Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legislative
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Niniejszy artykuł - przygotowany na kanwie rozważań Sądu Najwyższego - porusza sporne zagadnie- nie zakresu związania interpretatora wyrażoną w materiałach procesu legislacyjnego wolą faktycznego prawodawcy. Opierając się na prawno-faktycznym tle skierowanego do SN pytania prawnego, związanego z potrzebą wykładni jednej z epizodycznych ustaw z zakresu prawa rolnego, autor zmierza do twórczego rozwinięcia myśli i motywów przedstawionych w glosowanej uchwale. Celem artykułu pozostaje bowiem ustalenie, jaką rolę mogą pełnić materiały legislacyjne w procesie wykładni prawa. Dlatego rozbudowując początkowo argumentację SN związaną bezpośrednio z egzegezą spornych regulacji, autor uwypukla funkcjonalną i systemową racjonalność zajętego przez SN stanowiska interpretacyjnego. Kolejno zaś, opierając swoje rozważania na argumentach teoretycznoprawnych i konstytucyjnych, dochodzi do konkluzji, że choć materiały legislacyjne mogą być pomocne w procesie wykładni prawa, to jednak powinny one stanowić co najwyżej subsydiarny wzorzec interpretacji. Toteż powołanie się na nie nie może przełamywać jednoznacznych wyników wykładni językowej, funkcjonalnej i systemowej.(abstrakt oryginalny)
2
100%
W artykule rozważam funkcje spełniane przez Komitet Regionów w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej oraz w polityce unijnej i krajów członkowskich. Główna teza analiz opartych na metodzie dedukcji, koncentruje się wokół założenia, że w aktualnej sytuacji politycznej w Europie Komitet Regionów ma do odegrania nie tylko rolę opiniodawczą w obszarze legislacji, lecz także szerszą, fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłych kierunków rozwoju całej Unii Europejskiej. Rozważania prowadzone są w kontekście teorii federalizmu fiskalnego - w szczególności jednego z jej elementów, opartego na założeniu znaczenia struktury federalnej w łagodzeniu konfliktów - i w kontekście hybrydowego charakteru współczesnych modeli rozwoju. Wykorzystano w nich literaturę przedmiotu, opracowania na zlecenie Komisji Europejskiej, materiały Komitetu Regionów, dotychczasowe wyniki badań i tzw. raporty wpływu Komitetu Regionów opublikowane w latach 2014-2017. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę metod interpretacyjnych w sytuacji braku przepisów szczególnych wskutek abrogacji bez zachowania w pełnym zakresie Zasad Techniki Prawodawczej. Na przykładzie trzech przepisów - z dziedziny prawa gospodarczego, rolnego oraz karnego - przedstawione zostały sposoby wypełniania luki prawnej poprzez różne metody wykładnicze postulowane zarówno przez poszczególnych przedstawicieli doktryny prawniczej, jak i orzecznictwo sądowe. Konkluzją wynikającą z przeprowadzonych przez autora rozważań jest stwierdzenie, iż obecny model państwa prawnego, charakteryzujący się założeniem o racjonalnym prawodawcy, skłania do sięgania po metody interpretacyjne wykraczające poza wymiar językowy, takie jak wykładnia celowościowa, systemowa czy historyczna z uwzględnieniem kontekstu kulturowego, ekonomicznego oraz religijnego, mających wpływ na porządek prawny panujący w danym państwie, jednak dopiero po niesatysfakcjonującym wyniku zrekonstruowania norm zgodnie z zasadą clara non sunt interpretanda.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki związanej z terminami wyznaczonymi poszczególnym organom władzy publicznej (Sejm, Senat, Prezydent RP) na wykonanie określonych czynności w ramach postępowania legislacyjnego. Terminy te należy obliczać według reguł konwencjonalnych, a więc od początku dnia następnego po dniu, w którym nastąpiła czynność, z którą przepisy prawa wiążą rozpoczęcie terminu. Czynność będzie jednak skuteczna również wtedy, gdy zostanie wykonana w tym samym dniu, w którym nastąpiło wspomniane zdarzenie. Naruszenie terminu w postępowaniu ustawodawczym ma zasadnicze znaczenie dla ustawy, jako aktu normatywnego, w