Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal transformation of entities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono problematykę zaskarżenia uchwały o przekształceniu spółki według kodeksu handlowego z 1934 r. Omówiono również zaskarżenie uchwały o przekształceniu w ujęciu Kodeksu spółek handlowych.
2
Content available remote Spółka komandytowa - czy nadal korzystna dla przedsiębiorców?
100%
W ubiegłym roku bardzo głośno było o planach objęcia spółki komandytowe i komandytowo - akcyjnej podatkiem dochodowych od osób prawnych. Finalnie jednak nowelizacja ustawy podatkowej oszczędziła spółkę komandytową od opodatkowanie jej podatkiem dochodowym. Dużym zaskoczeniem jest, że pomimo planów Ministerstwa Finansów, spółki komandytowe nie straciły na popularności. Według danych Głównego Urzędu Statycznego w dniu 31 grudnia 2013 roku było w Polsce zarejestrowanych 12.658 spółek komandytowych, co oznacza, że przyrost wyniósł 20,6% w porównaniu do roku poprzedniego. Wynik jest mniejszy niż w latach poprzednich, jednak nadal zaskakująco wysoki biorąc pod uwagę niekorzystne dla nich projekty Ministerstwa Finansów, które były w tle w tym czasie. Śmiało można zatem stwierdzić, że polscy przedsiębiorcy docenili również inne (poza jednokrotnym opodatkowanie) zalety spółki komandytowej. Spróbuję zatem odpowiedzieć na pytanie na czym polega indywidualność spółki komandytowej? Zastanowię się również nad kwestią czy można przekształcać istniejące formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w spółkę komandytową i jakie przemawiają za tym korzyści. (abstrakt oryginalny)
Problematyka dotyczącą przekształceń towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w spółki akcyjne należy do aktualnych i kluczowych zagadnień gospodarki. Proces len nazywany jest demutualizacją. Jego przebieg w poszczególnych państwach jest zróżnicowany, gdyż wpływ na niego mają uwarunkowania prawno-ekono­miczne. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i znaczenia tego procesu. W artykule przedstawiono także modele demutualizacji. W dalszej części opracowania scharakteryzowano proces demulualizacji w polskim ustawodawstwie. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest wykazanie różnic w uregulowaniu pozycji prawnej osób trzecich oraz następców prawnych na gruncie obowiązującej ustawy - Ordynacja podatkowa oraz projektu Nowej Ordynacji podatkowej. Celem ubocznym jest wskazanie wad i błędów w uregulowaniu tych zagadnień na gruncie obowiązującej ustawy - Ordynacja podatkowa. W opracowaniu jako metodę badawczą zastosowano krytyczną analizę przepisów art. 107-118 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz art. 249-273 i art. 274-293 NOP. Wykazano wiele wad i błędów w uregulowaniu omawianych zagadnień na gruncie obowiązującej ustawy - Ordynacja podatkowa. Wskazano także, które z uregulowań projektu NOP mogą służyć do trafniejszej wykładni przepisów obowiązującej ustawy.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Problematyka tzw. ustawowego przekształcenia spółki komandytowej
100%
Normatywna konstrukcja określonych typów spółek handlowych, zwłaszcza osobowych, pozwala na takie ich ukształtowanie, które - choć dozwolone - mogło nie być zamierzone przez ustawodawcę. Spółki takie (atypowe spółki) funkcjonują jednak w praktyce i wszczynają procesy restrukturyzacyjne, w tym także polegające na przekształceniu się w inny typ spółki. Proces ten możliwy jest nie tylko na podstawie regulacji "modelowej". Rodzi się więc pytanie, czy określone przepisy prawa nie dozwalają na przyjęcie, iż także w przypadkach przekształceń "atypowych spółek" wskazane byłoby skorzystanie z przepisów, które z całą pewnością pełnić mają inną rolę. Przypadek omawiany dotyczy spółki komandytowej, gdy jedyny komandytariusz uzyskuje status komplementariusza. (fragment tekstu)
Szybka i skuteczna przebudowa stosunków własnościowych uznawana jest przez rząd i wszystkie liczące się radykalne nurty polskiej reformy gospodarczej za podstawowy środek podniesienia efektywności ekonomicznej gospodarki. Ogólnie ujmując przebudowa ta polegać powinna na tworzeniu warunków sprzyjających uruchamianiu inicjatyw założycielskich i powstawaniu nowych przedsiębiorstw prywatnych oraz na prywatyzacji, (odpaństwowieniu, deetatyzacji) przedsiębiorstw stanowiących własność publiczną.(fragment tekstu)
7
Content available remote Następstwo prawne w przekształceniu spółek handlowych
75%
W artykule zaprezentowano instytucję przekształcenia, a także problematykę zakresu następstwa prawnego na gruncie przepisów prawa publicznego (np. prawa podatkowego czy prawa administracyjnego itp.). (fragment tekstu)
W pierwszej części artykułu omówiono nowe regulacje prawne dotyczące przekształcenia spółki cywilnej. Następnie przedstawiono problem zgodności z Konstytucją przymusowego przekształcenia spółki cywilnej. W ostatniej części omówiono problematykę podatkową przymusowego przekształcenia spółki cywilnej.
