Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Land transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Udział transportu lądowego w obsłudze polskiego handlu międzynarodowego
100%
W gospodarowaniu transport spełnia funkcje: konsumpcyjną, produkcyjną i integracyjną, które świadczą o komplementarności transportu w stosunku do pozostałych działów gospodarki, co oznacza brak możliwości zastąpienia działalności transportowej inną działalnością.(fragment tekstu)
Transport jako dział gospodarki warunkujący wszelką aktywność gospodarczą i społeczną jest szczególnie wrażliwy na wahania popytu wynikające z faz cyklu koniunkturalnego. Przedłużający się kryzys gospodarczy, początkowo o zasięgu światowym, obecnie bardziej skoncentrowany w regionach i państwach rzutuje na poziom aktywności sektora transportu w każdym ujęciu. W poniższym artykule wskazano na wybrane zjawiska - skutki kryzysu gospodarczego i ich wpływ na transport lądowy UE. Przedmiotem odniesienia są przewozy ładunków od 2008 roku.(abstrakt oryginalny)
Sieć dróg krajowych w Polsce w ostatnich kilku latach została wyposażona w około 100 instalacji systemów preselekcyjnego ważenia pojazdów w ruchu. Bezpośrednim celem tych inwestycji jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów przeciążonych. Informacje gromadzone przez system zawierają również dane statystyczne m.in. o ruchu pojazdów ciężkich. Dane, jakie zarządcy ruchu pozyskują z punktów wag preselekcyjnych, zawierają miedzy innymi informacje o liczbie, kategorii, wadze oraz długości pojazdów. W artykule zbadano zależność pomiędzy danymi (pozyskanymi na przestrzeni 2 lat ze stacji preselekcyjnych) dotyczącymi pojazdów ciężkich oraz wielkością Produktu Krajowego Brutto. Obecny wzrost Produktu Krajowego Brutto w głównej mierze spowodowany jest wzrostem popytu krajowego; określenie jego relacji do uzyskanych danych z wag preselekcyjnych może pozwolić wyciągnąć wnioski, na podstawie których będzie można podejmować działania zmierzające do wzrostu efektywności transportu lądowego.(abstrakt autora)
4
Content available remote Analysis of Austria's Land and Multimodal Transportation
100%
Wstęp: W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost przewozu dóbr, głównie konsumpcyjnych. Jak rozwiązanie tego zagadnienia w wielu publikacjach wskazuje się transport multimodalny. Austria, będąca krajem śródlądowym, szczególnie dotkliwie odczuwa negatywne skutki transportu lądowego w porównaniu do pozostałych krajów europejskich. Praca obejmuje analizę aktualnej sytuacji austriackiego transportu dóbr materialnych w porównaniu do 28 krajów UE. Poddano również analizie nowe rozwiązania transportowe, służące lepszej kontroli sytuacji transportowej. Na bazie tej analizy wysunięto rekomendacje dla rozwoju strategicznego transportu w tym kraju.Metody: Podstawą analizy był przegląd porównawczy literatury fachowej dotyczącej sektora logistycznego w Austrii. Materiały statystyczne autorstwa austriackiego i europejskiego posłużyły dla analizy porównawczej sytuacji transportowej w Austrii i Unii Europejskiego.Wyniki: Użytkowanie dróg kolejowych w Austrii jest wyższe od średniej UE28. Z drugiej strony użytkowanie dróg wodnych jest poniżej tej średniej. Odpowiednie użytkowanie do celów transportowych rzeki Dunaj mogłoby istotnie odciążyć transport lądowy jako tańszy oraz bardziej zrównoważony. Nowe rozwiązania transportowe umożliwiając poprawę bezpieczeństwa na drogach, aczkolwiek realizacja proponowanego rozwiązania zależy od kosztów, jakie będą one generować.Wnioski: Poprzez przesunięcie części transport drogowego na główną drogę wodną Austrii, rzekę Dunaj, zmniejszą się w pewnym zakresie problemy zatłoczenia na drogach i jego wpływu na środowisko. Digitalizacja logistyki, wprowadzenie systemów transportowych opartych na rozwiązaniach komputerowych typu platooning, samochody autonomiczne czy transport multimodalny, mogą się pozytywnie przyczyniać do polepszenia sytuacji na drogach, obniżenia poziomu zatłoczenia oraz emisji spalin, jak również zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Należałoby kontynuować te badania w celu