Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal forms of companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przy planowaniu inwestycji w Polsce istotną rolę odgrywają obok czynników makroekonomicznych i inwestycyjno-prawnych, również aspekty podatkowe. Ze względu na różne traktowanie przez prawo podatkowe poszczególnych form prawnych, wybór rodzaju spółki w bardzo dużym stopniu stanowi o obciążeniu podatkowym przedsiębiorstwa. Krótka analiza czterech uproszczonych modeli dała następujące wyniki: W przypadku utworzenia w Polsce spółki kapitałowej przez niemiecką spółkę kapitałową (tu GmbH, odpowiednik polskiej spółki z o.o.) dochodzi do efektywnego opodatkowania w wysokości 48,40% przychodów. Jeżeli polska spółka kapitałowa zostałaby zawiązana przez niemiecką spółkę osobową (np. powszechna w Niemczech GmbH & Co. KG), to wysokość efektywnego opodatkowania obniżyłaby się, mimo wyższej stopy podatku od dywidendy, do 45,70%. Tę stopę opodatkowania osiągamy również w przypadku, kiedy udziałowcem polskiej spółki osobowej jest niemiecka spółka kapitałowa. Najniższe efektywne opodatkowanie w wysokości 40% przychodów osiąga się w przypadku, kiedy niemiecka spółka osobowa nabywa udziały lub tworzy polską spółkę osobową. Powyższa analiza pozwala przypuszczać, że wybór formy prawnej spółki osobowej do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce może być korzystny ze względów podatkowych zarówno dla niemieckich spółek kapitałowych, jak i dla osobowych. W praktyce jednak większość zagranicznych inwestorów decyduje się na prowadzenie działalności pod polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością przede wszystkim ze względu na mało skomplikowane i dostosowane do standardów europejskich uregulowania prawne dotyczące tego rodzaju spółek. Aby dokonać właściwego wyboru, należy szczegółowo zbadać sytuację podatkową spółki założycielskiej i przyjrzeć się innym specyficznym kryteriom wpływającym na działalność zarówno spółki założycielskiej, jak i jej "spółki-córki" w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu analizie poddano jedną z kluczowych definicji legalnych wprowadzonych do prawa podatkowego, tj. definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jest to przykład definicji, w ramach której ustawodawca podatkowy wyraża podatkowe skutki obrotu gospodarczego. Zdaniem autora ten środek legislacyjny można zakwalifikować jako definicję legalną ograniczającą nieostrość w przepisach prawa podatkowego. Istotne dla konstrukcji tej definicji staje się spełnienie pewnych determinantów, w oparciu o które powinna być ona zbudowana. W opracowaniu określono te determinanty oraz wykazano, że ustawodawca podatkowy nie zawsze korzysta z nich, formułując analizowaną definicję. Ponadto autor wskazał rozwiązania mające na celu realizację tych determinantów. (abstrakt oryginalny)
Wiele przesłanek opracowania nowej strategii wobec small businessu wyznacza lektura polityczno-przemysłowej koncepcji Wspólnot Europejskich. W raporcie opublikowanym w 1990 r. przez Komisję Wspólnot Europejskich dla Parlamentu Europejskiego Polityka przemysłowa w otwartym, ukierunkowanym na współzawodnictwie otoczeniu - przesłanki wspólnej koncepcji podkreśla się szczególną rolę małych i średnich przedsiębiorstw w przekształceniach strukturalnych gospodarek krajów członkowskich. Przedsiębiorstwa te, ze względu na elastyczność zmian, zgodnie z sygnałami rynkowymi będą odgrywały wiodącą rolę w tych przekształceniach. A ich działania w tego rodzaju stowarzyszeniach będą decydowały o kierunku tych przekształceń w rozwoju całej gospodarki. (fragment tekstu)
4
Content available remote Konsekwencje podatkowe i parapodatkowe a wybór formy prawnej przez mśp
100%
W artykule przedstawiono dylematy i problemy, przed jakimi stają przedsiębiorcy przy wyborze formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy wybór niesie za sobą określone skutki ekonomiczne i prawne, zwłaszcza w kilku przedstawionych tu obszarach, które są najważniejsze z punktu widzenia małego przedsiębiorcy. Wybór formy prawnej nie powinien odbywać się w pośpiechu, bez analizy korzyści i zagrożeń. Opracowanie to jest wstępem do dalszych rozważań dotyczących wyboru formy prawnej dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwo.(fragment tekstu)
5
Content available remote Finansowe uwarunkowania wyboru formy prawnej biznesu w firmach rodzinnych
100%
