Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal basis for environmental protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Podstawy prawne ochrony środowiska w Polsce : wybrane zagadnienia
100%
Zgodnie z obowiązującym prawem ochrona środowiska to obowiązek zarówno administracji publicznej, przedsiębiorców, jak i obywateli. Podmioty te (i inne jeszcze) powinny postępować zgodnie z prawem, tak aby utrzymać naturalne podstawy bytu ludzi, zapewnić odpowiednie warunki rozwoju bez szkody dla środowiska naturalnego. Stąd wprowadzenie takich regulacji prawnych, jak odpowiednie zezwolenia na korzystanie z zasobów wodnych, leśnych, geologicznych itp. oraz stosowanie opłat za odprowadzanie ścieków, składowanie odpadów itp. Z zasady regulacje te powinny być zgodne z prawem ochrony środowiska UE i innymi umowami międzynarodowymi. W sumie jest to aktualny i obszerny problem, który trudno szczegółowo opisać w jednym artykule, stąd uwaga o wybranych zagadnieniach. (abstrakt oryginalny)
W skutecznej realizacji polityki ekologicznej znacząca rola przypada edukacji ekologicznej. Głównym jej celem będzie zmiana postaw społeczeństwa wobec środowiska oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej. Edukacja ekologiczna powinna być realizowana nie tylko przez zinstytucjonalizowane jednostki i programy, ale także przez wszystkich, którym leży na sercu dobro człowieka i otaczającej go przyrody.
3
Content available remote Strategie przedsiębiorstw a środowisko naturalne
75%
Autorka rozpoczęła od przedstawienia relacji zachodzących pomiędzy zarządzaniem strategicznym a odpowiedzialnością przedsiębiorstwa za środowisko naturalne. Dalej przypomniała regulacje, mechanizmy oraz standardy związane z realizacją polityki ekologicznej na poziomie kraju. Na zakończenie autorka omówiła strategie przedsiębiorstw w odniesieniu do potrzeb środowiska naturalnego
Zamierzeniem autorki było przybliżenie wybranych problemów rozwoju systemu prawno-instytucjonalnego ochrony i eksploatacji środowiska przyrodniczego na ziemiach polskich. Autorka oparła analizę na badaniach własnych oraz na materiałach źródłowych. W zakończeniu podała wnioski.
Omówiono społeczno-ekologiczne przesłanki i podstawy społecznych umów ekologicznych, ich prawną konstrukcję w polskim systemie prawnym ( umowa cywilna, administracyjna, porozumienie gospodarcze, porozumienie administracyjne, rozwiązania mieszane), oraz ogólne założenia i treść takich umów.
Polityka ekologiczna jest pojęciem niejednolitym, zarówno ze względu na przedmiot, którym się zajmuje, jak i środki, którymi się posługuje. Autor dokonał próby syntezy jej celu i roli w zakresie ochrony środowiska.
Tematem rozważań autora były prawno-administracyjna aspekty ochrony środowiska w Polsce. W pierwszej kolejności autor poddał analizie podstawy prawne ochrony środowiska, a dalej zakres odpowiedzialności prawnej w ochronie środowiska. Dodatkowo omówił kierunki rozwoju przebudowy prawa ochrony środowiska w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W drugiej części przedmiotem analizy prawnej była część szczegółowa prawa ochrony środowiska w Polsce.
Omówiono politykę ochrony środowiska, jej podstawy prawne i cele oraz system finansowania przedsięwzięć proekologicznych. Przedstawiono także sposób wykorzystania środków finansowych na ochronę środowiska w województwie mazowieckim. (skróc. oryg. streszcz.)
