Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal and social business environment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
W artykule dokonano próby analizy związków występujących na granicy przedsiębiorstwa, jego klientów i otocznia społecznego. Opisano możliwości i podano przykłady oddziaływania przedsiębiorstw na konsumentów i własne otoczenie oraz możliwości oddziaływania społeczeństwa na współczesne przedsiębiorstwa i ich decyzje strategiczne. Poruszono również problem kształtowania świadomości konsumentów w kwestii wyboru dóbr i tym samym oddziaływania na strategie producentów. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw stanowi istotny przedmiot zainteresowań ekonomistów. Wpływ na to ma rola sektora MSP w gospodarce rynkowej. Doświadczenia gospodarcze wielu krajów wskazują, że o sile gospodarki stanowią małe i średnie podmioty gospodarcze, a nie wielkie koncerny. Małe i średnie przedsiębiorstwa to 99,8 % ogólnej liczby przedsiębiorstw działających w Polsce. Ponadto należy zwrócić uwagę, iż prawie połowę polskiego produktu krajowego brutto tworzy sektor MSP, tj. 48,4 %. W sektorze MSP zatrudnionych jest 61,4% ogółu zatrudnionych w przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
3
Content available remote Government and Business: the Search for New forms of Cooperation
84%
Celem artykułu jest analiza zmian w relacjach między biznesem a państwem i ich nowej misji - zrównoważonego rozwoju. Autorzy uważają, że należy włączyć te pytania do badawczych poszukiwań, ponieważ zauważają coraz więcej problemów ze współpracą w sferze globalizacji, kryzysu finansowego, a także brak określenia nowej roli biznesu i państwa w sferze społecznej, definicji sfer wpływu różnych czynników rynkowych. Zastosowano metody analizy, porównania i interdyscyplinarnego podejścia. W artykule rozważono problemy nowej konfiguracji społecznego fenomenu: rynek - państwo - organizacje (biznes), przedstawiono autorskie spojrzenie na współczesną rolę każdej z instytucji, ich współdziałanie w procesie zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Szczególną uwagę zwraca się na nową rolę biznesu w sferze społecznej. Autorzy przekonują, że nowej interpretacji wymaga współczesna rola i miejsce państwa w zabezpieczeniu zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Przedsiębiorczość instytucjonalna i jej formy w gospodarce - przegląd ujęć
84%
Przedsiębiorczość w systemach gospodarczo-społecznych od zawsze przyjmowała różnorodne formy. Współczesne prace na temat przedsiębiorczości nie utożsamiają jej jedynie z zakładaniem nowych firm. Zauważane są różnorodne przedsięwzięcia nastawione, na przykład, na rozwiązywanie problemów społecznych (przedsiębiorczość społeczna). Ale pojawiają się również koncepcje odwołujące się do działań przedsiębiorczych nie do końca przynoszących pozytywne efekty dla gospodarki i społeczeństwa. U podstawy tej ostatniej koncepcji leży teza amerykańskiego ekonomisty W. Baumola, który założył, że w każdej gospodarce podaż przedsiębiorczości, a ściślej przedsiębiorców, jest stała. Przeanalizował on zmiany w trakcie różnych epok historycznych (w starożytnym Rzymie, Chinach pod władzą dynastii Sung, w późnym średniowieczu w Anglii), próbując udowodnić marnowanie się ducha przedsiębiorczego, który zawsze dominował wśród jednostek. (fragment tekstu)
