Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing transactions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Korzystanie z pozornie drogiego leasingu operacyjnego ma sens w dwóch przypadkach: jeżeli przedsiębiorstwo nie może otrzymać kredytu bankowego lub jeżeli tarcza podatkowa na podwyższonych ratach leasingowych z nadwyżką rekompensuje zwiększone koszty leasingu. Każdorazowo należy jednak przeprowadzić analizę problemu opartą na kompletnych prognozowanych przepływach przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
This chapter seeks to identify the relevance of leasing as an alternative form of financing in transition countries and its relevance for increasing a bank's reach, especially to more opaque SMEs. Since the legal environment is crucial for adequate credit allocation, we start by assessing the quality of the legal and institutional environment in Section 2. We find that in some of the Central and Southeastern European countries, the laws on the books are sufficiently protected, but most countries still lack effective institutions and thus substantial law enforcement. (fragment of text)
Omówiono leasing w świetle obowiązujących regulacji prawnych: leasing finansowy i operacyjny, umowę leasingu. Przedstawiono opłacalność transakcji i rozwój rynku leasingu.
Artykuł dotyczy polskiego rynku leasingowego. Przedstawiono w nim strukturę rynku leasingu a także zaprezentowano potencjalne kierunki jego rozwoju. Wykorzystano metody analizy porównawczej z ilustracją graficzną analizowanych zjawisk. Posłużono się również metodą opisową i tabelaryczną dla pełniejszego odzwierciedlenia i zdefiniowania problemu. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętego opracowania jest oszacowanie ryzyka w zawieranych transakcjach leasingowych w obszarze zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Analiza ryzyka zostanie przeprowadzona w odniesieniu do określonych rodzajów ryzyka istotnych z punktu widzenia zwieranych umów leasingowych. Do badań zostanie użyta technika opisowa oraz metoda listy pytań kontrolnych.
Szerokie zastosowanie leasingu w praktyce gospodarczej pociągnęło za sobą konieczność opracowania rozwiązań regulujących zasady księgowego i sprawozdawczego ujęcia skutków umów leasingowych, w tym (między innymi) w MSSF/MSR [Kuzior, 2018, s. 229]. Ze względu na postępującą globalizację, szybki rozwój stosunków rynkowych, dynamicznie zmieniające się warunki działania przedsiębiorstw, pojawianie się coraz nowszych rodzajów transakcji, trwające procesy harmonizacji i standaryzacji rachunkowości oraz spowodowany kryzysem zaufania do informacji pochodzących z rachunkowości wzrost potrzeb informacyjnych użytkowników sprawozdawczości finansowej standardy te (w tym te odnoszące się do zasad rachunkowości leasingu) podlegają permanentnemu procesowi ewolucji. Najbardziej doniosłą i rewolucyjną zmianą w międzynarodowych regulacjach odnoszących się do zasad rozliczania i ewidencjonowania skutków zawartych umów leasingowych jest wprowadzenie nowego MSSF 16 "Leasing". MSSF 16 zaczyna obowiązywać wszystkie spółki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF/MSR w odniesieniu do okresów rocznych zaczynających się 1 stycznia 2019 roku. Nowe wymagania wprowadzają jeden model rozliczania skutków umów leasingu u korzystającego i tym samym konieczność ujmowania w bilansie wszystkich aktywów użytkowanych na podstawie tego typu umów i odnośnych zobowiązań do zapłaty czynszu. W wielu opracowaniach dotyczących implikacji zastosowania takiego podejścia wskazuje się, że będzie to miało znaczący wpływ na zmianę podstawy kalkulacji powszechnie używanych wskaźników finansowych, takich jak wskaźniki zadłużenia czy też EBITDA [MSSF 16: Zmiana standardu..., 2016]. Ponadto wdrożenie zasad wynikających z MSSF 16 wpłynie również na kwestie związane z podatkami, w tym przede wszystkim z podatkiem dochodowym. Pomimo tego, że wpływ ten może być istotny, oraz faktu, że podatki są wrażliwym tematem dla przedsiębiorstw, a analiza ich kształtowania się jest jednym z kluczowych elementów zarządzania finansami, to ani w komentarzach IASB do standardu, ani w publikacjach naukowych nie poświęcono temu zagadnieniu należnej uwagi. Wydaje się zatem, że podjęcie tego tematu i dokonanie szerszej analizy zagadnień z nim związanych jest zasadne. W związku z powyższym celami artykułu są syntetyczne przedstawienie zasad rachunkowości leasingu u korzystającego wynikających z MSSF 16 oraz wskazanie możliwych podatkowych konsekwencji ich wdrożenia do praktyki gospodarczej. Przygotowując artykuł, przeprowadzono analizę odpowiednich aktów prawnych, literatury przedmiotu oraz polskich i za-granicznych broszur informacyjnych opracowanych przez światowe firmy audytorskie. (fragment tekstu)
7
Content available remote Wykorzystanie leasingu w finansowaniu przedsiębiorstw
63%
Wyjaśniono istotę leasingu i scharakteryzowano podmioty uczestniczące w transakcji leasingowej. Opisano korzyści płynące z przystąpienia do umowy leasingowej oraz zanalizowano sytuację ekonomiczną na polskim rynku leasingowym w latach 2006-2008.