Opracowanie ma na celu wykazanie, że Prawo ochrony środowiska jest ustawą, która nakłada daniny publiczne w celu ochrony środowiska naturalnego w Polsce. Ten akt prawny charakteryzuje się szczególnymi cechami i rozwiązaniami prawnymi. Autor sformułował tezę, że niektóre przepisy dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska i opłaty emisyjnej naruszają konstytucyjne standardy wyłączności ustawy daninowej, prawa do przewidywalnego opodatkowania, przyzwoitej legislacji i demokratycznego państwa prawnego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę podziału uprawnień i zadań w dziedzinie zarządzania zasobami środowiska, zgodnego z założeniami ekorozwoju, po reformie administracji publicznej w Polsce. Szczególnie zwrócono uwagę na wzrost znaczenia gminnych organów samorządowych w kształtowaniu polityki ekologicznej. Obszernie przedstawiono podstawy prawne określające zadania gmin i instrumenty przez nie wykorzystywane w realizacji polityki ekologicznej.
Efektywna polityka ekologiczna stanowi jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej. W związku z tym coraz większą uwagę koncentruje się na wstępnej ocenie wpływu na przyrodę przedsięwzięć, które maja być realizowane. W artykule omówiono główne cechy dyrektywy 2001/42/WE, która jest głównym aktem prawnym w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Przedstawiono niektóre definicje opłat i podatków ekologicznych. Według jednej z nich podatek należy do kategorii środowiskowej, jeśli "podstawą opodatkowania jest wyrażony w jednostkach fizycznych przedmiot podatku mający udowodniony, zwłaszcza negatywny wpływ na środowisko". Definicja ta została uzgodniona przez międzynarodowych ekspertów i przyjęta przez Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich (Eurostat) i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pozwoliło to porównać tendencje w zakresie opodatkowania zasobów środowiska naturalnego w różnych krajach. Artykuł prezentuje także rozbieżności między różnymi definicjami opłat oraz podatków ekologicznych zarówno w sensie prawnym, jak i w zakresie ich wykorzystania jako instrumenty polityki ochrony środowiska.
Przedmiotem rozważań w artykule jest prawo i wynikające z niego ekonomiczne instrumenty w gospodarowaniu środowiskiem: kary, opłaty, należności i odszkodowania. Autorzy postulują konieczność efektywnego zarządzania środowiskiem w gospodarce rynkowej. Wskazują na potrzebę określenia własności zasobów środowiska.
Celem artykułu jest porównanie regulacji prawnych z zakresu ochrony środowiska, dotyczących ograniczania zanieczyszczeń azotanami pochodzenia rolniczego w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Konieczność dostosowania polityki ekologicznej i rolnej do wymogów UE, wynika z reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP), w ramach której wprowadza się instrumenty ochrony środowiska. Należą do nich m.in. dyrektywy Rady 91/676/EWG i 86/278/EWG.
Przedmiotem opracowania są prawne aspekty ochrony środowiska. Autor omawia ochronę prewencyjną środowiska, ograniczoną do praw rzeczowych właściciela, wskazując tym samym na obowiązki osoby odpowiedzialnej (właściciela transportu) oraz zakres tej odpowiedzialności.
W artykule przedstawiono problem wdrażania regulacji Unii Europejskiej dotyczących ochrony środowiska na poziomie lokalnym. Omówiono istotę, założenia i ocenę audytu zgodności oraz wyniki negocjacji akcesyjnych w obszarze "Środowisko".
Konwencja Bazylejska jest najważniejszym dokumentem regulującym rynek odpadów niebezpiecznych. Polska ratyfikowała tę konwencję 20.03.1992 r. W artykule omówiono makro- i mikroekonomiczne skutki przystąpienia Polski do Konwencji Bazylejskiej.
W artykule dokonano próby oceny szans i zagrożeń w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w oparciu o sytuację panującą na Dolnym Śląsku i w polskim systemie prawnym. Zagadnienie strategii ekorozwoju i jej realizację na terenie gminy omówiono w oparciu o dokument AGENDA 21.
Omówiono normy i regulacje ekologiczne obowiązujące w krajach Unii Europejskiej. Podkreślono, że poznanie tych zasad warunkuje wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynkach europejskich.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.