Celem niniejszego artykułu jest próba analizy form organizacyjno-prawnych obieranych przez firmy rodzinne pod względem: powodowanego przez te formy ryzyka finansowego oraz możliwości pozyskiwania źródeł finansowania rozwoju, zwłaszcza w postaci kapitału obcego. Rozważania prowadzone będą zatem pod kątem identyfikacji głównych finansowych uwarunkowań wyboru formy prawnej biznesu w firmach rodzinnych oraz oceny skutków takiego wyboru dla bieżącego i przyszłego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zamiarem autorki jest również wyprowadzenie z przeprowadzonych studiów literaturowych podstawowych wniosków służących praktyce procesu gospodarowania w zakresie właściwego doboru formy prawnej. (fragment tekstu)
Od 2001 r. powstają w Polsce ogrodnicze grupy producentów rolnych. Przybierają one różną formę prawną, wynikającą z przepisów prawnych, która warunkuje ich status prawny i zasady funkcjonowania. Celem badań było wskazanie niedostatków regulacji prawnych w zakresie tworzenia i funkcjonowania ogrodniczych grup producentów rolnych oraz skutki podatkowe i księgowe wyboru konkretnej formy prawnej. Osiągnięcie celów wymagało przeprowadzenia badań w ogrodniczych grupach producentów rolnych. Do badań wybrano grupy z województwa dolnośląskiego. W identyfikacji nieścisłości prawa regulującego stosunki ogrodniczych grup producentów rolnych zastosowano metody wywiadu bezpośredniego oraz analizę porównawczą warunków prawnych prowadzenia działalności w tej branży. Wnioski wyciągnięte na podstawie badań wskazują, że nie w każdym przypadku zakładania grupy najbardziej odpowiednią formą prowadzenia działalności ogrodniczej jest spółka kapitałowa.(abstrakt oryginalny)
Ład korporacyjny (corporate governance) definiuje się zwykle jako system zarządzania i kierowania przedsiębiorstwem oraz jako ogół relacji pomiędzy kierownictwem, zarządem i akcjonariuszami firmy, a także innymi zainteresowanymi stronami (Zielona księga, 2011: 2). Do głównych wyzwań stojących przed Unią Europejską w zakresie poprawy konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw oraz coraz szerszej partycypacji pracowniczej należy zaliczyć konieczność budowy efektywnych i racjonalnych zasad ładu korporacyjnego, zawierających elementy społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Dlatego też celem artykułu jest analiza problemów stosowania ładu korporacyjnego i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw jako elementu mającego istotny wpływ na wzrost konkurencyjności, atrakcyjności i innowacyjności europejskich firm. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Forma prawna a sytuacja finansowa przedsiębiorstw sektora spożywczego
100%
Celem badań było ustalenie zróżnicowania sytuacji finansowej przedsiębiorstw sektora spożywczego w Polsce w latach 2013-2015, z uwzględnieniem ich formy prawnej. Przedsiębiorstwa w kolejnych latach usystematyzowano według formy prawnej i podzielono na sześć grup: spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, jawne, komandytowe, jednoosobową własność prywatną i spółdzielnie. Stwierdzono, że każda forma prawna stwarza możliwości do efektywnego - z punktu widzenia sytuacji finansowej - funkcjonowania przedsiębiorstw sektora spożywczego, mimo różnic w sytuacji finansowej poszczególnych grup przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Przedsiębiorczość społeczna
100%
Obecnie zauważyć można szybki rozwój działalności, który określić można mianem przedsiębiorczości społecznej. W artykule zostały przedstawione podstawowe zagadnienia prezentowane w zagranicznej i krajowej literaturze przedmiotu na temat przedsiębiorczości społecznej. W szczególności przedstawiono różnorodność definicji, proces przedsiębiorczy oraz formy prawne przedsiębiorstwa społecznego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena silnych i słabych stron oraz wskazanie kierunków rozwoju gospodarstw rodzinnych w Polsce. Oceny tej dokonano na podstawie analizy literatury przedmiotu. Stwierdzono, że rodzinne gospodarstwa rolnicze prowadzące produkcję towarową są z merytorycznego punktu widzenia przedsiębiorstwami, funkcjonującymi w formie prawnej "przedsiębiorstwa osoby fizycznej". Przyjęto następującą definicję gospodarstwa rodzinnego: za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo prowadzone przez rolnika (właściciela, użytkownika, dzierżawcę) na własny rachunek i odpowiedzialność, w którym w nakładach pracy dominuje praca własna rolnika i członków jego rodziny (ponad 50%), w którym występuje ścisłe połączenie (jedność) gospodarstwa domowego z gospodarstwem rolnym. Tak rozumiane gospodarstwo rodzinne nie jest ograniczone wielkością powierzchni, która jest uzależniona od zasobów pracy własnej, poziomu intensywności produkcji i stosowanych technologii. Wskazano silne strony gospodarstw rodzinnych, z których najważniejsza to "jedność myśli i ręki", przejawiająca się szczególnym związkiem pracy kierowniczej i wykonawczej. Własne