Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal entity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zanalizowano regulacje prawne w zakresie reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego, zwracając uwagę na brak spójności i koordynacji przyjętych rozwiązań.
Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie: "Czego menedżerowie i prawnicy mogą dowiedzieć się od twórcy Pana Cogito, poety-myśliciela, a przy tym kompetentnego znawcy ekonomii i prawa? " Okazji dostarcza ustanowienie roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. W podjętej przez Sejm RP uchwale ustanawiającej Rok Herberta czytamy: "W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcie dobra i zła". (fragment tekstu)
3
Content available remote Metody wykorzystywania rajów podatkowych
100%
Scharakteryzowano metody wykorzystywania rajów podatków przez osoby fizyczne oraz przez osoby prawne.
W artykule podjęto problematykę form organizacyjno-prawnych w sektorze finansów publicznych. Mając na uwadze zróżnicowane zasady ich tworzenia oraz finansowania zadań publicznych, za cel pracy przyjęto analizę zasad funkcjonowania form organizacyjno-prawnych działających w warunkach quasi-rynkowych. W artykule zaprezentowano rozważania o charakterze teoretycznym dotyczące kryteriów wyboru formy organizacyjno-prawnej finansowania zadań publicznych oraz podstaw prawnych funkcjonowania agencji wykonawczych i instytucji gospodarki budżetowej. W części empirycznej pracy analizie poddano wyniki finansowe omawianych form w latach 2011-2016 w kontekście regulacji prawnych. W opracowaniu zastosowano metodę porównawczej analizy opisowej. Przeprowadzone badania umożliwiły ocenę efektywności działania wybranych form organizacyjno-prawnych w świetle osiąganych wyników finansowych, a także wskazanie rozbieżności pomiędzy regulacjami ustawowymi i ich funkcjonowaniem w praktyce.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie kompleksowej klasyfikacji postanowień umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w oparciu o kryterium charakteru prawnego. Ponadto określono szczegółowe zasady kształtowania treści postanowień umowy z o.o. oraz metody wykładni aktu założycielskiego osoby prawnej. Artykuł zawiera szczegółową charakterystykę postanowień umowy polskiej spółki z o.o., szczególną uwagę poświęcono postanowieniom: obligatoryjnym, fakultatywnym, korporacyjnym, obligacyjnym, mieszanym, oraz esentialia negotti, naturalia negotii, accidentalia negotii. Analiza prawa polskiego została uzupełniona o uwagi porównawcze na tle prawa niemieckiego i systemów prawnych common law.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeanalizowanie ustawy z 28.11.2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, skutkiem której jest uzyskanie przez spółki komandytowe statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W treści artykułu w sposób szczegółowy opisano regulacje dotyczące opodatkowania spółek komandytowych podatkiem CIT oraz wyjątki od tej zasady. Z uwagi na fakt, że wskazana ustawa w sposób całkowity zmienia sytuację podatkową przedsiębiorstw prowadzonych w formie spółek komandytowych, a w szczególności tzw. sp. z o.o. sp.k., oceniono zasadność jej uchwalenia oraz określono skutki jej wejścia w życie z perspektywy wspólników takich spółek. Ponadto w treści artykułu postawiono tezę, zgodnie z którą w chwili obecnej nie jest już możliwe utworzenie struktury przedsiębiorstwa łączącej w sobie cechy dotychczasowej spółki komandytowej, której komplementariuszem była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zmusza to wspólników do rozważenia zmian w strukturze przedsiębiorstw prowadzonych do tej pory w formie w formie spółek komandytowych, których komplementariuszami są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym w treści artykułu podjęto próbę określenia alternatywnych do sp. z o. o. sp. k. form prowadzenia działalności gospodarczej wraz z opisem sposobu ich przekształcenia.(abstrakt oryginalny)
