Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lemko people
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejsze opracowanie zawiera najważniejsze informacje o mniejszości łemkowskiej, zarówno o opisywanej grupie, jak i o historycznym regionie, w którym żyją. Tekst ma posłużyć głównie zainteresowanym nauczycielom geografii, by mogli poszerzać i uzupełniać własną wiedzę. Autorka ma również nadzieję, że opracowanie zainspiruje pedagogów do podejmowania tematu Łemków w dyskusjach podczas prowadzonych lekcji oraz wybierania destynacji ćwiczeń terenowych z zakresu geografii społecznej. Artykuł odpowiada na pytania: Kim są Łemkowie? Gdzie współcześnie mieszkają w Polsce i na świecie? Czym charakteryzuje się ich kultura? Jaką wyznają religię? Jakim językiem mówią? oraz Którzy Łemkowie są powszechnie znani w kulturze oraz w nauce polskiej i światowej?(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie polityki wyznaniowej w Polsce okresu stalinowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem likwidacji obrządku greckokatolickiego Kościoła Prawosławnego skupiającego ludność ukraińską i łemkowską.
W artykule starano się przybliżyć specyfikę mniejszości etnicznej, jaką są Łemkowie. Celem artykułu było zwrócenie uwagi na istotę turystyki uprawianej szczególnie w strony swoich przodków, stanowiącej istotny element podtrzymywania tożsamości. Do przygotowania artykułu wykorzystano analizę literatury przedmiotu. Zaprezentowano historię Łemków, która stanowi podstawę współczesnej turystyki w strony przodków. Gdyby nie fakt przesiedleńczej akcji Wisła w 1947 roku, to być może dzisiaj nie wspominalibyśmy o turystyce w strony przodków ze względu na tę grupę mniejszości etnicznej. Główne wyniki badań przedstawione na bazie literatury przedmiotu pokazują, że warto jest zgłębić to zagadnienie w kontekście dalszych, pogłębionych badań najmłodszego pokolenia w kontekście potrzeby czy/lub konieczności uprawiania turystyki etnicznej do korzeni. Następstwem analizy literatury będą pogłębione badania dotyczące wykorzystania turystyki w strony przodków jako podstawy do podtrzymania tożsamości etnicznej. W kontekście społecznym ważnym efektem będzie zapewne podjęcie działań w celu zachowania tożsamości przez grupę, jak też wykorzystania starszych członków społeczności do przekazu najmłodszym kontynuowania tradycji i kultury przodków. Artykuł należy do kategorii artykułów zawierających przegląd literatury. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Internet jako jedna z płaszczyzn kultywowania tradycji wśród Łemków
63%
Media społecznościowe od ponad dekady mają bardzo duży wpływ na ludzkie życie. To one pozwalają na wymianę informacji, czy poniekąd kontakt z drugim człowiekiem. Obecnie, niemalże każda osoba, żyjąca w dobie globalizacji, obserwuje zachodzące na świecie przemiany, stara się im sprostać, stawiając sobie nowe wyzwania. Ale czy przez to nie zapomina o swoich korzeniach, zwłaszcza tych usilnie pielęgnowanych przez rodziców i dziadków? A może to najnowsze technologie pozwalają na nowo poznać swoje dziedzictwo kulturowe? Na te i inne problemy badawcze autorka postara się odpowiedzieć w poniższym tekście. (original abstract)
W artykule zawarto teorie na lemat genezy ludności łemkowskiej w Beskidach. Przedstawiono strukturę i przemiany religijne Łemków, rozwój ich świadomości narodowej, przyczyny i konsekwencje tragicznych przesiedleń w latach 1940-1947. Głównym celem było ukazanie współczesnej sytuacji Łemków na obszarze Łemkowszczyzny - struktury religijnej, stopnia tożsamości etnicznej i kulturowej, konfliktów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problemy związane z wprowadzaniem elementów wiedzy o regionie do programu nauczania o charakterze uniwersalnym i ponadnarodowym. Przedstawiono propozycje połączenia ponadnarodowego charakteru Matury Międzynarodowej z elementami edukacji regionalnej. Omówiono cele edukacyjne oraz treści nauczania edukacji regionalnej, a także opisano system Matury Międzynarodowej.
Artykuł jest próbą rekonstrukcji charakteru kontaktów między Rusinami po obydwu stronach granicy od momentu ich pojawienia się w Beskidach po dzień dzisiejszy. Omówienie współczesnych kontaktów jest poparte wynikami badań, jakie autor przeprowadził na obszarze Łemkowszczyzny i Okręgu Preszowskiego, zbierając dane do własnej pracy magisterskiej. W końcowej części autor zastanawia się nad przyszłością współpracy transgranicznej między obydwoma grupami, szczególnie w świetle przyjęcia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej. (fragm. oryg. streszcz.)
8
Content available remote Ukraińskie i łemkowskie struktury organizacyjne w Polsce w latach 1956-2012
63%
W artykule omówiono początki powojennej działalności organizacyjnej mniejszości ukraińskiej i łemkowskiej w Polsce oraz jej zmiany jakościowe, ilościowe i przestrzenne w kolejnych dekadach, ze szczególnym uwzględnieniem stanu aktualnego. Przedstawiono zależności między zmianami sytuacji politycznej a przekształceniami ukraińskich i łemkowskich struktur organizacyjnych. Głównym celem było przedstawienie uwarunkowań współczesnego pluralizmu organizacyjnego oraz opinii liderów wybranych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wpływ transformacji ustrojowej na zmiany w szkolnictwie wyższym, a co za tym idzie, reformę szkolnictwa średniego, nową ofertę programową, przebudowę struktury systemu szkolnego.
Łemkowszczyzna ze względu na swoją trudną historię i unikatowe kulturowo dziedzictwo stwarza specyficzne wymagania dla pracy przewodników turystycznych. Artykuł podejmuje temat trudnych pytań i innych wyzwań, przed którymi stają przewodnicy pracujący przy zabytkowych drewnianych cerkwiach oraz w skansenach, w tym zagadnienie problematycznych zachowań turystów odwiedzających Łemkowszczyznę. Przeprowadzono pogłębione wywiady mające na celu eksplorację różnych aspektów pracy przewodników, w tym specyfikę zachowań problematycznych turystów oraz sposoby radzenia sobie z nimi w pracy. Próbę dobrano metodą kuli śniegowej. Badani przewodnicy okazali się zróżnicowani pod względem charakteru wykonywanej pracy, a także wyznania, wieku i płci. Analiza zebranego materiału ujawniła główne zachowania problematyczne turystów oraz uwarunkowania zmienności w zakresie doświadczania sytuacji trudnych ze strony turystów. Do tych uwarunkowań można zaliczyć: lokalizację obiektu na zachodniej lub wschodniej Łemkowszczyźnie, specyficzne cechy obiektu, pochodzenie turystów, wiek, doświadczenie i płeć przewodnika. Na podstawie wyników badań wskazano także na główne metody radzenia sobie z sytuacjami trudnymi doświadczanymi przez przewodników oraz niektóre kwestie związane z ich rozwojem zawodowym. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia pocesy narodowotwórcze w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, definiuje pojęcie mniejszości narodowej i przedstawia zarys problematyki mniejszości etnicznych (niemieckiej i ukraińskiej) w Polsce po 1918 roku, po II wojnie światowej i współcześnie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.