zasoby pracy zwiększają jej elastyczność. Dochód w tych gospodarstwach jest podstawą utrzymania rodziny rolnika. W sytuacji obniżonych okresowo przychodów rodzina reaguje na bieżąco redukcją swoich potrzeb. Z tego powodu ma większe zdolności przetrwania kryzysu niż przedsiębiorstwa z najemną siłą roboczą. Pracownicy najemni nie są skłonni do wyrażenia zgody na obniżenie wynagrodzeń w sytuacji zmniejszenia przychodów przedsiębiorstwa spowodowanych np. spadkiem cen produktów rolnych lub klęsk żywiołowych. Wskazano także ograniczenia występujące w gospodarstwach rodzinnych, których źródłem są przesłanki ekonomiczne i społeczne. Te pierwsze wynikają ze względnej stałości zasobów gospodarstwa: pracy własnej, ziemi i kapitału oraz tendencji zmian cen środków produkcji i produktów rolnych. Przesłanki społeczne wynikają z większego tempa wzrostu dochodów z pracy w działach pozarolniczych. Wskazano na możliwości dostosowawcze gospodarstw rodzinnych polegające na zwiększaniu ich potencjału produkcyjnego oraz integracji poziomej i pionowej. (abstrakt oryginalny)
Z tworzeniem i funkcjonowaniem grup kapitałowych i nadzoru korporacyjnego wiążą się określone korzyści ekonomiczne dla tzw. jednego organizmu gospodarczego, ukierunkowanego na osiąganie efektywności gospodarczej. Jednak działania związane z integracją w ramach grupy kapitałowej mogą w praktyce prowadzić do naruszeń prawa, w tym także pogwałcenia uprawnień pracowniczych. W obecnym stanie prawnym nie są przewidziane szczególne konstrukcje normatywne, które pozwoliłyby na skuteczne przeciwdziałanie nadużyciom podmiotowości (osobowości) prawnej spółek. W zasadzie nie wypełniają tej funkcji konstrukcje ogólne prawa cywilnego ze względu na konieczność uruchamiania drogi sądowej, związanych z nią kosztów i stan niepewności co do końcowego rozstrzygnięcia. Przedstawione w artykule judykaty pokazują, że jesteśmy dopiero na początku drogi kształtowania przejrzystych standardów orzeczniczych w przedmiotowym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Poziom rentowności w dużych i średnich przedsiębiorstwach handlowych sektora prywatnego w 1995 r. był zróżnicowany w ich przekroju zarówno działowym, jak i własnościowym. Elementem różnicującym efektywność tych grup przedsiębiorstw była także ich forma organizacyjno-prawna. W ramach badań Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji kondycji finansowej przedsiębiorstw handlowych została przeprowadzona analiza i ocena poziomu i struktury rentowności w dużych i średnich prywatnych przedsiębiorstwach handlowych, uwzględniająca następujące formy organizacyjno-prawne tych podmiotów: - spółki prawa handlowego (spółki akcyjne, spółki z o. o., spółki jawne i spółki komandytowe), - spółki cywilne, - osoby fizyczne, - spółdzielnie. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane wyniki analizy i oceny rentowności na podstawie pozastandardowych przekrojów danych GUS w obu wymienionych grupach przedsiębiorstw. Dla potrzeb analitycznych zastosowano m. in. następujące wskaźniki finansowe: wskaźnik zyskowności w %, wskaźnik poziomu kosztów operacyjnych w %, wskaźnik poziomu kosztów finansowych w %, wskaźnik poziomu marż handlowych w % oraz określono procentową strukturę jednostek zyskownych i deficytowych w ramach tych grup. (fragment tekstu)
13
84%
W artykule dokonano analizy prawnych form podmiotów posiadających koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej na przykładzie woj. zachodniopomorskiego na podstawie danych Urzędu Regulacji Energetyki, Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Opracowanie zawiera zwięzłą charakterystykę oraz przedstawia wady i zalety poszczególnych rodzajów działalności. W woj. zachodniopomorskim dominują elektrownie wodne (46%), których właścicielami są głównie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne. Podmioty te stanowią łącznie aż 62% przedsiębiorstw koncesjonowanych. Jednakże na skutek obecnego ustawodawstwa ich rozwój jest zahamowany. W ostatnich latach powstają głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - samorządowe lub z udziałem kapitału zagranicznego prowadzące elektrownie wiatrowe lub biogazowe. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kilka uwag na temat przedsiębiorstw państwowych w Polsce
84%
Przedmiotem opracowania jest jedna z prawnych form państwowej działalności gospodarczej - przedsiębiorstwo państwowe. Autor przedstawia sposoby tworzenia przedsiębiorstwa państwowego oraz podstawowe regulacje prawne zawierające zasady działania oraz organizacja przedsiębiorstw państwowych. Artykuł prezentuje także organy przedsiębiorstwa państwowego, zakres ich kompetencji oraz prawa poszczególnych z nich.