W artykule przedstawiono kwestię odpowiedzialności za szkody spowodowane procesem przekształcenia spółek handlowych w ramach stosunków wewnętrznych (wobec spółek i wspólników), oraz w stosunkach zewnętrznych (wobec osób trzecich).
W artykule zaprezentowano procedurę przekształcenia spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną. Omówiono trzy fazy przekształcania spółek handlowych: czynności przygotowawczych, właścicielska, rejestracji. W zakończeniu pracy przedstawiono skutki tego przekształcenia.
11
Content available remote Przekształcenia spółek handlowych w polskim prawie bilansowym
75%
Cel - artykuł ma na celu przedstawienie najważniejszych zagadnień z zakresu rachunkowości przekształceń spółek handlowych. Metodologia badania - analiza istniejących przepisów ustawy o rachunkowości i ich interpretacja na potrzeby procesu przekształcenia. Wynik - praca prezentuje aspekty finansowe związane ze sporządzeniem planu przekształcenia wraz z załącznikami oraz obowiązki rachunkowe na dzień poprzedzający dzień przekształcenia (zamknięcia ksiąg) i na dzień przekształcenia (otwarcia ksiąg). Oryginalność/Wartość - przekształcenia podmiotów gospodarczych są szeroko omawiane w literaturze prawniczej,jednak szczegółowe aspekty bilansowe są w zasadzie pomijane. Ustawa o rachunkowości z kolei zawiera tylko nieliczne uregulowania w zakresie przekształcenia, stąd jego księgowe ujęcie jest problematyczne w praktyce rachunkowości. Artykuł wypełnia lukę w literaturze, dzięki czemu może stanowić pomoc dla służb księgowych zaangażowanych w procesach przekształceń. (abstrakt oryginalny)
Łączenie się spółek handlowych stanowi jedną z postaci szeroko rozumianych procesów przekształceniowych tych spółek, unormowanych w tytule IV k.s.h., zatytułowanym "Łączenie, podział i przekształcanie spółek". Należy ono do praktyki rozwiniętego obrotu gospodarczego, wpływając również na prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Konsekwencje procesu łączenia spółek dla zbiorowych stosunków pracy nie spotkały się dotąd z szerszym zainteresowaniem w piśmiennictwie. Tymczasem kwestia ta wiąże się z istotnym problemem teoretycznoprawnym. Zachodzi bowiem potrzeba oceny, czy w ramach zbiorowych stosunków pracy istnieje pole do stosowania konstrukcji następstwa prawnego pod tytułem ogólnym (sukcesji uniwersalnej), opartej na przepisach kodeksu spółek handlowych, czy też należy ograniczyć się do przepisów prawa pracy określających skutki przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 23¹ k.p.). Kwestia ta rzutuje na konsekwencje łączenia spółek kapitałowych w sferze układowej i regulaminowej, które są przedmiotem rozważań autora. (abstrakt oryginalny)
Określono podstawowe formy przekształceń przedsiębiorstw państwowych oraz ich podstawy prawne. Scharakteryzowano fazy tego procesu: analizę stanu organizacyjnego przedsiębiorstwa, dobór formy organizacyjnej, ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej organizacji, dokonanie wyboru właściwej dla danego przedsiębiorstwa formy prywatyzacji.
Autor przedstawił prawne uregulowania, zawarte w Kodeksie spółek handlowych, trzech możliwych form transformacji spółek: łączenie, podział i przekształcenie.
Do tej pory nie istniała możliwość bezpośredniego przekształcenia jednoosobowej firmy osoby fizycznej w spółkę kapitałową prawa handlowego. Przepisy ustaw właściwych w tej materii nie zawierały odpowiednich regulacji. Przedsiębiorcy radzili sobie z tym, jak mogli - wnosząc do wcześniej założonej przez siebie spółki kapitałowej aportem przedsiębiorstwo; sprzedając przedsiębiorstwo na rzecz nowo założonej spółki; likwidując działalność, a następnie zakładając spółkę; darując spółce majątek używany przy prowadzeniu działalności etc. Rozwiązania takie były kosztowne i skomplikowane. Rodziły też wiele problemów, polegajacych głównie na niemożności sukcesji niektórych praw należących do przedsiębiorcy (osoby fizycznej) przez inny podmiot, którym w tym przypadku była spółka prawa handlowego. Poza tym przedsiębiorca mający zamiar prowadzić działalność w zmienionej formie organizacyjno-prawnej musiał, dla przeniesienia swoich długów (m.in. zobowiązań wynikających z umów) do spółki kapitałowej, uzyskać zgody wierzycieli, co niejednokrotnie było trudne lub wręcz niemożliwe. Od 1 lipca 2011 r. możliwe jest bezpośrednie przekształcenie się przedsiębiorcy (osoby fizycznej) w spółkę kapitałową, ale jednoosobową. Dopiero po przekształceniu w spółkę możliwe jest wejście do niej kolejnych udziałowców (akcjonariuszy).(fragment tekstu)
Na przykładzie kombinatu omówiono problemy zarządzania kapitałem w nowo przekształconym podmiocie gospodarczym.
