatkowo analizie poddano orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego dotyczące powyższych kwestii. Wnioski z przeprowadzonej analizy przesądzają o tym, że - z punktu widzenia zapewniania uczestnikom obrotu prawnego nieruchomościami ochrony ich praw - sąd wieczystoksięgowy nie ma obowiązku zawieszania postępowania wieczystoksięgowego w przypadku śmierci uczestnika tego postępowania celem podjęcia go z udziałem jego następców prawnych, gdyż stoi to w sprzeczności z szybkim i sprawnym ujawnieniem w księdze wieczystej zmiany stanu prawnego nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W dniu 11 maja 2001 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece i innych ustaw, która ma na celu zwiększenie efektywności i pewności w postępowaniu wieczystoksięgowym. Ustawa weszła w życie 23 września 2001 r. Ważnym etapem modernizacji systemu jest wdrożenie elektronicznej księgi wieczystej. Sprawnie funkcjonujący system wieczystoksięgowy zapewnia pewność stosunków własnościowych nieruchomości oraz jasność co do stanu ich obciążeń. Reforma ksiąg wieczystych ma na celu usprawnienie obrotu nieruchomościami.
16
Content available remote Dokumenty nadania ziemi z okresu reformy rolnej i akcji osiedleńczej
75%
W publikacji wyjaśnione zostały procedury przeprowadzania reformy rolnej i akcji osiedleńczej po roku 1944. W wyniku parcelacji majątków ziemskich, w zależności od miejsca położenia gruntów (Ziemie Odzyskane i byłe Wolne Miasto Gdańsk oraz reszta kraju), wydawane były odmienne dokumenty uwłaszczenia ziemią. W faktycznym podziale majątków ziemskich dużą rolę odegrali mierniczy przysięgli. Wykonywali oni w tamtych czasach wolny zawód geodezyjny. W wyniku reformy rolnej powstał Państwowy Fundusz Ziemi, istniejący do roku 1991, a nowy stan prawny ujawniany był w księdze hipotecznej (wieczystej, gruntowej) bądź prowadzonych zbiorach dokumentów. Niektóre z nich istnieją jeszcze jako substytuty ksiąg wieczystych. Dowód otrzymania gospodarstwa rolnego w wyniku reformy rolnej posiada do chwili obecnej moc prawną przy usuwaniu niezgodności wpisów w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
17
75%
W niniejszym artykule przedstawiono problematykę przepływu informacji między systemem ewidencji gruntów i budynków oraz systemem ksiąg wieczystych. Określono zakres danych, priorytetowe cele oraz podstawy techniczno-prawne funkcjonowania obu systemów. Aby lepiej przybliżyć istotę międzysystemowego przepływu informacji, rozważania teoretyczne zostały uzupełnione o dane praktyczne, uzyskane na podstawie badań przeprowadzonych w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta Krakowa - instytucji prowadzącej w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa ewidencję gruntów i budynków, oraz w Wydziale IV Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, prowadzącym księgi wieczyste dla miasta Kraków oraz gmin: Kocmyrzów-Luborzyca, Wielka Wieś i Zielonki. W opracowaniu przedstawiono mechanizm działania wymienionych instytucji oraz gruntownie przeanalizowano przebieg ich współpracy w zakresie realizacji procesu informacyjnego, jakim jest przepływ informacji. Jednym z głównych celów artykułu była próba oceny obecnie funkcjonującego modelu przepływu informacji między systemem katastralnym i systemem wieczystoksięgowym oraz przedstawienie sposobów na jego usprawnienie.(abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na niewydolność systemu ksiąg wieczystych w Polsce. Przybliżono zapisy Ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 11 maja 2001 r. mające doprowadzić do usprawnienia funkcjonowania systemu przez komputeryzację ksiąg oraz poszerzenie obowiązków notariuszy. Wskazano problemy prawne, które mogą skutecznie hamować rozwój rynku hipotecznego w Polsce.
Omówiono uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą oceny, czy obciążenie hipoteką części nieruchomości nastąpiło przed, czy po nabyciu własności odłączonej pod drogę publiczną nieruchomości.
W niniejszym artykule dokonano porównania listów zastawnych i obligacji. W wyniku czego wskazano na wiele różnic. Mimo tego w praktyce obrotu ciągle zdarza się kreowanie obligacji w sposób podobny do listu zastawnego. Nie korzysta jednak taki hipoteczny papier wartościowy z takich samych przywilejów. Określa się go mianem obligacji hipotecznej. Omówiono problematykę związaną z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz ustanowieniem hipoteki, co wiąże się z wpisem do księgi wieczystej. Zaproponowano połączenie tych postępowań związanych z emisją listów zastawnych. Takie rozwiązanie doprowadzi do zachęcenia potencjalnych inwestorów do korzystania z tych papierów wartościowych. Ponadto omówiono problematykę związaną z dematerializacją, zasadą numerus clausus papierów wartościowych. W artykule odniesiono się także do niebezpieczeństwa związanego ze zbytnią liberalizacją obrotu papierami wartościowymi, grożącą kryzysem finansowym, który miał miejsce w 2006-2009 r. Wskazano także na pojawiającą się problematykę MBS. Udowodniono też znaczenie w gospodarce państwa hipotecznych papierów wartościowych. W związku z tym podkreślono konieczność dokonywania zmian w przepisach prawnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.