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego w 2017 r. przyczyniła się do wielu dyskusji, między innymi również nad zasadnością upraszczania i przyspieszania postępowania administracyjnego. Ustawodawca, w drodze art. 13 k.p.a., zobowiązał organ administracji publicznej do podejmowania działań zmierzających do polubownego załatwienia sprawy. Ostatecznie te działania powinny prowadzić do skłaniania stron sporu do zawarcia ugody administracyjnej. Ugoda administracyjna jako konsensualna prawna forma działania w administracji publicznej do tej pory nie była przedmiotem wzmożonych dyskusji. Niemniej, z chwilą wprowadzenia zmian do Kodeksu postępowania administracyjnego, sytuacja ta uległa zmianie i coraz częściej poddaje się analizie zasadności stosowania w postępowaniu administracyjnym. Biorąc pod uwagę fakt, że ugoda jest charakterystyczna dla prawa prywatnego, Autorzy niniejszego artykułu podejmują próbę odpowiedzi na pytania: jakim typem prawnej formy jest ugoda administracyjna, jak można ją odnieść do ugody w rozumieniu prawa prywatnego oraz jakie skutki - w tej kwestii - wywołała nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego? (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest analiza kryterium opodatkowania dochodów w procedurze wyboru formy prawnej działalności gospodarczej oraz analiza opłacalności stosowania spółki kapitałowej lub osobowej w kontekście opodatkowania wyniku finansowego. Metodologia badania - W artykule zastosowano metodę analizy aktów prawnych i literatury przedmiotu, a także analizę porównawczą form podatku dochodowego. Wynik - Efektem opracowania jest wskazanie znaczenia kryterium podatkowego w podejmowaniu decyzji o wyborze formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej oraz ustalenie względnych korzyści podatkowych z zastosowania spółki kapitałowej lub osobowej. Oryginalność/wartość - W artykule określono, jaki jest charakter decyzji podatkowej związanej z wyborem formy prawnej działalności gospodarczej, a także przedstawiono zasady prowadzenia rachunku decyzyjnego i ustalania granicznej wysokości dochodu dla oceny opłacalności formy prawnej. (abstrakt oryginalny)
Spółdzielnia pracy jest jednym z typów spółdzielczych przedsiębiorców działających na lokalnym i regionalnym rynku. Dla zwiększenia ich efektywności ekonomicznej polski ustawodawca dał im możliwość przekształcenia się w spółki prawa handlowego jako podmioty bardziej konkurencyjne. Artykuł zwiera opis procedury zmiany formy prawnej spółdzielni ze szczególnym uwzględnieniem w tym procesie członków spółdzielni oraz ich trwałości zatrudnienia. Dodatkowo wskazano także na zagrożenia związane ze zmianą formy prawnej w zakresie realizacji obowiązków podatkowych oraz prowadzenia działalności gospodarczej zwłaszcza na początku działalności. Tym samym stanowi on punkt wyjścia do dyskusji czy takie rozwiązania prawne są potrzebne oraz czy w dążeniu do osiągania zysku ekonomicznego nie prowadzi do zagubienia celów jakie stoją przed spółdzielniami pracy. Są nimi bowiem nie jest tylko generowanie zysku, ale przede wszystkim tworzenie miejsc pracy dla swoich członków oraz wspieranie lokalnej społeczności w walce z wykluczeniem społecznym czego doskonałym przykładem są spółdzielnie socjalne.(abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona i omówiona struktura i rodzaje przedsiębiorstw działających w litewskiej gospodarce, zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami prawnymi. (abstrakt oryginalny)