doprecyzowania gotowości na nie rynku oraz efektywności kosztowej proponowanego rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Hydrauliczne systemy załadowcze środków transportu lądowego realizują wiele funkcji wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo eksploatacji środków transportu. Ma to wpływ na zagrożenie życia ludzi oraz koszty eksploatacji tych urządzeń. W opracowaniu przedstawiono charakterystyki konstrukcyjno - funkcjonalno - niezawodnościowe tych systemów i najczęściej spotykane problemy związane z ich eksploatacją oraz zaproponowano koncepcję optymalizacji ich procesu eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Podstawowymi czynnikami kształtującymi dostępność transportową jest infrastruktura liniowa, punktowa (punkt transportowy) oraz usługa transportowa. Dostępność jest czynnikiem determinującym rozwój społeczno-gospodarczy. Właściwie ukształtowana ogranicza negatywne następstwa związane ze zjawiskiem wykluczenia społecznego czy też gospodarczego na danym obszarze (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie roli systemów europejskich giełd transportowych podczas organizacji transportu drogowego rzeczy w międzynarodowych przedsiębiorstwach sektora produkcyjno-handlowego. W niniejszej pracy przedstawiono porównanie konkurentów Systemu Trans.eu - dwóch europejskich liderów: giełdę transportową Timo-Com oraz Teleroute. Przedmiotowe zestawienie zawiera informacje o funkcjonalnościach wymienionych platform, opis rozwiązań i różnic technologicznych, jak również wskazanie, w jakich częściach Europy posiadają przewagę konkurencyjną. Z badań przeprowadzonych wśród firm branży produkcyjno-handlowej wynika, że przedsiębiorcy najczęściej korzystają z Systemu Trans.eu, dzięki któremu mają możliwość zawierania transakcji, korzystania z biznesowego komunikatora, posiadają wgląd do dokumentów podwykonawców oraz, dzięki integracji systemów telematycznych, mogą monitorować przebieg trasy przesyłki(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania w artykule jest ocena stopnia bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstw transportu lądowego, w tym kolejowego i drogowego transportu towarów, w latach 2007-2016. W warstwie teorio-poznawczej uwaga koncentrowana jest na problematyce kryzysu przedsiębiorstwa, jego rodzajach, przyczynach wystąpienia oraz na identyfikacji i kwantyfikacji symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej. Celem dociekań w warstwie empirycznej jest określenie cech badanej zbiorowości przedsiębiorstw pod względem warunków, potencjału i efektywności prowadzonej działalności oraz dokonanie pomiaru i oceny ich stopnia bezpieczeństwa finansowego. Analizie poddano także występujące współzależności wartości miary stopnia bezpieczeństwa finansowego i odsetka sądowych postępowań upadłościowych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ocena efektywności prowadzonych polityk transportowych w zakresie lądowej infrastruktury transportowej w wybranych krajach UE. Natomiast główna hipoteza podlegająca weryfikacji brzmi następująco: ekonometryczna analiza efektywności pomiędzy krajami europejskimi dostarcza informacji na temat optymalności transportu. Dzięki temu można wskazać, czy kraj modelowo przekształca nakłady w efekty w ramach inwestycji oraz utrzymania infrastruktury transportowej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Transport lądowy i wodny w dobie kryzysu
75%
Artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych informacji dotyczących najważniejszych aspektów wyjaśniających wpływ kryzysu gospodarczego na sektor transportu. Czas kryzysu powoduje konieczność ciągłego monitorowania zmian zachodzących w gospodarce, analizowania przyczyn i skutków ich powstawania oraz ciągłych poszukiwań związanych z łagodzeniem skutków kryzysu. Trudna sytuacja branży transportowej stała się faktem. Wypracowanie niezbędnej wiedzy dotyczącej struktury i wysokości ponoszonych kosztów związanych z transportem ładunków, rodzajem łańcucha logistycznego czy kierunkiem jazdy to podstawowe zadanie dla komórek kontrolingowych w każdym przedsiębiorstwie transportowym. Sytuacja firm transportowych nie należy do łatwych. Poza ogromną konkurencją, zmieniającymi się cenami paliw, działanie ogromnej części firm transportowych blokują zatory płatnicze. Kontrahenci nie traktują zapłaty za transport priorytetowo, bardzo często odwlekając płatności wiele tygodni po terminie. Jednocześnie firmy transportowe nie mogą liczyć na wyrozumiałość ze strony swoich dostawców. Celem artykułu będzie przedstawienie sytuacji przedsiębiorstw transportowych w dobie kryzysu(abstrakt oryginalny)
