Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal consulting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W dniu 26 marca 2021 r. minęła 30. rocznica podpisania Traktatu z Asunción, który stanowił podstawę utworzenia Wspólnego Rynku Południa (Mercosur). Jest to proces integrowania wszystkich rynków Ameryki Południowej i stanowi on piątą gospodarkę światową. W ciągu tego okresu zarówno w państwach członkowskich, jak i w Mercosur nastąpiły znaczne zmiany. Wraz z pogłębianiem się procesów integracyjnych miała miejsce ewolucja mechanizmu załatwiania sporów. Jedną z istotnych zmian było powołanie Stałego Trybunału Rewizyjnego, który posiada kompetencję do rozstrzygania sporów oraz do wydawania opinii doradczych. Opinie doradcze stanowią jednak niedoceniane narzędzie rozwiązywania kwestii prawnych. Przedstawiciele nauki prawa międzynarodowego w swoich badaniach skupiają się głównie na jurysdykcji trybunałów międzynarodowych w sprawach spornych, pomijając lub ignorując znaczenie postępowania doradczego. Opinie doradcze wydawane przez trybunały międzynarodowe, mimo że co do zasady stanowią poradę prawną w kwestiach prawa, niekiedy uznaje się za jeden ze środków służących do pogłębiania procesów integracyjnych. W artykule stwierdzono, że ze względu na niewiążący charakter opinii doradczych stanowią one dogodny instrument standaryzacji prawa Mercosur, wzmacniają procesy integracyjne w regionie i umożliwiają realizację celów określonych w Traktacie z Asunción. Zakres ich oddziaływania zależy nie tylko od samego Trybunału, lecz także od tego, czy podmiot, który zwrócił się o opinię doradczą, w szczególności jeżeli jest to sąd najwyższy, będzie skłonny do stosowania się do wskazówek Trybunału. Artykuł stanowi wkład do trwającej dyskusji na temat wpływu opinii doradczych na rozwój procesów integracyjnych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Modelling Effective Legal Aid System
100%
Aim: This article presents a theoretical model that enables achievement of macroeconomic efficiency of the legal aid system by means of adjusting supply to the pre-determined demand. Results: Main deterministic components of aggregate demand for legal aid are defined using a shift-share type framework. The knowledge of its parameters makes it possible to estimate expected demand for legal aid in response to various formulae of possible reforms of the system. Motivation: Estimates of demand serve to compute legal aid supply that minimizes social costs of legal aid provision. This task is accomplished by means of the so called assignment problem originating the field of operational research. Providers are divided in line with their average productivities in solving appropriate legal cases and the aggregate personal costs of legal aid provision are subject to minimization. (original abstract)
Celem opracowania jest zidentyfikowanie i skwantyfikowanie wpływu czynników determinujących sposób działania wobec wystąpienia problemu prawnego. Na podstawie przeglądu literatury opracowano listę takich czynników, a następnie na podstawie danych pochodzących z ogólnopolskiego badania ankietowego przeprowadzonego w 2012 r. przez Instytut Spraw Publicznych (ISP) w Warszawie oszacowano parametry strukturalne wielomianowego modelu logitowego. Z badania wynika, że decyzja co do sposobu postępowania prawnego zależy przede wszystkim od rodzaju doświadczanego problemu, jego rangi, postaw wobec prawa oraz kilku innych cech socjoekonomicznych dotkniętych nim osób. Wyniki badania pokazują również, że ograniczenia popytu na usługi poradnictwa prawnego z tytułu niskich dochodów nie są znaczące, ważniejszą barierą jest natomiast przestrzenna dostępność usług poradniczych. (abstrakt oryginalny)
Zawód doradcy restrukturyzacyjnego jest wykonywany przez profesjonalistów przygotowanych do podejmowania czynności restrukturyzacyjnych oraz do pełnienia określonych ustawą - Prawo restrukturyzacyjne funkcji, zarówno w ramach postępowania sądowego, jak i pozasądowego. Potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych doradcy restrukturyzacyjnego jest uzyskanie licencji zgodnie z ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. W opracowaniu zaprezentowano czynności, do których wykonywania zobligowany będzie doradca restrukturyzacyjny, gdy podejmie się świadczyć usługi doradcze w procesie restrukturyzacji naprawczej.(abstrakt oryginalny)
Obecnie teoria organizacji i zarządzania coraz powszechniej akcentuje znaczenie wiedzy będącej podstawowym czynnikiem determinującym rozwój organizacji. W artykule podjęto próbę wykazania konieczności wdrożenia przez polskie kancelarie prawne koncepcji zarządzania wiedzą.