W artykule omówiony został CSR 2.0 - nowy model społecznej odpowiedzialności biznesu, który został zaproponowany przez W. Vissera w 2010 roku. CSR 2.0, jako kolejny etap rozwoju CSR, stanowi nową odpowiedź na społeczne i środowiskowe problemy ludzkości. Podejście holistyczne, będące wyznacznikiem nowego CSR, akcentowane było już wcześniej w strategicznym podejściu do CSR. Dopiero teraz jednak, dzięki naświetleniu przez W. Vissera podobieństw pomiędzy rewolucją Web 2.0 oraz CSR 2.0, nowego znaczenia dla społecznej odpowiedzialności nabrały takie terminy jak: współpraca, kreatywność, innowacyjność czy interaktywność.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie czynników utrudniających skuteczne oddziaływanie polityki fiskalnej na gospodarkę. Analiza tych czynników ukazuje wiele problemów, z którymi muszą zmierzyć się decydenci niezależnie od tego, czy przyjmą strategię stymulacji, czy zacieśnienia fiskalnego. Na podstawie artykułu stwierdzono, że do najważniejszych czynników utrudniających prowadzenie skutecznej polityki fiskalnej należy zaliczyć: brak jej wiarygodności, zastosowanie nieadekwatnego instrumentarium, brak koordynacji z polityką monetarną oraz opóźnienia wewnętrzne i zewnętrzne związane z podejmowanymi decyzjami. Jedynie pierwsze dwa spośród ww. problemów władze mogą starać się minimalizować poprzez zwiększenie transparentności polityki fiskalnej i prawidłowe diagnozy sytuacji ułatwiające odpowiedni mix w zastosowaniu strategii dotyczącej zmiany wydatków rządowych i podatków. (abstrakt oryginalny)
Społeczna odpowiedzialność, zwłaszcza biznesu (Corporate Social Resposibility, CSR) jest koncepcją, która na całym świecie zdobywa coraz większą popularność. Badania nad tym zjawiskiem trwają już od kilku dekad i dostarczają argumentów o przełomowości perspektywy społecznej odpowiedzialności w zarządzaniu organizacją. Realizacja CSR, która dla przedsiębiorstw proaktywnych i innowacyjnych stała się realną i rzeczywistą maksymą oraz elementem strategii, przynosi pozytywne wyniki ujęte w postaci danych wymiernych i jakościowych. A zatem w praktyce oznacza to konieczność uwzględniania w działaniu (strategii) przedsiębiorstwa, obok celów ekonomicznych, również społecznych. Takie myślenie redukuje ryzyko w działalności współczesnego przedsiębiorstwa, sprzyjając przetrwaniu w długoletniej perspektywie. Maksymalizacja zysku, co prawda nadal jest postrzegana jako główne źródło wszelkiego postępu, jednak w miarę upływu czasu stało się widoczne, że działalność gospodarcza i związany z nią wzrost przynosi nie tylko pozytywne efekty, ale również skutki uboczne, takie jak degradacja środowiska naturalnego czy obniżenie jakości życia społecznego. Coraz więcej organizacji, również tych spoza biznesu stara się przeciwdziałać tym negatywnym skutkom podejmując szereg działań uwzględniających interesy społeczne, ochronę środowiska czy wreszcie relacje z interesariuszami (zarówno tymi zewnętrznymi, jak i z tymi wewnątrz organizacji). Powstaje zatem pytanie, czy wymiar sprawiedliwości jest jedną z tych organizacji, które społeczną odpowiedzialność powinny postrzegać jako uzupełnienie swojej misji, obok działań związanych z wymierzaniem sprawiedliwości czy też wymiar ten powinien tkwić w tradycyjnej roli, jaka wynika z jego funkcji. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie, analizując relacje wymiaru sprawiedliwości z otoczeniem społecznym oraz zakreślając możliwe obszary podejmowania działań w ramach jego społecznej odpowie(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote The Quality of Business Legal Environment and its Relation with Business Freedom
84%
Tło badań. Otoczenie prawne, rozumiane jako zespół czynników oddziałujących na przedsiębiorstwa w danym kraju, odgrywa dużą rolę w otoczeniu przedsiębiorstw. Cel badań. Głównym celem prowadzonych badań jest weryfikacja hipotezy o istotności otoczenia prawnego w odniesieniu do wolności prowadzania działalności gospodarczej w danym kraju oraz osiąganego tam PKB. Metodologia. Cel badań zrealizowano dzięki wykorzystaniu wartości Rule of Law Index, Economic Freedom Index oraz Business Freedom (stanowiącego subczynnik EFI), a także wartości PKB dla 97 krajów, które w roku 2016 zostały ujęte w klasyfikacji Rule of Law oraz Economic Freedom. Zastosowano metodę porównawczą oraz analizę czynnikową. Kluczowe wnioski. Wyższy poziom praworządności związany jest z wyższym rozwojem gospodarczym i zapewnia większą swobodę biznesową. W badanych przypadkach w grupie krajów wiodących znalazły się: Singapur, Australia, Nowa Zelandia, Dania i Norwegia. Indeksy Rule of Law oraz Business Freedom znajdowały się w tych przypadkach na najwyższych poziomach w odniesieniu do badanej populacji. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorczość w rozumieniu potocznym może być realizowana w różnych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych z aktywnością gospodarczą. Osobą przedsiębiorczą może być nie tylko właściciel przedsiębiorstwa, kupiec lub rzemieślnik, lecz również pracownik najemny w każdym zawodzie. Przedsiębiorczość w wymiarze ekonomicznym jest pojęciem o węższym zakresie znaczeniowym. Wyraża się ona w podejmowaniu nowej działalności w różnych dziedzinach gospodarczych we wcielaniu w życie własnych pomysłów (innowacji). Człowiek realizujący takie działania to przedsiębiorca. Nie każdy przedsiębiorca będzie człowiekiem przedsiębiorczym w potocznym rozumieniu tego słowa. Brak postawy przedsiębiorczej u pracowników najemnych zwiększa koszty zarządzania organizacją, zmniejsza wydajność pracy, u przedsiębiorców prowadzi do eliminacji przedsiębiorstwa z rynku. Liczne definicje przedsiębiorcy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich ujmuje zagadnienie w sposób formalny, wskazując, kto jest, a kto nie jest przedsiębiorcą. (...) Wskazane w opracowaniu dwa obszary działań sprzyjających rozwojowi mikroprzedsiebiorczości (edukacja i tworzenie środowiska przyjaznego dla biznesu) i tym samym rozwojowi gospodarczemu wymagać będą niewątpliwie aktywnej roli państwa w zakresie tworzenia ładu instytucjonalno-prawnego oraz polityki makro- i mikroekonomicznej. Ewolucyjny model zmian gospodarczych P. Pelikana oraz sformułowana przez J.M. Buchanana hipoteza Lewiatana odsłaniają naturę procesów rozwojowych i niedoskonałości mechanizmów rządzenia w systemie demokratycznym i skłaniają do refleksji nad zagrożeniami związanymi z rosnącą rolą państwa w gospodarce. (fragment tekstu)
During the last decades, the substantial development of information and communication technologies (ICTs) has led to a number of economic and non-economic changes in all countries worldwide. The ICT progress can significantly influence macroeconomic outcomes and it is widely recognized as an important factor of the transition toward a new economic system. This transition was especially challenging for former command economies. Since these economies are characterized by relatively low standards of living, poor infrastructure and continuous changes in economy structure and regulatory framework, the ICT development can have adverse effect on economic activities. In that sense, this study addresses the role of ICT development in enhancing the economic growth in 11 EU transition economies over the 2000-2019 period, using the linear regression analysis. The obtained results suggest that ICT development has a positive impact on economic growth in the countries under consideration. However, only the link between the number of internet users and economic growth is statistically significant. (original abstract)
11
Content available remote Atrakcyjność inwestycyjna polski z perspektywy instytucjonalnej
84%
