Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legislation drafts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Tak doniosłe staje się określenie zasad współdziałania Sejmu i Senatu w postępowaniu ustawodawczym, w szczególności zaś określenie, w jakich granicach po uchwaleniu ustawy przez Sejm, Senat władny jest kształtować treść przyszłego prawa. Należałoby przede wszystkim podjąć próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak daleko w ostateczną treść ustawy uchwalonej przez Sejm może ingerować Senat w drodze poprawki. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na projekt ustawy o upadłości konsumenckiej z 2005 r., który, zdaniem autora, budzi wiele kontrowersji.
Z przedstawionego tekstu ustawy wynika, że norweska cywilnoprawna regulacja umowy ubezpieczenia jest bardzo drobiazgowa i kazuistyczna. Charakter regulacji, a więc przeważająca liczba przepisów bezwzględnie obowiązujących lub semiinperatywnych wpływa na podniesienie poziomu ochrony konsumentów i poprawienie przejrzystości umów ubezpieczenia. Z lektury ustawy widać, że ustawodawca norweski dążył do bardzo precyzyjnego uregulowania stosunków ubezpieczeniowych, ograniczając tym samym swobodę ubezpieczyciela w kształtowaniu ogólnych warunków ubezpieczenia. Na szczególną uwagę na tle prawa polskiego zasługują regulacje dotyczące ubezpieczeń grupowych; jak wiadomo specyfika umów ubezpieczenia grupowego nie stała się elementem uregulowań polskich. Ustawodawca norweski dostrzegł podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi, stanowiące o istocie tych ubezpieczeń, a które dotyczą między innymi sposobu zawarcia umowy ubezpieczenia, podmiotów i zakresu umowy, administrowania ubezpieczeniem, początku i końca odpowiedzialności ubezpieczyciela, underwritingu (oceny i selekcji ryzyka). Ustawodawca norweski wśród ubezpieczeń grupowych wyróżnił dwa podstawowe warianty, tj. ubezpieczenie grupowe z indywidualną oceną ryzyka poszczególnych ubezpieczonych oraz ubezpieczenia grupowe z łączną oceną ryzyka całej grupy. W regulacjach norweskich wskazano na sposoby formowania grupy, co ma istotne znaczenie dla charakteru grupowego ubezpieczenia i procedury zarządzania ryzykiem. Warte recypowania na grunt prawa polskiego są uregulowane w prawie norweskim takie konstrukcje jurydyczne, jak zastaw na wierzytelności z umowy ubezpieczenia, ubezpieczenia kapitałowe, przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia. Ustawa norweska może niewątpliwie stać się źródłem inspiracji dla polskiego ustawodawcy w procesie przebudowy (reformy) prawa ubezpieczeń gospodarczych. (fragment tekstu)
Rząd przedstawił wstępny projekt Narodowego Planu Rozwoju(NPR) na lata 2007-2013, który staje się punktem wyjścia do szerokiej, ogólnonarodowej debaty nad kształtem Polski i wizją jej rozwoju.
RAFAŁ BAKALARCZYK rozmawia z senatorem RP MIECZYSŁAWEM AUGUSTYNEM, przedstawicielem Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP, członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. z Organizacjami Pozarządowymi, członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, kierownikiem Grupy Roboczej przygotowującej projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, inicjatorem koalicji na rzecz opieki długoterminowej. Rozmowę przeprowadzono w czerwcu 2013 r. (abstrakt oryginalny)
Wniosek o wprowadzenie 50-proc. podatku dla milionerów spotkał się ze sprzeciwem praktycznie wszystkich nie wykluczając medii. Artykuł zawiera wypowiedzi m.in. Kamila Zubelewicza ("Rzeczpospolita"), Piotra Stasiaka ("Polityka").
Rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (DzU 05.150.1249 z późn. zmianami). Ubezpieczenia upraw rolnych staną się od 1 lipca 2008 roku w połowie obowiązkowe (obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50 proc. areału). Rolnicy mają 12 miesięcy na spełnienie tego obowiązku. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zasady rozdzielności rodzajów ryzyka, tak więc rolnik będzie miał obowiązek ubezpieczyć uprawy od jednego z wymienionych rodzajów ryzyka (nie pakietu pięciu jak jest w obecnie obowiązującej ustawie). Projekt zmniejsza także udział własny i franczyzę integralną. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Społeczny projekt ustawy o przedsiębiorczości społecznej
75%
Przepisy odnoszące się do przedsiębiorczości społecznej są niespójne, pozostawiające wiele niejasności, co w rezultacie prowadzi do rozbieżnych interpretacji prawnych, utrudniających w stopniu znacznym bądź wręcz paraliżującym działanie tych instytucji. [...] Z tych właśnie powodów w połowie 2007 roku J. Hausner i H. Izdebski, podjęli inicjatywę prac na całościową prawną regulacją dotyczącą przedsiębiorczości społecznej. Argumentem przemawiającym za stworzeniem odrębnego uregulowania, dotyczącego przedsiębiorczości społecznej jest doświadczenie państw, gdzie przedsiębiorczość społeczna doskonale rozwija się, zajmując znaczną pozycję na rynku: w Anglii, Włoszech, czy też Finlandii. W tychże państwach uchwalone zostały odrębne regulacje, poświęcone właśnie przedsiębiorczości społecznej. (fragment tekstu)
W artykule omówiono projekty ustaw dotyczących rozwiązania tzw. kwestii opcji. Podkreślono wady tych projektów, m.in. postawiono zarzut niezgodności z Konstytucją i ograniczenia swobodnego przepływu kapitału.
Przedstawiono rozważania nad przyszłością Unii Europejskiej w kontekście projektu Traktatu Konstytucyjnego. Traktat ten ustanawia podstawy funkcjonowania przyszłej Unii.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie ogólnych założeń i elementów (przede wszystkim materialnoprawnych) konstrukcji cofnięcia aktu jako pozainstancyjnej możliwości weryfikacji wadliwych aktów administracyjnych skutecznych prawnie i dokonanie na tym tle określonej analizy teoretycznej.
W przedstawionym Projekcie obok przepisów ustrojowych zawarto szereg ważnych propozycji z dziedziny międzynarodowego prawa karnego. W art. 1 Projektu zamieszczono wyliczenie przewidzianych w poszczególnych konwencjach przestępstw, na które rozciągać się ma kompetencja Trybunału. Trybunał nie ma być przeto uprawniony do rozpoznawania innych spraw, aniżeli wymienione w art. 1. W ten sposób państwa - strony ratyfikujące w przyszłości konwencję o utworzeniu Trybunału - z góry wiedzą, na jakie przestępstwa rozciągać się będzie jego jurysdykcja. Autorzy Projektu wyłączyli z listy przestępstw podlegających rozpoznaniu przez Trybunał agresję, powołując się na to, że pojęcie agresji nie ma oparcia w konwencji międzynarodowej, a jedynie w uchwale Zgromadzenia Ogólnego NZ, i że pojęcie to ujęto w uchwale tak szeroko, iż nie może być potraktowane jako działanie przestępne z punktu widzenia wymogów międzynarodowego prawa karnego. Projekt przewiduje, iż państwa mogą podpisać umowę uznającą jurysdykcję Trybunału Międzynarodowego z zastrzeżeniem, iż poddają tej jurysdykcji niektóre tylko z przestępstw wyliczonych w art. 1; dalsze postanowienie przewiduje nadto, że przez fakt podpisania umowy państwa nie tracą prawa decyzji co do tego, czy konkretną sprawę poddać osądowi Trybunału, czy przekazać sądowi krajowemu. (...) Ten pakiet propozycji uzupełniają postanowienia dotyczące zagrożeń karnych. System zagrożeń związanych z każdym z przestępstw objętych kompetencją Trybunału ujęty jest nie w samym Statucie, lecz w Protokole 1 stanowiącym załącznik do Statutu. System ten oparty jest przede wszystkim na względnie oznaczonej karze pozbawienia wolności. Proponowane rozwiązania - jak widać - starają się maksymalnie oprzeć działalność Trybunału na zasadach nullum crimen oraz nulla pena sine lege. Autorzy wyszli z założenia, iż realizacja tego postulatu możliwa jest tylko przy zaprojektowaniu rozwiązania określającego nie tylko zasady tworzenia i działania Trybunału, lecz także w pewnym sensie kodyfikującego listę przestępstw międzynarodowych, zasady odpowiedzialności i zasady karania. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono planowane zmiany w przepisach istotne dla uczestników rynku finansowego. Omówiono prace prowadzone nad ustawą o usługach płatniczych, ustawą o instytucjach płatniczych. Uwagę poświęcono również projektowi SEPA, odwróconemu kredytowi hipotecznemu oraz projektowi Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.