zakresie jej obowiązywania. Trybunał Konstytucyjny, w ramach kontroli konstytucyjności prawa, dokonuje także badania prawidłowości postępowania, w którym doszło do jego ustanowienia. Według najnowszego orzecznictwa TK naruszenie terminów minimalnych, wymaganych przy dokonywaniu poszczególnych czynności, które zostały określone jedynie w regulaminie Sejmu, może stanowić samodzielną podstawę do stwierdzenia niekonstytucyjności całej ustawy. Stanowisko to odbiega znacząco od dotychczasowego, ugruntowanego stanowiska w tym przedmiocie. Skutki naruszenia terminów postępowania ustawodawczego można rozważać również na płaszczyźnie uprawnień poszczególnych organów, w ramach konkretnego postępowania. Podpisanie ustawy przez Prezydenta, po upływie konstytucyjnego terminu, powinno zostać uznane jako prawnie skuteczne. Należy rozważyć dopuszczalność wydawania przez Trybunał Konstytucyjny wyroków zakresowych w sytuacjach naruszenia reguł poprawnej legislacji, prowadzących do pominięcia lub skrócenia vacatio legis. (abstrakt oryginalny)
W publikacji dokonano analizy prawnokonstytucyjnej roli rządu hiszpańskiego w procesie stanowienia prawa. Przedstawiono możliwości rządu w inicjowaniu procedury legislacyjnej, udział w postępowaniu zatwierdzającym (sankcja monarsza), prawo stanowienia aktów prawnych z mocą ustaw i aktów reglamentacyjnych (wykonawczych). Wskazano rolę Rady Stanu jako organu konsultacyjnego rządu w procesie prawotwórczym, a także prawne możliwości inicjowania kontroli prewencyjnej i następczej przed Trybunałem Konstytucyjnym.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie pt.: "Język prawny i prawniczy w legislacji" przedstawia uwarunkowania związane z pojęciem legislacji oraz relacji tego pojęcia z językiem prawnym i prawniczym w procesie redagowania, stanowienia i stosowania prawa. Definicji legislacji W doktrynie występuje wiele definicji "legislacji". Na potrzeby tego opracowania przyjęto, że legislacja to proces tworzenia prawa albo redagowania tekstów prawnych. Takie rozumienie przedstawionej definicji jest zaaprobowane przez językoznawców. Celem legislacji jest redagowanie dobrego prawa bowiem dobre prawo podejmuje rozstrzygnięcia trafne merytorycznie i wyraża je w sposób komunikatywny, a także precyzyjny w aktach prawnych, które tworzą spójny i przejrzysty system prawa. Spełniając te powinności legislacja i język są dla prawodawcy narzędziami do tworzenia dobrego prawa i instrumentami zapewniającymi właściwe funkcjonowanie społeczeństwa w państwie.(abstrakt oryginalny)
7
75%
Przedmiot rozważań podjętych w opracowaniu stanowi kwestia możliwości wykorzystania materiałów legislacyjnych w procesie określania katalogu zasad prawa oraz ustalania ich treści. Punktem wyjścia dla zaprezentowanych przez autorów analiz było przekonanie o tym, że ustalenie katalogu zasad prawa i ich treści jest budowane w drodze dyskursu. Elementem tego dyskursu jest głos prawodawcy w postaci "śladów" pozostawionych w różnych miejscach. Interpretator może zarówno sięgać po wypowiedzi prawodawcy znajdujące się w tekstach aktów normatywnych, jak i wykorzystać wypowiedzi zaczerpnięte z treści materiałów legislacyjnych. Do niedawna - w związku z brakiem wystarczającej dostępności dokumentów wytworzonych w toku procesu legislacyjnego - materiały te były bardzo rzadko wykorzystywane w dyskursie o zasadach prawa. Autorzy na przykładzie analizy materiałów legislacyjnych powstałych w toku dokonanej w 2017 roku nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego z 1960 roku, której efektem było wprowadzenie do prawa administracyjnego procesowego nowych zasad i poddanie pewnym modyfikacjom dotychczas uznawanych, dowodzą, że materiały te mogą być cennym źródłem informacji o intencji prawodawcy. Na zakończenie rozważań sformułowano wniosek ogólny, że mimo iż w naszej tradycji nie dokonywano odtwarzania katalogu i treści zasad prawa w oparciu o materiały legislacyjne, wobec aktualnych możliwości dostępu jakie dają technologie informatyczne, wzbogacenie kontekstu decydującego o ustaleniu katalogu i treści poszczególnych zasad przez wykorzystanie materiałów legislacyjnych wydaje się kierunkiem niezbędnym. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule dokonano szczegółowej analizy polskiego ustawodawstwa w roku 2021 pod kątem zagadnienia tzw. "specjalizacji sposobu działania". Analiza została przeprowadzona w ramach Centrum Badania Procesu Legislacyjnego i oparta jest na nowatorskiej metodzie badawczej opierającej się na liczbie i doniosłości aktów prawnych rangi ustawowej. Dodatkowo w artykule ukazane zostały ogólne tendencje polskiego ustawodawcy w zakresie badanego zjawiska oraz bardziej szczegółowe wyniki z lat 2015-2020 ze względu na wyniki wyborów parlamentarnych i sprawowanie władzy w tym okresie przez jedno ugrupowane polityczne. Opracowane wyniki nie przedstawiają faktycznych skutków wprowadzenia zmian, a jedynie cel ich wprowadzenia.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie systemu ochrony zdrowia w Polsce i ostatnich zmian legislacyjnych w tym systemie w odniesieniu do ich działania kryzysogennego. Zastosowaną metodą badawczą jest desk research. Dokonano przeglądu literatury przedmiotu związanej zarówno z kryzysem w przedsiębiorstwie, jak i systemem ochrony zdrowia w Polsce. Przeanalizowano system aktów prawnych odnoszących się do tego systemu. (skrócony abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Etyka procesu legislacyjnego
75%
Artykuł dotyczy zasad prawidłowej legislacji, których treść wynika z klauzuli generalnej, jaką jest zasada demokratycznego państwa prawa wywiedziona z artykułu 2 Konstytucji RP. Klauzulę demokratycznego państwa prawa należy rozumieć jako zbiorcze wyrażenie szeregu reguł i zasad, które nie wynikają expressis verbis z tekstu Konstytucji, ale w sposób immanentny są przedmiotem aksjologii oraz istoty państwa prawa. Zasady prawidłowej legislacji mają na celu usprawnienie procesu legislacyjnego oraz wyeliminowanie zjawiska inflacji prawa. (abstrakt oryginalny)
The article describes the problem of revitalization in a central and eastern European context as an element of the picture of social change. The article recapitulates the social and the spatial experiment which started in 2005 when one of the first processes of revitalization in Poland began. The idea of the revitalization was anchored in two places. The first was the socially rooted idea of the participation of inhabitants in urban planning, based on East German experiences (support in the original context by low dedicated particularly for revitalization processes). The second was that of improving the "touristic portfolio" of the city rooted in the multicultural history of the place, and the local identity. Actions which mainly relate to communication, cultural and social initiatives turned on processes which the author called "unsuccessful gentrification." The article attempts to identify what happened and why it happened. The investigation is based on the quantitative data from the social survey (researchers asked mostly inhabitants of the revitalized area questions), and qualitative in-depth interviews. The contextual data was taken from urban observation, the local real estate market, and public statistics. (original abstract)
Artykuł koncentruje się na przebiegu działań legislacyjnych i organizacyjnych mających na celu zwiększenie wydajności fiskalnej podatku od towarów i usług, podejmowanych w szczególności po 2015 roku. Główne pytanie badawcze dotyczy realizacji celów postawionych przez inicjatorów procesu "uszczelniania podatku VAT" oraz kosztów tego procesu. Jako koszty procesu zostały wskazane koszty pozafiskalne ponoszone przez podatników, w postaci obciążeń administracyjnych. Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie badawcze poprzez przedstawienie genezy, obecnego stanu oraz próby oceny w kategorii koszt/efekt wprowadzonych zmian legislacyjnych i organizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