Polska ostatnimi laty jest liderem w przyciąganiu inwestycji zagranicznych wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju, według wielu badań, oceniana jest bardzo wysoko (według raportu Ernst & Young Atrakcyjność Inwestycyjna Europy w 2013 roku Polska zajęła 1. pozycję w rankingu), głównie za sprawą wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. Istotnym elementem atrakcyjności inwestycyjnej, często podkreślanym przez samych inwestorów, jest również stabilność prawna i polityczna. Zatem głównym celem opracowania była analiza stabilności i przejrzystości polskiego systemu prawnego oraz odpowiedź na pytanie, czy polski system prawny jest elementem podnoszącym, czy raczej zagrażającym atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. Badania opierały się m.in. na analizie indeksu Worldwide Governance Indicator oceniającego otoczenie instytucjonalne krajów(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Instrumenty społecznej odpowiedzialności biznesu
84%
Koncepcja odpowiedzialnego biznesu coraz mocniej funkcjonuje w polskich realiach gospodarczych, niemniej jednak nadal wyniki przeprowadzanych na gruncie rodzimego biznesu badań wykazują słabą orientację przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich firm, w idei CSR. O ile ogólnie koncepcja społecznej odpowiedzialności jest dosyć znana, o tyle jej szczegóły, sposoby formułowania strategii oraz instrumentarium, a nawet płynące z niej korzyści, to kwestia nadal mało rozpowszechniona. Stąd wielu przedsiębiorców napotyka na barierę niewiedzy i braku informacji, które z jednej strony ułatwiają rozpowszechnianie i utrwalanie się błędnych stereotypów dotyczących tej koncepcji, a poza tym oddalają przedsiębiorców od zamiaru wdrożenia CSR w swoich firmach. Przedmiotem artykułu są przykłady instrumentów realizujących strategię społecznej odpowiedzialności.(abstrakt oryginalny)
Referat zawiera próbę analizy otoczenia prawnopolitycznego i jego wpływu na bezpieczeństwo przedsiębiorcy w Polsce. Bezpieczeństwo przedsiębiorcy zdefiniowano w kontekście zagrożeń, których źródłem może być otoczenie, samo przedsiębiorstwo (np. przez wadliwe zarządzanie) i system informacyjny łączący przedsiębiorstwo i otoczenie. W strukturze otoczenia prawnopolitycznego wyodrębniono biurokratyczne regulacje, oraz luki w prawie, oceniając stan prawa w Polsce za nie sprzyjający przedsiębiorczości. Nie podnosi to wiarygodności przedsiębiorcy niezbędnej dla funkcjonowania na rynku i powiększa szarą strefę w gospodarce, a przez to zmniejsza poziom bezpieczeństwa przedsiębiorcy. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote CSR i etyka przekonań
84%
Przykłady skandali związanych z ujawnieniem nieetycznych działań firm zaliczanych do liderów CSR obejmują przypadki, w których deklaracjom o podejmowaniu społecznej odpowiedzialności, a także przeznaczaniu dużych środków na spektakularne akcje społeczne i ich skrupulatnym wykazywaniu w stosownych raportach, towarzyszą praktyki łamania praw pracowniczych i środowiskowych, wprowadzania klientów w błąd, zatem łamania praw konsumenckich, a wreszcie "optymalizacji podatkowej", przynoszącej wymierne straty społecznościom lokalnym (cf. m.in.: Jahdi & Acikdilli, 2009; Sikka, 2010; Fassin & Buelens, 2011). Przypadki te skłaniają do postawienia pytania o źródła małej odporności koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw na nadużycia i okoliczności sprzyjające traktowaniu jej postulatów jako kwestii czysto wizerunkowej. Wykorzystany w artykule sposób postawienia tak zarysowanego problemu nawiązuje do znanej typologii Maksa Webera, kontrastującej etykę przekonań kierowaną przez regułę intencjonalnej wierności zasadom uznanym za słuszne i etykę odpowiedzialności za następstwa działań, również tych, które zostały podjęte z dobrą wolą i przekonaniem, a przyniosły niezamierzone konsekwencje. Przydatność typologii Webera do rozważenia problemów CSR ujawnia się wówczas, gdy zauważymy, że dominująca wykładnia koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw wraz z charakterystycznym dla niej akcentem na dobrowolność i pozytywność działań w zakresie CSR zbliża