Raport zawiera charakterystykę rynku usług doradztwa gospodarczo-prawnego w Polsce. Wśród firm świadczących usługi profesjonalne dominują firmy zagraniczne. Zdaniem autora, rozwój firm krajowych zależy nie tylko od jakości usług i kompleksowości oferty, ale również od tego, w którym kierunku rozwinie się lokalny popyt. Inną drogą znormalizowania tego sektora usług jest rozwój profesjonalnych stowarzyszeń, wprowadzających odpowiednie zmiany w prawodawstwie, monitorujących etyczność zachowań swoich członków i prowadzących lobbying w ich imieniu.
Konsulting działa w różnych dziedzinach, np. w technice w postaci doradztwa w zarządzaniu projektami technicznymi. W zakresie usług prawnych i ekonomicznych jest zjawiskiem nowym w gospodarce polskiej okresu transformacji. Ta sfera konsultingu stanowi przedmiot niniejszego opracowania.
Niniejszy artykuł stanowi syntetyczną analizę problemu dostępu do wymiaru sprawiedliwości na przykładzie dwóch instytucji, które zostały szczegółowo uregulowane przez polskiego ustawodawcę w ostatnim czasie. Skąpe przepisy dotyczące ubezpieczenia ochrony prawnej rozbudowano na skutek konieczności implementacji przepisów dyrektywy Wypłacalność II w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Dnia 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca regulacje odnoszące się do nieodpłatnej pomocy prawnej. Jak się wydaje, obie instytucje są skierowane do różnych odbiorców, jednakże ich główna funkcja pozostaje ta sama, a sprowadza się do ułatwienia osobom ubezpieczonym lub uprawnionym dostępu do wymiaru sprawiedliwości, w formie i granicach określonych umową ubezpieczenia lub ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. Prezentację najistotniejszych regulacji ustawowych uzupełniają dane statystyczne obrazujące umiarkowaną popularność obu instytucji wśród polskiego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Nowadays, Family Businesses in Mexico face the complex situations that impact their development, growth and destiny. The transition from one generation to another, as well as preparation activities towards the succession, are a process of difficult and confusing scenarios in their assimilation. The objective of this research is to propose strategies to the Director of Corporativo GH, a company dedicated to the manufacture, distribution and commercialization of health products, in the incorporation and preparation of new members in the line of succession. For this research, the case study of Robert Yin, recognized author in the conceptualization and application of this methodology, is used as a research strategy that includes the method of direct interview and observation in facilities or physical objects (Yin 1994). For the results, three stages are established: first - a theoretical review in relation to other similar case investigations, second - the analysis for the election of the successor, and third - the succession plan towards the conformation of the family law council. (original abstract)
W niniejszym tekście omówiono instytucję arbitrażu przymusowego, który może wynikać z mocy ustawy lub być narzucony przez osoby trzecie - niebędące władzą publiczną, a np. międzynarodowymi federacjami sportowymi - względnie przez stronę stosunku prawnego, w celu zabezpieczenia wykonania powinności wynikających z prawa prywatnego. Uważany jest on za efektywną, choć dyskusyjną formę rozwiązywania sporów prawnych, zwłaszcza ze względu na brak zapisu na sąd polubowny. Arbitraż przymusowy z mocy ustawy ma walor jurysdykcji wyjątkowej, do której prawodawca odnosi, przynajmniej częściowo, reżim dobrowolnego sądownictwa polubownego. W ten sposób upodabnia się on do sądownictwa państwowego, choć oczywiście nie jest jego częścią składową. W dwóch