Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Law on arrangement proceedings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prawo insolwencyjne obowiązujące w Niemczech od 1. stycznia 1999 r. jest odpowiednikiem polskiego prawa upadłościowego i układowego. W pierwszej części pracy przedstawiono założenia ogólne postępowania isolwencyjnego, oraz postawy jego wszczynania. Następnie omówiono plan insolwencyjny, umorzenie postępowania, zwolnienie z reszty zadłużenia oraz konsumenckie postępowanie insolwencyjne.
Celem artykułu jest skatalogowanie przesłanek materialnoprawnych układu w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu. W związku z faktem, iż to właśnie spełnienie przesłanek materialnoprawnych układu (czyli konkretyzacji oraz realizacji norm Prawa upadłościowego i naprawczego) warunkuje osiągnięcie celu, dla którego postępowanie zostało podjęte - stały się one przedmiotem niniejszej pracy, aby w sposób możliwie najpełniejszy poruszyć ich tematykę oraz przewidzieć możliwą skuteczność wszczętego postępowania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Kilka uwag w kwestii upadłości sanacyjnej banku
75%
Z ekonomicznego punktu widzenia sanacja banku służy restrukturyzacji obejmującej jego zadłużenie oraz majątek. Celem takiego postępowania jest utrzymanie przedsiębiorstwa upadłego na rynku, by mogło w dalszym ciągu prowadzić normalną działalność, w szczególności w obszarze wiążących go stosunków obligacyjnych. (fragment tekstu)
4
75%
W niniejszym artykule starano się omówić najważniejsze aspekty związane ze składaniem, treścią i charakterem prawnym propozycji układowych. Jak już zostało zauważone decydujące zdanie w ocenie poszczególnych propozycji układowych będzie miał sąd upadłościowy, zatwierdzając lub odmawiając zatwierdzenia układu na podstawie ustawowych granic propozycji układowych, zgodnie z którymi sąd odmówi zatwierdzenia układu, jeżeli układ narusza prawo, lub jeśli jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany, np. uwagi na nierealność realizacji propozycji układowych. Ponadto sąd może, ale nie musi omówić zatwierdzenia układu wówczas, gdy warunki przyjęte w układzie są rażąco krzywdzące dla wierzycieli, którzy głosowali przeciwko układowi i zgłosili zarzuty przeciwko układowi. Jednakże omówienie owych granic, będących materialnoprawnymi negatywnymi przesłankami zatwierdzenia układu, wymaga jednak odrębnego opracowania. (fragment tekstu)
5
Content available remote Planowanie restrukturyzacji w świetle nowych regulacji
75%
Artykuł ma na celu omówienie zmian wprowadzonych w dniu 1 sierpnia 2018 r. ustawą Prawo restrukturyzacyjne, która zainicjowała w polskim systemie prawnym cztery całkowicie nowe postępowania restrukturyzacyjne. Przedsiębiorcy uzyskali tym samym możliwość skorzystania z postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Nie ma podstaw do twierdzenia, że zastosowany w art. 79 § 2 Ordynacji podatkowej zwrot "złożenie wniosku" powinien być interpretowany jedynie jako faktyczne (fizyczne) dostarczenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty organowi podatkowemu. Skoro w dziale III Ordynacji podatkowej nie przewidziano odrębnych zasad obliczania terminu do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, to prawidłowy zdaje się wniosek, że dla oceny zachowania terminu do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty powinien mieć zastosowanie art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej. (abstrakt oryginalny)
Państwo poprzez uchwalenie ustawy o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków stworzyło szansę państwowym podmiotom gospodarczym. Trzy lata funkcjonowania ustawy pozwoliło wielu firmom zrestrukturyzować swoje zadłużenie, dokonać zmian w strukturze organizacyjnej, zmienić profil produkcji, stać się rzeczywiście aktywnym elementem gospodarki rynkowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja czynników ekonomicznych, które powinny być brane pod uwagę przez wierzycieli uczestniczących w postępowaniu upadłościowym zmierzającym do zawarcia układu' lub w postępowaniu naprawczym. Skupiono się na następujących kwestiach: - zgoda na zawarcie układu, - zawarcie układu na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli lub po ogłoszeniu upadłości, - zmiana układu. Wierzyciele uczestniczący w postępowaniu upadłościowym lub naprawczym podejmując decyzję o sposobie dochodzenia swoich należności, najpierw muszą przeanalizować możliwe drogi postępowania. (fragment tekstu)
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa Prawo bankowe) banki mogą angażować się kapitałowo w restrukturyzowane przedsiębiorstwa, z tym że ze względu na bezpieczeństwo banku (dywersyfikację ryzyka aktywów) łączna wartość udziałów w innych podmiotach nie może przekroczyć 25% funduszy własnych banku. (fragment tekstu)
Przedstawiono cele i instrumenty realizacji programu restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków: stworzenie szans rozwojowych dla przedsiębiorstw zdolnych do funkcjonowania w warunkach konkurencji, wyeliminowanie podmiotów słabych, zmniejszenie zatorów płatniczych, przyspieszenie prywatyzacji przedsiębiorstw, uzdrowienie portfela kredytowego banków oraz podatkowe aspekty tego procesu.