Prawo wekslowe, na podstawie którego budowane są stosunki zobowiązaniowe, wymaga, by wyrazem tych stosunków były określone prawem dokumenty będące papierami wartościowymi. Jako że definicyjnie papiery wartościowe charakteryzują się tym, że zobowiązanie nie będzie realizowane bez przedłożenia dokumentu, dokument ten jest wysoce sformalizowany co do swych cech. Zatem nie podlega po jego wystawieniu ewentualnemu uzupełnieniu lub poprawieniu. Nie podlega także innej bądź szerszej interpretacji, jak wynika to z zakresu możliwości określonej art. 2 i 102 prawa wekslowego. Nie jest też możliwe interpretowanie go na podstawie jakichkolwiek innych dokumentów, chociażby nawet nie były one zakwestionowane przez strony stosunku wekslowego. Jak wynika z orzecznictwa do prawa wekslowego, tylko wysoce sformalizowany dokument weksla spełnia wymogi będące podstawą kreowania stosunku zobowiązaniowego opartego na wekslu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi omówienie charakteru prawnego uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. Właściwą analizę zagadnienia poprzedza przywołanie definicji czynności prawnej. Następnie przedstawione zostały dwie grupy poglądów: uznające uchwały za czynności prawne, jak również odmawiające im takiego charakteru. Po przedstawieniu przeciwstawnych poglądów zaprezentowane zostało stanowisko zajęte przez autora. Główną tezą artykułu jest twierdzenie, że w świetle przeprowadzonych analiz uchwały zgromadzeń spółek kapitałowych winny być uznawane za czynności prawne, co wywoływać będzie szereg dalszych konsekwencji, m.in. w zakresie problematyki wadliwości uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych oraz sankcji będących efektem tych wadliwości.(abstrakt oryginalny)
Oferty publiczne papierów wartościowych stanowią kluczowy element aktywności na rynku kapitałowym. Aktywność ta musi być jednak przeprowadzona z uwzględnieniem interesów inwestorów. Zapewnieniu ich poszanowania służyć ma określony w rozporządzeniu 2017/1129 obowiązek opublikowania prospektu. W przypadku jednak pewnych grup inwestorów ustawodawca stosuje względniejsze przepisy zezwalające na przeprowadzenie ofert publicznych bez potrzeby przygotowania i opublikowania prospektu. Wynika to ze szczególnego charakteru tych inwestorów lub zasięgu oferty. Celem niniejszego artykułu jest analiza możliwości oferty publicznej skierowanej do inwestorów kwalifikowanych oraz osób fizycznych i prawnych w kontekście obowiązku prospektowego.(abstrakt oryginalny)
Przychody (dochody) z udziału w zyskach spółek kapitałowych, ska czy spółdzielni z siedzibą w Polsce podlegają zryczałtowanemu (19%) podatkowi dochodowemu. Szczegółowe zasady opodatkowania różnią się w zależności od tego, czy wspólnikiem jest osoba prawna, czy fizyczna, a w przypadku ska - czy chodzi o akcjonariusza, czy komplementariusza. (fragment tekstu)
Nazwa należy, obok dobrej sławy, do tych dóbr osobistych osób prawnych, które najczęściej stają się przedmiotem naruszenia. Autor przedstawił prawne interpretacje podstawowych funkcji nazwy osoby prawnej, a także różne przykłady naruszania ich.
Poniższy artykuł został poświęcony reprezentacji w postępowaniu karnym pokrzywdzonego, jakim jest spółka z o.o. w organizacji. Reprezentacja procesowa osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej co do zasady nie wzbudza wątpliwości zarówno w doktrynie, jak i judykaturze, gdy powołano w niej zarząd lub inny organ uprawniony do reprezentacji. Problem pojawia się, głównie w praktyce, gdy takiego organu jeszcze nie powołano, co może mieć miejsce m.in. w przypadku spółki z o.o. w organizacji, a zachodzi potrzeba podejmowania działań w interesie pokrzywdzonego podmiotu, np. ustanowienia pełnomocnika, złożenia wniosku o ściganie. W artykule dokonano analizy przepisów znajdujących zastosowanie w takich przypadkach i zaproponowano rozwiązanie, które choć może nie idealne, to jednak z pewnością przyczyni się do uporządkowania podmiotów i roli, w jakiej występują, reprezentując dany podmiot, np. spółkę z o.o., jako pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analiz autora jest pięć pojęć prawnych: osoba fizyczna, osoba prawa, ułomna osoba prawna, fiskus (Skarb Państwa) oraz osoba prawna prawa publicznego. Pomimo że termin "osoba fizyczna" jest powszechnie używany, autor opowiada się za usunięciem tego pojęcia z przepisów prawa, ponieważ pojęcie to jest reliktem skrajnej postaci jurysprudencji pojęciowej będącej wykwitem skrajnej postaci pozytywizmu prawniczego, poza tym nie