pozostałych przypadkach arbitrażu przymusowego współczesne prawo przewiduje formalne i materialne wymogi dla umowy arbitrażowej, która realizuje się zwłaszcza za pośrednictwem tzw. klauzuli arbitrażowej przez odesłanie. Wola poddania konkretnych spraw arbitrażowi nie wynika tu bezpośrednio z zapisu na sąd polubowny, lecz z odrębnego dokumentu (np. umowy wzorcowej lub statutu osoby prawnej), który strony akceptują, przystępując w szczególności do organizacji korporacyjnej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Metodologia pomiaru korzyści społecznych z nieodpłatnego poradnictwa prawnego
63%
Celem opracowania jest omówienie głównych zagadnień metodologicznych dotyczących pomiaru korzyści społecznych wynikających z poradnictwa prawno-obywatelskiego. W artykule dokonano również krytycznej reasumpcji istniejącej praktyki wyceny makroekonomicznych efektów poradnictwa oraz przeprowadzono wstępną analizę popytowych korzyści dla Polski. Rozważania metodologiczne zilustrowano przypadkiem przemocy domowej, wyszczególniając wszystkie ścieżki możliwych reakcji na wystąpienie problemu oraz wynikających zeń konsekwencji finansowych będących następstwem przedsięwziętych działań. Podjęto pierwszą próbę algorytmizacji pomiaru korzyści płynących z poradnictwa prawnego, wskazując na wszystkie okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę w trakcie kwantyfikacji korzyści z tytułu poradnictwa. Na podstawie dotychczasowych - nie wolnych od pewnych wad wskazanych w artykule - szacunków korzyści i kosztów funkcjonowania nieodpłatnych systemów poradnictwa prawnego można jednoznacznie stwierdzić, że korzyści społeczne znacząco przewyższają koszty związane z funkcjonowaniem takich systemów. (abstrakt oryginalny)
Skala przedsiębiorczości, występująca w Polsce na tle krajów UE jest zasadniczo porównywalna. Nie oznacza to jednak, aby ustawodawca polski czy unijny mieli zaprzestać starań zmierzających do zwiększenia aktywności pro-przedsiębiorczej. Liczba i wielkość przedsiębiorców działających na danym rynku decyduje bowiem zarówno o liczbie zatrudnionych pracowników, poprawie bytu społeczeństwa, jak i wartości dodanej brutto. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby nie tylko procedura zakładania przedsiębiorstw, ale również pozyskiwanie środków na takie założenie były maksymalnie ułatwione (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich gwarancji). Czynnikami modyfikującymi mogą być również szkolenia, programy aktywizujące, czy wreszcie ułatwione poradnictwo prawne. (abstrakt oryginalny)
Standaryzacja to proces ujednolicenia, znormalizowania. Sporządzenie standardów może mieć różnorakie cele w zależności od tego, czego one dotyczą i do kogo są skierowane. Stąd konieczność opracowywania odrębnych i zindywidualizowanych standardów dla różnych usług, a nawet dla różnych instytucji. Przyglądając się funkcjonującym standardom prowadzenia poradnictwa prawnego można podzielić je na trzy typy. Pierwszy, którego celem jest ujednolicenie usług. Drugi, który dąży do zachowania jakości wypracowanej marki i wreszcie trzeci, będący pewną deklaracją wyznawanych zasad - czy to przez pojedynczego dostawcę usług czy też przez ich grupę. Immanentną cechą standardów powinna być ich ewolucja. Standardy powinny być dokumentem żywym - dyskutowanym przez różne strony, zaangażowane w proces świadczenia usług (zleceniodawców, wykonawców, klientów, polityków, naukowców). (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu przedstawiono samorządy zawodów zaufania publicznego w Konstytucji RP. Następnie spróbowano zdefiniować zawody zaufania publicznego w świetle Konstytucji. Omówiono zawód radcy prawnego jako zawodu zaufania publicznego w świetle Konstytucji RP i Ustawy o radcach prawnych.