W układzie zawartym na gruncie ustawy Prawo restrukturyzacyjne mogą być restrukturyzowane również zobowiązania podatkowe. Moment powstania wierzytelności podatkowej będzie miał szczególne znaczenie, zobowiązania podatkowe powstałe przed dniem wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego będą mogły być bowiem objęte układem. Z kolei zobowiązania powstałe po tej dacie nie wchodzą do układu, gdyż są zaliczane do kosztów postępowania restrukturyzacyjnego. Na tle poprzedniego stanu prawnego zagadnienie momentu powstania wierzytelności układowej o charakterze okresowym było zagadnieniem spornym i stało się przedmiotem wielu analiz sądownictwa administracyjnego. Obecnie ustawa Prawo restrukturyzacyjne wprowadziła zasadę proporcjonalnego rozdziału wierzytelności, która ma stanowić antidotum na wcześniej występujące spory.(abstrakt oryginalny)
W postępowaniu restrukturyzacyjnym nadzór nad majątkiem dłużnika sprawuje nadzorca sądowy, który wykonuje obowiązki o istotnej doniosłości nie tylko dla postępowania układowego. Efekty jego działań mają wpływ na tryb i terminy zaspokojenia wierzycieli dłużnika, ale w określonych sytuacjach mogą w ogóle wpływać na możliwość choćby częściowego ich zaspokojenia. Wobec tego ważną kwestią jest określenie uprawnień i obowiązków nadzorcy sądowego, a tym samym jego charakteru i pozycji prawnej w postępowaniu układowym, a także zakresu jego odpowiedzialności za szkody, jakie może wyrządzić przy pełnieniu swojej funkcji. Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie kluczowych kwestii wiążących się ze stanowiskiem prawnym nadzorcy sądowego oraz próba określenia roli, jaką przyznał mu ustawodawca w postępowaniu układowym. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Potrącenie wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym
63%
Potrącenie stanowi jeden ze sposobów wzajemnego spełnienia (umorzenia) wierzytelności. Ogólne zasady i przesłanki potrącenia zostały uregulowane w ustawie Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145). Potrącenie jest co do zasady także dopuszczalne w postępowaniu restrukturyzacyjnym, przy czym pewne odrębności w tym zakresie wprowadza ustawa Prawo restrukturyzacyjne z dnia 15 maja 2015 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 243). (abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcone zostało ocenie skutków zawarcia układu przez upadłego w wybranych regulacjach podatkowych. Analizie poddano następujące propozycje upadłego - spółki kapitałowej, jakie mogą być realizowane w ramach postępowania w przedmiocie zawarcia układu: konwersję wierzytelności na udziały lub akcje oraz umorzenie wierzytelności. Przedmiotowe czynności każdorazowo wywołują konkretne skutki prawne w obszarze prawa podatkowego. Opracowanie dotyczy skutków prawno-podatkowych jakie powstaną po stronie dłużnika (upadłego), a analizą objęto następujące regulacje ustaw podatkowych: VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku dochodowego od osób prawnych. (abstrakt oryginalny)
1 czerwca 2015 r. wchodzi w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która ma umożliwić przedsiębiorcom skorzystanie z nowych zasad restrukturyzacji zadłużenia z zachowaniem ochrony praw wierzycieli. Część regulująca zasady udzielania pomocy publicznej wejdzie w życie od września tego samego roku. Cechą wspólną wszystkich uregulowań będzie dokonywana w ich ramach restrukturyzacja zadłużonego przedsiębiorstwa - najpierw jego zobowiązań, następnie majątku, sposobu zarządzania oraz zatrudnienia. Kilka rodzajów postępowań ma zapewnić wybór formy restrukturyzacji dostosowanej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa w konkretnej sytuacji finansowej. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.