This article is aimed at developing a proposal of indicators to integrate climate change adaptation into the process of designing legislation and assessing the effectiveness of this legislation in adapting the society, the economy and the environment to climate change. Based on a review of climate change adaptation monitoring indicators used in selected European countries, an assessment of potential indicators according to the proposed criteria was carried out and a proposed list of indicators for monitoring climate change adaptation in selected economic sectors was developed for use in the ex-ante assessment of legislation. The proposed set of indicators can be used for ex-ante assessment of legal acts in terms of implementation of climate change adaptation requirements - both to determine the values of indicators selected for a given sector that are relevant to climate change adaptation, and then to monitor changes in these indicators to assess the effects of implementing legal regulations in terms of supporting the state's climate change adaptation policy.(original abstract)
Fundamentem ustroju Wielkiej Brytanii jest zasada suwerenności Parlamentu. Jedną z podstawowych funkcji angielskiego Parlamentu jest funkcja ustawodawcza, co wynika m. in. z uznania tego organu za najwyższego prawodawcę, źródło legitymowania całego porządku prawnego w państwie. Treść powyższych zasad wiąże się m. in. z uznaniem, iż po pierwsze - nie ma takiego prawa, którego Parlament nie mógłby uchwalić lub zmienić, po drugie - Parlament nie jest ograniczony ustawami wcześniej uchwalonymi ani też jego ustawy nie wiążą parlamentów kolejnych kadencji, a po trzecie - nikt, nie wyłączając sądów, nie może ogłaszać ustawy Parlamentu za nieważną 1 . (fragment tekstu)
Paper's objectives: The main purpose of the article was to identify the level of concentration on the market of audit services provided to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. The additional aim of the article was to identify the level of rotation among companies providing audit services to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Methods applied: The research conclusions were formulated based on the analysis of 3,960 annual reports prepared in the years between 2011 and 2019 by companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Findings: The study found that over the years from 2011 to 2016 the concentration (measured by BIG4, CR4, CR8, and 10KAP indicators) on the market of auditing services provided to public companies increased. However, as of 2017, this concentration began to decline. This demonstrates the effectiveness of the new regulations on the audit market. In the analyzed period, eight audit firms, referred to in the article as "leading", provided their services to an average of >62% of public companies. Their share in the market of auditing services varied from sector to sector. At the turn of 2016 and of 2017, a significant increase in the level of rotation on the market of audit services provided to public companies was observed. This level varied from sector to sector. Originality/value: The literature on the subject has not yet presented a comprehensive analysis of the impact of EU directives on the structure of the Polish market of audit services provided to public companies. This issue is a research gap, which has been filled in this article.(original abstract)
