Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing pracowniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Prywatyzacja poprzez leasing jest atrakcyjną formą prywatyzacji, również dlatego, że umożliwia zostanie współwłaścicielem dotychczas państwowego przedsiębiorstwa. Dzięki temu leasing pracowniczy jest akceptowany społecznie, co przypuszczalnie jest jedną z wielu przyczyn dużej popularności spółek pracowniczych. Biorąc jednak pod uwagę zmiany w strukturze własności kapitału w omawianych podmiotach, czyli kumulowanie się własności w ograniczonym kręgu, nasuwa się wątpliwość, czy nadal można mówić o spółkach wyłącznie pracowniczych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Leasing pracowniczy Jako forma zatrudnienia w dobie kryzysu
75%
Artykuł dotyczy zastosowania tzw. elastycznych form zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem leasingu pracowniczego jako instrumentu umożliwiającego dostosowanie przedsiębiorstwa do zmian zachodzących w jego otoczeniu, a zwłaszcza do zmian w popycie na produkty przedsiębiorstwa, bez konieczności wiązania się z pracownikami stosunkiem pracy oraz bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem. Uelastycznienie zatrudnienia jest rozwiązaniem pożądanym w warunkach kryzysu oraz wysokiego stopnia ryzyka gospodarczego. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest przedstawienie kosztowych aspektów uzyskania i pomiaru przewagi konkurencyjnej, tworzonej dzięki implementacji leasingu pracowniczego. Istotność podjętego tematu wynika z roli i znaczenia tej formy zatrudnienia w kształtowaniu pozytywnych efektów finansowych działalności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku gospodarki światowej. (abstrakt oryginalny)
Problem rozwoju własności pracowniczej w Polsce zarówno w formie udziału w akcjach kapitałowych różnych przedsiębiorstw, jak i spółek pracowniczych rysuje się dość oryginalnie. Z jednej strony bowiem strony występuję poparcie, wręcz wiązanie dużych nadziei z akcjonariatem ze strony różnych środowisk pracowniczych, a z drugiej, jak na razie, wyraźna rezerwa ze strony ośrodków władzy.
Outsourcing personalny zwany jest również leasingiem pracowniczym. To nic innego jak zatrudnianie przez firmy zewnętrzne pracowników, a następnie delegowanie ich do prac na określonym stanowisku w firmie zleceniodawcy. Jak nie narazić się na błędy wynikające z zatrudnienia nieodpowiedniej osoby? Rozwiązaniem jest prowadzenie rekrutacji, selekcji i oceny potencjału na podstawie określonych metod i kryteriów doboru. Jest kilka nowoczesnych i sprawdzonych sposobów.
Autor, doradca Ministra Finansów, omawia jedną z metod prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstw państwowych zwaną leasingiem pracowniczym. Polega ona na oddaniu przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na rzecz spółki pracowniczej.
Prywatyzacja w drodze pracowniczego leasingu jest powszechną formą przekształceń własnościowych. Dotychczasowe obserwacje wskazują jednak zarówno na zalety, jak i wady pracowniczego leasingu, określanego potocznie mianem spółek pracowniczych.
Prywatyzacja bezpośrednia najczęściej utożsamiana z tzw. leasingiem pracowniczym, odegrała dużą rolę w procesie przekształceń własnościowych przedsiębiorstw w ostatnim dziesięcioleciu. Od początku miała ona zarówno zwolenników, jak i przeciwników.
Tematem artykułu jest leasing pracowniczy jako sposób prywatyzacji bezpośredniej w Polsce w latach 1990-2000. Zwrócono również uwagę na wybrane aspekty procesów przekształceń przedsiębiorstw państwowych w spółki pracownicze.
Artykuł przybliża procesy związane z tworzeniem i funkcjonowaniem spółek pracowniczych.
Artykuł jest wynikiem badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół Zakładu Badań Przekształceń Własnościowych Instytutu Studiów Politycznycznych PAN. Badania te objęły wylosowaną, reprezentatywną w skali Polski, regionów i branż próbę ponad 100 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jako spółki pracownicze.
Artykuł dotyczy rzadkiej formy leasingu pracowniczego. Takie wynajęcie pracownika może, za niewielką opłatą, dać firmie pewność, że w przypadku nagłej potrzeby otrzyma dodatkową ilość pracowników. Ponadto umożliwi mu ominięcie problemu limitów zatrudnienia. Podano zestawienie eurotransakcji (wartości umów leasingowych w poszczególnych krajach) w roku 1999.