W artykule podjęto próbę empirycznego pomiaru indywidualnych korzyści wynikających z bezpłatnego poradnictwa prawnego oferowanego przez różne instytucje niekomercyjne. W tym celu wykorzystano poszerzone równanie dochodów Mincera, którego parametry oszacowano przy użyciu reprezentatywnych mikroekonomicznych danych ankietowych dla Polski. Podsumowując wyniki badania należy stwierdzić, iż odpowiedź na sformułowane w jego tytule pytanie jest jednoznacznie afirmatywna. Pozostawienie spraw własnemu biegowi w przypadku wystąpienia problemu prawnego powoduje pogorszenie sytuacji materialnej osoby go doświadczającej, a przyjęcie postawy aktywnej i szukanie pomocy prawnej neutralizuje lub przynajmniej łagodzi negatywne następstwa. Decyzja dotycząca wyboru usługodawcy może wynikać z racjonalnych przesłanek ekonomicznych, gdyż wyższej efektywności porad komercyjnych towarzyszą wyższe koszty ich uzyskania. Świadczy to również o celowości zachowania obydwu typów usług poradniczych. (abstrakt oryginalny)
Mapa i zakres działalności największych firm konsultingowych i doradczych w Polsce.
17
Content available remote Nieodpłatna pomoc prawna jako instrument zabezpieczenia społecznego
63%
Przedmiotem opracowania jest analiza przepisów ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej i ocena, a celem analizy jest określenie, w jakim stopniu nieodpłatna pomoc prawna może być uznana za instrument zabezpieczenia społecznego. Autor przedstawia zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym zakres przedmiotowy tej pomocy oraz krąg osób uprawnionych do jej otrzymania, a także rozwiązania organizacyjno-finansowe i porównuje je z regulacjami prawa procesowego dotyczącymi zwolnienia z kosztów sądowych oraz ustanowienia pełnomocnika z urzędu. Następnie omawia pojęcie "zabezpieczenie społeczne" i na jego tle ocenia przepisy ustawy. (abstrakt oryginalny)
Instytucja składu konsygnacyjnego powszechnie funkcjonuje w międzynarodowym obrocie gospodarczym w ramach Unii Europejskiej. W polskim systemie prawnopodatkowym zaimplementowano instytucję magazynu konsygnacyjnego, stanowiącego odmianę składu konsygnacyjnego. Celem artykułu jest omówienie istoty i prawnych aspektów funkcjonowania składów konsygnacyjnych i magazynów konsygnacyjnych zlokalizowanych za granicą na tle składów celnych.(abstrakt oryginalny)
19
51%
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie charakteru prawnego kluczowych dla projektu ustawy (i całkowicie nowych w polskim systemie prawnym) instytucji: "przedsiębiorstwa w spadku" oraz "zarządu sukcesyjnego" oraz próba określenia możliwości zastosowania tych instytucji w praktyce doradztwa prawnego w toku procesu sukcesji firmy rodzinnej działającej w oparciu o wpis do CEIDG. (fragment tekstu)
Dzięki analizie rynku niedawno udało się uchronić jedną z firm budowlanych przed wielomilionową inwestycją w fabrykę innowacyjnych opakowań, gdyż skomplikowane regulacje prawne uniemożliwiały wprowadzenie ich do obrotu. Z kolei inna firma z branży medycznej po podobnej analizie zrezygnowała z kupna kosztownej licencji na wyłączną dystrybucję specjalistycznego preparatu dla dzieci, gdyż zasięgnięcie opinii lekarzy i rodziców wykazało ograniczone zainteresowanie nową ofertą. Nieodzowna jest zatem wszędzie analiza trendów, konkurencji, popytu czy wreszcie zagadnień prawnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.