Liderami na rynku firm leasingowych są firmy o dość łatwym dostępie do kapitału, czyli mające powiązania kapitałowe z bankami. W artykule przedstawiono istotę i cechy transakcji leasingu, rodzaje leasingu oraz opisano opodatkowanie podatkiem dochodowym umów leasingowych w Polsce w latach 1992-2000.
Przedstawiono leasing zwrotny, którego przedmiotem mogą być ruchomości i nieruchomości. Omówiono zasady tworzenia umów leasingowych oraz zasady opodatkowania przedmiotów objętych umową leasingu.
O opłacalności i rozwoju transakcji leasingowych w Polsce decydują m.in. czynniki prawnopodatkowe. Są to głównie regulacje na gruncie prawa cywilnego, podatkowego i rachunkowości. W artykule omówiono polskie regulacje w tym zakresie oraz wskazano na brak spójności pomiędzy regulacją leasingu w Kodeksie cywilnym a regulacją podatkową czy rozwiązaniami zawartymi w ustawie o rachunkowości.
W artykule przeprowadzono rozważania dotyczące problematyki ujmowania leasingu w sprawozdaniu finansowym. Celem opracowania jest próba dokonania oceny wpływu na realizację zasady true and fair view obecnie stosowanych zasad ujmowania transakcji leasingowych w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstw, sporządzanych według polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości. Dokonanie porównania pomiędzy ujęciami zawartymi w uregulowaniach polskiego prawa i rozwiązaniach międzynarodowych pozwoliło na potwierdzenie tezy o występowaniu istotnych różnic i niedookreśleń pomiędzy ujmowaniem leasingu według UoR a MSSF. Pomimo stale prowadzonych prac w zakresie ujednolicania zasad rachunkowości, ujmowanie transakcji leasingowych jest wciąż trudnym zadaniem, zarówno dla praktyków, jak i teoretyków rachunkowości. Z przeprowadzonych rozważań wynika, że stosowanie zasad rachunkowości w dużej mierze pozwala na prawidłowe i rzetelne prezentowanie obrazu przedsiębiorstwa, jednakże pozostaje wiele niedookreślonych obszarów, które wymagają dopracowania w zakresie zasad ujmowania leasingu w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Leasing stanowi inną formę finansowania inwestycji w stosunku do form tradycyjnych (kredyt bankowy, pożyczka, zakup na raty). Istotą leasingu jest umożliwienie inwestorowi korzystanie z określonych dóbr inwestycyjnych: ruchomości, ale także nieruchomości oraz pobieranie z nich pożytków, bez konieczności przenoszenia na niego praw własności. W opracowaniu omówiono wybrane aspekty leasingu nieruchomości zarówno w Polsce, jak i Europie.
Autorzy omówili formy leasingu i scharakteryzowali schematy transakcji leasingowych, posługując się przykładem finansowania stoczni.