17
Content available remote Determinanty wyboru formy przekształcenia Szpitala Powiatowego w Pucku Sp. z o.o.
75%
W polskich jednostkach samorządu terytorialnego często można zauważyć spory o charakterze ambicjonalnym, zwłaszcza tam, gdzie przenikają się kompetencje różnych szczebli samorządu, bądź tam, gdzie granica pomiędzy tymi kompetencjami nie jest ostro zarysowana. Takim obszarem wydaje się być ochrona zdrowia w odniesieniu do samorządu powiatowego i wojewódzkiego. Jakkolwiek granice kompetencji są jasno określone przepisami prawa, to jednak sytuacja komplikuje się, gdy zarówno powiat, jak i województwo są właścicielami szpitali. Celem artykułu jest prezentacja możliwych rozwiązań przekształcenia szpitala, którego właścicielem jest powiat, w tym konsolidacji z jednostką, której właścicielem jest województwo pomorskie. Zapewnienie stabilności systemu pomorskiej ochrony zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców stanowi dla władz obydwu szczebli rozwiązanie o charakterze nadrzędnym. Artykuł jest głosem w dyskusji na temat sposobów restrukturyzacji szpitali powiatowych znajdujących się w złej kondycji finansowej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiony zostanie model gospodarczego przekształcenia spółdzielni w spółkę kapitałową zwany dalej gospodarczym przekształceniem. Model ten jest wynikiem wieloletniego doświadczenia autora we wdrażaniu przedstawionych procesów restrukturyzacyjnych. Autor w oparciu o doświadczenia empiryczne i badania naukowe, w tym wywiady i badania ankietowe prowadzone w grupie kilkudziesięciu spółdzielni, które proces w pełni wdrożyły, pisze rozprawę doktorską. (abstrakt oryginalny)
Wyrok TSUE z 12 lipca 2012 r. w sprawie C-378/10 (VALE Epitesi Kft) ma charakter precedensowy i dotyczy doniosłej postaci korzystania ze swobody przedsiębiorczości (freedom of establishment), jaką jest transgraniczne przekształcenie spółki. Odmienne traktowanie spółek w zależności od tego, czy przekształcenie ma charakter krajowy, czy transgraniczny, stanowi ograniczenie swobody przedsiębiorczości (art. 49 i 54 TfUE). Ponieważ wtórne prawo Unii nie reguluje transgranicznego przekształcenia spółek, należy kumulatywnie stosować normy krajowe państwa emigracji i państwa imigracji spółki, w tym w szczególności przepisy regulujące tworzenie spółki krajowej. Środki (przepisy) krajowe uwzględniane przy transgranicznym przekształceniu nie powinny naruszać zakazu ograniczania swobody przedsiębiorczości w sposób niedający się usprawiedliwić oraz nie powinny naruszać unijnej zasady równoważności i skuteczności. TSUE wyraził expressis verbis stanowisko co do zasadności wydania czternastej dyrektywy. Podkreślił mianowicie, że unijne przepisy harmonizujące "są z pewnością przydatne do ułatwienia przekształceń transgranicznych". Wyrok w sprawie Vale nie przesądza natomiast, czy przedmiotem czternastej dyrektywy miałaby być tylko harmonizacja transgranicznego przeniesienia siedziby statutowej czy również przeniesienia siedziby faktycznej. (abstrakt oryginalny)
20
63%
W dniu 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wspomniany akt wprowadził do polskiego porządku prawnego, w ramach ustawy - Prawo Spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r., nową regulację umożliwiającą spółdzielniom pracy przekształcenie w spółkę handlową. Wprowadzona zmiana stanowi novum, gdyż dotychczas brak było bezpośrednich przepisów pozwalających na przekształcenie spółdzielni w spółkę handlową. Pomimo braku właściwych przepisów w stanie prawnym przed 1 lipca 2011 r. spółdzielnie podejmowały różnorodne próby, często niezgodne z przepisami prawa, zmierzające do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawianie procesu przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową na podstawie poprzednio obowiązujących oraz obecnych regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.