System prawny dotowania, jego podstawy, zakres niezbędnej instytucjonalizacji na gruncie prawa materialnego i procedury, wreszcie klasyfikacja prawna dotacji to zagadnienia, które były dotąd badane wycinkowo, a nie w ujęciu całościowym, koncepcyjnym. A przecież występuje poważna zależność pomiędzy tymi zagadnieniami ogólnymi, które stanowią niejako fundament, a rozwiązaniami szczegółowymi w zakresie dotowania państwowych jednostek organizacyjnych poszczególnych typów, w tym w szczególności przedsiębiorstw państwowych. System prawny w tym rozumieniu nie był nigdy całościowo ujmowany przez prawo budżetowe, którego rozwiązania w tym zakresie częściowe lub fragmentaryczne, ciążyły ku "rozbiciu" problematyki dotowania pomiędzy zagadnienia finansowania poszczególnych typów państwowych jednostek organizacyjnych oraz zagadnienia procedury budżetowej. Dotowanie unormowane jest także w wielu innych aktach prawnych, w tym w odniesieniu do przedsiębiorstw, przede wszystkim w ustawie o gospodarce finansowej, ale także i takich aktach, jak ustawia o przedsiębiorstwach państwowych, o poprawie gospodarki przedsiębiorstwa państwowego oraz jego upadłości (która stwarza nowy typ dotacji), o planowaniu społeczno-gospodarczym itd. Ocena charakteru prawnego poszczególnych rodzajów dotacji, praw i obowiązków stron stosunku dotowania przebiegać może tylko w drodze wykładni systemowej na podstawie kilku ustaw, przy czym prawo budżetowe spełnia rolę uzupełniającą ze względu na jego fragmentaryczność oraz fakt, iż reguluje ono tylko te kwestie, które w przepisach ustaw szczególnych nie zostały rozwiązane (np. w zakresie procedury przyznawania dotacji, zasad jej wykorzystania w trakcie roku, zmian i blokowania wydatków budżetowych, wygasania prawa do dotacji itp.) lub tam, gdzie ustawy szczególne expressis verbis do prawa budżetowego odsyłają. Odczuwa się również brak badań ekonomiczno-statystycznych nad skutkami dotacji, jako pośrednich metod finansowania, w zakresie kształtowania się dochodów poszczególnych grup ludności oraz wpływu jaki wywierają - przykładowo - dotacje przedmiotowe na stratyfikację dochodową - co w dużej mierze utrudnia ocenę efektywności poszczególnych form dotacji w relacji do innych np. bezpośrednich metod zasilania budżetowego dochodów ludności. Rolą prawnika nie jest wszakże ocena ekonomicznej efektywności dotacji, lecz: 1) wskazanie potrzeby i stopnia instytucjonalizacji prawnej stosunków dotowania, z uwzględnieniem wszystkich pozytywnych i negatywnych skutków, jakie się wiążą z tą instytucjonalizacją, 2) ocena systemu źródeł prawa, ich rangi, budowy norm prawnych, spójności lub sprzeczności systemowych itd., 3) wskazanie na możliwości wykorzystania dodatnich efektów, jakie mogą się wiązać z wykorzystaniem niektórych cech konstrukcyjnych pewnych typów dotacji oraz dokonanie w związku z tym typologii teoretyczno-prawnej dotacji, 4) wskazanie kierunków rozwoju lub ograniczenia zastosowania tej instytucji, tak by zapewnić harmonizację systemu dołowania z podstawowymi założeniami zarządzania gospodarką, wynikającymi z innych obowiązujących ustaw oraz sformułowanie wniosków de lege ferenda. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badań prowadzonych wśród podmiotów czynnie zajmujących się zawodowym zarządzaniem nieruchomościami w Polsce. Celem przeprowadzonych badań było dokonanie charakterystyki rynku usług zarządzania nieruchomościami w Polsce po zmianach deregulacyjnych, które obowiązują od 2014 roku. Autorki przedstawiają w nim częściowe wyniki badań skupiając się na organizacji podmiotów zarządzających nieruchomościami, rodzaju świadczonych przez nich usług oraz zasobach, którymi zarządzają. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.