W ekonomicznej teorii dóbr publicznych istnieje zjawisko definiowane jako tzw. efekt wolnego jeźdźca, powiązane z pokrewnym zjawiskiem efektu Ringelmanna. W przypadku świadczeń publicznych oba efekty manifestują się w zachowaniu osób, które korzystają z tych świadczeń (np. usług medycznych), choć nie ma do tego uzasadnionej podstawy, a świadczenia te powinny trafić do innych członków społeczeństwa. Badania polskiego ustawodawstwa z lat 2015-2023 ujawniają, że w tym okresie uchwalono również ustawy, których skutki odnosiły się do generowania efektu gapowicza, a nie do jego redukcji. Na podstawie badań procesu legislacyjnego można stwierdzić, że działania polskiego ustawodawcy w zakresie niwelowania efektu gapowicza w obszarze publicznych usług medycznych w latach 2015-2023 okazały się niekonsekwentne.(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest analiza i ocena następującego zagadnienia: czy i w jakim stopniu wprowadzone przez polskiego ustawodawcę regulacje przyczyniły się do uproszczenia albo komplikacji systemu prawnego, w kontekście coraz częściej wprowadzanych specustaw. Przedstawione w artykule wyniki badań są częścią szerszego projektu badawczego, którego celem jest analiza długookresowych tendencji w polskiej legislacji. Projekt prowadzony jest w Uczelni Łazarskiego przez zespół badaczy z różnych ośrodków akademickich z wykształceniem prawniczym i ekonomicznym. W procesie zbierania danych wykorzystano innowacyjną metodę badawczą bazującą na założeniu, że tworzenie prawa podlega takim samym tendencją długookresowym, co każdy inny towar, czyli prawu podaży i popytu. Na potrzeby badania sformułowano 10 pytań badawczych dotyczących tendencji legislacyjnych. Samo badanie było procesem dwuetapowym: w pierwszym badacze zbierali dane, w drugim dokonywali ich analizy. W publikacji przedstawiono ogólne wyniki badań dotyczących zagadnienia 10 - komplikacja systemu, a następnie dokonano analizy i oceny tych ustaw, w których wystąpiło badane zjawisko komplikacji systemu prawnego i jednocześnie ustawy te należały do grupy specustaw. Należy bowiem zauważyć, że cechą obowiązujących specustaw jest uwolnienie się adresatów norm prawnych (organów państwa) z obowiązujących procedur przewidzianych w dotychczasowych przepisach, a więc z założenia oddziaływają one na komplikację systemu prawnego. Końcowym elementem artykułu jest przedstawienie największej specustawy z obowiązujących w polskich porządku prawnym i jej licznych nowelizacji, czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.(abstrakt oryginalny)
Polska - po Francji, gdzie funkcjonuje ponad 200 rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych1 - należy do krajów, które wprowadziły największą liczbę takich ubezpieczeń. Pomijając ubezpieczenia społeczne oraz powszechne, publiczne ubezpieczenia zdrowotne, można (na dzień ukończenia pracy nad niniejszym opracowaniem) doliczyć się około 160 przykładów "obowiązkowości" czy też "przymusu" ubezpieczenia, co w literaturze jest przedmiotem krytyki i bywa nazywane "inflacją obowiązkowości" czy wręcz "schizofrenią legislacyjną"(fragment tekstu)
19
Content available remote Kryzys stanowienia prawa w Polsce, czy coś więcej?
75%
Przedmiotem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w Polsce mamy do czynienia tylko z kryzysem stanowienia prawa, czy czymś jeszcze? Analizie zostały poddane dwa zjawiska będące wynikiem prowadzonego procesu legislacyjnego. Pierwsze analizowane zjawisko dotyczy zwiększającej się ilości przyjmowanych aktów prawnych, drugie zaś starzenia się obowiązujących regulacji prawnych. W wyniku prowadzonych rozważań autor dochodzi do wniosku, że mamy do czynienia ze zjawiskiem inflacji prawa, polegającym z jednej strony na tworzeniu niskiej jakości przepisów prawa, jego nadmiaru w obszarach gdzie takiego nadmiaru nie powinno być, i braku aktywności ustawodawcy w obszarach gdzie taka aktywność powinna się znaleźć. Z drugiej strony, na coraz niższej świadomości społecznej obywateli, zanikaniu postaw legalistycznych w społeczeństwie cechujących się szacunkiem wobec prawa jak i drugiej osoby o odmiennych poglądach politycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problem braku regulacji dronów w polskim prawie lotniczym. Wskazano obszary użytkowania bezzałogowych statków powietrznych oraz możliwe rozwiązania problemów, które dotyczą dronów, a także konkretne postulaty de lege ferenda w obszarze dotyczących obsługi, wykorzystywania i użytkowania bezzałogowych statków powietrznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.