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie leasingu oraz informacje na temat sposobu finansowania inwestycji. Przedstawiono genezę powstania leasingu, jego pojęcie, rodzaje, rolę i znaczenie oraz regulacje prawne dotyczące transakcji leasingowych. W konkluzji wskazano zalety i wady stosowania leasingu.
W artykule przedstawiono krótko istotę leasingu finansowego i operacyjnego, korzyści transakcji leasingowych oraz rolę leasingu w gospodarce polskiej. Autor zwrócił uwagę na potrzebę ustanowienia w Polsce prawa w zakresie leasingu, wykorzystując doświadczenia innych państw przy równoczesnej analizie gospodarki polskiej i jej warunków funkcjonowania.
Niniejszy artykuł odnosi się do polskiego rynku leasingu. Dotyczy on umów leasingowych o wysokiej kwocie zaangażowania firmy leasingowej (powyżej l min zł) i długim okresie trwania umowy leasingowej (przynajmniej 48 miesięcy). Przedmiot leasingu jest przedmiotem mało mobilnym i trudno zbywalnym. Klasycznym przykładem takiego środka trwałego są maszyny i urządzenia, a w skrajnym wydaniu linie technologiczne, które nierzadko w sposób trwały zainstalowane są w miejscu ich użytkowania (powiązane z nieruchomością). Powoduje to, iż ewentualna windykacja oparta na tego rodzaju przedmiotach wymaga ich demontażu oraz ponownego montażu, co czyni cały proces czaso- i kosztochłonnym, a w wielu przypadkach - ze względu na znaczną utratę wartości przez przedmiot leasingu -- wypacza w ogóle jej sens. Transakcje leasingowe charakteryzujące się powyższymi cechami - przede wszystkim ze względu na wysokość zaangażowanej kwoty - mają dla większości polskich firm leasingowych znaczenie strategiczne i ewentualne kłopoty z jej obsługą przez korzystającego (prowadzące do jej wypowiedzenia) mogą stanowić realne niebezpieczeństwo (zagrożenie) dla dalszej ich egzystencji. Stąd rodzi się konieczność dodatkowego zabezpieczenia - poza standardowym wekslem własnym in blanco korzystającego - wierzytelności leasingowych. (fragment tekstu)
Omówiono rynek usług leasingowych jako możliwe źródło zysku banków. Scharakteryzowano sektor leasingu w Polsce, zalety i wady leasingu, formy aktywności banku w sektorze leasingu oraz rodzaje zabezpieczeń bankowych w transakcjach leasingowych.
Przedstawiono skutki podatkowe umów leasingu, gdy amortyzacja przysługuje finansującemu i skutki podatkowe umów leasingu, gdy amortyzacja przysługuje korzystającemu. Omówiono konsekwencje podatkowe umów leasingu samochodów osobowych.
Artykuł przestawia problemy dotyczące zasad klasyfikacji, wyceny i sprawozdawczej prezentacji umów leasingowych na podstawie zasad wynikających z Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”. Scharakteryzowano opłaty, do wniesienia których jest zobowiązany korzystający w związku z zawartą umową leasingową. Opisano zasady ujmowania w bilansie oraz rachunku zysków i strat skutków zawarcia umowy leasingu finansowego i operacyjnego z punktu widzenia finansującego i korzystającego. Przedstawiono możliwości w zakresie rozliczania części odsetkowej rat leasingowych w przypadku leasingu finansowego. Opisano również istotę leasingu zwrotnego i jego wpływ na sprawozdanie finansowe korzystającego. Zwrócono uwagę na zasady ujmowania kosztów i przychodów związanych z leasingiem w rachunku zysków i strat finansującego w zależności od charakteru jego podstawowej działalności. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła rynek leasingu na przykładzie firmy D. W zależności od charakteru umowy leasingowej okres umowy może być krótszy lub równy okresowi gospodarczej użyteczności przedmiotu umowy leasingowej. Może być również traktowany jako składnik aktywów leasingodawcy lub leasingobiorcy. W artykule opisano leasing norweski, samochodów osobowych, zwrotny, tendencyjny oraz operacyjno-finansowy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.