koresponduje ono ze współczesnymi trendami zmierzającymi do konstytucjonalizacji prawa cywilnego, a zwłaszcza że współczesnymi koncepcjami praw człowieka. Autor zwraca uwagę, że pojęcie to nie występuje w polskiej Konstytucji. Za relikt uważa również pojęcie fiskusa (Skarb Państwa): jest to swoisty anachronizm, a więc relikt dawnej koncepcji fiskusa, która święciła triumfy w XIX w. Pojęcie to odwraca uwagę od rzeczywistej istoty państwa jako podmiotu prawa. Autor opowiada się także za usunięciem z dyskursu cywilistycznego pojęcia osoby prawnej prawa publicznego, które przedostało się z nauki prawa administracyjnego do dyskursu cywilistycznego. Jest ono reliktem metodologii, jaką stosowali szeroko w XIX w. specjaliści prawa administracyjnego. Metoda ta polegała na zapożyczaniu z nauki prawa cywilnego pewnych pojęć i recypowaniu ich do nauki prawa administracyjnego. Zdaniem autora na gruncie prawa cywilnego pojęcie to nie posiada wystarczających walorów normatywnych i poznawczych. Autor zwraca również uwagę na naturę pojęcia osoby prawnej. Jego zdaniem, w przeciwieństwie do terminu "ułomna osoba prawna", jest to pojęcie pierwotne w języku prawnym i prawniczym. Nie poddaje się więc definiowaniu. (abstrakt oryginalny)
Nowa regulacja zawarta w art. 39 Kodeksu cywilnego pozwala na konwalidację czynności prawnych, przy których dokonaniu miały miejsce określone wadliwości reprezentacji osób prawnych. Autor podkreśla praktyczną doniosłość przepisu, który przecina liczne wątpliwości związane z regułami, jakie do tej pory wynikały jedynie z orzecznictwa sądowego. Stawiane są jednak pytania o szczegółowy zakres nowej regulacji. Wyrażane są także obawy, czy konstrukcja, w ramach której decyzje o losach czynności ma podjąć podmiot dopuszczający się uchybień w zakresie własnej reprezentacji, nie będzie prowadziła do określonych nadużyć. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie funkcjonowania przedsiębiorczości społecznej na obszarach wiejskich na przykładzie 20 spółdzielni socjalnych, działających na terenie gmin wiejskich województwa wielkopolskiego. Na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego zbadano profil działalności, poziom zatrudnienia, okres prowadzenia działalności, podmioty założycielskie oraz sytuację finansową analizowanych podmiotów przy wykorzystaniu metody indeksów dynamiki. Wskazano różnice w funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, których przyczyną jest podmiotowość prawna założycieli. Wśród spółdzielni założonych przez osoby prawne ponad połowa (58%) uzyskała dochód i zatrudniała ponad 10 pracowników. Spośród podmiotów założonych przez osoby fizyczne 75% z nich odnotowało stratę z prowadzonej działalności, znacznie niższą kwotę przychodów (63% poniżej 100 tys. zł) oraz mniejszą liczbę zatrudnionych pracowników (średnio 7). Wyniki badań wykazały, że największe szanse na rozwój mają spółdzielnie założone przez gminy wspólnie z powiatem.(abstrakt oryginalny)
Teza artykułu zakłada, że art. 108 k.c. nie może być stosowany per analogiam do osoby prawnej, a co za tym idzie, przyjęta wykładnia art. 108 k.c. w doktrynie i orzecznictwie jest nieprawidłowa ze względu na pominięcie zarówno argumentów językowych, systemowych i funkcjonalnych, jak i niedostrzeżenie istoty wykładni per analogiam legis. Artykuł przedstawia teorię pełnomocnictwa, organów oraz przedstawicielstwa, eksponując różnice oraz podobieństwa między nimi. Dochodzi do tego kwestia ograniczonej autonomii prawa handlowego, która ma podpierać wykładnię per analogiam art. 108 k.c. Koncentruje się także na zasadzie autonomii woli, która w zakazie dokonywania czynności samego ze sobą doznaje wyjątku.(abstrakt oryginalny)