Zróżnicowanie zadań, warunków ich realizacji oraz niezbędnych zdolności roboczych i wynikających z nich oczekiwanych poziomów mobilności oraz podatności transportowej powoduje ciągły rozwój bezzałogowych platform lądowych wysokiej mobilności. Przeprowadzone analizy wykazały, że pożądanym typem platformy jest platforma logistyczna mogąca wspierać ludzi wszędzie tam, gdzie wymaga się transportu rzeczy w terenie trudnodostępnym lub o niskiej nośności. Platformy logistyczne mają poprzez transport ekwipunku i wyposażenia odciążyć człowieka, istotnie zwiększając jego mobilność jednocześnie ograniczając wysiłek i zmęczenie. Dodatkowymi przewidywanymi funkcjami platform wsparcia logistycznego jest wykorzystanie ich jako źródła zasilania dla innych urządzeń i systemów oraz jako środka ewakuacji rannych. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony zdolności polskiego przemysłu do zaopatrzenia Sił Zbrojnych RP w ciężarówki klas tonażowych średniej i ciężkiej. Kwestia ta jest istotna z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, aktualnie w wymiarze czysto taktycznym i po części strategicznym transport wojskowy bazuje na pojazdach kołowych - ciężarówkach, zabudowach, przyczepach oraz naczepach różnych klas i typów. I po drugie, obecne władze mocno - ze względów po części politycznych - stawiają na krajowy przemysł i krajowych dostawców. Celem tego artykułu jest wskazanie, na ile dzisiaj rodzimy przemysł - podmioty o wyłącznie polskim kapitale - jest w stanie zabezpieczyć dostawy niezbędnego naszemu wojsku taboru samochodowego klas tonażowych średniej i ciężkiej. Artykuł powstał głównie na podstawie analizy dedykowanych temu zagadnieniu jawnych i parajawnych artykułów, publikacji i dokumentów wewnętrznych zainteresowanych stron, w tym opublikowanych w opracowaniach naukowych i prasie fachowej, uzupełnionych przez wnioski własne autora(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję wykorzystania satelitarnych danych pozyskanych przez spektroradiometr MODIS do wyznaczania obszarów ograniczonej widzialności. Autorzy skupili swoją uwagę na dwóch obiektach meteorologicznych: mgłach i niskich chmurach warstwowych (Stratus). Wysoka rozdzielczość przestrzenna i spektralna danych pozwala na ocenę dominujących procesów zachodzących w dolnej troposferze, wpływających na ograniczenie widzialności. Znaczenie wykorzystania wielospektralnych danych satelitarnych wzrasta w przypadku analizy warunków na obszarach o niewystarczającej gęstości sieci bezpośrednich pomiarów meteorologicznych. Wyniki analiz obrazów wykonanych w pojedynczych zakresach spektralnych, produktów różnicowych i kompozycji barwnych mogą być wykorzystywane w systemach monitorowania i ostrzegania o warunkach drogowych.(abstrakt oryginalny)
Sektor transportu lądowego jest bardzo istotnym obszarem gospodarki, zwłaszcza w Polsce (5,7% PKB). Celem artykułu jest zidentyfikowanie krytycznych czynników sukcesu w polskich przedsiębiorstwach. Umiejętność dostosowania się może stanowić swoiste "być albo nie być" przedsiębiorstw tego sektora. W celu identyfikacji krytycznych czynników sukcesu dokonano analizy dokumentacji, raportów i innych informacji dotyczących wizji misji i strategii przedsiębiorstw transportu lądowego. Krytyczne czynniki sukcesu zostały ocenione pod względem częstości występowania w informacjach strategicznych przedsiębiorstw oraz poddane badaniu istotności przez 15 ekspertów. Na podstawie wyników badań zbudowano macierz istotności-sterowalności. Uzyskane w ten sposób zestawienie krytycznych czynników sukcesu przedstawia spójny obraz przedsiębiorstwa transportowego. Macierz istotności- sterowalności okazała się prostym i przydatnym narzędziem w selekcji krytycznych czynników sukcesu(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wykorzystanie transportu cywilnego do celów obronnych