tę koncepcję do modelu etyki przekonań. Dobrowolne działania w zakresie CSR mają zatem wykraczać poza realizację zwykłych celów działań gospodarczych, to znaczy maksymalizację zysków przez dostarczanie pożądanych towarów i usług odpowiedniej jakości. Co jednak zostanie uznane za działanie prospołeczne - a także za społeczną odpowiedzialność - pozostaje niejasną kwestią decyzji poszczególnych firm, względnie organizacji sporządzających rankingi i zestawienia z zakresu CSR. Zgodnie z tezą artykułu okoliczność ta należy do ważnych czynników sprzyjających rozbieżności między deklaracjami i rzeczywistymi działaniami przedsiębiorstw. Jak bowiem zauważono, przyjęta w obiegowej wykładni CSR koncentracja na dobrowolnym czynieniu dobra (doing good) wypiera dążenie do unikania złych praktyk (avoiding bad) zarówno w teoriach, jak i w zastosowaniach programów CSR (cf. Lin-Hi & Müller, 2013). Co więcej, dominująca wykładnia CSR prowadzi do szczególnego zamieszania pojęciowego, zastępując właściwą dla sfery działalności gospodarczej odpowiedzialność firm wobec skonkretyzowanych interesariuszy przez abstrakcyjnie rozumianą odpowiedzialność wobec abstrakcyjnie rozumianego społeczeństwa. W tym sensie pojęciowa analiza związków CSR i etyki przekonań wskazuje, że jednym z ważnych źródeł notorycznych kłopotów z CSR jest związanie tej koncepcji z niewłaściwym modelem etyki. Nie ze względu na domniemane wady etyki przekonań, docenianej wszak również przez Webera, ale dlatego, że jest to model, który nie nadaje się do wykorzystania w dziedzinie etyki biznesu. Jeśli etyka przekonań ma charakter prywatny, to nie nadaje się do regulacji stosunków społecznych. W konkluzji można zatem stwierdzić, że - paradoksalnie - dominujący sposób myślenia o społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw prowadzi raczej do separacji niż do powiązania etyki i biznesu. CSR w obecnej postaci nie może być efektywnym środkiem implementacji postulatów etycznych w biznesie, ponieważ kwestię społecznej odpowiedzialności uznaje za dziedzinę prywatnych przekonań i arbitralnych interpretacji. Tym samym pomniejsza znaczenie właściwego i społecznie istotnego pojęcia odpowiedzialności za działania gospodarcze i ich konsekwencje. Rzecz jasna koncepcja CSR może i powinna być modyfikowana, pytanie tylko, czy eliminacja elementów zbliżających ją do etyki przekonań nie oznacza w gruncie rzeczy jej zarzucenia. (fragment tekstu)
W artykule podjęto rozważania dotyczące otoczenia politycznego i prawnego na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej. Zidentyfikowano determinanty otoczenia polityczno-prawnego eurorynku w dwóch płaszczyznach: (1) ramowe czyli ponadnarodowe europejskie uwarunkowania polityczno-prawne; (2) klasyczne otoczenie polityczno-prawne państw członkowskich Unii. Następnie dokonano analizy poszczególnych czynników otoczenia politycznego i prawnego w tych dwóch płaszczyznach. Wskazano, że w państwach UE występują cztery obszary prawne: państwa prawa romańskiego, anglosaskiego, germańskiego i mieszanego, trzy systemy jurystyczne: prawa precedensowego, kontynentalnego oraz skandynawskiego, a ramy prawne Unii tworzą: prawo pierwotne, wtórne oraz orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Omówiono problem przewlekłości i nieterminowości oraz nieprawidłowości i niepełności transpozycji dyrektyw w prawo narodowe państw członkowskich. Podkreślono również, że zróżnicowane prawo i podatki są nadal istotną barierą działalności zagranicznej przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym UE. Wskazano, że integracja prawa europejskiego umożliwia podmiotom działalność marketingową na eurorynku w formie przedstawicielstwa czy oddziału zagranicznego nieposiadających osobowości prawnej Na koniec stwierdzono, że czynniki otoczenia polityczno-prawnego są w płaszczyźnie ponadnarodowego otoczenia znacznie ujednolicone, z kolei w płaszczyźnie klasycznego otoczenia występują pewne różnice między państwami UE, jednak umożliwiają one stosowanie ujednoliconych koncepcji marketingu, np. koncepcji euromarketingu. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe korporacje działające w środowisku wielojurysdykcyjnym stoją przed codziennym wyzwaniem zachowania zgodności ze stale zmieniającym się ryzykiem prawnym i regulacyjnym. Aby zapewnić zgodność z obowiązującymi normami muszą one wprowadzać złożone wewnętrzne mechanizmy kontroli zgodności z prawem. Mechanizmy te obejmują identyfikację, ocenę i środki ograniczające to ryzyko. Istota trudności wynika z różnic kulturowych w systemach prawnych i regulacyjnych na różnych terytoriach, na których działają globalne korporacje. Powszechnie stosowanym środkiem zaradczym wykorzystywanym przez korporacje, które dążą do zapewnienia jednolitości działania we wszystkich regionach geograficznych, są wewnętrzne normy zgodności. Jednakże uniwersalnie wprowadzane normy zgodności powodują zarówno trudności w ich stosowaniu ze względu na różnice kulturowe, jak i z tych samych powodów problemy spowodowane różnicami w ich interpretacji. Omówione w artykule rozwiązania prawne pokazują, jak korporacje radzą sobie z wyzwaniami związanymi z wielokulturowym otoczeniem prawnym i regulacyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane czynniki zewnętrzne określające sytuację polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, takie jak: ogólne warunki prawne określające funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw oraz wpływające na nie działania administracji wszystkich szczebli; relacje przedsiębiorstw z układem eksportowym; relacje przedsiębiorstw z konkurentami krajowymi, relacje przedsiębiorstw z układem produkcyjnym; przewagi konkurentów zagranicznych. Omówiono skutki działania czynników z otoczenia przedsiębiorstw dla ich sytuacji na rynkach zagranicznych oraz wskazano kierunki działania przedsiębiorstw dla umocnienia ich pozycji na rynkach zagranicznych.
Artykuł dotyczy powiązań polityki, gospodarki i społeczeństwa w odniesieniu do grupy zawodowej, jaką stanowią szeroko rozumiane elity biznesu. Pierwsza część zawiera teoretyczne rozważania poświęcone procesowi transformacji, natomiast część druga stanowi próbę zastosowania tych rozważań do opisu przekształceń mających miejsce w środowiskach biznesu w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu.
W Polsce co prawda gospodarka przeżywa wzrost, ale w porównaniu z Zachodem, w kraju jest wciąż małe nasycenie strukturą bankowości. Jest to swoisty podwójny wektor wzrostu; dotyczy to właśnie rosnącej przestrzeni gospodarczej, w której jest jeszcze dużo miejsca. Zdaniem części analityków struktura polskiego sektora bankowego jest jednak korzystna dla konsumentów. Te i inne zagadnienia były tematem tegorocznego "Spotkania Liderów, Bankowość i Ubezpieczenia 2015" podczas IX edycji Banking Forum, zorganizowanej przez MMC Polska. (abstrakt autora)
Marketingowe badania nieustannie lustrują otoczenie. Klasyczne podejście wyróżniało dwa rodzaje otoczenia: wewnętrzne i zewnętrzne. Obecnie eksperci coraz częściej dzielą otoczenie na trzy grupy: wewnętrzne, otoczenie mikro i otoczenie makro. To pierwsze oznacza pracowników, ich wiedzę, kompetencje, strukturę organizacyjną, ofertę, procesy i zarządzanie nimi. A także technologie przemysłowe, informatyczne, płace, zasoby finansowe oraz prowadzone kampanie. Otoczenie mikro skupia w sobie czynniki zależne od marki, klientów i innych uczestników rynku. Otoczenie makro to czynniki polityczne, prawno-regulacyjne, ekonomiczne, społeczne, kulturowe i technologiczne. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.