Wśród podmiotów publicznych praw podmiotowych, należy wyróżnić podmioty publicznych praw podmiotowych mających swe źródło w przyrodzonych prawach człowieka. Przeprowadzenie rozważań w zakresie osób fizycznych i osób prawnych postrzeganych jako podmioty tych praw pozwala na określenie licznych spornych kwestii, które bez wątpienia znajdą swe odbicie w realizacji tych publicznych praw podmiotowych w praktyce prawniczej. Zagadnienie to ma złożona naturę, z uwagi na np. konieczność posiłkowania się wynikami wykładni językowej pojęcia "obywatel". Jest to konieczne mimo istnienia definicji legalnej obywatela. Skomplikowany charakter analizowanej tematyki jest również konsekwencją konieczności rozróżniania w zakresie możliwości przypisywania publicznych praw podmiotowych, których źródłem są przyrodzone prawa człowieka, obywatelom, nie-obywatelom pozostającym pod jurysdykcją państwa polskiego i nie-obywatelom niepozostającym pod jurysdykcją państwa polskiego. Kwestią również dalece problematyczną jest możliwość stosowania analogi w zakresie przypisywania publicznych praw podmiotowych, których źródłem są przyrodzone prawa człowieka osobom prawnym. Widząc samą sporność stosowania w tym zakresie analogi, należy wskazać na oczywisty brak możliwości określania osób prawnych jako podmiotów publicznych praw podmiotowych, które mają swe źródło w takich przyrodzonych prawach człowieka, jak np. życie czy zdrowie.(abstrakt oryginalny)
Ustalenie momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej rodzi liczne problemy. Wynikają one z ogólnikowości przepisów updop, a potęgowane są sprzecznymi tezami interpretacji organów podatkowych i wyrokami sądów administracyjnych. Wady regulacji updop widoczne są zwłaszcza na tle przepisów ustawy o VAT.(fragment tekstu)
Przepis art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych stanowi, że izby te dokonują kontroli gospodarki finansowej i zamówień publicznych samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym samorządowych osób prawnych. Kontrola samorządowych osób prawnych może zostać przeprowadzona na wniosek jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych) oraz na wniosek organów administracji rządowej agencji lub funduszy celowych w przypadku przekazania środków publicznych na rzecz tych podmiotów. Przedmiotowa kontrola samorządowych osób prawnych przez regionalne izby obrachunkowe dotyczy gospodarki finansowej, w tym realizacji zobowiązań podatkowych, zamówień publicznych na podstawie kryterium zgodności z prawem i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym (art. 5 ust. 1 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych). Samorządowym osobom prawnym i samorządowym jednostkom organizacyjnym nie przysługują żadne zobowiązania podatkowe, wobec czego przepis art. 5 ust. 1 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych w zakresie kontroli zobowiązań podatkowych jest bezprzedmiotowy. Celem artykułu jest analiza podmiotów, które podlegają kontroli regionalnych izb obrachunkowych, zakresu przedmiotowej kontroli oraz sformułowanie wniosków de lege lata i de lega ferenda dotyczących uprawnień tych izb wobec samorządowych osób prawnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem regulacji pełnienia funkcji członków w organach zarządzających spółek. Przesłanką przeprowadzenia badań była okoliczność w postaci braku przyjęcia przez państwa europejskie jednolitego modelu w przedmiocie dopuszczenia osób prawnych do pełnienia funkcji członków w organach zarządzających spółek. Nieudaną próbą takiej regulacji była V Dyrektywa Spółek. Celem badań jest porównanie wybranych systemów prawnych oraz ukazanie potencjalnych skutków dopuszczenia osób prawnych do pełnienia funkcji członka zarządu, a także odpowiedź na pytanie, czy konieczne jest ujednolicenie regulacji w tym aspekcie na poziomie europejskim. Powyższą analizę przeprowadzono przede wszystkim przy wykorzystaniu metody dogmatycznoprawnej oraz prawnoporównawczej. Badania wykazały, że w niektórych systemach prawnych obecność osoby prawnej w organie zarządzającym spółki jest powszechnie dozwolona - przykładowo, taką sytuację dopuszczają prawodawcy francuski, belgijski oraz brytyjski, jednakże prawodawstwo tych państw nie jest w tym aspekcie jednolite. Z kolei w Niemczech czy Polsce pełnienie funkcji członka zarządu przez osobę prawną jest zabronione z mocy samego prawa. Autor formułuje tezę, że brak jednak konkretnych podstaw do ujednolicania opisywanego mechanizmu na poziomie europejskim. Poczynione ustalenia można uznać za istotne w kontekście ewentualnej nowelizacji polskiego Kodeksu spółek handlowych i dyskusji o możliwości wprowadzenia do polskiego prawa regulacji dotyczącej zdolności osób prawnych do pełnienia funkcji członka organów spółki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.