15
Content available remote Kilka uwag krytycznych o ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 r.
75%
W 2014 r. minęła 20 rocznica uchwalenia ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych1. Jest to znakomita okazja do podsumowania dotychczasowego dorobku w zakresie ochrony praw autorskich i pokrewnych w Polsce i zastanowienia się nad potrzebą i kierunkami ewentualnych zmian.(fragment tekstu)
16
Content available remote Korytarze przesyłowe - zarys projektu ustawy z dnia 5 grudnia 2012 r.
75%
Ministerstwo Gospodarki od dłuższego czasu pracuje nad projektem Ustawy o korytarzach przesyłowych. Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem w branży. Niewątpliwie projektowane przepisy ułatwią inwestowanie w sieci przesyłowe, albowiem znacznie ograniczą formalności wymagane do rozpoczęcia ich budowy. Ponadto umożliwią w założeniu szybkie oraz, co wydaje się najważniejsze, mało kosztowne uregulowanie stanu prawnego urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach stanowiących własność osób trzecich. Ustawa miała wejść w życie już 1 stycznia 2013r., jednakże z uwagi na liczne wątpliwości związane z jej postanowieniami termin ten został przesunięty o rok, tj. na początek 2014 roku. Warto przybliżyć projektowane regulacje, które w zamyśle autorów projektu mają znacznie ułatwić realizowanie inwestycji liniowych. (abstrakt oryginalny)
Od ponad 10 lat w literaturze i publicystyce pojawiają się zarzuty dotyczące jakości uchwalanego w Polsce prawa. Problem ten znajduje również odbicie w obecnym życiu politycznym, czego widocznym przykładem stało się powołanie komisji śledczych w sprawie nowelizacji ustawy o Radiofonii i Telewizji czy też w sprawie nowelizacji ustawy o grach losowych. Niniejszy artykuł jest próbą analizy zarówno pojawiających się postulatów racjonalizacji procesu stanowienia prawa, jak i utworzenia katalogu największych problemów w tym obszarze. (fragment tekstu)
W naszej kulturze lobbing łączony jest z korupcją. Sam lobbing nie jest niczym złym. Na dezaprobatę zasługuje raczej brak umiejętności oparcia się tej presji przez władzę lub niewłaściwe wykorzystanie przez urzędników powierzonych im ustawowo kompetencji.
Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, opublikowany w dodatku specjalnym do "Gazety Ubezpieczeniowej" nr 12 (311) w dniu 22 marca 2005 r. możemy potraktować jako przedni żart primaaprilisowy, ale trudno go przyjąć jako dzieło doktryny ubezpieczeniowej i cywilistycznej XXI wieku. Na całe szczęście nikt się pod tym projektem nie podpisał, co jest widomą oznaką nie tylko braku odwagi cywilnej, ale i wątpliwości samych projektodawców co do jakości swoich pomysłów.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Prace nad projektem ustawy o przedsiębiorczości społecznej
75%
Przygotowany przez grupę prawną roboczy projekt ustawy o przedsiębiorczości społecznej reguluje status prawny przedsiębiorstwa społecznego jako jednej z form przedsiębiorczości społecznej, zasady i tryb tworzenia przedsiębiorstwa społecznego, szczególne obowiązki przedsiębiorstwa społecznego, wykonywanie kontroli działalności przedsiębiorstwa społecznego, szczególne uprawnienia przedsiębiorstw społecznych oraz zasady likwidacji przedsiębiorstwa społecznego.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.