Podstawowym przedmiotem badań była analiza i ocena relacji między strukturą własności spółek pracowniczych a ich kondycją ekonomiczno-finansową. Strukturę własności spółek pracowniczych określono przez ustalenie procentowego udziału własności trzech grup uczestników spółki, czyli pracowników, zarządu i inwestorów zewnętrznych. Następnie spółki analizowano pod względem zmian w strukturze własności, co doprowadziło do porównania ich w czasie i przestrzeni. Pierwszy rozdział poświęcono akcjonariatowi pracowniczemu. Zjawisko uczestnictwa pracowników we własności przedsiębiorstw nie wystąpiło po raz pierwszy w Polsce, dlatego w tej części pracy przedstawiono również doświadczenia innych gospodarek w tym zakresie. Zaprezentowano również ścieżki prywatyzacji, co wynikało ze ścisłego związku prywatyzacji z akcjonariatem pracowniczym na gruncie transformacji polskiej gospodarki. W drugiej części rozdziału omówiono uwarunkowania rozwoju akcjonariatu pracowniczego, jego formalnoprawne aspekty oraz ekonomiczne i społeczne efekty leasingu pracowniczego w Polsce. W rozdziale drugim przedstawiono procedurę określania sytuacji ekonomicznej analizowanych spółek z wykorzystaniem metod taksonomicznych, a szczególnie specyficznej metody taksonomicznej - miary efektywności inwestycji (TMAI). Miernik TMAI pozwolił na opis kondycji finansowej badanych spółek w sposób syntetyczny, za pomocą jednej zagregowanej wielkości. Następnie dokonano klasyfikacji podmiotów pod względem wskaźnika rozwoju, co pozwoliło w sposób liniowy uporządkować badane spółki na przedsiębiorstwa o bardzo dobrej, dobrej, średniej i słabej sytuacji ekonomicznej. Treścią trzeciego rozdziału jest ocena efektów ekonomiczno-społecznych procesów prywatyzacyjnych w badanych podmiotach regionu zachodniopomorskiego. Omówiono w nim istotę własności i kontroli w spółkach pracowniczych - specyficznych podmiotach gospodarczych, gdzie własność i praca łączy się w ręku właścicieli-pracowników. Przedstawiono także strukturę własności i kapitału oraz jej zmiany w badanej zbiorowości. Ostatecznie zbadano wpływ zmian w strukturze własności na kondycję finansową spółek pracowniczych zarówno w horyzoncie pięcio- jak i dziesięcioletnim. Ostatnim elementem pracy była próba oceny kierunku rozwoju spółek pracowniczych regionu zachodniopomorskiego. (fragment tekstu)
Lesing pracowniczy traktuje się jako odmianę oustourcingu. Do jego zalet zaliczono: obniżenie kosztów zatrudnienia, przeciwdziałanie przerostom zatrudnienia, koncentrację na podstawowych zadaniach, możliwość przejęcia czasowych pracowników na stałe, skrócenie czasu i kosztów naboru, profesjonalizm, ograniczenie biurokracji. Wynika też, że najczęściej w systemie leasingowym zatrudnia się: pracowników nisko wykwalifikowanych, pracowników biurowych, tłumaczy i hostessy. Zajmują się tym firmy leasingowe.
Celem artykułu jest przedstawienie wniosków i propozycji płynących z własnych badań przedsiębiorstw działających w warunkach sezonowości, a dotyczące wykorzystania leasingu pracowniczego do łagodzenia napięć wywoływanych sezonowością zatrudnienia. Leasing pracowniczy umożliwia zwiększenie elastyczności przedsiębiorstwom i obniżenie kosztów pracy. Ułatwia dopasowanie zatrudnienia do faktycznych potrzeb. Jest skutecznym narzędziem umożliwiającym stosowanie w praktyce koncepcji minimalnego zatrudnienia. Jego stosowanie jest jednak ograniczone Ustawą z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.
Przedstawiono wybrane kryteria, które należy brać pod uwagę przy rozpatrywaniu ofert agencji pracy tymczasowej.
Autor podaje kilka wskazówek, o czym warto pamiętać zawierając umowę z agencją pracy tymczasowej.
Przedstawiono wyniki badań ankietowych 40. spółek sprywatyzowanych w drodze leasingu pracowniczego, działających na terenie województwa lubelskiego. Przebadano również sprawozdania finansowe tych spółek. Na tej podstawie przedstawiono (w numerze 1/2004) analizę efektów restrukturyzacyjnych w obszarach organizacyjnym oraz produktowo-technicznym. W tej części artykułu skupiono się na restrukturyzacji finansowej oraz własnościowej. Podjęto próbę oceny procesów restrukturyzacyjnych.
Wobec braku w kraju wolnego kapitału i inwestorów strategicznych spółki pracownicze pozostają na razie praktycznym sposobem na przyspieszenie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Wyniki tych spółek są lepsze niż firm prywatnych ale gorsze niż "czysto prywatnych". Artykuł analizuje niektóre przepisy dotyczące leasingu pracowniczego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.