75%
Artykuł dotyczy aktualnej sytuacji transportu cywilnego w Polsce. Autorka omówiła poszczególne gałęzie transportu, analizując stan ich infrastruktury. Przedstawione zostały zmiany, jakie dokonywały się w transporcie lotniczym, kolejowym i drogowym, według kryterium liczby przewozów osobowych i towarowych. Przeprowadzona została analiza możliwości zastosowania transportu cywilnego do celów obronnych na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej i zagrożenia zewnętrznego. Dokonano porównania możliwości dostosowania poszczególnych rodzajów transportu do potrzeb sił zbrojnych, uwzględniając mocne i słabe strony każdego kanału. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rozwój przewozów w technologii intermodalnej Zachód - Wschód - Zachód
75%
Zainteresowanie państw Europy Zachodniej i Środkowej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw zacieśnieniem współpracy gospodarczej skutkuje podejmowaniem coraz intensywniejszych działań, aby utworzyć trwałe połączenie lądowe Europy z krajami Dalekiego Wschodu, którego celem jest m.in. przejmowanie przez kolej przewożonych dotychczas drogą morską ładunków z Japonii i Korei do Europy Zachodniej. Efektem współpracy między państwami zainteresowanymi aktywizacją przewozów kolejowych na osi Wschód - Zachód - Wschód jest powstanie nowego projektu przewozów kontenerów koleją z Chin do Polski (Sławków) przez terytorium Kazachstanu, Rosji i Ukrainy, a następnie do innych krajów Europy. Przewozy te miałyby być realizowane przez przejście graniczne Hrubieszów - Izow po torze szerokim do Sławkowa, gdzie następowałby podział ładunków i następnie ich odwóz do stacji docelowych na terytorium Polski i Europy. Rozwój przewozów intermodalnych z wykorzystaniem toru szerokiego postrzegany jest jako duża szansa dla rozwoju polskiego transportu kolejowego. Przewozy te dałyby nam możliwość pozyskania nowych rynków i przejęcia przez kolej części ładunków przewożonych drogą morską oraz częściowo transportem drogowym. Atutem przewozów realizowanych w dużej części Magistral ą Transsyberyjską byłby krótki czas dostaw konkurencyjny dla transportu morskiego, ponadto przewóz ładunków odbywa się w większej części po terytorium jednego kraju, co ułatwia załatwianie formalności celnych i granicznych. Dla przewozów intermodalnych na kierunku wschodnim duże znaczenie będzie miało także planowane centrum logistyczne w Małaszewiczach utworzone na bazie już funkcjonującego terminala. Przeładunek kontenerów na stacji granicznej Brześć - Małaszewicze odbywa się w systemie wagon - wagon. Przesyłki kierowane na wschód przeładowywane są na stacji Brześć, natomiast przesyłki kierowane na zachód na stacji Małaszewicze. Na terminalu kontenerowym w Małaszewiczach istnieje również możliwość składowania kontenerów w oczekiwaniu na dalszy wywóz. W przypadku realizacji przewozów w relacji Chiny - Kazachstan - Rosja - Ukraina - Polska (Sławków) istnieje konieczność przekraczania granic, dokonywania przeładunku na granicy Alaszankou (Chiny)/Dostyk (Kazachstan) zdeterminowanego różnicą szerokości toru (Chiny - 1435 mm, Kazachstan - 1520 mm), występują różnice w prawie przewozowym poszczególnych krajów zaangażowanych w projekt. Jednak czynniki te nie powinny w znaczący sposób obniżyć jakości realizowanych przewozów, ponieważ nie wpłyną na drastyczne wydłużenie terminów dostaw. Sprawą jednak niezwykle ważną i trudną zarazem jest oferowanie konkurencyjnej, zachęcającej klienta stawki za przewóz. W dobie globalizacji rynku transportowego oraz rosnącej konkurencji praktycznie we wszystkich rodzajach transportu, w celu zatrzymania już posiadanych klientów i pozyskania nowych, obserwuje się tendencje do obniżania stawek przewozowych. Można więc stwierdzić, że istnieją potencjalnie duże możliwości rozwoju przewozów intermodalnych w tranzycie przez terytorium Polski przy wykorzystaniu Transsyberyjskiej Magistrali. W przypadku zainteresowania przewozami ładunków polskiego handlu zagranicznego do krajów Dalekiego Wschodu, PKP są również gotowe stworzyć dogodne warunki organizacyjne dla realizacji przewozów transportem kombinowanym. (fragment tekstu)
Podstawowym składnikiem systemu transportowego jest infrastruktura transportowa obejmująca elementy liniowe i punktowe. Od właściwego rozwiązywania problemów rozwoju infrastruktury transportu zależeć może powodzenie procesów rozwoju innych działów gospodarki oraz rozwój danego regionu. Położenie województwa pomorskiego, rozwinięta gospodarka morska, zróżnicowana sieć osadnicza i walory przyrodnicze sprawiają, że na system transportowy województwa składają się wszystkie występujące w Polsce gałęzie transportu. Poczynione w ostatnich latach inwestycje w infrastrukturę transportową regionu, pozyskane finansowanie na kolejne (S6, PKM, PCL), a poprzez to realizacja zapisanego w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 celu dotyczącego stworzenia sprawnie funkcjonującego systemu transportowego, powinna doprowadzić do oczekiwanych efektów w postaci, m.in. rozwoju nowoczesnego, sprawnego transportu zbiorowego (wysokiej jakości jego usług), rozwinięcia powiązań drogowych Trójmiasta z ośrodkami regionalnymi, powstania węzłów multimodalnych dobrze powiązanych z infrastrukturą regionu, mniejszego negatywnego oddziaływana transportu na środowisko oraz wyższego poziomu bezpieczeństwa użytkowników. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje główne trendy w zakresie bezpieczeństwa transportu lądowego w Polsce. Sytuację transportu drogowego i kolejowego ilustrują statystyki i wykresy opisujące liczbę wypadków, wskaźniki śmiertelności. Wskazywana jest rola infrastruktury w poprawie bezpieczeństwa Poza opisem sytuacji i trendów w zakresie bezpieczeństwa artykuł przytacza katalog działań ukierunkowanych na zwiększenie zaangażowania państwa w obszarze bezpieczeństwa zarówno na drogach jak i liniach kolejowych. Jest to pochodną polityki unijnej w zakresie bezpieczeństwa w transporcie. Dla obu gałęzi autorzy przedstawiają postulaty mogące wpływać na poprawę bezpieczeństwa np. przeprowadzenie gruntownej reorganizacji struktur odpowiedzialnych za system bezpieczeństwa czy wykorzystanie mechanizmów regulacyjnych. Radykalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ma być pochodną modernizacji i rozbudowy infrastruktury, uporządkowania ruchu oraz wzmocnienia nadzoru Ministra nad podległymi agendami i przedsiębiorstwami praz promocji kultury i bezpiecznych zachowań uczestników systemów transportowych. Ponadto artykuł wskazuje się na konieczność szerszego wykorzystania badań naukowych, poprawę edukacji i konieczność wdrażania systemów zarzadzania bezpieczeństwem w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Referat podejmuje problem organizacji transportu łamanego kolejowo - wodnego węgla w korytarzu Odrzańskiej Drogi Wodnej. Model transportu szerzej przestawia relację Śląsk -Elektrownia Opole. W opracowaniu uwzględniono zapotrzebowanie na flotę i koszty transportu w różnych wariantach transportu. Rozpatrywano hipotetyczne zapotrzebowanie Elektrowni Opole na węgiel z uwzględnieniem już realizowanych przewozów (w innych relacjach). Model transportu obejmuje szczegółowe aspekty transportu z uwzględnieniem m. in. rozbudowy portu w Opolu, zaawansowaną dyspozyturą i koniecznością stworzenia harmonogramu przewozów w całym korytarzu transportowym. (abstrakt oryginalny)
The intersectoral integration which meets the requirements of the transport sector clients is one of the most important trends observed in the modern transport system. At the quantitative level sea transport, which is the main component of the sea-land transport chains, accounts for handling of 80% of the world trade and at its value level it accounts for 70% of the world trade1 . The article aims at identifying, systematizing and analysing the most important determinants of the development of the sea-land transport chains in the second decade of the 21st century. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.